אייוובורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סטונהנג', אייוובורי ואתרים קשורים
Flag of UNESCO.svg אתר מורשת עולמית
Avebury henge and village UK.jpg
איוובורי הנג' והכפר
מדינה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת  הממלכה המאוחדת
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית תרבותי בשנת 1986, לפי קריטריונים 1, 2, 3
קואורדינטות 51°25′43″N 1°51′15″W / 51.428611111111°N 1.8541666666667°W / 51.428611111111; -1.8541666666667 
חלק מהמעגל החיצוני
מימין: חלק מהטבעת הפנימית הדרומית
חלק מהחפיר החיצוני
אבן עומדת

אייוובורי (אנגלית: Avebury) הוא אתר המכיל הנג' גדול ומספר מעגלי אבן, הנמצא בסמוך לכפר הנושא את אותו שם במחוז וילטשייר שבאנגליה. איוובורי הוא אחד המונומנטים הנאוליתיים הגדולים והקדומים ביותר באירופה, והוא מתוארך לתקופה של לפני 5,000 שנים. הוא עתיק יותר בהשוואה לסטונהנג' הנמצא במרחק 32 ק"מ דרומים ממנו. אייוובורי שוכן בקירוב באמצע הדרך בין מרלבורו לקאלן. אייוובורי הוכרז כמונומנט עתיק מתוכנן וכאתר מורשת עולמית. האתר נמצא בבעלותה של הקרן הלאומית בעלי עניין היסטורי או יופי טבעי.

המונומנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב המבנים שנותרו באתר מורכבים מעבודות עפר הידועות בכינוי "הסוללה", כיוון שהן כוללות חפיר גדול וגדה חיצונית עם הנג' בקוטר של 421 מטרים ובהיקף של 1.35 ק"מ. האתרים היחידים הידועים (סטונהנג' ואבני המרצפת של דורסט) שניתן להשוות לאייוובורי קטנים ממנו פי ארבעה. עומק החפיר הוא 11 מטרים ורוחבו 21 מטרים, ולפי בדיקות תיארוך רדיומטרי שנערכו בתוך החפיר נקבע כי תושבי המקום מילאו אותו בין 3400 ל-2625 לפנה"ס. ייתכן כי החפיר נוצר בתאריך יותר מאוחר בתקופה זו, למרות שלפי החפירות בגדה מתברר כי הוא דווקא הוגדל, ככל הנראה באמצעות חומר שהוצא ממנו. לכן, המילוי בתחתית החפיר הסופי יהיה חדש יותר לעומת זה של החפיר המקורי שלא קיים עוד.

בתוך ההנג' שוכן מעגל גדול חיצוני המהווה חלק ממעגל אבן בקוטר של 335 מטרים. ההשערה היא כי המעגל נבנה כ-500 שנים לאחר ביצוע עבודות העפר, אך ייתכן שהוא נבנה באותה תקופה כמוהן. במקור היו 98 אבנים סארסניות עומדות, ומשקלן של הגדולות ביותר מביניהן הגיע עד ל-40 טונות. גובה האבנים היה בין 3.6 ל-4.2 מטרים כפי שניתן היה לראות בכניסה הדרומית ובכניסה הצפונית לאתר. לפי בדיקות תיארוך שנעשו על פנים האבנים הסיקו המדענים כי הגיל שלהן הוא בין 2800 ל-2400 שנים.

בסמוך למרכז המונומנט שוכנים שני מעגלי אבן נפרדים. קוטר הטבעת הפנימית הצפונית הוא 98 מטרים, למרות שנותרו בה רק שתי אבנים עומדות ושתי אבנים נוספות שנפלו. במרכז המונומנט היה "מפרץ" של שלוש אבנים עומדות שפתחו מצביע לכיוון צפון-מזרח.

הקוטר של טבעת האבן הפנימית הדרומית היה 108 מטרים לפני שהיא נהרסה. החלקים ששרדו מהקשת שלה נמצאים מתחת לבתי הכפר אייוובורי. עד למאה ה-18 עמדו במרכז הטבעת מונולית גדול בגובה 5.5 מטרים עם אבנים עומדות קטנות יותר בסמוך אליו. בכניסה הדרום-מזרחית להנג' מתחילה שדרת אבן המכונה שדרת קנט, ואילו בכניסה המערבית מתחילה שדרת בקהאמפטון שנהרסה באופן חלקי.

לפי בדיקות מסוימות שנערכו במעגל החיצוני נטען כי בעבר עמד בו מעגל עץ של שתי טבעות קונצנטריות[1], אך טרם נמצא אישוש מספיק לטענה. בצפייה מהאוויר ניתן להבחין בגבעה חרושה ברביע הצפון-מערבי של המעגל החיצוני.

להנג' יש ארבע כניסות. שתי כניסות ניצבות זו מול זו על ציר בכיוון צפון-צפון מערב וציר בכיוון דרום-דרום מזרח, ואילו שתי הכניסות האחרות ניצבות זו מול זו על ציר בכיוון מזרח-צפון מזרח וציר בכיוון מערב-דרום מערב.

למרות שאייוובורי נבנה על ידי האדם הוא הוצג בתוכנית הטלוויזיה "שבעת הפלאים הטבעיים" כאחד משני פלאי הטבע של דרום מערב אנגליה, כיוון שהוא נבנה מרכיבים טבעיים.

הרס האבנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מהמאה ה-14 נהרסו אבנים רבות[2] על מנת לספק את הצרכים של תעשיית הבנייה ותעשיית החקלאות המקומיות. האבנים ספגו נזקים נוספים כיוון שאנשים מסוימים חששו מטקסים פגניים הקשורים אליהן. בתקופה מאוחרת יותר ביקרו באתר ג'ון אובריי וויליאם סטאקלי, ותיארו את התרשמותם. סטאקלי שהה במקום במשך רוב שנות ה-20 של המאה ה-18, ועסק בתיעוד של שרידי אייוובורי והמונומנטים הסמוכים אליו.

במעגל החיצוני שרדו רק 27 אבנים, ורובן הוצבו מחדש על ידי אלכסנדר קיילר בשנות ה-30. כיום עמודי חשמל יצוקים מסמנים את המיקום של האבנים החסרות, וההשערה היא כי באתר קבורות אבנים נוספות.

חפירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החפירות הארכאולוגיות באייוובורי עצמו מוגבלות. סר הנרי מוקס חפר בגדה ב-1894, ובעקבות כך נטען כי סוללות העפר נבנו בשני שלבים נפרדים.

האתר נסקר ונחפר כמה פעמים בין 1908 ל-1922 על ידי קבוצת פועלים שעבדו עבור הרולד סנט ג'ורג' גריי. גריי הצליח להדגים כיצד האנשים שבנו את איוובורי חפרו לעומק 11 מטרים בקירטון הטבעי במהלך יצירת החפיר מסביב להנג', והקימו סוללת עפר חיצונית בגובה תשעה מטרים כאשר כלי העבודה העיקרי שלהם הוא קרן של אייל אציל. גריי תיאר את בסיס החפיר כאזור שטוח ברוחב ארבעה מטרים, אך ארכאולוגים מאוחרים יותר טוענים כי ייתכן ובגלל שיטות עבודה לא מדויקות צורת החפיר נפגמה. גריי מצא מעט חפצי עתיקות בחפיר אך הוא כן הצליח למצוא עצמות אדם פזורות, ובעיקר עצמות לסת. גריי גילה גופה של אישה בגובה מטר וחצי כשחפר בעומק של שני מטרים.

הארכאולוג אלכסנדר קיילר הציב מחדש את האבנים בשנות ה-30. מתחת לאבן הידועה בכינוי "אבן הספר" נמצא שלד של אדם ביחד עם מטבעות המתוארכים לתחילת המאה ה-12. לפי העדויות האדם הזה נפצע באורח אנוש כאשר חפר במקום קבר והאבן נפלה עליו. בנוסף למטבעות נמצאו בסמוך לשלד כלי דמוי מספריים, ומכאן שם האבן[3]. כאשר נפתח בית ספר כפרי חדש ב-1969 נוצרה הזדמנות נוספת לבדוק את האתר ולהוציא דגימות קרקע לבדיקות תיארוך, ובעקבות זאת נערכה ב-1982 חפירה ארכאולוגית.

משולש אייוובורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק גדול מהכפר איוובורי נמצא בתוך שטח המונומנט. שתי דרכים מקומיות חוצות את המונומנט, והמבקרים יכולים ללכת ברגל על סוללות העפר. שתי שדרות אבן (קנט ובקהאמפטון) נפגשו באייוובורי ולפיהן מגדירים משולש שהוכרז כאתר מורשת עולמית הכולל את המסתור, גבעת טחנת הרוח, גבעת סילבורי והתל הארוך של מערב קנט.

אייוובורי בתקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • האתר שימש להפקת סדרת טלוויזיה בריטית ב-1976 שנקראה "Children of the Stones".
  • סרט קצר-אילם בן עשר דקות של דרק ג'רמן הנקרא "Journey to Avebury" עוסק באייוובורי.
  • האתר הוצג בתוכנית הטלוויזיה משנת 2005 שעסקה בפלאי טבע בבריטניה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אייוובורי בוויקישיתוף
תמונה פנורמית של אייוובורי
Magnify-clip.png
תמונה פנורמית של אייוובורי

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ טבעות קונצנטריות הן טבעות בעלות נקודת מרכז משותפת
  2. ^ British Archaeology, Issue no 48, October 1999, "Lost skeleton of `barber-surgeon' found in museum"
  3. ^ Evans, Ghosts: Mysterious Tales from the National Trust, p. 11.


קואורדינטות: 51°25′43″N 1°51′15″W / 51.42861°N 1.85417°W / 51.42861; -1.85417