לדלג לתוכן

מצפה הכוכבים ג'ודרל בנק

מצפה הכוכבים ג'ודרל בנק
Jodrell Bank Observatory
אתר מורשת עולמית
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית תרבותי בשנת 2019, לפי קריטריונים 1, 2, 4, 6
שטח האתר 17.38 הקטאר (אתר מורשת עולמית) עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע כללי
סוג מצפה כוכבים עריכת הנתון בוויקינתונים
על שם ויליאם ג'ודרל עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום לואר וויטינגטון עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה הממלכה המאוחדת עריכת הנתון בוויקינתונים
בעלים מרכז האסטרופיזיקה של ג'ודרל בנק עריכת הנתון בוויקינתונים
מפעיל אוניברסיטת מנצ'סטר עריכת הנתון בוויקינתונים
הקמה ובנייה
תקופת הבנייה ?–1945
תאריך פתיחה רשמי 1945 עריכת הנתון בוויקינתונים
מידות
שטח 17.38 הקטאר עריכת הנתון בוויקינתונים
גובה מעל פני הים 77 מ' עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 53°14′10″N 2°18′26″W / 53.23625°N 2.3071388888889°W / 53.23625; -2.3071388888889
אתר רשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מצפה הכוכבים ג'ודרל בנקאנגלית: Jodrell Bank Observatory) כולל כמה מתקני רדיו-טלסקופ, והוא מהווה חלק מ"מרכז האסטרופיזיקה של ג'ודרל בנק" (Jodrell Bank Centre for Astrophysics) באוניברסיטת מנצ'סטר. המצפה הוקם בשנת 1945 על ידי ברנרד לובל, אסטרונום רדיו באוניברסיטת מנצ'סטר במטרה לחקור קרניים קוסמיות לאחר עבודתו על המכ"ם במלחמת העולם השנייה. המצפה מילא מאז תפקיד חשוב במחקר מטאורים, קוואזרים, פולסרים ועדשות כבידה, והיה מעורב מאוד במעקב אחר גשושיות בראשית עידן החלל.

הטלסקופ הראשי במצפה הכוכבים הוא טלסקופ לובל, שהוא הרדיו-טלסקופ הניתן לכוונון השלישי בגודלו בעולם. במצפה הכוכבים ישנם שלושה רדיו-טלסקופים פעילים אחרים: טלסקופ Mark II, רדיו-טלסקופ בקוטר 13 מטרים ורדיו-טלסקופ בקוטר 7 מטרים. מצפה הכוכבים ג'ודרל בנק הוא הבסיס של MERLIN (ראשי תיבות באנגלית של רשת אינטרפרומטר רב-אלמנטית הקשורה לרדיו), מתקן לאומי המנוהל על ידי אוניברסיטת מנצ'סטר מטעם מועצת מתקני המדע והטכנולוגיה (Science and Technology Facilities Council).

מרכז המבקרים של ג'ודרל בנק וארבורטום נמצאים בקהילה האזרחית לואר וויטינגטון (Lower Withington), וטלסקופ לובל ומצפה הכוכבים נמצאים בקהילה האזרחית גוסטריי (Goostrey), במחוז צ'שייר, בצפון-מערב אנגליה. אפשר להגיע למצפה הכוכבים מכביש A535. תחנת הרכבת גוסטריי על קו הרכבת בין מנצ'סטר לקרו (Crewe) נמצאת במרחק קצר משם.

המקום הוצע לארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. הבקשה אושרה בהחלטה של המושב ה-43 של ועדת המורשת העולמית ב-7 ביולי 2019 בשם "מצפה הכוכבים ג'ודרל בנק".[1] הוא נקבע כאתר מורשת עולמית על בסיס קריטריונים 1 (יצירת מופת של פאר היצירה האנושית), 2 (מציג שינוי חשוב בערכים אנושיים, לאורך תקופת זמן או באזור תרבותי של העולם, באמצעות פתרונות יצירתיים בתחומי: האדריכלות, טכנולוגיה, מפעלי אומנות אדירים, תכנון ערים או עיצוב נוף), 4 (דוגמה יוצאת דופן לסוג בנייה, אדריכלות, טכנולוגיה והנוף המדגים שלבים משמעותיים בתיזמור (ensemble) הכולל שלהם בשלבים משמעותיים בהיסטוריה של האנושות) ו-6 (קשור לאירועים או למסורות חיות בעלות רעיונות, אמונות או יצירות אומנות ועבודות ספרותיות בעלי מובהקות בינלאומית).[2]

שנים ראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תצפיות בג'ודרל בנק ב-1945
סר ברנרד לובל בהרצאה בג'ודרל בנק ב-2007

ג'ודרל בנק שימש לראשונה כאתר לפעילות אקדמית ב-1939 כאשר מחלקת הבוטניקה בפקולטה למדעי החיים של אוניברסיטת מנצ'סטר רכשה שלושה שדות באזור. האתר קרוי על שם גבעה נמוכה סמוכה הקרויה ג'ודרל בנק ("גדת ג'ודרל"), הקרויה על שם ויליאם ג'ודרל (William Jauderell), קשת בצבא אנגליה במאה ה-14, שצאצאיו התגוררו באחוזה שכיום היא בית הספר "טרה נובה". האתר הורחב ב-1952 כאשר נרכשה חווה מג'ורג' מסי (George Massey) שבה הוקם טלסקופ לובל.

האתר שימש בפעם הראשונה למחקר באסטרופיזיקה ב-1945, כאשר ברנרד לובל השתמש בחלק מהציוד שנשאר ממלחמת העולם השנייה, כולל מכ"ם טיווח, במטרה לחקור קרניים קוסמיות. הציוד היה מערכת מכ"ם מדגם GL II שבנה הפיזיקאי והאסטרונום ג'יימס סטנלי היי (James Stanley Hey), ושפעלה באורך גל של 4.2 מטרים.[3] במקור התכוון לובל להשתמש בציוד במנצ'סטר, אבל הפרעות חשמליות שנגרמו מהחשמליות שפעלו ברחוב אוקספורד הסמוך מנעו זאת. הוא העתיק את הציוד לג'ודרל בנק, כ-40 קילומטרים דרומית לעיר, ב-10 בדצמבר 1945. המחקר העיקרי של לובל היה בתחום הדי רדיו חולפים, ועד אוקטובר 1946 הוא הוכיח כי נגרמו ממסלולי מטאורים מיוננים. אנשי הצוות הראשונים היו אלף דין ופרנק פודן שצפו במטאורים בעין בלתי מזוינת במקביל ללובל שבחן את האותות האלקטרומגנטיים תוך שימוש בציוד.[4] בפעם הראשונה שלובל הפעיל את המכ"ם, ב-14 בדצמבר 1945, היה מטר המטאורים של הג'מינידים בשיאו.

במהלך השנים אחר-כך צבר לובל ציוד רדיו צבאי לשעבר, כולל בקתה ניידת, המכונה בצבא "פארק רויאל". הבניין הקבוע הראשון היה סמוך לבקתה ונקרא על שמה.

הטלסקופ זרקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1946 השאיל הצבא לג'ודרל בנק רדיו-טלסקופ המכונה זרקור, הוא כלל סדרה של אנטנות יאגי ושימש לתצפיות אסטרונומיות.

ב-9 וב-10 באוקטובר 1946 הבחין הטלסקופ ביינון באטמוספירה שנגרם ממטאורים במטר המטאורים של הדרקונידים. כאשר סיבבו את האנטנה ב-90 מעלות בשיא המטר, צנח מספר האיתורים לרמת הרקע, מה שהוכיח שהאותות החולפים שזוהו על ידי המכ"ם נגרמו מהמטאורים. הטלסקופ שימש אז לקביעת נקודת ההקרנה של המטאורים. דבר זה היה אפשרי כיוון שקצב ההדים היה במינימום בנקודת ההקרנה, ובמקסימום ב-90 מעלות ממנה. הטלסקופ ומקלטים אחרים באתר, חקרו את זוהר הקוטב שנצפה בתחילת אוגוסט 1947.

הטלסקופ טרנזיט[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלסקופ טרנזיט היה רדיו-טלסקופ מסוג טלסקופ זניט (טלסקופ המצביע לזניט) פרבולואידי בקוטר 66 מטרים שנבנה ב-1947. בזמנו היה זה הרדיו-טלסקופ הגדול בעולם. הוא היה בנוי מרשת של תילים שהייתה תלויה מטבעת של עמודי פיגומים בגובה 7.3 מטרים, שהתמקדה באותות רדיו בנקודת מוקד בגובה 38 מטרים מעל פני הקרקע. הטלסקופ צפה ישירות מעלה, אבל ניתן היה לשנות את כיוון האלומה במידת מה על ידי הטיה של התורן במטרה לשנות את מיקומה של נקודת המוקד. תורן המוקד הוחלף מעץ לפלדה לפני שהבנייה הושלמה.

הטלסקופ הוחלף על ידי טלסקופ לובל בר הכוונון שקוטרו 76 מטרים. ואחר-כך נבנה באותו מקום רדיו-הטלסקופ Mark II.

הטלסקופ היה מסוגל למפות רצועה בת ±15 מעלות סביב הזניט בתדירויות של 72 ו-160 מגה-הרץ, בכושר הפרדה של מעלה אחת ב-160 מגה-הרץ.[5] הוא גילה רעשי רדיו מגלקסיית אנדרומדה בקבוצת הכוכבים אנדרומדה, הזיהוי הוודאי הראשון של מקור רדיו חוץ גלקטי, ואת השרידים של הסופרנובה של טיכו בתדירויות הרדיו. סופר נובה זו טרם זוהתה באותה תקופה באמצעות אסטרונומיה אופטית.[6]

טלסקופ לובל[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלסקופ לובל

טלסקופ "Mark I", הידוע כיום כטלסקופ לובל, היה אנטנת רדיו-טלסקופ בת כוונון בקוטר 76.2 מטרים, שהייתה הגדולה ביותר בעולם כאשר נבנתה ב-1957, תואר שבו החזיקה 10 שנים.[7] נכון ל-2020 היא השלישית בגודלה בעולם אחרי טלסקופ גרין בנק בווירג'יניה המערבית וטלסקופ אפלסברג בגרמניה, שניהם בקוטר 100 מטרים.[8] חלקים ממנגנוני צריחי התותחים של אוניות המערכה Revenge ו-Royal Sovereign שולבו במערכת המנועים של הטלסקופ. הטלסקופ הפך מבצעי באמצע 1957, ממש בזמן לפני השיגור של ספוטניק 1, לוויין מלאכותי מתוצרת ברית המועצות שהיה הראשון ששוגר על ידי האדם לחלל. טלסקופ לובל היה היחיד שהיה מסוגל לעקוב אחרי רקטות ההאצה של ספוטניק באמצעות מכ"ם,[9] ואיתרה אותה לראשונה ממש לפני חצות ב-12 באוקטובר 1957, שמונה ימים לאחר ששוגרה.

בשנים לאחר מכן עקב הטלסקופ אחרי גשושיות חלל שונות. בין 11 במרץ ל-12 ביוני 1960, הוא עקב אחר הגשושית פיוניר 5 ששגרה נאס"א מארצות הברית. הטלסקופ שלח פקודות לגשושית, כולל אלו להפרדתה מהרקטה שנשאה אותה, ולהפעיל את המשדר החזק יותר שלה כאשר הגשושית נמצאה במרחק של 12 מיליון קילומטרים מכדור הארץ. הוא קיבל נתונים מהגשושית, הרדיו-טלסקופ היחיד בעולם שהיה מסוגל לעשות זאת.[10][11] בפברואר 1966, התבקש מצפה הכוכבים ג'ודרל בנק על ידי ברית המועצות לעקוב אחר נחתת הירח הבלתי-מאוישת לונה 9, ולתעד באמצעות העברת פקס תמונות ששיגרה מפני הירח. התצלומים נשלחו לעיתונות הבריטית ופורסמו לפני שהסובייטים פרסמו אותם ברבים.[12] ב-1969 עקב הטלסקופ אחר הנחתת לונה 15 של ברית המועצות שהתרסקה על הירח במקביל לשהות של אפולו 11 על פניו. הקלטה של הרגעים שבהם צפו המדענים של ג'ודרל בנק במשימה פורסמה ב-3 ביולי 2009.[13]

בתמיכה של סר ברנרד לובל עקב הטלסקופ אחרי לוויינים רוסים. המצפה שיתף מידע על תצפיות על לוויינים וגשושיות עם פעילות המעקב ופיתוח הלוויינים של מחלקת ההגנה של ארצות הברית במסגרת הפרויקט "Project Space Track".

מעקב אחר גשושיות חלל היה רק שבריר מזמן התצפיות של טלסקופ לובל, והשאר שימש לתצפיות מדעיות, כולל שימוש במכ"ם למדידת המרחק לירח ולנוגה. תצפיות על מייזרים אסטרופיזיקליים סביב אזורים שבהם נוצרים כוכבים וכוכבי ענק,[14] תצפיות על פולסרים (כולל גילוי של פולסרים בתדירות של מילישנייה,[15] והפולסר הראשון בצביר כדורי),[16] תצפיות על קוואזרים ועדשות כבידה (כולל האיתור הראשון של עדשות כבידה ושל טבעת איינשטיין).[17] הטלסקופ שימש לתצפיות במסגרת פרויקט סט"י.[18]

טלסקופים Mark II ו-III[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלסקופ Mark II

Mark II הוא רדיו-טלסקופ אליפטי, שבו אורך הציר המרכזי הוא 38.1 מטרים ואורך הציר המשני הוא 25.4 מטרים.[19] הוא נבנה ב-1964. בנוסף לפעולתו כטלסקופ בפני עצמו הוא משתתף כיום בפרויקט MERLIN.[20][21] טלסקופ Mark III זהה בגודלו ל-Mark II. הוא נבנה ב-1966 ותוכנן להיות בר שינוע.[22] בפועל הוא מעולם לא הוזז מהאתר המקורי סמוך לננטוויץ' (Nantwich), שם שימש חלק מפרויקט MERLIN. הוא הוצא מכלל שימוש ב-1996, 20 שנים לאחר הקמתו.[23]

הצעות לדגמי טלסקופים IV‏, V ו-VA[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגם של ההצעה לטלסקופ Mark V

הצעות לדגמי טלסקופים IV‏, V ו-VA הועלו בין שנות ה-60 לשנות ה-80 של המאה ה-20, כשהמטרה היא לבנות רדיו-טלסקופים גדולים אפילו יותר.

דגם Mark IV היה הצעה לטלסקופ עצמאי בקוטר של 300 מטרים, שיבנה כפרויקט לאומי.

דגם Mark V היה הצעה לטלסקופ נייד בקוטר של 120 מטרים. הרעיון מאחורי הצעה זו היה לבנות טלסקופ שינוע על מסילת ברזל באורך של 1.2 קילומטר הצמודה לג'ודרל בנק, אולם חשש מפני רמות הפרעות חשמליות עתידיות הובילו למסקנה שעדיף אתר בוויילס. הצעות עיצוב התקבלו מחברת הזבנד ושות', ופרימן פוקס, שתכננו את הטלסקופ של מצפה הכוכבים פארקס באוסטרליה.

דגם Mark VA היה דומה לדגם Mark V, אבל עם אנטנה קטנה יותר של 114 מטרים ושימוש בבטון דרוך, דומה לדגם Mark II (שני הדגמים הקודמים דמו יותר לטלסקופ לובל).

אף אחד מהטלסקופים המוצעים לא נבנה, אף על פי שבוצעו מחקרי תכנון ונוצרו דגמים בקנה מידה, בין היתר בגלל האקלים הפוליטי שהשתנה, בחלקו בגלל המגבלות התקציב של המחקר האסטרונומי בבריטניה, והיה צורך לשדרג את טלסקופ לובל לדגם IA בעלות שהייתה גבוה מהמחיר הראשוני.

מכשירי מכ"ם אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלסקופ לימודי תצפיות לסטודנטים לתואר ראשון. טלסקופ לובל ברקע

ב-1964 נבנה מכ"ם בקוטר 15 מטרים למחקר אסטרונומי ולמעקב אחר הגשושיות זונד 1, זונד 2, ריינג'ר 6 וריינג'ר 7,[24] ואפולו 11.[25] הוא פורק ב-1982 לאחר שתאונה גרמה לנזק בלתי הפיך למשטח בן ה-15 מטרים של הטלסקופ, והוחלף בטלסקופ מדויק יותר בקוטר 12.8 מטרים המשמש בעיקר לתצפיות על פולסרים, ומנטר ברציפות את פולסר ערפילית הסרטן.[26]

במקביל להתקנת הטלסקופ בן ה-12.8 מטרים הותקנה אנטנת מכ"ם קטנה יותר בקוטר 6.4 מטרים (שכינויה "טלסקופ 7 מטרים") המשמשת להדרכות לסטודנטים לתואר ראשון. שני מכשירי מכ"ם אלו שימשו במקור במתחם וומרה (Woomera Rocket Testing Range) באוסטרליה הדרומית.[27] טלסקופ 7 המטרים נבנה במקור על ידי חברת מרקוני.[28]

טלסקופ ציר הקוטב (Polar Axis telescope) נבנה ב-1962. לטלסקופ הייתה אנטנה מעגלית בקוטר 15.2 מטרים ומנגנון היגוי מהסוג Polar mount, והוא שימש בעיקר לניסוי במכ"ם על הירח. המכ"ם הוצא מכלל שימוש.

טלסקופ מחזיר אור בקוטר 460 מילימטרים נתרם למצפה ב-1951,[29] אבל כמעט שלא השתמשו בו, והוא נתרם לאגודה האסטרונומית של סלפורד ב-1971.[30]

MERLIN[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשת אינטרפרומטר רב-אלמנטית הקשורה לרדיו (Multi-Element Radio Linked Interferometer Network), הידועה בראשי התיבות של שמה באנגלית כ-MERLIN, היא מערך של רדיו-טלסקופים המפוזרים לרוחב אנגליה וגבולות ויילס. המערך מופעל על ידי מצפה הכוכבים ג'ודרל בנק מטעם מועצת מתקני המדע והטכנולוגיה (Science and Technology Facilities Council) כמתקן לאומי.[31] המערך כולל שבעה רדיו-טלסקופים וכולל גם את טלסקופ לובל, טלסקופ Mark II ורדיו-טלסקופים בקיימברידג', דפורד (Defford), נוקין (Knockin), דרנהול (Darnhall) ופיקמיר (Pickmere). קו הבסיס הארוך ביותר הוא 217 קילומטרים ו-MERLIN יכולה לפעול בתדירות בין 151 מגה-הרץ ל-24 ג'יגה-הרץ.[23] באורך גל של 6 סנטימטרים (תדירות של 5 ג'יגה-הרץ), יש ל-MERLIN כושר הפרדה של 50 מילישניית קשת, שווה ערך לכושר ההפרדה באורכי גל אופטיים של טלסקופ החלל האבל.[31]

אינטרפרומטריה של קו בסיס ארוך מאוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצפה הכוכבים ג'ודרל בנק היה מעורב באינטרפרומטריה של קו בסיס ארוך מאוד (Very Long Baseline Interferometry, בראשי תיבות VLBI) משלהי שנות ה-60 של המאה ה-20. טלסקופ לובל נטל חלק בניסוי האינטרפרומטר הטרנס-אטלנטי הראשון ב-1968, יחד עם טלסקופים אחרים במצפה הכוכבים אלגונקווין (Algonquin Radio Observatory) באונטריו ובמצפה הכוכבים דומיניון (Dominion Radio Astrophysical Observatory) בקולומביה הבריטית בקנדה. טלסקופ לובל וטלסקופ Mark II משתתפים באופן קבוע במערך VLBI יחד עם רדיו-טלסקופים אחרים ברחבי אירופה (רשת VLBI האירופית), תוך כושר הפרדה של סביב 0.001 שניית קשת.[20]

מערך הקילומטר הרבוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

איור משוער של חלק ממערך הקילומטר הרבוע

באפריל 2011 נקבע שמרכז הבקרה של הפרויקט המתוכנן מערך קילומטר רבוע (Square Kilometre Array, בראשי תיבות SKA) יהיה במצפה הכוכבים ג'ודרל בנק.[32] ה-SKA הוא שיתוף פעולה בין 20 מדינות להקמת רשת של אלפי רדיו-טלסקופים שיבנו באוסטרליה ובדרום אפריקה, שסך שטח האנטנות שלהם יגיע לקילומטר רבוע, שווה ערך לרדיו-טלסקופ הגדול ביותר שנבנה אי פעם. באפריל 2015 הוכרז שג'ודרל בנק היה המשכן הקבוע למטה של SKA[33] למשך תקופת ההפעלה המתוכננת של הטלסקופ (מעל 50 שנים[34]).

מחקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרכז האסטרופיזיקה של ג'ודרל בנק (Jodrell Bank Centre for Astrophysics), שהמצפה הוא חלק ממנו, הוא אחד מקבוצות מחקר האסטרופיזיקה הגדולות ביותר בבריטניה.[35] כמחצית מהמחקר של הקבוצה הוא בתחום אסטרונומיית הרדיו, כולל מחקר של פולסרים, קרינת הרקע הקוסמית, עדשות כבידה, גרעינים גלקטיים פעילים ומייזרים אסטרופיזיקליים. הקבוצה עורכת מחקרים גם באורכי גל שונים, כשהיא בוחנת היווצרות כוכבים והאבולוציה שלהם, ערפיליות פלנטריות ואסטרוכימיה.[36]

במאי 2017 הצטרף מצפה הכוכבים ג'ודרל בנק לשותפות עם יוזמת Breakthrough Listen וישתף מידע עם צוות ג'ודרל בנק, שמעוניין לערוך מחקר לחיפוש אחר חיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ באמצעות הרדיו-טלסקופ בן ה-76 מטרים ומערך ה-e-MERLIN.

יש תוכנית פיתוח פעילה החוקרת ובונה מקלטים ומכשירים טלסקופיים. המצפה היה מעורב בהכנת כמה ניסויים של קרינת הרקע הקוסמית, כולל "ניסוי טנריף" (Tenerife Experiment), שנמשך משנות השמונים של המאה ה-20 עד 2000, והמגברים והקריוסטטים עבור מערך קטן מאוד (Very Small Array).[37] החוקרים בנו את הרכיבים הקדמיים של המקלטים בתדירויות 30 -44 מגה-הרץ עבור טלסקופ החלל פלאנק.[38] מקלטים תוכננו בג'ודרל בנק עבור מצפה הכוכבים פארקס באוסטרליה.[39]

מרכז מבקרים ואירועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבט על הטלסקופ מהארבורטום
מרכז מבקרים חדש בג'ודרל בזמן הבנייה במרץ 2011
טלסקופ לובל מואר בזמן המופע "Jodrell Bank Live"
הופעת תזמורת האלה ב-2013, כשטלסקופ לובל משמש כמסך ענק
חדר הבקרה של מצפה הכוכבים ג'ודרל בנק

מרכז מבקרים נחנך במקום ב-19 באפריל 1971 על ידי המרקיז מדבונשייר, וביקרו בו 120,000 מבקרים מדי שנה. המרכז כיסה את ההיסטוריה של מצפה הכוכבים וכלל פלנטריום ואולם לתצוגה תלת-ממדית שבו היה סימולציה של מסעות למאדים. מכיוון שבבניין המקורי היה שימוש באזבסט הוא נהרס ב-2003. במקומו הוקם באופן זמני אוהל גדול במקביל לתכנון מרכז מדעי חדש. התוכניות נגנזו ב-2004 כאשר אוניברסיטת ויקטוריה של מנצ'סטר אוחדה עם המכון למדע וטכנולוגיה באוניברסיטת מנצ'סטר (University of Manchester Institute of Science and Technology או בראשי תיבות UMIST) על מנת ליצור ישות חדשה – אוניברסיטת מנצ'סטר, והמרכז הזמני באוהל המשיך לתפקד כשהוא מארח כ-70,000 מבקרים בשנה.

העבודה על מרכז מבקרים חדש החלה באוקטובר 2010, ומרכז התגלית של ג'ודרל בנק (Jodrell Bank Discovery Centre) נפתח ב-11 באפריל 2011.[40] הוא כולל מבנה כניסה, ביתן הפלנטה, ביתן חלל לתערוכות ואירועים, בית קפה עם קירות זכוכית עם נוף לטלסקופ לובל ופינת אוכל בחוץ, אזור להדרכות, וגנים מעוצבים כולל מבוך הגלקסיה (Galaxy Maze).[41] דגם מכני גדול של מערכת השמש, שיש בו כדורים נעים המייצגים את השמש וכוכבי הלכת סביבה (באנגלית orrery) הותקן ב-2013.[42] עם זאת, בניגוד למרכז המבקרים הקודם, הוא אינו כולל פלנטריום, אם כי כיפת פלנטריום מתנפחת קטנה נמצאת בשימוש באתר בשנים האחרונות.

מרכז המבקרים פתוח מדי יום (למעט בתקופת התפרצות נגיף הקורונה בממלכה המאוחדת) ומארגן אירועים חינוכיים לציבור, כולל הרצאות פומביות, מסיבות כוכבים ומפגשי "שאל אסטרונום".

קיים נתיב סיור סביב טלסקופ לובל כ-20 מטרים ממסילת הברזל החיצונית של הטלסקופ. לוחות מידע מסבירים כיצד הטלסקופ עובד והמחקר שנעשה איתו.

ב-2005 נחנך סמוך לטלסקופ לובל פרויקט שאפתני המכונה "SpacedOut", שנועד להקים מודל של מערכת השמש בקנה מידה של 1:15,000,000. בקנה מידה זה השמש הייתה אמורה להיות מיוצגת על ידי כדור בקוטר 100 מטרים סמוך לטלסקופ לובל בג'ודרל בנק, והמודלים של שאר כוכבי הלכת אמורים להיות מפוזרים ברחבי בריטניה בהתאם למרחק שנקבע על ידי קנה המידה.[43][44]

ב-1972 הוקם ארבורטום על שטח של 140 דונם והוא משכן לאוספים הלאומיים של הממלכה המאוחדת של מינים של תפוח (Malus), בן-חוזרר (Sorbus) ו-Calluna (סוג במשפחת האברשיים). בארבורטום יש גם מודל בקנה מידה קטן של מערכת השמש, קנה המידה הוא בערך 1:5,000,000,000.

ביולי 2011 אירחו מרכז המבקרים ומצפה הכוכבים קונצרט רוק בשם "Jodrell Bank Live" שבו הופיעו הלהקות "The Flaming Lips"‏, "British Sea Power"‏, "Wave Machines"‏, Ok Go והזמרת אליס גולד (Alice Gold). ב-23 ביולי הופיעה להקת הרוק הבריטית "Elbow" במצפה וצילמה סרט תיעודי של האירוע והמתקן שאחר כך יצאו לאור כתקליטי CD/DVD של המופע.

ב-31 באוגוסט 2013 אירח ג'ודרל בנק קונצרט שבוצע על ידי תזמורת האלה להנצחת מה שהיה יכול להיות יום הולדתו המאה של לובל (שנפטר שנה קודם לכן). בנוסף למספר מופעי אופרה במהלך היום, במופע הערב של תזמורת האלה נוגנו בין השאר קטעים של מוזיקה ממסע בין כוכבים, מלחמת הכוכבים ודוקטור הו. הטלסקופ הראשי טלסקופ לובב סובב אל מול הקהל הצופה ושימש כמסך הקרנה ענק המציג אפקטים פלנטריים מונפשים שונים. במהלך ההפסקה שימש "המסך" להציג היסטוריה של עבודתו של לובל והפעילות בג'ודרל בנק.

מצפה הכוכבים מפיק פודקאסט דו-חודשי בתחום האסטרונומיה המכונה "הג'ודקאסט" (Jodcast).[45] תוכנית הטלוויזיה "צפייה חיה בכוכבים" (Stargazing Live) שהפיק ה-BBC בשנים 2011 עד 2014 שודרה מחדר הבקרה של מצפה הכוכבים.[46]

מאז 2016 (למעט בתקופת התפרצות נגיף הקורונה בממלכה המאוחדת) המצפה מארח את פסטיבל "בלוּדוֹט" (Bluedot Festival),[47] פסטיבל מוזיקה ומדע, ששמו נלקח מתוך התצלום נקודה כחולה חיוורת, ובו הופיעו להקות ואמנים כדוגמת "Public Service Broadcasting"‏, The Chemical Brothers, כמו גם הרצאות של מדענים ומרצים בתחום המדע כדוגמת ריצ'רד דוקינס.

איום בסגירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-3 במרץ 2008 דווח כי מועצת מתקני המדע והטכנולוגיה של בריטניה (STFC), שהתמודדה עם גירעון של 80 מיליון לירות שטרלינג, שוקלת למשוך את מימונה השנתי המתוכנן של 2.7 מיליון לירות שטרלינג למימון פרויקט e-MERLIN. הפרויקט, שמטרתו להחליף את התקשורת במיקרוגל שבין ג'ודרל בנק למספר רדיו-טלסקופים אחרים בכבלים של סיבים אופטיים ברוחב פס גדול, מה שאמור לשפר מאוד את הדיוק של התצפיות, שנתפס כקריטי להישרדות המתקן. ברנרד לובל אמר "זה יהיה אסון ... גורלו של הטלסקופ של ג'ודרל בנק קשור לגורלו של e-MERLIN. אני לא חושב שהממסד יכול לשרוד אם יקוצץ המימון של e-MERLINE".[48]

ב-9 ביולי 2008 דווח כי בעקבות סקירה מחודשת, הפכה המועצה את עמדתה הראשונית, וכעת תבטיח מימון של 2.5 מיליון לירות שטרלינג בשנה למשך שלוש שנים.[49]

התייחסות בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצפה הכוכבים ג'ודרל בנק מוזכר בכמה פרקים בסדרה דוקטור הו. אזכורים נוספים קיימים בספר מדריך הטרמפיסט לגלקסיה וגם בסרט שנעשה על פי הספר, כמו גם סרטי מדע בדיוני נוספים. מצפה הכוכבים ג'ודרל בנק הוא ברקע הווידאו המוזיקלי של הסינגל "Secret Messages" של להקת הרוק הבריטית Electric Light Orchestra. הדמות המרכזית ברומן "Boneland" של סופר המדע הבדיוני אלן גארנר הוא אסטרופיזיקאי בצוות של המצפה.

הערכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז 13 ביולי 1988 מוגדר טלסקופ לובל כבניין רשום מדרגה ראשונה (Grade I Listed building).[50] ב-10 ביולי 2017 הוגדר גם טלסקופ Mark II כבניין רשום מדרגה ראשונה.[51] באותו תאריך הוגדרו חמישה מבנים אחרים באתר כמבנים רשומים מדרגה שנייה, והם טלסקופ הזרקור,[52] בניין הבקרה,[53] בהיין המכונה "פארק רויאל"[54] סדנת האלקטרוניקה,[55] ובקתת הקשר.[56] דרגה ראשונה (Grade I) היא הגבוהה ביותר מבין שלוש דרגות ומוענקת לבניינים שהם בעלי "עניין יוצא דופן". דרגה שנייה כוללת שתי רמות (*Grade II ו-Grade II), דרגה שנייה רגילה מוענקת למבנים בעלי "עניין מיוחד".[57]

בישיבה ה-43 של ועדת המורשת העולמית של אונסק"ו בבאקו ב-7 ביולי 2019, אומץ מצפה הכוכבים של ג'ודרל בנק כאתר מורשת עולמית על בסיס 4 קריטריונים:[2]

 • קריטריון 1: מצפה הכוכבים של ג'ודרל בנק הוא יצירת מופת של גאונות יצירתית אנושית הקשורה להישגיה המדעיים והטכנולוגיים.
 • קריטריון 2: מצפה הכוכבים של ג'ודרל בנק מייצג החלפה של ערכים אנושיים של התפתחות לאורך פרק זמן ובקנה מידה עולמי.
 • קריטריון 4: מצפה הכוכבים של ג'ודרל בנק מייצג דוגמה יוצאת דופן לתיזמור טכנולוגי המדגים שלב משמעותי בהיסטוריה האנושית.
 • קריטריון 6: מצפה הכוכבים של ג'ודרל בנק קשור באופן ישיר ומוחשי לאירועים ורעיונות בעלי משמעות אוניברסלית יוצאת דופן.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Adams, Douglas (1986). Hitchhiker's Guide to the Galaxy—A Trilogy in Four Parts. Pan Books. ISBN 0-330-31611-7.
 • Gunn, A. G. (2005). "Jodrell Bank and the Meteor Velocity Controversy". In The New Astronomy: Opening the Electromagnetic Window and Expanding Our View of Planet Earth, Volume 334 of the Astrophysics and Space Science Library. Part 3, pages 107–118. Springer Netherlands. doi:10.1007/1-4020-3724-4_7
 • Lovell, Bernard (1968). Story of Jodrell Bank. Oxford University Press. ISBN 0-19-217619-6.
 • Lovell, Bernard (1973). Out of the Zenith: Jodrell Bank, 1957–70. Oxford University Press. ISBN 0-19-217624-2.
 • Lovell, Bernard (1985). The Jodrell Bank Telescopes. Oxford University Press. ISBN 0-19-858178-5.
 • Lovell, Bernard (1990). Astronomer by Chance. London: Macmillan. ISBN 0-333-55195-8.
 • Piper, Roger (1972) [1965]. The Story of Jodrell Bank (Carousel ed.). London: Carousel. ISBN 0-552-54028-5.
 • Pullan, Brian; Abendstern, Michele (2000). A history of the University of Manchester 1951–1973. Manchester University Press. ISBN 0-7190-5670-5.
 • Palmer, H. P.; B. Rowson (1968). "The Jodrell Bank Mark III Radio Telescope". Nature. 217 (5123): 21–22. Bibcode:1968Natur.217...21P. doi:10.1038/217021a0.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Six cultural sites added to UNESCO’s World Heritage List
 2. ^ 1 2 Jodrell Bank Observatory
 3. ^ Astronomer by Chance, p. 110
 4. ^ "Bernard Lovell". The Economist. 18 באוגוסט 2012. {{cite news}}: (עזרה)
 5. ^ Lovell, Bernard (1950). Blue Book. אורכב מ-המקור ב-14 בינואר 2010. {{cite book}}: (עזרה) (the proposal document for the Lovell Telescope). pp. 4–5
 6. ^ "The Early History". Jodrell Bank Observatory. אורכב מ-המקור ב-27 באוקטובר 2008. {{cite web}}: (עזרה)
 7. ^ "On This Day—14 March 1960: Radio telescope makes space history". BBC News. 14 במרץ 1960. {{cite news}}: (עזרה)
 8. ^ "The Lovell Telescope presents a new face to the Universe".
 9. ^ "The team that tracked Sputnik – and the world's first intercontinental ballistic missile". BBC. 4 באוקטובר 2017. {{cite news}}: (עזרה)
 10. ^ "Voice in Space". Time Magazine. 21 במרץ 1960. {{cite journal}}: (עזרה)
 11. ^ "Big Voice from Space". Time Magazine. 23 במאי 1960. {{cite journal}}: (עזרה)
 12. ^ "On This Day—3 February 1966: Soviets land probe on Moon". BBC. 3 בפברואר 1966. {{cite news}}: (עזרה)
 13. ^ Brown, Jonathan (3 ביולי 2009). "Recording tracks Russia's Moon gatecrash attempt". The Independent. London. {{cite news}}: (עזרה), includes link to recording with Lovell
 14. ^ "Introduction to cosmic masers". Jodrell Bank Observatory. 28 בינואר 2005. {{cite web}}: (עזרה)
 15. ^ "JBO—Stars". Jodrell Bank Observatory.
 16. ^ "Milestones". Jodrell Bank Observatory. אורכב מ-המקור ב-28 באוקטובר 2008. {{cite web}}: (עזרה)
 17. ^ "Astronomers see cosmic mirage". BBC. 1 באפריל 1998. {{cite news}}: (עזרה)
 18. ^ "Scientists listen intently for ET". BBC. 1 בפברואר 1998. {{cite news}}: (עזרה)
 19. ^ "The MKII Radio Telescope". Jodrell Bank Observatory. אורכב מ-המקור ב-27 באוקטובר 2008. {{cite web}}: (עזרה)
 20. ^ 1 2 "The Merlin and VLBI National Facility". Jodrell Bank Observatory. אורכב מ-המקור ב-1 במאי 2008. {{cite web}}: (עזרה)
 21. ^ "The quest for the resolving power". Jodrell Bank.]
 22. ^ H. P. Palmer, B. Rowson, Radio Diameter Measurements with Interferometer Baselines of One Million and Two Million Wavelengths,
 23. ^ 1 2 "MERLIN user guide—4.1 Location of Telescopes".
 24. ^ "Jodrell Bank's role in early space tracking activities". Jodrell Bank Observatory. אורכב מ-המקור ב-27 באוקטובר 2008. {{cite web}}: (עזרה)
 25. ^ "The other space race: Transcript". BBC/Open University.
 26. ^ "Jodrell Bank—Pulsars". Jodrell Bank Observatory.
 27. ^ "JBO—Lovell Observing Room". Jodrell Bank Observatory. אורכב מ-המקור ב-20 ביולי 2011. {{cite web}}: (עזרה)
 28. ^ "NRAL—7 m Telescope". Jodrell Bank Observatory.
 29. ^ Pullan, A history of the University of Manchester 1951–73, p. 37
 30. ^ "Salford Astronomical Society—Observatory". Salford Observatory. אורכב מ-המקור ב-2 בדצמבר 2010. {{cite web}}: (עזרה)
 31. ^ 1 2 "MERLIN/VLBI National Facility". Jodrell Bank Observatory.
 32. ^ "Jodrell Bank to play key part in creating world's largest radio telescope". The Guardian. 3 באפריל 2011. {{cite news}}: (עזרה)
 33. ^ "World's largest radio telescope has a permanent home for its headquarters – SKA Telescope". SKA Telescope (באנגלית אמריקאית).
 34. ^ "Information regarding the SKA Headquarters selection process – SKA Telescope". SKA Telescope (באנגלית אמריקאית).
 35. ^ "Research groups: School of Physics and Astronomy". The University of Manchester. אורכב מ-המקור ב-18 באוגוסט 2007. {{cite web}}: (עזרה)
 36. ^ "Jodrell Bank Centre for Astrophysics Research". Jodrell Bank Observatory.
 37. ^ "JBO—VSA Receivers". Jodrell Bank Observatory.
 38. ^ "Jodrell Bank—Observing the Big Bang". Jodrell Bank Observatory.
 39. ^ "Jodrell Bank—Anatomy of a Radio Telescope". Jodrell Bank Observatory. אורכב מ-המקור ב-16 באוקטובר 2008. {{cite web}}: (עזרה)
 40. ^ "Jodrell Bank unveils £3m discovery centre". BBC News. 7 באפריל 2011. {{cite news}}: (עזרה)
 41. ^ "Jodrell Bank Discovery Centre is being redeveloped".
 42. ^ "Jodrell Bank Discovery Centre unveils 'world's biggest' orrery".
 43. ^ The Sun comes to Jodrell Bank
 44. ^ נראה כאילו הפרויקט לא התרומם. אין ידיעות על הפרויקט מעבר ל-2005
 45. ^ "The Jodcast". Jodrell Bank Observatory.
 46. ^ "Stargazing Live: Behind the scenes at Jodrell Bank". BBC News.
 47. ^ "Travel". Bluedot Festival (באנגלית).
 48. ^ "Jodrell Bank fears funding loss". BBC News. 6 במרץ 2008. {{cite news}}: (עזרה)
 49. ^ "Deal to rescue Jodrell Bank helps Britain see its future in the stars". The Times. 9 ביולי 2008. {{cite news}}: (עזרה)
 50. ^ Jodrell Bank Observatory: Lovell Telescope
 51. ^ Jodrell Bank Observatory: Mark II Telescope
 52. ^ Jodrell Bank Observatory: 71MHz Searchlight Aerial
 53. ^ Jodrell Bank Observatory: Control Building
 54. ^ Jodrell Bank Observatory: Park Royal Building
 55. ^ Jodrell Bank Observatory: Electrical Workshop (Former Main Office)
 56. ^ Jodrell Bank Observatory: Link Hut (Cosmic Noise Hut)
 57. ^ Listed Buildings


מצפה הכוכבים ג'ודרל בנק, מבט ממטה SKA
מצפה הכוכבים ג'ודרל בנק, מבט ממטה SKA