אנרי השני, מלך צרפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנרי השני, בציור של פרנסואה קלואה
פסלי קבורה של אנרי השני ורעייתו, קטרינה דה מדיצ'י, בבזיליקת סן דני, פריז

הנרי השני (Henri II31 במרץ 1519 - 10 ביולי 1559) היה בן לשושלת ולואה, מלך על צרפת מה-31 במרץ 1547 עד מותו.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנרי היה בנו של המלך פרנסואה הראשון שהובס בקרב פאביה (24 בפברואר 1524) בידי קרל החמישי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה ונלקח בשבי למדריד. ב-15 במרץ 1526, בהתאם להסכם מדריד, אנרי בן השבע ואחיו יורש העצר פרנסואה דה פראנס נלקחו למדריד כבני ערובה למילוי תנאי שחרורו של אביהם משביו. הם הוחזקו בכלא במדריד במשך ארבע שנים, דבר שהטביע בהם את חותמו במשך כל חייהם.

ב-28 באוקטובר 1533, בהשפעתו של האפיפיור קלמנס השביעי, נערך הסכם נישואין בין אנרי לבין קטרינה דה מדיצ'י, כאשר שניהם היו בני 14 שנה בלבד. היא ילדה לו עשרה ילדים, אולם היו לו גם שלוש מאהבות שילדו לו שלושה ילדים נוספים. המאהבת הבולטת ביותר שלו הייתה דיאן דה פואטייה, שהייתה מבוגרת ממנו ב-20 שנים. דה פואטייה הייתה בת סודו ויועצתו של המלך בנושאים שונים ואף חתמה על מסמכים מלכותיים, תוך שהיא דוחקת את אשתו החוקית, קטרינה דה מדיצ'י והופכת בעלת עוצמה רבה יותר בחצר. ב-1536 נפטר אחיו יורש העצר פרנסואה דה פראנס ואנרי תפס את מקומו. ב-1547 נפטר אביו המלך פרנסואה הראשון ואנרי ירש את הכתר בשם אנרי השני.

אנרי השני תבע את נסיגת האנגלים מבולון-סיר-מר שלחופי התעלה, שנפלה בידיהם ב- 1544. הוא התכונן להטיל עליה מצור, אך לבסוף הם פינו אותה ב1550. ב- 7 בינואר 1558 צבאו של אנרי השני תחת פיקודו של פרנסואה, דוכס גיז כבש את העיר קאלה מידי האנגלים.

אנרי השני חיפש נקם בקרל החמישי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה, על כך שלקח בשבי את אביו, המלך פרנסואה הראשון ועל כך שהוא עצמו ישב בכלא במדריד בהיותו ילד. בשנת 1552 הנסיכים הלותרניים בגרמניה קראו לאנרי השני לתקוף את חבל לורן והוא כבש את הערים: טול, ננסי, מץ וורדן. קרל החמישי הטיל מצור על העיר מץ, אך ללא הצלחה. על פי שלום קאטו-קמברזי (3 באפריל 1559) בין אנרי השני לבין מלך ספרד פליפה השני, בנו של קרל החמישי, נשאר חבל לורן בידי צרפת.

המלך אנרי השני היה קתולי אדוק. הוא רדף את ההוגנוטים, העלה רבים מהם על המוקד וגזר מאסר עולם על רבים אחרים. אולם, לא היה בכל אלה כדי לדכא את הכפירה הפרוטסטנטית של ההוגנוטים ומלחמות הדת בצרפת שהחלו ב-1562 נמשכו עד 1596.

אנרי השני השיא את בתו אליזבת דה ולואה, נסיכת צרפת לפליפה השני מלך ספרד במסגרת שלום קאטו-קמברזי. כדי לחגוג מאורע זה נערכו בפריז תחרויות אבירים שבהן השתתף המלך אנרי השני. בתחרויות אלה הוא נפצע קשה בראשו ומת מהרעלת דם ב-10 ביולי 1559. אנרי השני נקבר בבזיליקה של סן דני שליד פריז ובנו פרנסואה ירש את הכתר בשם פרנסואה השני.

ילדיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדיו מאשתו

ילדיו ממאהבותיו

  • דיאן (1538- 1619) בתה של דיאן דה פואטייה
  • אנרי (1551- 1586) בנה של ג'יין פלמינג
  • אנרי (1557- 1621) בנה של ניקול מסביני

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנרי השני, מלך צרפת בוויקישיתוף


הקודם:
פרנסואה הראשון
מלכי צרפת הבא:
פרנסואה השני