לואי השלושה עשר, מלך צרפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לואי השלושה עשר מלך צרפת

לואי השלושה עשר "הישר" (צרפתית: Louis XIII, ‏27 בספטמבר 1601 - 14 במאי 1643), בן לשושלת בורבון, מלך על צרפת מ-1610 עד מותו.

לואי שהיה בנם הראשון של אנרי הרביעי מלך צרפת ושל מארי דה מדיצ'י, גדל בחצר המלכות עם אחיו ואחיותיו ועם ילדי גבריאל ד'אסטרה שהייתה מאהבתו של אביו. הוא הצטיין בציור ובמוזיקה ואהב לצאת לצייד, אך לא הראה עניין בלימודי הספרות והשפה הלטינית. ב-14 במאי 1610 נרצח אביו, המלך אנרי הרביעי בפריז, ולואי ירש את הכתר בשם לואי השלושה העשר. אך היות שהיה בן תשע שנים בלבד שימשה אמו, מארי דה מדיצ'י כעוצרת בשמו. ב-1614, משהגיע לפרקו הכריזה אמו כי הוא "חלש בגופו ובנפשו" מכדי לשאת בנטל המלוכה והמשיכה לשמש כעוצרת. ב-1615 אילצה אותו להינשא לאן מאוסטריה, בתו של פליפה השלישי מלך ספרד. לואי הצעיר פיתח סלידה מאמו, ומנשים בכלל, וגילה נטיות הומוסקסואליות.

ב-1617 החליט לואי לקחת לידיו את ניהול ענייני המדינה, והורה בסתר לרצוח את קונצ'יני, יועצה האיטלקי של אמו. כאשר מחתה על הרצח גירש אותה המלך הצעיר לארמון בלואה שעל גדות הנהר לואר. ב-1619 נמלטה משם ועודדה את בנה גסטון למרוד במלך, מרידה שדוכאה עד מהרה. ב-1621, בתיווכו של החשמן רישלייה נעשתה פשרה בין המלך לבין אמו, שהורשתה לתפוס את מקומה במועצה המלכותית. ב-1622 מינה המלך את רישלייה לקרדינל וב-1624 לשר הראשי שלו, בהמלצתה של מארי דה מדיצ'י. אולם מאוחר יותר חתרה תחת מעמדו של רישלייה וקשרה קשר לרוצחו. ב-12 בנובמבר 1630 נראה היה ליום אחד שמאמציה הוכתרו בהצלחה, כאשר המלך עזב את פריז ונסע לורסאי. אולם המלך קרא לרישלייה שגרם למעצרם של יועציה של מארי דה מדיצ'י. המלך גירש אותה לארמונה שבעיר מולן, ציווה עליה לפרוש מן הפוליטיקה, ומאז לא ראה אותה עוד.

בתקופת מלכותו של לואי השלושה עשר הקרדינל רישלייה מילא תפקיד מרכזי בניהול ענייני המדינה. במדיניות הפנים שם לו למטרה לרכז את השלטון בידיו של המלך, דבר שעמד בניגוד לאינטרסים של האצילים ושל ההוגנוטים (הפרוטסטנטים הצרפתיים) שהיוו "מדינה בתוך מדינה". ב-1625 יצא המלך לכבוש את עיר הנמל לה רושל שבמערב צרפת, שהייתה מעוזם של ההוגנוטים. במערכה זו רישלייה מילא תפקיד של מפקד ראשי ועשה שימוש בצי אוניות שהוא עצמו הקים. ב-1627 שלחה ממלכת אנגליה אוניות מלחמה לעזרת ההוגנוטים אך נחלה מפלה. רישלייה חיזק את המצור על העיר שנכנעה ב-30 באוקטובר 1628. במדיניות החוץ התרכז רישלייה בהחלשת כוחה של ממלכת הבסבורג, שכוחותיה הקיפו את צרפת מכל צדדיה. ב-1631 כרת ברית עם גוסטבוס אדולפוס מלך שוודיה, שפלש לגרמניה, אך נהרג בקרב ליצן ב-1632. ב-1636 הספרדים, ששלטו בפלנדריה, פלשו לצפון צרפת והתקדמו אל עבר פריז. בקרבות שנערכו סביב העיר קורבי, רישלייה והמלך נחלו ניצחון על הספרדים שנאלצו לסגת. ב-1642 המלך ורישלייה פיקדו על הצבא הצרפתי שכבש את העיר פרפיניאן שבדרום מערב צרפת, ואת אזור הגבול עם ספרד.

המלך לואי השלושה עשר מת ב-1643, שישה חודשים בלבד לאחר מות רישלייה. בנו לואי ירש את הכתר בשם לואי הארבעה עשר, אך היות שהיה בן חמש שנים בלבד שימשה אמו, אן מאוסטריה, כעוצרת בשמו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]