ויליאם רנקוויסט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ויליאם רנקוויסט
רנקוויסט מושבע לתפקידו כנשיא בית המשפט העליון על ידי קודמו בתפקיד וורן ברגר. מימינו אשתו נטלי, אוחזת בביבליה. בימין התמונה: הנשיא רונלד רייגן

ויליאם רנקוויסטאנגלית: William Hubbs Rehnquist;‏ 1 באוקטובר 1924 - 3 בספטמבר 2005) היה נשיא בית המשפט העליון של ארצות הברית בשנים 1986 - 2005.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רנקוויסט נולד ב-1924 במילווקי, ויסקונסין. הוא שירת בצבא בתקופת מלחמת העולם השנייה, ואחר כך החל בלימודים אקדמיים. ב-1952 קיבל תואר במשפטים מאוניברסיטת סטנפורד. הוא סיים ראשון במחזורו ושימש מתמחה אצל השופט העליון רוברט ג'קסון. בתקופת ממשלו של ניקסון מונה בידי הנשיא, שהעריך את פעילותו הפוליטית השמרנית, לעוזר לתובע הכללי. ב-1973 מינה אותו ניקסון לשופט עליון. המינוי קיבל רוב גדול בסנאט (68-26), לא לפני שהתחוללה סערה סביב מזכר מהתקופה שבה היה רנקוויסט מתמחה, ושבו ייעץ לשופט ג'קסון להתנגד להחלטה שפסלה הפרדה בין גזעים בטענה שהיא מנוגדת לחוקה. ב-1986 מינה אותו רונלד רייגן לנשיא בית המשפט במקומו של וורן ברגר, גם מינוי זה עבר (ברוב של 65-33) רק לאחר ימים ארוכים של ויכוחים בסנאט. רנקוויסט החל בתפקידו ב-26 בספטמבר 1986, את מקומו כשופט בבית המשפט העליון לקח אנטונין סקאליה.

תפקיד נשיא בית המשפט אינו מקנה קול עודף בהצבעות, ורנקוויסט מצא את עצמו בדעת מיעוט ברבות מן ההחלטות, בשל נטייתו השמרנית הבלתי מתפשרת. מאחר שבית-המשפט העליון האמריקני יושב תמיד בהרכב מלא נמצא שאין לנשיא הכוח (שיש למקבילו הישראלי) להשפיע על התוצאה על ידי קביעת ההרכב. בתחילת כהונתו היה מרבה לכתוב דעות יחיד. בסיומה היו בבית המשפט שמרנים ממנו, כמו השופטים אנטונין סקליה וקלרנס תומאס.

בין דעות המיעוט של רנקוויסט ישנה תמיכתו בכך שמדינות יוכלו לאסור על הפלות בתחומן. רנקוויסט גם לא סבר שחוקים נגד קיום יחסי מין בין גברים סותרים את החוקה. הוא תמך בהתרת תפילות בבתי ספר ציבוריים, למרות עקרון הפרדת הדת מהמדינה.

גישתו לענישה הייתה מחמירה (אישר עונש מוות למפגרים ולקטינים ואפילו על אונס). תמך בזכויותיהן של המדינות מול הממשל הפדרלי. בדרך כלל משתדל הממשל הפדרלי יותר מהמדינות להגן על זכויות האדם, אבל אירע שדווקא היצמדותו לזכויות המדינות הובילה אותו לעמדה ליברלית יותר משופטי הרוב - כך היה כשתמך בזכותה של קליפורניה לאשר שימוש במריחואנה רפואית.

היה ידוע בהתנגדותו לאקטיביזם שיפוטי ליברלי, אולם נראה שגם בית המשפט בראשותו לא המעיט באקטיביזם שיפוטי, אך לעתים קרובות דווקא מהצד השמרני. בעבר התנגד רנקוויסט לחובה להזהיר עצור שדברים שיאמר עלולים לשמש כנגדו, אך כחלק מהגמשה מסוימת בעמדותיו, הוא שינה את דעתו בנידון. רנקוויסט הצטרף להחלטה השנויה במחלוקת שהפסיקה את ספירת הקולות בפלורידה בבחירות 2000, ובכך העניקה למעשה את הנשיאות לג'ורג' בוש. בתוקף תפקידו כנשיא בית המשפט ניהל את משפט ההדחה נגד ביל קלינטון בסנאט.

בשלהי 2004 התברר כי רנקוויסט סובל מסרטן. מחלתו עוררה שמועות על פרישה צפויה, אולם הוא הודיע כי ימשיך בתפקידו כל עוד בריאותו מאפשרת זאת. הוא נפטר, בעודו מכהן כנשיא בית המשפט, ב-3 בספטמבר 2005, בביתו שבווירג'יניה. במקומו מונה לנשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס.

רנקוויסט כתב ספרים רבים על בית המשפט העליון וההיסטוריה שלו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ויליאם רנקוויסט בוויקישיתוף