דבורה (כלי שיט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
"דבורה" של חיל הים הישראלי
סופר־דבורה סימן 3 של חיל הים הישראלי עוגנת במרינה הרצליה
"סופר דבורה סימן 3" של חיל הים הישראלי
ספינת דבורה מק 3 אליסון דרייב

הדבורה היא סדרת ספינות סיור קלות מתוצרת מפעל רמת"א של התעשייה האווירית לישראל, המשמשות בפלגות הבט"ש של חיל הים הישראלי לפעילות ביטחון שוטף (בט"ש) ולסיכול פעולות טרור ימיות. כיום משרתות בחיל הים דבורות משלושה דגמים: דבורה סימן 1, סופר דבורה סימן 2 וסופר דבורה סימן 3.

דבורה סימן 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנות ה-70 של המאה ה-20, בעקבות התפתחות אמצעי הלחימה בקרב ארגוני הטרור, נולד הצורך בשיפור ספינות הדבור ששירתו אז בחיל הים הישראלי למה שנקרא אז "דבור מוסב", בעל מנועי GENERAL MOTORS V16 (בעלי 16 בוכנות), מכלי דלק נוספים ותורן יעיל יותר לגילוי מטרות במכ"ם. אך לאחר זמן מה הוחלט כי יש צורך בכלי חדש שיענה להתפתחות המהירה של ארגוני הטרור. בשנת 1977 השיק מפעל רמתא של התעשייה האווירית את ה"דבורה": ספינת בט"ש המבוססת על הדבור אך גדולה יותר ומהירה יותר[1]. הדבורה התבססה על התכנון והמבנה של הדבור, תוך שילוב טכנולוגיות מתקדמות יותר (שליטה ובקרה, מנוע, מערכת הנעה, אמצעי לחימה, אלקטרוניקה). הדבורים והדבורות משרתים עד היום בהצלחה בחיל הים הישראלי. בשנת 1989 הוחלט בחיל הים להצטייד בדבורה.

בחיל הים משרתות שתי ספינות מדגם "דבורת שערים" - זהו דגם דבורה מסדרת היצור הראשונה.
הספינות מדגם זה, שתוכנן ונבנה על ידי התעשייה האווירית לישראל, הצטרפו לחיל הים הישראלי בשנת 1989. הדגם התבסס על זה של ספינת הדבור הישראלית והניסיון הרב שנצבר בשימוש בה, בייחוד למטרות לוחמה בטרור והגנה על החופים. הספינות מדגם זה ארוכות מן הדבור ב-1.8 מטרים (6 רגל), מהירותן גבוהה יותר והן כוללות טכנולוגיות שליטה, בקרה, הנעה וגילוי מתקדמות יותר. בנוסף לכך מערך המגורים הפנימיים גדל במדור מגורים אחד נוסף וכן הוגדלה תכולת מכלי הדלק על מנת להקנות לספינות משך שהייה ארוך יותר בים.

סופר דבורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגם בעל כושר תמרון ואלקטרוניקה מתקדמים יותר מן הדבורה סימן 1. ספינות מדגם זה נקלטו בחיל הים בשנת 1996. באותה שנה גם נחתם הסכם עם חיל הים ההודי לאספקה של ה"סופר דבורה" מייצור מקומי, ספינות שנבנו במספנת גואה בהודו, אך צוידו במערכות ראיית לילה מתוצרת אל-אופ ותותח מיוצב מתוצרת רפא"ל[2].

סופר דבורה סימן 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

שדרוג של ה"סופר דבורה" שבוצע על ידי מפעל רמתא של התעשייה האווירית בתחילת שנות ה-2000. דגם זה נחשב לאחד מהמתקדמים מסוגו בעולם בזמנו. חיל הים ההודי היה הלקוח העיקרי של ה"סופר דבורה סימן 2" והוא רכש 7 ספינות מדגם זה. חיל הים הישראלי רכש 2 ספינות[3]. חיל הים הסלובני רכש דבורה סימן 2 אחת.

סופר דבורה סימן 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

סופר דבורה סימן 3
סופר דבורה סימן 3
סופר דבורה סימן 3
תיאור כללי
סוג אונייה ספינת סיור קלה לביטחון שוטף
צי חיל הים הישראליחיל הים הישראלי חיל הים הישראלי
דגל הצי דגל חיל הים הישראלי
סדרה דבורה
סדרה קודמת סימן 2
סדרה עוקבת סימן 4
ציוני דרך עיקריים
מספנה ישראלישראל התעשייה האווירית לישראל
הושקה 2004
תקופת הפעילות 2004–הווה (כ־19 שנים)
נתונים כלליים
הֶדְחֶק 58 עד 76 טון
אורך 28.7 מטר
רוחב 5.6 מטר
שוקע 1.4
מהירות 45 עד 52 קשר (83 עד 95 קמ"ש)[4]
גודל הצוות 10 עד 16
טווח שיוט 2,222 ק"מ במהירות של 17 קשר (=1,200 מילים ימיים)[4]
גובה התרנים 6 מטר מעל הסיפון
הנעה 2 מנועי 4000 MTU
צורת הנעה מדחף, שיטת Arneson Surface Drives/ משאבת דחף סילוני (Water jet)
כמות הדלק 14500 ליטר/ 12900 ליטר
מתקני התפלה יש
חימוש עמדת טייפון עם תותח אוטומטי מיוצב 25 מ"מ של רפא"ל
מק"כ 0.5 מדגם בראונינג M2HQCB
שני מקלעי מאג 7.62x51 מ"מ נאט"ו
פצצות עומק

ספינות הסופר דבורה סימן 3 כוללות שיפורים בעיקר במערכת ההנעה המאפשרת תמרונים מהירים וחלקים יותר, וכן נבנו באופן מודולרי - תכונה המאפשרת התקנת אמצעי לחימה ומערכות שונות לפי דרישות הלקוח, וכן שדרוג מתמיד של הספינות עם ההתפתחויות בתחום האלקטרוניקה, המכ"מים וכלי הנשק. במהלך השנים נקלטו בחיל הים גם דבורות המונעות בעזרת מערכת סילון, השואבת מים בעוצמה רבה ופולטת אותם דרך מערכת נחירים, וכך מאפשרת תמרונים חדים על ידי הפניית הזרם לכיוונים שונים, בדומה למנועי סילון המשמשים במטוסי סילון.

11 ספינות מדגם זה נקלטו בחיל הים החל משנת 2004. כיום, ספינות מדגם זה מהוות את עיקר עמוד השדרה של צי הבט"ש של חיל הים הישראלי, והן מחליפות בהדרגה את ספינות ה"דבור". ספינות אלה משרתות לצד ה"שלדג", ה"נחשול" וה"צרעה", שנועדו לבט"ש באזור החופים ולמרדפים בעומקי מים רדודים.

מדינות משתמשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ישראלישראל ישראל: חיל הים הישראלי רכש 9 דבורות, 4 סופר דבורה סימן 2, ו-10 סופר דבורה סימן 3.
  • סרי לנקהסרי לנקה סרי לנקה: חיל הים של סרי לנקה מפעיל 4 ספינות דבורה. שתי ספינות נרכשו בשנת 1984 ועוד 4 ספינות נרכשו ב-1986. שתיים מהן טבעו ב-1995 ו-1996 4 סופר דבורה סימן 2 (5 נרכשו, אחת מהן טבעה). 6 סופר דבורה סימן 3.
  • הודוהודו הודו: 7 סופר דבורה סימן 2[5].
  • אריתריאהאריתריאה אריתריאה: 6 סופר דבורה סימן 2[6].
  • סלובניהסלובניה סלובניה: 1 סופר דבורה סימן 2
  • טאיוואןטאיוואן טאיוואן: 20 דבורות שמכונות Hai Ou-class (שחף) נרכשו בשנות ה-70 ויצאו משרות בשנת 1999. הן הוחלפו ב-26 דבורות משופרות שמכונות Kuang Hwa No 6.
  • גמביהגמביה גמביה: בשנת 2009 רכשה גמביה 4 דבורות משופרות בעסקה סיבובית דרך טאיוואן שמכרה למלאווי בשנת 2008.
  • פרגוואיפרגוואי פרגוואי: 2 דבורות נרכשו מטאיוואן בשנת 1994.

במרץ 2015 הודיעה התעשייה האווירית על מכירת 4 ספינות סופר דבורה סימן 3 למדינה אפריקאית[7]. בספטמבר 2015 דווח על רכישת ספינות סופר דבורה סימן 3 בידי מיאנמר.

מקורות וקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דבורה בוויקישיתוף
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סופר-דבורה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]