לדלג לתוכן

טייפון (נשק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עמדת טייפון חמושה בתותח 25 מ"מ על ספינת שלדג של חיל הים הישראלי

טייפון (Typhoon) היא מערכת נשק מיוצבת לספינות מלחמה שפותחה ומיוצרת על ידי רפאל מערכות לחימה מתקדמות. את הטייפון ניתן לחמש במגוון מקלעים ובתותחים אוטומטיים עד קליבר 30 מ"מ. עמדת הטייפון נשלטת בידי לוחם המפעיל את המערכת מעמדת שליטה מרוחקת, כאשר מנועי ייצוב (מכווני גירוסקופ) מסייעים בייצוב התותח, על מנת להבטיח ירי מדויק בכל מצב ים.

עמדת הטייפון הראשונה, שציונה הוא Mk-23, הושקה ב-1997, ועד לשנת 2006 מכרה רפאל יותר מ-120 מערכות טייפון מסוג זה ומהגרסאות המתקדמות שפותחו אחריה. הטייפון נמצא בשירות חיל הים הישראלי על ספינות דבורה, סופר דבורה, שלדג וסער 6, כאשר הוא חמוש בתותח M242 Bushmaster אוטומטי 25 מ"מ, מתוצרתה של חברת מקדונל דאגלס.

מחשבי עמדת הטייפון מאפשרים למפעיל הנשק לשמור על המטרה בין כוונות הנשק ללא תלות בתנודות הגלים והשינויים בכיוון הפלגתה של הספינה. כדי להשיג יכולת זו, מוזנים אל מחשבי העמדה כל העת נתונים בדבר כיוון ההפלגה ותנועת הספינה הנגרמת על ידי הגלים שתחתיה, ומחשבים אלו מזינים אל מנועי העמדה השולטים בתנועת התותח את התיקונים הדרושים לשם שמירת קנה התותח בכיוון המטרה כל העת. הדיוק של מערכת הייצוב רב, ומגיע עד כדי 0.25 מילי-רדיאן, כלומר: הקנה נשאר מכוון עד לסטיות של 2.5 ס"מ ממטרה בטווח 1,000 מטר.

לעמדה יתרון על פני מערכות נשק מייצבות אחרות כיוון שאינה מערכת "חודרת סיפון", קרי מערכת שהתקנתה על גבי סיפון הספינה לא דורשת יצירת חור בסיפון ופינוי השטח שתחתיו.

מפעיל הטייפון יכול לכוון את הנשק באופן ידני באמצעות שימוש במשענות כתף ("מכתופים") ומתגי הפעלה ייעודיים, אולם כדי להפעיל את יכולות הייצוב של המערכת עליו להפעיל את התותח מעמדת הנשק הממוקמת בתוך הספינה. במקרה זה, יכול המפעיל לכוון את הנשק אל המטרה באחת מן החלופות הבאות: לקבל קלט ממצלמה אלקטרו-אופטית המובנה במוצב הנשק, לקבל קלט ממצלמה אלקטרו-אופטית חיצונית (כגון כזו הממוקמת על תורן הספינה), או לכוון את התותח על ידי קבלת נתוני כיוון ומרחק של מטרה ממכ"ם הספינה.

התותחים אותם ניתן להתקין על המערכת הם ATK בושמאסטר, אורליקון, מאוזר או Giat בקליברים של 20–30 מ"מ. התחמושת הנישאת על העמדה נעה בין 160 ל-200 פגזים, תלוי בקליבר התותח המותקן. טווח הצידוד של הטייפון הוא כ-120 מעלות לכל כיוון, וטווח העלרוד שלו נע בין 12.5° כלפי מטה ל-40.5° כלפי מעלה. משקל טייפון עם תותח אך ללא תחמושת נע בין 690 ל-750 ק"ג, תלוי בתותח ובחיישנים המותקנים לו.

גרסאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Typhoon GSA - חמוש בתותח וטילי קרקע-אוויר (טיל נ"מ)
  • Typhoon DSA - חמוש באמצעי הטעיה וטילי קרקע-אוויר)
  • Typhoon GS - חמוש בתותח ובטילי קרקע-קרקע או הספייק-ER
  • Typhoon G - חמוש בתותח בקליבר 20 או 23 מ"מ ואמצעים אלקטרו-אופטיים
  • Mini Typhoon - חמוש במקלע כבד בקליבר 12.7 מ"מ (0.5 אינץ')

משתמשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טייפון בוויקישיתוף