טייפון (נשק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עמדת טייפון חמושה בתותח 25 מ"מ על ספינת שלדג של חיל הים הישראלי

טייפון (Typhoon) היא מערכת נשק מיוצבת לספינות מלחמה שפותחה ומיוצרת על ידי רפאל - מערכות לחימה מתקדמות בע"מ. את הטייפון ניתן לחמש במגוון כלי נשק: במקלעים, בתותחים אוטומטיים עד קליבר 30 מ"מ. עמדת הטייפון מיוצבת ונשלטת בשלט רחוק, על מנת להבטיח ירי מדויק למרות תנודות הספינה עקב הגלים.

עמדת הטייפון הראשונה, שציונה הוא Mk-23, הושקה לראשונה ב-1997 ועד 2006 נמכרו יותר מ-120 מערכות טייפון. הטייפון נמצא בשירות חיל הים הישראלי על ספינות דבורה, סופר דבורה ושלדג, כאשר הוא חמוש בתותח אוטומטי 25 מ"מ.

עמדת הטייפון היא עמדת נשק מיוצבת, המותקנת על סיפון מיוצב, ומאפשרת לנשק להיות מכוון על המטרה גם כשהסירה זזה. הדיוק של המייצב הוא 0.25 מילי-רדיאן כלומר: הקנה נשאר מכוון עד לסטיות של 25 ס"מ ממטרה בטווח 1000 מטר. כדי להתקין את העמדה על הסירה, אין צורך לחורר אותה, דבר המקל על התקנת הטייפון בסירות צבאיות. הטייפון יכול לכוון באמצעות כוונות המחוברות למתקן הנושא את הנשק, או לקבל קלט מהתקן אלקטרו אופטי עצמי או ממכ"ם בקרת ירי. אם נעשה שימוש בכוונות שלה, הטייפון יכולה לספק פתרונות ירי באופן עצמאי לחלוטין ללא עזרה מבחוץ.

התותחים אותם ניתן להתקין על המערכת הם ATK בושמאסטר, אורליקון, מאוזר או Giat בקליברים של 20–30 מ"מ. התחמושת הנישאת על העמדה נעה בין 160 ל-200 פגזים, תלוי בקליבר התותח המותקן. טווח הצידוד של הטייפון הוא כ-120 מעלות לכל כיוון, וטווח העלרוד שלה נעה בין 12.5° כלפי מטה ל-40.5° כלפי מעלה. משקל טייפון עם תותח אך ללא תחמושת נע בין 690 ל-750 ק"ג, תלוי בתותח ובחיישנים המותקנים לו.

גרסאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משתמשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טייפון בוויקישיתוף