האיחוד החקלאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
סמל האיחוד החקלאי

האיחוד החקלאי היא תנועה מיישבת שמאגדת יישובים חקלאיים. היא הוקמה בראשית שנות ה-60 כתוצאה מאיחוד של המועצה החקלאית של הכפרים השיתופיים עם ארגון המושבים של העובד הציוני[1]. מקורה של התנועה המיישבת בעולי העלייה החמישית בתחילת שנות השלושים. בשנת 1978 הוקמה תנועת נוער בשם זה, היא אחת מ-12 תנועות הנוער המוכרות כיום בישראל. מזכ"ל התנועה המיישבת הנוכחי הוא דודו קוכמן ומזכ"ל תנועת הנוער המכהן הוא רון זלדמן. [דרוש מקור]

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האיחוד החקלאי גרס חופש בחירה של יישוביו לגבי אופיים וכלל בתוכו יישובים שהתנהלו כמושבים עם ערבות הדדית רבה אולי אף יותר מהנהוג בתנועת המושבים, לצד כפרים בהם לא היה כמעט כל ערבות הדדית, כמו ביישובי התאחדות האיכרים. בשנת 1965, עם חקיקת חוק המושבים, פעל האיחוד החקלאי למנוע את החלת החוק על יישוביו, כדי למנוע פגיעה באוטונומיה שלהם[2].

יישובים[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן רשימת היישובים השייכים לאיחוד:

תנועת הנוער[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייסוד תנועת הנוער של האיחוד החקלאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועת הנוער של האיחוד החקלאי החלה את פעילותה כמסגרת חינוך בלתי פורמלית, בשנת 1978. בשנה זו פעל גוש יישובים אחד בשרון. את תהליך ההכרה בתנועות הנוער החלו ליישם בשנת 1987 כאשר כבר אז במסגרתה פעלו, כשבעה עשר יישובי האיחוד. באותה שנה התקיים קורס מדריכים הרשמי הראשון הגדול ביותר והוא מנה 60 חניכים. בשלב זה עדיין לא הוכרה התנועה על ידי משרד החינוך כתנועת נוער רשמית.

בשנת 1985 בוועידת האיחוד החקלאי הארצית השמינית, הוחלט על הקמת חטיבת הנוער באיחוד החקלאי. החלטה זאת היוותה את הבסיס להקמתה של תנועת הנוער ברמה ארצית, ולבקש ממשרד החינוך הכרה רשמית, ועד לסוף שנת 1985 פעלו בתנועה 42 יישובים.

בשנת 1987 בחודש ספטמבר קיבלה תנועת הנוער של האיחוד החקלאי את ההכרה הממלכתית, ממשרד החינוך והתרבות והתקבלה כחברה במועצות הנוער בישראל.  בשנה זו פעלו במסגרת התנועה 46 יישובים והוכשרו כ-200 מדריכים צעירים בפעילויות הארציות השתתפו 1500 בני נוער.

תנועת הנוער של האיחוד החקלאי היום[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום פועלת תנועת הנוער של האיחוד החקלאי בכ-56 סניפים הפרוסים לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל.

תנועת הנוער מכילה בתוכה כ-60 אנשי צוות בוגרים, 52 חברי גרעין אחים, 1000 מדריכים ומדריכי פעילות וכ-7000 חניכים בין השכבות ג'-יב'.

תנועת הנוער היא תנועה א-מפלגתית המחנכת לערכים שונים במסגרת החינוך הבלתי-פורמלי. בתנועה יש חניכים, פעילים ומדריכים רבים המעבירים פעולות שבועיות בנושאים שונים. תנועת הנוער מחולקת לגופים שונים, בהם הנהגה, גרעין אחים, מועצת נוער וסניפים.

עקרונות התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

- תנועת הנוער היא בלתי מפלגתית, ותחנך למעורבות ואחריות חברתית ואקטואלית בחברה הישראלית.
- תנועת הנוער היא גוף חינוכי ברוח האיחוד החקלאי.
- תנועת הנוער תחנך לדמוקרטיה וכבוד האדם.
- תנועת הנוער תחנך להתיישבות בארץ ובחיי קהילה, תוך הכרת היישוב, תולדותיו, היום, ומבט לעתיד.
- תנועת הנוער תחנך להגשמה במסגרת חברתית והתיישבותית.
- תנועת הנוער תחנך לטיפוח הפרט ולהגשמה עצמית, מתוך אמונה כי טיפוחו יוביל לתרומה במעגל החברתי.
- פיתוח וטיפוח מנהיגות צעירה, תוך שימת דגש על הנהגה עצמית של הנוער בכל מעגלי התנועה.
- התנועה תחנך לציונות, אהבת הארץ והכרתה, מסורת יהודית, מורשת ישראל והכרת החברה הישראלית.
- טיפוח קשרים בין בני נוער בתוך ישובי האיחוד החקלאי והחברה בכלל.

עיקרי התפיסה החינוכית של תנועת הנוער[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועת נוער במהותה מאפשר למידה והתנסות על בסיס של ניסוי ותהייה בתוך גבולות ומסגרת מבוקרת של שיקוף וגדילה.    התהליך של הליווי וההנחיה בתנועת הנוער של האיחוד החקלאי הוא אבן בניין מרכזית בתנועה.  נקודת המוצא היא שבכל רמה החל מהחניך הבודד, המדריך, הגרעינר, הרכז וצוות התנועה- כולם חווים תהליך של הנחייה הן כמלווים והן כמלווים.   

כדי להבטיח את קיומה של הנחה זו, נבנתה תוכנית הליווי התנועתית שעובדת במספר רמות:   

תהליך ליווי בקבוצה הקבוצה הינה כלי ואמצעי משמעותי לגידול והעצמה של הפרטים בה. בעוד שבזמן הפעולות המתקיימות אחת לשבוע, מרבית העבודה היא במעגל הקבוצתי, מקדישים המדריכים מעבר לכך זמן להכרות ועבודה עם החניכים באופן פרטני:  -         קיום שיחה אישית אחת לחודש.  -         ביקור בית פעמיים בשנה.   

תהליך ליווי בסניף לשם הבהרת מעגלי הליווי של הסניף נציג את מודל העבודה בסניף בדפים הבאים. את הכלים ויכולות הליווי רוכשים רכזי השכבות, רכזי הפעילים, רכזי ההדרכה, הגרעינר והרכז- במסגרת של השתלמויות ומפגשים באחריות תנועית וזה מתחלק לשני צירים מרכזיים:       השתלמויות ברמה האזורית והארצית או על פי נושא חודשי מוגדר- בציר זה מוכשרים המדריכים והפעילים בסניפים על פי נושאים שנבחרים לעבור ברמה התנועתית אל החניכים על פי מטרות ויעדים משותפים לכולם. עוד בציר זה, מוכשרים המדריכים ברמה המקצועית, ורוכשים כלים להדרכה טובה והתמודדות עם קבוצה- המסייעים להם בתהליך השנתי בתוך הסניפים.  השתלמויות ומפגשי הכשרה והעשרה ברמה היישובית, עם רכזת ההדרכה- בנושאים שונים ובהפעלות שונות, שנבנות יחד עם רכז הסניף. מפגשים אלו נותנים מענה לצרכים הסניפיים- אם ברמת הצוות והדינמיקה ואם ברמה המקצועית והתוכנית- כמו למשל לקראת אירוע מיוחד.   

המעגל של תהליך הליווי נפתח ונסגר עם קורס המדריכים והפעילים בקיץ. במהלך הקורס רוכשים החניכים את הכלים והמיומנויות הבסיסיים לעבודה בסניפים.    מתוך הקורס מתחילה עבודת הליווי של החניכים- יחד ובאופן מתואם עם הרכזים בסניפים וחברי גרעין אחים המשולבים בסניפים.   

מודל הליווי שעל פיו עובדת תנועת הנוער של האיחוד החקלאי- הוא המודל של האדם- המשימה- ותהליכי ההשפעה.

שנת השירות בתנועה- "גרעין אחים "[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנת השירות היא שנת התנדבות בקהילה, המתבצעת על ידי צעירים ישראלים לפני גיוסם לצה"ל. שנת השירות מתקיימת לפני הגיוס לצה"ל ואינה מחליפה אותו, בניגוד לשירות לאומי המתבצע כתחליף לגיוס. צה"ל מאפשר למספר מוגבל של מתנדבים בשנה לדחות את גיוסם כדי לבצע שנת שירות. בשנים האחרונות ניתן לראות גידול במספר המעוניינים לצאת לשנת שירות. בשנת 2008-2009 היו בישראל כ-1600 מתנדבי שנת השירות בכל רחבי הארץ, במסגרות של תנועות הנוער השונות ובעמותות וארגונים שאינם תנועות נוער.

מטרת שנת השירות היא לאפשר לצעירים המעוניינים בכך שנה של תרומה ועשייה למען החברה הישראלית כמדריכים וככוח עזר חינוכי.  האגף החינוכי ביטחוני מופקד על ביצוע מדיניות שר הביטחון בנושא ההתיישבות הביטחונית והכוונת הנוער להתיישבות וביטחון וכן על משימות לאומיות, במיוחד נוער לפני גיוס. האגף החינוכי ביטחוני הוא הגוף המקש בין תנועות הנוער והארגונים השונים לבין משרד הביטחון וצה"ל בכל הנוגע לשנת השירות.

בהמשך לתפיסה החינוכית- תנועתית  לעשייה, מעורבות חברתית וגילוי מנהיגות חברתית, נבנתה קבוצה ההגשמה התנועתית של גרעין אחים.

קבוצה זו מורכבת מחניכים בוגרים של תנועת הנוער מהסניפים שבוחרים לדחות את מועד הגיוס שלהם בשנה. במסגרת השנה פועלים חברי הגרעין להגשמה חברתית וקהילתית ביישובי התנועה ובמדינה. כמו כן מובילים חברי הגרעין את הפעילות הארצית במסגרת התנועה.

מטרת שנת השירות בתנועת הנוער היא יצירת מסגרת המאפשרת לבוגר התנועה תרומה לחברה הישראלית על ידי קיום אורח חיים ועשייה חינוכית המבטאת את עקרונות התנועה הלכה למעשה בשנת התנסות אישית וקבוצתית במסגרת התנועה.

אנו מאמינים כי שנה זו מהווה היענות של תנועת הנוער למשימות לאומיות בחברה הישראלית ותורמת באופן משמעותי ליצירת מציאות טובה יותר וליצירת צעירים בעלי מודעות ואחריות חברתית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Feusisberg02.JPG ערך זה הוא קצרמר בנושא חקלאות ובנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.