רמות השבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רמות השבים
הכניסה לרמות השבים
מחוז המרכז
מועצה אזורית דרום השרון
גובה ממוצע[1] ‎61‏ מטר
תאריך ייסוד 1933
סוג יישוב יישוב כפרי אחר
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2017[1]
  - אוכלוסייה 1,705 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎0.7%‏ בשנה עד סוף 2017
http://www.ramot-hashavim.org

רָמוֹת הַשָּׁבִים הוא יישוב במועצה אזורית דרום השרון הנמצא מדרום מזרח למחלף רעננה דרום. רמות השבים נוסד ב-19 בנובמבר 1933 על ידי יהודים שנמלטו מגרמניה במסגרת העלייה החמישית.[2]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מייסדי היישוב היו שונים ממייסדי מרבית המושבים והקיבוצים במספר מאפיינים: רובם היו מבוגרים יחסית, עם ילדים, ובעלי מקצועות חופשיים וללא ניסיון בחקלאות. כך למשל, בין המייסדים הראשונים היו 29 סוחרים, 17 רופאים, בעלי מקצועות חופשיים נוספים וחקלאי אחד,[3] ולכן פעלו להקמת מבנה ארגוני מיוחד כמענה למאפייני האוכלוסייה. המייסדים היו בעלי אמצעים כספיים בזכות הסכם העברה (ה"טרנספר"), ללא אידאולוגיה סוציאליסטית, ללא תנועה מיישבת שתתמוך בהם, ולא קיבלו קרקעות מהקרן הקיימת לישראל. לאור נתונים אלו, להקמת יישוב שיתקיים רק מחקלאות[4] נדרשה רמת שיתוף פעולה גבוהה, אך לא גבוהה מדי. בהתאם, בחרו המייסדים את המבנה הארגוני לכפר.

מראה הכפר ב-1/5/1937

הפתרון הארגוני נמצא בתורתו של דייוויס טריטש שמומשה בעזרתו של אריך מוזס. מלכתחילה הוקמו בנפרד וועד הכפר שדאג לנושאים המוניציפליים, וקואופרטיב חקלאי בשם אל-על. בזכות הסכם הטרנספר[5] יכלו המייסדים לרכוש אדמות, לבנות בתים מודרניים ולממן את הקמת הקואופרטיב שדאג לכל נושאי החקלאות שכללו הקמת מחסן תערובת ומדגרה, רכישה מרוכזת של מזון לעופות והפצתו למשקי החברים, שיווק משותף של הביצים והעופות והדרכה מקצועית. בשונה ממושבים, לא הונהגה ערבות הדדית, אבל החברים עזרו לחבריהם כמו למשל בנשיאה משותפת בהפסדים שנגרמו למספר משקים ממגפת הניוקאסל שחיסלה לולים שלמים.

לאחר הקמת המדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם סיום מלחמת השחרור צורפו ליישוב מקצת מאדמות הכפר אבו כישכ אשר גבל ברמות השבים. משנת 1951, במשך למעלה מחמישים שנה, רמות השבים הייתה מועצה מקומית עצמאית. עד שנות ה-60 של המאה ה-20 רוב התושבים התפרנסו מחקלאות. בשנת 2003, במסגרת התוכנית הכלכלית לצמצום מספר הרשויות המקומיות בישראל, חרף התנגדות התושבים, המועצה המקומית רמות השבים בוטלה והיישוב צורף למועצה אזורית דרום השרון והוקם לו ועד מקומי. הבעלות על מבני הציבור הועברה למועצה אזורית דרום השרון.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטר לירס: רמות השבים 1933–1973. הספר מצוי בארכיון רמות השבים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רמות השבים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף 2017, למעט מועצות אזוריות, נכון לסוף 2016.
  2. ^ זאב וילנאי, "אנציקלופדיה לידיעת הארץ", הוצאת ידיעות אחרונות, על ידי "קריית ספר" בע"מ, תשט"ז, 1956, כרך ג', עמוד 1103
  3. ^ פטר לירס: רמות השבים 1933–1973 עמוד 7. הספר מצוי בארכיון רמות השבים
  4. ^ עיתון "דבר" 11/11/1934. בנוסף לגידול עופות, מקצת מהמייסדים שיווקו ירקות, ובכפר הוקמו רפת אחת וכוורת אחת.
  5. ^ פטר לירס: רמות השבים 1933–1973בעמוד 13: "בלא ה"העברה" (Transfer) לא הייתה התיישבותם של מבוגרים אפשרית...מפעל מורכב ורב השראה זה הניח את היסוד גם למושבתנו".