לדלג לתוכן

הכוחות המזוינים של טורקיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הכוחות המזוינים של טורקיה
Türk Silahlı Kuvvetleri
מדינה טורקיהטורקיה טורקיה
תקופת הפעילות 1920–הווה (כ־104 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
זרועות בצבא
מטה אנקרה
מנהיגות
המפקד העליון נשיא טורקיה
כוח אדם
גיל הגיוס 21–41
אורך השירות 6 חודשים
כוחות פעילים 425,000 (2021)
כוחות מילואים 380,000 (2021)
תקציב
תקציב שנתי 21.9 מיליארד דולרים (2021)
אחוזי תמ"ג 2.9% (2021)
מלחמות שהשתתף בהן
www.tsk.tr
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הכוחות המזוינים של טורקיהטורקית: Türk Silahlı Kuvvetleri או בקיצור TSK) מורכבים משלוש זרועות – הצבא הטורקי, חיל האוויר הטורקי וחיל הים הטורקי. נוסף על שלוש הזרועות המרכזיות, הכוחות כוללים גם את הז'נדרמריה הטורקית ואת משמר החופים הטורקי.

טורקיה היא חברה בארגון נאט"ו מאז ה-18 בפברואר 1952. הצטרפותה לארגון הייתה אחת הגורמים לארגון מחדש ולתהליך מודרניזציה. בשנות ה-80 התבצע ארגון מחדש נוסף עם קליטת מערכות נשק מתקדמות.

הכוחות המזוינים של טורקיה הם השניים בגודלם מבין חברות נאט"ו לאחר צבא ארצות הברית עם כוח הנאמד בשנת 2015 בכ-639,551 חיילים בשרות סדיר. טורקיה מחזיקה כ-37,000 חיילים בחלקו הצפוני של האי קפריסין.

ראש המטות המשולבים של טורקיה הוא הגנרל יאשר גולר (Yaşar Güler).

עם נפילתה של האימפריה העות'מאנית והקמת הרפובליקה המודרנית תחת הנהגתו של מוסטפא כמאל, החליפו הכוחות המזוינים של טורקיה את הצבא העות'מאני. טורקיה אמנם לא השתתפה במלחמת העולם השנייה, אך הייתה דרוכה ומוכנה למקרה של התקפה גרמנית על שטחה.

ב-1950 השתתפו כוחות טורקיים בלחימה במלחמת קוריאה. ב-1974 פלשה טורקיה לקפריסין במטרה להגן על המיעוט הטורקי החי באי וכדי למנוע מהלך של איחוד האי עם יוון. עד היום מוצבים כוחות טורקיים על האי.

בשנות ה-80 החל תהליך מודרניזציה שני הנמשך עד היום במהלכו החלו הכוחות הטורקיים לקלוט מערכות נשק מתקדמות. בנוסף, התעשייה הצבאית המקומית נוסדה ואחת ממטרות תהליך המודרניזציה היא הפיכתה של טורקיה לעצמאית בתחום ייצור מערכות נשק.

יעד תקיפה עיקרי של הכוחות המזוינים של טורקיה בתחילת המאה ה-21 הוא הכורדים שבצפון סוריה ועיראק, המותקפים בנימוק שהם מתארגנים לפעולות טרור נגד טורקיה.[1][2]

הצבא הטורקי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצבא הטורקי הוא אחד מהצבאות הגדולים בעולם ונכון ל-2018 והשני בגודלו מבין החברות בארגון נאט"ו.

חיל האוויר הטורקי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיל האוויר הטורקי נמנה עם חילות האוויר הוותיקים בעולם והחיל הגדול ביותר באירופה. על טייסי העבר נמנית סביהה גקצ'ן, שהייתה לטייסת הקרב הראשונה בהיסטוריה.

חיל הים הטורקי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצי הטורקי הוא אחד מחילות הים הגדולים באגן הים התיכון והחזק מבין חילות הים של המזרח התיכון והבלקן. טורקיה פעולת לחיזוק הזרוע הימי כחלק של דוקטרינת המולדת הכחולה.

הצבא הטורקי כגורם השפעה פוליטי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

באופן מסורתי, הצבא הוא מוסד פוליטי משמעותי, ונחשב כמגן הרפובליקה של אטאטורק. על פי חוק, הצבא אמור להגן על החוקה הטורקית ועל אחדות המדינה, ולפיכך הוא ממלא תפקיד פוליטי דרך המועצה לביטחון לאומי, כמגינה על אופייה האחדותי והחילוני של הרפובליקה, ועל הרפורמות של אטאטורק. דרך המועצה, הצבא משפיע על מדיניות ההגנה כנגד כל איום על המדינה, כולל בדלנות אתנית או קיצוניות דתית.

בשנים האחרונות, רפורמות הביאו למאמצים להחליש את האחריות של הצבא בפני החוקה, תחת תכנית של התאמה לדרישות האיחוד האירופי ונוכחות אזרחית גוברת במועצה לביטחון לאומי. למרות ההשפעה הרבה שלו בנושאים אזרחיים, הצבא זוכה לתמיכה חזקה מהאומה, ונחשב כמוסד שזוכה לאמון הרב ביותר.

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ סוכנויות הידיעות, טורקיה: כל כוחותינו שבו מצפון עיראק, באתר ynet, 29 בפברואר 2008
    רויטרס, טורקיה תקפה מורדים כורדים בצפון עיראק, באתר ynet, 20 במאי 2010
  2. ^ רויטרס (2022-11-20). "טורקיה תקפה יעדים כורדיים בסוריה ובעיראק בתגובה לפיגוע באיסטנבול". הארץ. נבדק ב-2024-04-10.