המתקפה הטורקית על כורדיסטן הסורית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome globe current event 1.svg
יש לעדכן ערך זה. ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, ומאז העריכה האחרונה של הערך אירעו מאורעות הדורשים את עדכונו.
אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
המתקפה הטורקית על כורדיסטן הסורית
תקיפת חיל האוויר הטורקי בראס אל-עין, צפון סוריה, 10 באוקטובר 2019
תקיפת חיל האוויר הטורקי בראס אל-עין, צפון סוריה, 10 באוקטובר 2019
מלחמה: מלחמת האזרחים בסוריה
תאריכי הסכסוך 9 באוקטובר 201925 בנובמבר 2019 (6 שבועות ו־6 ימים)
מקום צפון מזרח סוריה
כורדיסטן הסורית
דרום מזרח טורקיה
הצדדים הלוחמים

טורקיהטורקיה טורקיה
ממשלת האופוזיציה הסוריתממשלת האופוזיציה הסורית האופוזיציה הסורית

כורדיסטן הסוריתכורדיסטן הסורית כורדיסטן הסורית
סוריהסוריה סוריה (החל מ-13 באוקטובר 2019)

ראשי מדינה
טורקיהטורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
 
כורדיסטן הסוריתכורדיסטן הסוריתמנצור עבאדי
כורדיסטן הסוריתכורדיסטן הסורית אילהם אחמד
סוריהסוריה בשאר אל-אסד 
מפקדים

טורקיהטורקיה הולוסי אקאר
טורקיהטורקיה יאשר גולר
ממשלת האופוזיציה הסוריתממשלת האופוזיציה הסורית סלים אידריס

כורדיסטן הסוריתכורדיסטן הסורית מזלום קובאנה

כוחות

טורקיהטורקיה טורקיה - 80,000[1].

ממשלת האופוזיציה הסוריתממשלת האופוזיציה הסורית האופוזיציה הסורית - 14,000[2].

כורדיסטן הסוריתכורדיסטן הסורית כורדיסטן הסורית - 40,000-60,000[9]

אבדות

לפי המרכז הסורי לזכויות אדם -[3][4]
ממשלת האופוזיציה הסוריתממשלת האופוזיציה הסורית 164 הרוגים
טורקיהטורקיה 9 הרוגים


לפי טורקיה -
ממשלת האופוזיציה הסוריתממשלת האופוזיציה הסורית 46 הרוגים[5]
טורקיהטורקיה 4 הרוגים[6]


20 אזרחים שנהרגו מירי מרגמות[7][8]

לפי המרכז הסורי לזכויות אדם -
כורדיסטן הסוריתכורדיסטן הסורית 185 הרוגים[4].
סוריהסוריה 3 הרוגים[10].


לפי טורקיה -
כורדיסטן הסוריתכורדיסטן הסורית 637 הרוגים[11]


71 אזרחים הרוגים[12].

כ-130,000 פליטים[13]

המתקפה הטורקית על כורדיסטן הסוריתטורקית: Barış Pınarı Harekâtı, כלומר מבצע מעיין השלום) הוא מבצע צבאי שיזמו הכוחות המזוינים של טורקיה והצבא הלאומי הסורי נגד המנהל האוטונומי של צפון ומזרח סוריה והזרוע הצבאית שלו, הכוחות הסוריים הדמוקרטיים. המבצע החל ב-9 באוקטובר 2019, כאשר חיל האוויר הטורקי פתח במתקפת הפצצות על עיירות הגבול ובהן ראס אל עין. על פי דוברו של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, מטרת המבצע היא "לתקן את הדמוגרפיה" של צפון סוריה. המבצע ספג גינויים בינלאומיים שבעקבותיהם ארדואן איים על מדינות אירופה כי התערבותם תגרום לשינוע מיליוני פליטים מזרח-תיכוניים ליבשת. לאחר כיבוש של מספר ערים מרכזיות על ידי הטורקים, הכוחות הכורדים הגיעו להסכם עם הממשל הסורי שבמסגרתו כוחות צבא סוריה יכנסו לערים כובאני ומנביג' במטרה למנוע את כיבושן.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מלחמת האזרחים בסוריה

מלחמת האזרחים בסוריה (בערבית: الحرب الأهلية السورية) היא סכסוך מתמשך שפרץ בסוריה ב-2011 בין כוחות הנאמנים לממשלת הבעת' בראשות הנשיא בשאר אל-אסד ובין אלה המבקשים להדיחה, ועם הזמן התרחב עם כניסת הכורדים למערכה. לפיכך, נכון לתחילת חודש אוקטובר 2019 שלטו הכורדים בשטח נרחב בצפון-מזרח סוריה, בחבל המכונה כורדיסטן הסורית, שהתנהל כמחוז אוטונומי. הכורדים באזור זה היוו במשך שנות מלחמת האזרחים בסוריה ככוח העיקרי שלחם בדאעש ובעל-ברית של ארצות הברית והמערב, ובין היתר אירח בסיסים צבאיים של הצבא האמריקאי. בגבולה הצפוני של כורדיסטן הסורית שוכנת טורקיה, שלה היסטוריה עקובה מדם עם בני העם הכורדי, ובעיקר מידיהם של המחתרת הכורדית.

על רקע זה, ב-7 באוקטובר 2019 הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לאחר שיחה עם נשיא טורקיה ארדואן כי כוחות הצבא האמריקאי יוצאים משטחי צפון סוריה, ואמר כי ארצו לא צריכה להתערב במלחמות הבלתי פוסקות במזרח התיכון. שעות אחדות לאחר יציאת הכוחות האמריקאים החלו מטוסים טורקיים לתקוף את הכורדים. הועלתה טענה כי טראמפ נתן אור ירוק למתקפה טורקית על אזור זה, אך טראמפ הכחיש שנתן אור ירוק, ודרש מארדואן לעצור את ההתקפה.

אירועים לפי ציר זמנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אילוסטרציה של התקיפה הטורקית (בירוק) לפי ימים

9 באוקטובר 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבצע החל ב-9 באוקטובר 2019 כאשר הכוחות הטורקיים תקפו מהאוויר ובעזרת ארטילריה את היישובים תל אבייד, ראס אל-עין, עין עיסא וקמישלי שבשליטת הכוחות הסוריים הדמוקרטיים. כתגובה נורו מספר רקטות על הערים הטורקיות נציבין וציילאנפיאר[14][15]. כמו כן הכוחות הכורדיים הכריזו כי הם מפסיקים את המערכה מול המדינה האסלאמית[16] וכי שני אזרחים בלתי-מעורבים נהרגו בתקיפה הטורקית[17]. בסוף היום טורקיה הכריזה כי החל המבצע הקרקעי[18].

10 באוקטובר 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת היום טורקיה הכריזה כי הותקפו 181 מטרות. הכוחות הכורדיים דיווחו כי הדפו את ההתקפה הטורקית על תל אבייד[19]. בהמשך היום דווח על מספר היתקלויות בין הכוחות באזור העיירה אל-באב[20]. לקראת ערב הכוחות הטורקיים דיווחו כי כבשו 11 כפרים באזור תל אבייד. כוחות האופוזיציה הסורית דיווחו כי כבשו מספר כפרים באזור חאג' עלי[21]. במהלך התקיפות הטורקיות הכוחות הכורדיים דיווחו כי נפגע בית כלא שבו היו אסורים לוחמי המדינה האסלאמית[22].

במהלך היום הכריז נשיא טורקיה ארדואן כי יציף את אירופה ב-3.6 מיליון פליטים אם הביקורת האירופאית על המבצע תימשך[23]. התקשורת הטורקית פרסמה כי נהרגו מאות לוחמים כורדים[24], וכי שבעה אזרחים טורקים נהרגו ו-85 נפצעו[25]. לפי משרד הגנה הטורקי, חייל אחד נהרג[26].

11 באוקטובר 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני עיתונאים נפצעו בעיר הטורקית נציבין[27] ושלושה אזרחים טורקים נהרגו בעיירה סורק בירי מרגמות של הכוחות הכורדיים. בתגובה הטורקים תקפו את העיר כובאני. בהמשך היום נהרגו עוד שמונה אזרחים טורקים ונפצעו 35 מירי מרגמות על העיר הטורקית נציבין. מנגד נהרגו שבעה אזרחים כורדים בעיר תל אבייד, לרבות מירי צלפים[28].

במהלך היום כוחות האופוזיציה הסורית כבשו את הכפר הלאווה שנמצא דרומית לתל אבייד. והכוחות הטורקיים כבשו את תל חלף[29][30].

בעיירה הכורדית קמישלי דווח על חמישה אזרחים שנהרגו ממכונית תופת שמיוחסת ללוחמי המדינה האסלאמית שנמלטו מהכלא שהופצץ על ידי הטורקים[31].

בעיירה הכורדית כובאני כוח אמריקאי דיווח כי היה תחת התקפה ארטילרית טורקית. הכוח האמריקאי לא הגיב על הירי, אלא נסוג. תגובת טורקיה הייתה שהם לא תקפו את האמריקאים אלא תקפו עמדות מרגמה כורדיות שהיו באזור וביצעו את הירי על העיר הטורקית סורק[32].

במהלך היום הכריז ארגון צבא האסלאם (סוריה) כי הוא מצטרף ללחימה לצד הטורקים[33].

12 באוקטובר 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכוחות הטורקיים הגיעו לכביש המהיר M4 (כ-32 ק"מ לעומק השטח הסורי) ובכך ניתקו את קווי האספקה בין הערים מנביג' וקמישלי[34].

הפוליטיקאית הכורדית הוורין ח'לף, המזכירה הכללית של מפלגת העתיד של סוריה, נרצחה על ידי לוחמים מארגון אחראר א-שרקיה (אנ') הנתמך על ידי טורקיה[35]. לפי דיווח של המרכז הסורי לזכויות אדם, תשעה אזרחים הוצאו להורג על ידי כוחות הנתמכים בידי טורקיה[36].

סמוך לצהרי היום הצבא הטורקי דיווח כי כבש את העיירה ראס אל-עין[37].

13 באוקטובר 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשעות הבוקר הצבא הטורקי השלים את כיבוש העיירה סולוק[38]. המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי לאחר מתקפת נגד של הכוחות הכורדים הם השיגו בחזרה את השליטה על מרבית שטחי העיר ראס אל עין[39].

בצהריים הצבא הטורקי דיווח כי הוא סיים את כיבוש מרכז תל אבייד[40]. מקורות טורקיים מסרו כי 2 אזרחים סורים נהרגו בעיר הסורית ג'ראבולוס כתוצאה מירי מרגמות של הכוחות הכורדים[41].

הכוחות הכורדים פרסמו כי 758 קרובי משפחה של לוחמי המדינה האיסלאמית ברחו ממחנה מעצר באזור עין עיסא, לאחר שהשומרים הועברו לסייע בלחימה מול הטורקים, כמו כן נטען כי הנמלטים קיבלו סיוע מארגונים שנתמכים בידי הטורקים[42].

במהלך היום כוחות אמריקאים סייעו בפינו העיר עין עיסא[43].

מזכיר ההגנה של ארצות הברית מארק אספר הכריז כי ארצות הברית תסיג את כל 1,000 הלוחמים שעוד נותרו בסוריה[44].

אחר הצהריים הכוחות הטורקיים סיימו את כיבוש העיר תל אבייד[45].

לאחר כיבוש העיר תל אבייד הכוחות הכורדיים הגיעו להסכם עם הממשל הסורי שבמסגרתו כוחות סוריים ייכנסו לערים כובאני ומנביג' כדי למנוע תוקפנות טורקית באזור זה[46]. בלילה דווח כי כוחות סוריים נכנסו לעיר מנביג'[47]. בעקבות כך אחד מיועציו של נשיא טורקיה, יאסין אקטאי, פרסם כי עלול להתפתח עימות בין הצבא הטורקי והסורי אם הצבא הסורי ייכנס לצפון-מזרח סוריה[48].

14 באוקטובר 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבוקר דווח כי כוחות צבא רוסיה וצבא סוריה נפרשו באזור העיר מנביג'[49].

במהלך היום נמשכו העימותים בין הכוחות הטורקיים והכורדים באזור ראס אל עין, כאשר הכוחות הטורקיים מנסים לבודד את ראס אל עין מהכפרים הסמוכים[50].

במהלך מסיבת עיתונאים, נשיא טורקיה ארדואן הצהיר כי טורקיה לא תיסוג מהפעולה נגד הכורדים עד להשגת הניצחון האולטימטיבי. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב הצהיר כי רוסיה לא רוצה לחשוב על אפשרות שבה כוחות רוסיים וכוחות של צבא טורקיה ייאלצו להילחם זה בזה בסוריה, וציין כי רוסיה ממשיכה לשמור על קשר רגיל עם טורקיה, וכי רוסיה כבר הזהירה את כל הצדדים המעורבים בסכסוך מכל פעולה שעלולה להחריף את המצב ולהזיק לתהליך הפוליטי באזור. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ תקף את הכורדים על רקע הפרסומים בנוגע לבריחת פעילי המדינה האסלאמית מכלאם, וטען כי ייתכן שהכוחות הכורדים בצפון סוריה משחררים את פעילי המדינה האסלאמית שנשבו על מנת לגרום לכוחות האמריקאיים להתערב[51].

אחר הצהריים, כוחות טורקיים וגם כוחות צבא סוריה פתחו במהלכים צבאיים לכיבוש העיר מנביג'[52]. הכוחות הטורקיים כבשו שלושה כפרים באזור[53].

15 באוקטובר 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי הכוחות הכורדים הצליחו להשיג מספר הישגים במהלך מתקפת הנגד באזור ראס אל עין[54].

2 אזרחים טורקיים נהרגו ו-12 נפצעו מפגיעת פצמ"ר בעיר הטורקית קיזילטפה[8].

במהלך היום נשיא טורקיה הכריז כי הם מקימים אזור ביטחון באורך של 444 ק"מ וברוחב של 32 ק"מ, בצפון סוריה שאליו יוכלו לחזור הפליטים הסורים[55]. וכי עד כה הכוחות הטורקיים ובעלי-בריתם כבשו כאלף קמ"ר מאז תחילת המבצע[56].

לפי דיווחים של המרכז הסורי לזכויות אדם, הצבא הסורי התחיל להיכנס לעיר מנביג'[57]. ולפי דיווחים של התקשורת הסורית, הכוחות הסורים נכנסו גם לעיר אל תהוורא הנמצאת במחוז א-רקה[58].

16 באוקטובר 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך היום נמשכו העימותים בין הכוחות הטורקיים והכורדים באזור עין עיסא[59].

הכוחות האמריקנים פינו את בסיס חיל-האוויר שלהם באזור כובאני, לאחר הפינוי המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי מטוסים אמריקנים הפציצו את המקום[60].

בצהריים הצבא סורי נכנס לעיר א-רקה, בירתה לשעבר של המדינה האיסלאמית, לראשונה זה 5 שנים[61].

אחר הצהריים דווח כי כוחות רוסיים נפרסו באזור העיר כובאני[62].

17 באוקטובר 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הלילה כוחות כורדים נכנסו לעיר מריה, והרגו 6 חיילים טורקיים ופצעו 9[63].

הכוחות הטורקיים כבשו כחצי מהעיר ראס אל עין[64].

אחר הצהריים התקיימה פגישה בין נשיא טורקיה וסגן נשיא ארצות הברית מייק פנס, כאשר ברקע הפגישה, איום של האמריקאים להטיל עוד סנקציות על טורקיה אם היא תמשיך את המתקפה בצפון סוריה[65]. בתום הפגישה סוכם על הפסקת אש של 120 שעות, בשביל לאפשר ללוחמים הכורדים לסגת למרחק של 32 קילומטרים מקו הגבול הטורקי. כמו כן וסגן נשיא ארצות הברית הצהיר כי הסנקציות על טורקיה יוסרו כאשר המבצע הצבאי ייגמר[66].

18 באוקטובר 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשעות הצהריים דווח שלמרות הסכם הפסקת האש, ישנם נפגעים מתקיפות טורקיה.

19 באוקטובר 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך היום לא התקיימו פעולות צבאיות בין הצדדים, אך דווח (מגורמים לא רשמיים) כי ישנם מספר מועט של מוקדי לחימה.

20 באוקטובר 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפסקת האש נשמרה בין הצדדים לפי דיווחים מקומיים.

21 באוקטובר 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

22 באוקטובר 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסכם נוסף נחתם בין טורקיה לרוסיה לגבי הפיכת המקום ל"אזור בטוח וחופשי מטרור" כדברי ארדואן[67].

תגובות בינלאומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתנגדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Reactions to Turkey's 2019 Rojava offensive.svg
 • סוריהסוריה סוריה – הממשלה הסורית גינתה בתוקף את התוקפנות הטורקית, שהיא הפרה מחפירה של החוק הבינלאומי והחלטות האו"ם המכבדות את ריבונותה ואת שלמותה הטריטוריאלית של סוריה[68].
 • איראןאיראן איראן – שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף הביע התנגדות למבצע משום שהוא פוגע בריבונותה של סוריה, והוסיף כי איראן תהיה מוכנה לתווך בין טורקיה לסוריה[69]. דובר הפרלמנט האיראני עלי לאריג'אני ביטל ביקור מתוכנן שלו בטורקיה[19].
 • הליגה הערביתהליגה הערבית הליגה הערבית - מזכ"ל הליגה הערבית גינה את המבצע וקרא לו הפרה בוטה של ריבונות סוריה. בכנס הליגה ב-12 באוקטובר, המדינות החברות בליגה הצביעו על גינוי טורקיה. גם על פלישה וגם על תוקפנות נגד מדינה ערבית, וכי הארגון ראה בכך הפרה של החוק הבינלאומי, שלדעתם ראוי היה לגינוי בינלאומי[70].
 • ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית – נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ טען כי ארצות הברית אינה תומכת בהתקפה והבהיר לנשיא טורקיה כי זהו רעיון רע[71]. טראמפ איים כי "ישמיד" את כלכלת טורקיה אם זו תנקוט פעולה "חריגה"[72]. מזכיר המדינה מייק פומפאו הכחיש כי ארצות הברית נתנה "אור ירוק" למבצע וטען כי לטורקיה יש סיבה ביטחונית לגיטימית לפעול[73]. ב-14 באוקטובר, ארצות הברית הכריזה על סנקציות כנגד 3 משרדי ממשלה טורקיים - משרד הביטחון, משרד הפנים ומשרד האנרגיה[74].
 • האיחוד האירופיהאיחוד האירופי האיחוד האירופי – נציב ההגירה האירופאי דימיטריס אברמופולוס הצהיר כי האיחוד האירופאי נשאר מחויב לריבונות הסורית[75]. הנציגה העליונה לענייני חוץ וביטחון פדריקה מוגריני הצהירה כי פתרון יציב בסוריה לא יוכל להגיע כתוצאה של עימות צבאי, וקראה לטורקיה לעצור את התוקפנות[76]. נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק נזף בנשיא טורקיה כי איים לשלוח מיליוני פליטים סורים לאירופה וטען כי המבצע הטורקי בצפון סוריה מסכן את היציבות באזור, וצריך להיפסק[77]. ב-11 באוקטובר התכנסו דיונים על הטלת סנקציות ואמברגו נשק[78][79].
 • בריטניהבריטניה בריטניה – ב-9 באוקטובר, במהלך שיחת טלפון עם נשיא ארצות-הברית, ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון תיאר את המבצע כפלישה והביע דאגה עמוקה[80].
 • ישראלישראל ישראלראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו גינה את המבצע הטורקי, והזהיר מפני טיהור אתני של הכורדים. כמו כן הוסיף כי ישראל תעשה כל מאמץ להגיש סיוע הומניטארי לעם הכורדי האמיץ[81].
 • מצריםמצרים מצרים – שר החוץ המצרי סאמח שוכרי גינה את התוקפנות הטורקית, וקרא למועצת הביטחון של האו"ם למנוע כל ניסיון לכיבוש שטח סורי או לשנות את הדמוגרפיה בצפון סוריה, ובנוסף קרא לכינוס חירום של הליגה הערבית[19].
 • הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין הרפובליקה העממית של סין – שר החוץ הסיני הצהיר כי יש לכבד את ריבונותה, עצמאותה ואת שלמותה הטריטוריאלית של סוריה[82].
 • ערב הסעודיתערב הסעודית ערב הסעודית – הממשלה הסעודית גינתה את המבצע. וכי ישנן השלכות שליליות על ביטחון האזור ויציבותו[83]. משרד החוץ הסעודי טען כי המתקפה היא פגיעה באחדותה, בעצמאותה ובריבונותה של סוריה[84].
 • רוסיהרוסיה רוסיה – ב-8 באוקטובר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כינס את המועצה לביטחון לאומי של רוסיה כדי לדון במבצע[85]. למחרת פוטין דחק בנשיא טורקיה לבחון בזהירות את המצב ולא לפגוע במאמצים למצוא פתרון למשבר בסוריה[86]. הממשלה הרוסית הצהירה כי לטורקיה יש זכות להגן על עצמה, אבל עליה להסיג מסוריה את כוחותיה שכן נוכחותם בסוריה אינה חוקית[87]. ב-11 באוקטובר פוטין הזהיר כי קיים סיכון שלוחמים מהמדינה האסלאמית שמוחזקים בידי הכורדים עשויים להימלט מהשבי בעקבות התקיפות הטורקיות[88]. ב-15 באוקטובר הרוסים גינו את המבצע וכינו אותו 'בלתי מתקבל' ובנוסף לכך החלו לפרוס כוחות באזור העימות[89].

תומכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • חמאסחמאס חמאס - ארגון הטרור הכריז כי לטורקיה יש את הזכות להגן על עצמה ולהסיר את האיומים עליה[90].
 • פקיסטןפקיסטן פקיסטן – משרד החוץ הפקיסטני הצהיר כי פקיסטן מעריכה את תפקידה החיובי של טורקיה במציאת פתרון פוליטי בר-קיימא לסכסוך בסוריה, ומכירה גם במאמציה ההומניטריים של טורקיה על ידי אירוח של למעלה מ-3.5 מיליון פליטים סורים, ומכירה בחששות הביטחוניים הלגיטימיים של טורקיה באזור, וכי גם פקיסטן וגם טורקיה היו קורבן לטרור[91]. ב-11 באוקטובר ראש ממשלת פקיסטן עימראן ח'אן דיבר עם נשיא טורקיה והביע סולידריות ותמיכה במבצע[92].
 • קטארקטאר קטאר – קטר הצהירה על תמיכתה במבצע[93].
 • אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן – משרד החוץ הצהיר כי המבצע ישמש למיגור הטרור, החזרת הפליטים לבתיהם, פתרון הבעיות ההומניטריות ומתן שלום ויציבות בשלמותה הטריטוריאלית של סוריה[94].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ TÜRK ORDUSU'NDAN 80 BİN ASKER İLE OPERASYON HAZIRLIĞI!, Parlamento Haber | Korku yok!, ‏2019-07-09 (בטורקית)
 2. ^ Turkey begins ground offensive in northeastern Syria, www.aljazeera.com
 3. ^ 72 ساعة من "نبع السلام": 100 ألف نازح ونحو 30 شهيد مدني.. و27 قرية في أيدي تركيا والفصائل الموالية لها.. و148 قتيلا من "قسد" والجنود الأتراك والفصائل الموالية لأنقرة, المرصد السوري لحقوق الإنسان, ‏2019-10-12 (בערבית)
 4. ^ 1 2 http://www.syriahr.com/?p=342397
 5. ^ 46 Syrian National troops martyred in Turkey’s anti-terror op, www.aa.com.tr
 6. ^ Barış Pınarı Harekâtı'nda 4 asker şehit oldu, T24 (בturkish)
 7. ^ Suriye operasyonu - Harekâtın başladığı günden bu yana en az 18 sivil ve dört asker hayatını kaybetti, Medyascope, ‏2019-10-12 (בטורקית)
 8. ^ 1 2 https://www.aa.com.tr/tr/baris-pinari-harekati/ypg-pkkdan-sivillere-havan-ve-roketatarli-saldirilar-2-sehit-12-yarali/1614399
 9. ^ Deutsche Welle (www.dw.com), Explained: Why Turkey wants a military assault on Syrian Kurds | DW | 09.10.2019, DW.COM (באנגלית)
 10. ^ Syria troops fight Turkish forces alongside Kurds: monitor, au.news.yahoo.com (באנגלית)
 11. ^ 'YPG/PKK’s freeing Daesh members for money suits them' - Peace Spring, 'YPG/PKK’s freeing Daesh members for money suits them' - Peace Spring (באנגלית)
 12. ^ 120 hours of "Peace Spring": the regime forces start deploying north of Syria… 250000 displaced people... Turkish warplanes bomb civilian convoy and leave tens of casualties and wounded… the death toll of the fighters rises to about 250 • The Syrian Observatory For Human Rights, The Syrian Observatory For Human Rights, ‏2019-10-14 (בAmerican English)
 13. ^ "100,000 flee as Turkey steps up Syria offensive" (באנגלית בריטית). 2019-10-11. נבדק ב-2019-12-06.
 14. ^ YPG/PKK'lı teröristlerin attığı roket Nusaybin'e düştü | STAR, Star.com.tr
 15. ^ Nusaybin ve Ceylanpınar'a havan mermisi düştü!, takvim.com.tr (בטורקית)
 16. ^ EXCLUSIVE-US-backed Syrian forces halt counter-Islamic State operations - sources, news.yahoo.com (באנגלית)
 17. ^ 'Panic' as Turkish Ground Troops Push into Northeast Syria, 'Humanitarian Catastrophe' Feared by Kurdish Civilians, CBN News, ‏2019-10-09 (באנגלית)
 18. ^ Barış Pınarı'nda kara harekatı da başladı, www.haberturk.com (בטורקית)
 19. ^ 1 2 3 https://www.aljazeera.com/news/2019/10/turkey-syria-border-latest-updates-191008131745495.html
 20. ^ Renewed clashes between the Kurdish forces and pro-Turkey factions in the north-eastern parts of Aleppo countryside • The Syrian Observatory For Human Rights, The Syrian Observatory For Human Rights, ‏2019-10-10 (בAmerican English)
 21. ^ khaled Sy-عملية نبع السلام, [https://twitter.com/BarisKaynagi_sy/status/1182328901659500544 #الجيش_الوطني_السوري
  1. نبع_السلام
  قوات الجيش الوطني تحرر قريتي مشرفة الحاوي و برزان ومزرعتي حاج علي وبني مشهور شرق مدينة تل ابيض بعد دحر عصابات PKK/PYD الإرهابية ضمن عملية نبع السلام. @BarisKaynagi_sypic.twitter.com/2iL5lm0bV8], @BarisKaynagi_sy, ‏2019T9:15 (בערבית)
 22. ^ DHA, Hain saldırı... Bir acı haber daha: 7 şehit, 85 yaralı, www.hurriyet.com.tr (בטורקית)
 23. ^ Erdogan threatens to flood Europe with 3.6 million refugees as Syria offensive forces tens of thousands to flee, The Independent, ‏2019-10-10 (באנגלית)
 24. ^ 228 YPG terrorists neutralized in Turkey's Operation Peace Spring, DailySabah
 25. ^ Hain saldırı: 7 sivil şehit!, www.haberturk.com (בטורקית)
 26. ^ The Washington Post: Breaking News, World, US, DC News and Analysis, Washington Post (באנגלית)
 27. ^ Yeni Şafak, YPG/PKK gazetecilerin olduğu restorana ateş açtı: 2 gazeteci yaralandı, Yeni Şafak, ‏2019-10-11 (בtr-TR)
 28. ^ Turkish Forces kill 7 civilians as they try to escape their fire, and continue their attacks on Tal Abyad and Ras al-Ayn with heavy land and air support • The Syrian Observatory For Human Rights, The Syrian Observatory For Human Rights, ‏2019-10-11 (בAmerican English)
 29. ^ khaled Sy-عملية نبع السلام, [https://twitter.com/BarisKaynagi_sy/status/1182680864196616198 #الجيش_الوطني_السوري
  1. نبع_السلام
  قوات الجيش الوطني تحرر قرية حلاوة جنوب شرق مدينة تل ابيض بعد دحر عصابات PKK/PYD الإرهابية ضمن عملية نبع السلام.pic.twitter.com/S6BSfO8KzC], @BarisKaynagi_sy, ‏2019T8:34 (בערבית)
 30. ^ Suriye Milli Ordusu Tel Halef köyündeki terör örgütü paçavralarını indirdi, www.trthaber.com
 31. ^ Sanchez, Raf (2019-10-11). "Dispatch: Anger on Turkish border as conflict reveals contradiction at the heart of Western Syria policy". The Telegraph (באנגלית בריטית). נבדק ב-2019-12-06.
 32. ^ TSK ABD gözlem noktasını vurdu mu, odatv.com (בטורקית)
 33. ^ جيش الإسلام, [https://twitter.com/jaishalislam/status/1182692580263387136 #الجيش_الوطني
  1. الفيلق_الثاني
  2. جيش_الإسلام
  لقاءات جمعت قادة #جيش_الإسلام مع المقاتلين في قطاعي #درع_الفرات و #غصن_الزيتون، تخللها توجيهات وإرشادات عسكرية وشرعية والتذكير بالانضباط وغير ذلك، بالتزامن مع التجهيزات لانطلاق مقاتلينا إلى محاورهم في عملية #نبع_السلام.pic.twitter.com/cN26DlJvdZ], @jaishalislam, ‏2019T9:20 (בערבית)
 34. ^ Bakan Soylu açıkladı! 'Mardin'e 300'e yakın havan mermisi düştü' - Akşam, aksam.com.tr (בטורקית)
 35. ^ AFP, Kurdish politician, other civilians ‘executed’ by Turkey-backed group, www.timesofisrael.com (באנגלית)
 36. ^ SDF Serêkaniyê commander Amude: The city is under our control, ANF News (באנגלית)
 37. ^ The Turkish forces and factions loyal to them achieve a new advancement in Al-Raqqah countryside and take the control of large spaces of Sluk town under a cover of heavy firepower • The Syrian Observatory For Human Rights, The Syrian Observatory For Human Rights, ‏2019-10-13 (בAmerican English)
 38. ^ Tel Abyad'ın Suluk beldesi teröristlerden kurtarıldı, www.aa.com.tr
 39. ^ The SDF regain the control of Ras Al-Ayn city almost completely after a counter attack in which 17 members of the pro-Turkey factions were killed • The Syrian Observatory For Human Rights, The Syrian Observatory For Human Rights, ‏2019-10-13 (בAmerican English)
 40. ^ Diriliş Postası, Mehmetçik Tel Abyad’a dayandı | PKK’da büyük panik, Haberler | Son Dakika Haberleri - Diriliş Postası, ‏2019-10-13 (בטורקית)
 41. ^ YPG sivillere füzeyle saldırdı: 2 şehit!, takvim.com.tr (בטורקית)
 42. ^ הכורדים טוענים: מאות נשים וילדים ממשפחות דאעש ברחו ממחנה מעצר, www.maariv.co.il
 43. ^ U.S. troops evacuate Syrian town as Turkish-led forces advance, potentially marooning U.S. soldiers, HoustonChronicle.com, ‏2019-10-14 (באנגלית)
 44. ^ Emily Tillett, Margaret Brennan CBS News October 13, 2019, 8:15 Am, U.S. "preparing to evacuate" remaining troops from northern Syria, defense secretary says, www.cbsnews.com (באנגלית)
 45. ^ Turkish army, Syrian allies enter Tel Abyad, situation calm, The Jerusalem Post | JPost.com
 46. ^ נטע בר ודניאל סיריוטי, ‏הנהגת הכורדים הגיעה להסכם עם משטר אסד: ערים לאורך הגבול יימסרו לכוחותיו, באתר ישראל היום, 13 באוקטובר 2019
 47. ^ Syrian Army moving to face ‘Turkish aggression’ in the north – state media, RT International (באנגלית)
 48. ^ Yasin Aktay: Suriye ordusu ile çatışma çıkabilir, www.gazeteduvar.com.tr (בטורקית)
 49. ^ U.S. forces try to hinder the deployment of the Russian force and regime forces in the area separating between Manbij Military Council and the factions of "Euphrates Shield" • The Syrian Observatory For Human Rights, The Syrian Observatory For Human Rights, ‏2019-10-14 (בAmerican English)
 50. ^ The Turkish forces try to encircle Ras Al-Ayn city and to cut off the road to Tal Tamr in order to impose their control over the city in the incoming few hours amid intense shelling and fierce battles against the SDF • The Syrian Observatory For Human Rights, The Syrian Observatory For Human Rights, ‏2019-10-14 (בAmerican English)
 51. ^ ארדואן: "לא ניסוג מהפעולה נגד הכורדים עד להשגת הניצחון האולטימטיבי", www.maariv.co.il
 52. ^ Münbiç'e operasyon başladı! - Yeni Akit, www.yeniakit.com.tr (בטורקית)
 53. ^ Yeni Şafak, Menbiç'e operasyon başladı: 3 köy YPG'den temizlendi, Yeni Şafak, ‏2019-10-14 (בtr-TR)
 54. ^ SDF carry out a counter attack on the Turkish forces and the factions west of Ras Al-Ayn city and regain control of posts and positions in the area • The Syrian Observatory For Human Rights, The Syrian Observatory For Human Rights, ‏2019-10-15 (בAmerican English)
 55. ^ Erdogan announces liberation of Syria ‘safe zone’, ready for refugees to return, Middle East Monitor, ‏2019-10-15 (באנגלית)
 56. ^ Op. Peace Spring clears 1,000 sq km of terrorists so far, www.aa.com.tr
 57. ^ قوات النظام تبدأ دخول مدينة منبج شمال شرق حلب بالتزامن مع استمرار انسحاب قوات التحالف من المدينة, المرصد السوري لحقوق الإنسان, ‏2019-10-15 (בערבית)
 58. ^ News Desk, Syrian Army enters strategic city in Al-Raqqa with heavy equipment: video, AMN - Al-Masdar News | المصدر نيوز, ‏2019-10-15 (באנגלית)
 59. ^ Turkish military operation east Euphrates kills more than 70 civilians so far and forces nearly 300 thousand people to displace from their areas • The Syrian Observatory For Human Rights, The Syrian Observatory For Human Rights, ‏2019-10-16 (בAmerican English)
 60. ^ القوات الأمريكية تدمر قاعدتها العسكرية في خراب عشك بريف عين العرب (كوباني) بعد الانسحاب منها • المرصد السوري لحقوق الإنسان, المرصد السوري لحقوق الإنسان, ‏16 באוקטובר 2019 (בערבית)
 61. ^ الميادين نت, الجيش السوري ينتشر في عين العرب وطلائعه تصل إلى الرقة, شبكة الميادين, ‏2019-10-16 (בערבית)
 62. ^ قوات روسية تعبر جسر قره قوزاق وتنتشر بمحيط مدينة عين العرب (كوباني)، وقصف واستهدافات متبادلة بين الفصائل وقوات النظام على جبهات مدينة منبج, المرصد السوري لحقوق الإنسان, ‏2019-10-16 (בערבית)
 63. ^ مقتل وجرح 15 مقاتل من الفصائل الموالية لتركيا في عملية تسلل نفذتها القوات الكردية المنتشرة شمال مدينة حلب, المرصد السوري لحقوق الإنسان, ‏2019-10-17 (בערבית)
 64. ^ القوات التركية والفصائل تحاصر مدينة رأس العين (سري كانييه) بشكل كامل، ولا صحة لسيطرة "النظام السوري" على سجون قوات سوريا الديمقراطية ضمن المناطق التي انتشرت بها, المرصد السوري لحقوق الإنسان, ‏2019-10-17 (בערבית)
 65. ^ https://news.walla.co.il/blog/3318471
 66. ^ US and Turkey reach agreement to suspend military operation in Syria, Middle East Eye (באנגלית)
 67. ^ ארדואן אחרי הפגישה עם פוטין: הכורדים ייסוגו 30 ק"מ מהגבול, וואלה! חדשות, ‏2019-10-22
 68. ^ News Desk, Syrian gov't slams new Turkish operation in Syria, AMN - Al-Masdar News | المصدر نيوز, ‏2019-10-09 (באנגלית)
 69. ^ AFP, Iran opposes military action in Syria, Zarif tells Turkey, www.timesofisrael.com (באנגלית)
 70. ^ Arab League Condemns Turkey’s Syria Incursion, Calls for UN Action, Voice of America (באנגלית)
 71. ^ Washington, Bethan McKernan Julian Borger in; Sabbaghdefence, Dan; editor, security (2019-10-09). "Turkey unleashes airstrikes against Kurds in north-east Syria". The Guardian (באנגלית בריטית). נבדק ב-2019-12-06. {{cite news}}: |last3= has generic name (עזרה)
 72. ^ רן דגוני, טראמפ איים על כלכלת טורקיה; הלירה הטורקית צונחת, גלובס, ‏2019-10-07
 73. ^ Turkey had ‘legitimate security concern’ in attacking Syrian Kurds, Pompeo says, PBS NewsHour, ‏2019-10-09 (באנגלית)
 74. ^ "US imposes sanctions on Turkey over Syria attack" (באנגלית בריטית). 2019-10-15. נבדק ב-2019-12-06.
 75. ^ EU concerned at new migrant wave from Turkish operation in Syria, France 24, ‏2019-10-08 (באנגלית)
 76. ^ Declaration by the High Representative on behalf of the EU on recent developments in north-east Syria, www.consilium.europa.eu (באנגלית)
 77. ^ "Tusk says Erdogan's threats of flooding Europe with refugees 'totally out of place'". Reuters (באנגלית). 2019-10-11. נבדק ב-2019-12-06.
 78. ^ Zia Weise, EU sanctions against Turkey ‘on the table’: France, POLITICO, ‏2019-10-11
 79. ^ "Furious with Turkey, EU threatens sanctions, arms embargo". Reuters (באנגלית). 2019-10-11. נבדק ב-2019-12-06.
 80. ^ PM call with President Trump: 9 October 2019, GOV.UK (באנגלית)
 81. ^ נתניהו: "מזהירים מטיהור אתני של הכורדים" | Israel Defense, www.israeldefense.co.il
 82. ^ Foreign Ministry Spokesperson Geng Shuang's Regular Press Conference on October 10, 2019 — Embassy of the People's Republic of China in the United States of America, www.china-embassy.org
 83. ^ Foreign Ministry  🇸🇦, #KSA pointed out that the seriousness of this aggression on northeastern Syria has negative repercussions on the security and stability of the region, especially undermining the int'l efforts in combating ISIS organization., @KSAmofaEN, ‏2019T12:05 (באנגלית)
 84. ^ Saudi Arabia, UAE, Bahrain, and Egypt condemn Turkey’s aggression on Syria, english.alarabiya.net (באנגלית)
 85. ^ Meeting with Security Council permanent members, President of Russia (באנגלית)
 86. ^ Telephone conversation with President of Turkey Recep Tayyip Erdogan, President of Russia (באנגלית)
 87. ^ "Explainer: Turkish operation may redraw map of Syrian war once again". Reuters (באנגלית). 2019-10-10. נבדק ב-2019-12-06.
 88. ^ "Putin says Turkey's Syria operation may allow militants to escape: Ifax". Reuters (באנגלית). 2019-10-11. נבדק ב-2019-12-06.
 89. ^ Hubbard, Ben; Troianovski, Anton; Gall, Carlotta; Kingsley, Patrick (2019-10-15). "In Syria, Russia Is Pleased to Fill an American Void". The New York Times (בAmerican English). נבדק ב-2019-12-06.
 90. ^ https://www.aa.com.tr/en/middle-east/hamas-turkey-has-right-to-remove-threats-along-borders/1613947
 91. ^ Pakistan appreciates Turkey's positive role in Syria, www.aa.com.tr
 92. ^ PM Imran telephones Erdogan, assures full support to Turkey, The News International, ‏2019-10-11 (באנגלית)
 93. ^ Turkey, Qatar defense ministers discuss Turkish operation in Syria - Xinhua | English.news.cn, www.xinhuanet.com
 94. ^ Azerbaijani MFA released statement on military operations conducted by Turkey Army in Northern Syria, apa.az (באזרית)