הלב (אנימה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הלב
סוגה קודומו, אנימה
אנימה
אורך פרק 24 דקות
במאי איסאו טאקאהאטה
אולפני אנימציה ניפון אולפני אנימציה
רשת שידור יפןיפן Fuji TV
ישראלישראל הטלוויזיה החינוכית
ישראלישראל ג'וניור
מדבבים בשפה העברית יפה גבאי, אורי לוי, זהרירה חריפאי, שפרירה זכאי, אריאל פורמן, דודיק סמדר, איציק סיידוף, שמעון כהן, אייל ברטונוב, ישראל טרייסטמן, ענר גוברין, ענת חומוט, ענת טופול, שרון ביילגורסקי, נורית כהן, יהודה מור, נטע אהובי, יעל כהן-לב, נטע אורן
תקופת שידור מקורית 4 בינואר 197626 בדצמבר 1976
מספר העונות 1
מספר הפרקים 52
סרט
במאי איסאו טקהאטה, האג'ימה אוקאיאסו
סטודיו ניפון אולפני אנימציה
הופעת בכורה 19 ביולי 1980 (יפן)
משך הקרנה 107 דקות
סרט: Marco 3000 Leagues in Search of Mother
במאי קוזו קוזוה
סטודיו ניפון אולפני אנימציה
הופעת בכורה 2 באפריל 1999 (יפן)
משך הקרנה 98 דקות

הלביפנית: 母をたずねて三千里,‏ "3,000 מייל בחיפוש אחר אמא"), המוכרת בישראל ובמקומות נוספים בעולם גם בשם הכותר מרקו, היא סדרת אנימה יפנית בת 52 פרקים שביים ותסרט איסאו טאקאהטה (קבר הגחליליות), העוסקת במסעו של הילד האיטלקי, מרקו רוסי, בחיפוש אחרי אמו. עוד השתתפו ביצירה הסדרה שמות בולטים כגון הייאו מיאזאקי ויושיוקי טומינו (גנדאם). הסדרה הופקה לטלוויזיה ב-1976.

הסדרה מבוססת על הסיפור "מן האפנינים עד האנדים" מתוך הספר "הלב" (באיטלקית: "Cuore") מאת אדמונדו דה אמיצ'יס. ישנם כמה הבדלים בין הסיפור (הקצר מאוד) לבין הסדרה המתמשכת - בדומה לסדרות רבות המיועדות לילדים מוצמדת למרקו חיית מחמד כ"סיידקיק", מראו החיצוני בסיפור (בהיר שיער, גבוה, עם אף נשרי) שונה מבסדרה (קטן, כהה ועגלגל), גילו שונה (מרקו בסיפור בן 11 כשאמו נסעה ובן 13 כשיצא בעקבותיה לארגנטינה), וכן נוספו בסדרה דמויות ועלילות משנה רבות, ואופיין של כמה סצנות שונה לחלוטין.

ביפן שודרה הסדרה כחלק מרצועת השידור שהייתה ידועה בשם "World masterpiece theater" וכללה בתוכה סדרות רבות שכולן היו מבוססות על יצירת ילדים קלאסית כזו או אחרת. בישראל שודרה הסדרה בטלוויזיה החינוכית בין ה-4 בספטמבר 1983 ל-1 באוקטובר 1984 בפעם הראשונה, ומאז שודרה פעמים רבות בשידורים חוזרים באותו ערוץ, בערוץ הילדים ובערוץ ג'וניור, והפכה לאחת מסדרות הילדים המוכרות בישראל.

"הלב", שיר הפתיחה של הסדרה שהולחן על ידי יקויצ'י סקטה, חוברו לו מילים בעברית על ידי לאה נאור ובוצע על ידי אילנית.

בשנת 1980 יצר טאקאהטה גרסת סרט המסכם את הסדרה. בשנת 1999 הפיק על ידי קוזו קאזואה סרט אנימה באורך מלא בשם "מרקו – הסרט" שהיה בעצם גרסה מקוצרת לסדרה אך כלל קטעים חדשים שהופקו במיוחד לסרט.

באוגוסט 2010 יצא בישראל מארז DVD מבית קלסיקלטת, הכולל את כל פרקי הסדרה בדיבוב העברי המקורי.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה מתמקדת בסיפורו של מרקו, ילד צעיר ואנרגטי החי עם משפחתו בעיר הנמל גנואה שבאיטליה במהלך תקופת השפל בשנת 1881. פייטרו, אביו של מרקו, הוא מנהל מרפאה הנותנת בין היתר טיפול ללא תשלום לחולים עניים, משום כך המשפחה נמצאת בקשיים כלכליים. אמו האהובה של מרקו, אנה רוסי, נאלצת לנסוע לארגנטינה להרוויח כסף כשבנה הצעיר הוא ילד קטן הזקוק לאימו.

שנה חלפה, ועל מנת לזרז את שובה של אימו, מחליט מרקו לעזור להוריו להרוויח כסף נוסף ויוצא לעבוד. הוא מתחיל עבודה בחלוקת מכתבים לאחר שעות הלימודים, אך מאוחר יותר עובר לעבוד במשרה מלאה ברחיצת בקבוקים ללא ידיעת משפחתו. בינתיים, מתיידד מרקו עם מפעיל הבובות פפינו ושלוש בנותיו: קונצ'טה, פיורינה וג'ולייטה. במיוחד מתיידד מרקו עם פיורינה והשניים נעשים חברים טובים. קופיפו, הקוף החביב השייך לאחיו של מרקו, משתתף בהופעות של פפינו ולהקתו ובזכותו הם זוכים להצלחה גדולה. פפינו ולהקתו מתכננים להגר אף הם לארגנטינה, ואדון פפינו בשכרותו מזמין את מרקו וקופיפו להצטרף אליהם לנסיעה. מרקו מתרגש מהרעיון שיוכל לפגוש את אימו, אך אביו מתנגד לכך שבנו יסע לבדו. מאוחר יותר, פפינו חוזר בו מהצעתו והוא ומשפחתו נפרדים ממרקו ומפליגים בלעדיו. מרקו לא מוותר על רעיון הנסיעה, ומחליט לחסוך בעצמו כסף לכרטיס.

בזמן שעבר, הקשר עם אנה נקטע, במשך מספר חודשים לא מגיע ממנה מכתב, ובמכתבה האחרון כתבה להם שהיא חולה. מרקו חושש לבריאותה של אימו ומאמין כי מצבה קשה מאוד ולכן הפסיקה לשלוח אליהם מכתבים. כיוון שאביו עסוק מדי בעבודתו במרפאה, ואחיו הגדול טוניו, עסוק בלימודי נהיגת קטר במילאנו, מחליט מרקו הצעיר לצאת לבדו לחפש את אמו בארגנטינה.

מרקו לוקח עמו את קופיפו, הקוף של אחיו טוניו, ומתגנב בלילה כנוסע סמוי על אוניית המסע החדישה 'פורגולה' (במקור 'Folgore') שמפליגה לברזיל. למחרת בבוקר רב החובל מוצא את מרקו ומזמן את אביו. לאחר התעקשותו של מרקו, אביו מרשה לו לנסוע ורב החובל מסכים בתנאי שישמש כעוזר טבח באונייה בתמורה, ומרקו מפליג לברזיל. מרקו מתיידד עם צוות האוניה, ובמיוחד עם הטבח הראשי לאונרדו ועם מלח בשם רוקי.

האונייה מגיעה לריו שבברזיל, שם לאונרדו מסדר למרקו מקום על אוניית מהגרים המפליגה מנאפולי לבואנוס איירס ומצייד אותו באוכל. כשמרקו עולה על סיפון אוניית המהגרים הוא מוצא את כי התנאים עליה קשים, וכי הנוסעים בה חולים ושרויים ברעב. מרקו חולק את האוכל שלו עם נוסעי האונייה ומתיידד עם אדם זקן בשם פרדריקו ועם משפחתו. האונייה נקלעת לסערה ונגרם לה נזק רב, אך היא מגיעה לבסוף לחוף בשלום.

כשמרקו מגיע לבואנוס איירס, הוא ממיר את כל כספו לפסו ארגנטינאי, אך לאחר ההמרה גנב מתנגש במרקו ומכייס את כל כספו. מרקו ניגש לביתו של פרנצ'סקו מללי, קרוב משפחה שדרכו אנה הייתה שולחת את המכתבים אבל מגלה שהוא כבר לא גר שם. בעלת הבית החדשה מספרת שמללי נקלע לחובות כבדים וברח מהעיר ככל הנראה לבאיה בלנקה שנמצאת בדרום הרחוק. מרקו מבין שעל מנת למצוא את אמו עליו למצוא קודם את אדון מללי משום שהוא לבדו יודע את כתובתה, על כן מחליט לנסוע לשם כדי למצוא את מללי, ומתוך תקווה שאולי אפילו אמו נסעה איתו לשם. אך כשמגיע לתחנת הרכבת הוא נוכח לגלות כי כל כספו נגנב ממנו והוא איננו יכול לרכוש כרטיס נסיעה. מרקו נשאר בבואנוס איירס ולאחר כמה ימים הוא פוגש את פפינו ובנותיו, מכריו הוותיקים מגנואה. ביחד עמם הוא יוצא למסע ארוך לכיוון באיה בלנקה בעגלה.

לאחר תלאות רבות, הם מגיעים לבאיה בלנקה, אך שם מרקו לא מצליח למצוא זכר לאמו או למללי. הוא פוגש אדם המציג את עצמו כספרדי בשם מרסל ליסטרון שטוען שהכיר את מללי ומוסר לו מכתב הנכתב בכתב ידה של אנה עם כתובת עדכנית בבואנוס איירס בבית משפחת מקינז, ואומר לו שישיג לו כסף לכרטיס נסיעה ברכבת. לאחר מכן, מתברר שמרסל הוא בעצם מללי ששינה את שמו, ולאחר שפשט רגל, הוא גנב את הכסף שאנה שלחה יחד עם המכתבים ולכן לא שלח אותם, וזו מתגלה להיות הסיבה לכך שהמכתבים שלה חדלו להגיע. כמו כן מסתבר שמשפחת מקינז עברה יחד עם אנה לעיר קורדובה. מללי מנסה להשיג למרקו כסף גם לנסיעה עד קורדובה אך מצליח להשיג לו סכום כסף שיספיק לו רק עד בואנוס איירס, לכן נאלץ לשלוח אותו לבואנוס איירס מבלי לספר לו שאנה כבר אינה שם, עם זאת, מפנה אותו לאדם בעל השפעה בשם פדובני למקרה שיתקל בבעיות, מרקו נפרד מחברתו פיורינה ומיתר משפחתו של פפינו ועולה על הרכבת.

כשמרקו מגיע לבואנוס איירס, הוא מגלה לחרדתו שמשפחת מקינז עברה ומקבל מבעלת הבית החדשה את כתובתם בקורדובה. בהנחיית 'מרסל' הוא ניגש לפדובני שמבין שמרסל הוא מללי ואת מניעיו ומספר על כך למרקו המזועזע. פדובני מחליט לעזור לו ומעלה אותו על ספינה קטנה בשם 'אנדריאה דוריה' לרוסאריו ונותן לו כתובת של אדם בשם בריינטוס ומכתב בו הוא מבקש שיעזור למרקו להגיע לקורדובה. לרוע מזלו, כשמרקו מגיע לביתו של בריינטוס ברוסאריו, מסתבר שבריינטוס נסע לבואנוס איירס יום לפני כן ויחזור רק בעוד חודש, מרקו מתחנן בפני המשרת שפתח לו את הדלת לעזרתו כי אין לו לאן ללכת אך המשרת מגיב בגסות וזלזול ומגרש את מרקו מהמקום. מרקו ביאושו מחליט ללכת לקורדובה ברגל ובדיוק אז למרבה המזל פוגש במקרה את פרדריקו שהפליג איתו באונייה מברזיל לבואנוס איירס. הוא לוקח אותו למסעדה איטלקית בשם כוכב איטליה, שם מהגרים איטלקים מארגנים עבורו מגבית - סכום כסף לנסיעה ברכבת לקורדובה, לאחר מכן כולם פוצחים בשירת הפזמון בלה צ'או. בעזרת המגבית עולה מרקו על רכבת לקורדובה.

בקורדובה, מגלה מרקו כי מקינז עבר דירה והשלט עליו השאיר את כתובתו החדשה נמחק. מרקו מסתובב בעיר בחיפוש אחר אוכל ורואה ילד עני בשם פאבלו מחפש אוכל בפחים. בגלל קופיפו, פאבלו חושב שמרקו הוא ילד עשיר שמסתכל עליו בלעג ובין השניים מתפתחת תגרה אלימה, אך לאחר שמרקו אומר שאין לו לאן ללכת, פאבלו מתרכך ומלין אותו בביתו. לאחר כמה ימים, במהלך דיג, רואה פאבלו עגלת סוס שרשום עליה השם מקינז. פאבלו עוקב אחריה ומוביל את מרקו אל מר מקינז. מתברר שמר מקינז שגר שם הוא ויקטור מקינז ואנה מועסקת אצל בן דודו רמון מקינז בטוקומאן. ויקטור מקינז נותן למרקו כסף לכרטיס נסיעה ברכבת ואת כתובת המפעל של רמון בן דודו. כשהם חוזרים לביתו של פאבלו, הם מגלים כי חואנה, אחותו הקטנה של פאבלו חולה בדלקת ריאות, ומרקו משתמש בכל הכסף שקיבל מוויקטור כדי לשלם לרופא אשר מציל את חייה.

מאחר שהוציא את כספו שהיה מיועד לכרטיס נסיעה, נאלץ מרקו להתגנב לרכבת משא כנוסע סמוי, אך הוא מתגלה על ידי עובדי הרכבת בגלל קופיפו, ולכן מורד מהרכבת באמצע הנסיעה במרחק רב מכל מקום ישוב. מרקו מתחיל ללכת משם ברגל אך למזלו הוא פוגש בשיירת שוורים נודדת המצילה אותו, איתם הוא נוסע כמה ימים וכשהם נפרדים ממנו הם מציידים אותו ונותנים לו את חמוריקו – חמור זקן שנותרו לו כמה ימים בלבד לחיות – בתור אמצעי תחבורה כדי להגיע בשלום לטוקומאן.

לאחר מספר ימי מסע חמוריקו מת, ואת שארית הדרך לטוקומאן עושה מרקו ברגל, במהלך המסע, האוכל שלו הולך ואוזל, הנעל שלו נקרעת והוא נפצע ברגלו. בינתיים בבית מקינז בטוקומאן אנה חולה ונמצאת במצב אנוש מחוסרת הכרה, הרופא שלה מאבחן שרק ניתוח יציל אותה אבל חושש שגופה חלש מדי כדי להחזיק מעמד בניתוח. באחד הלילות, פורצת סופת שלגים ומרקו התשוש והפצוע מתמוטט וכמעט קופא למוות בשלג, אך עובר אורח שנוסע מטוקומאן מוצא אותו ומציל אותו. בעזרתו, מרקו מתאושש וממשיך עד שמגיע למפעל בטוקומאן, שם הוא מתבשר על מצבה של אנה ורץ לבית מקינז שנמצא במרחק של יום הליכה שלם משם.

בשארית כוחותיו הוא מגיע לבית וסוף סוף פוגש את אמו. בהתחלה היא חושבת שהיא הוזה או חולמת אך בסוף מתעשתת והכרתה שבה אליה והם נופלים זה לזרועות זו. כתוצאה מכך, מצבה משתפר משמעותית והרופא מחליט שהיא חזקה מספיק בשביל הניתוח, היא עוברת את הניתוח בהצלחה ומבריאה. בסוף הסדרה מרקו ואנה נוסעים יחד חזרה הביתה, בדרך הם פוגשים בשנית מרבית מהאנשים שעזרו למרקו לאורך הדרך עד שמגיעים לגנואה ומתאחדים עם פייטרו וטוניו.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מרקו רוסי (יפה גבאי): ילד קטן, הדמות הראשית בסדרה. עבר דרך ארוכה על-מנת להגיע אל אמו.
 • אנה רוסי (זהרירה חריפאי): אמו של מרקו. בסיפור המקורי שמה הוא ג'וזפה.
 • פייטרו רוסי (אורי לוי): אביו של מרקו.
 • אנטוניו רוסי (אייל ברטונוב): אחיו הבכור של מרקו.
 • קופיפו: קוף המחמד של אנטוניו שמצטרף אל מרקו למסע. בגרסה המקורית שמו הוא אמדאו.
 • פפינו (אריאל פורמן): אדם אשר מפעיל תיאטרון בובות למחייתו, יחד עם שלוש בנותיו קונצ'טה, פיורינה וג'ולייטה.
 • פיורינה (ענת חומוט): ידידתו של מרקו באיטליה ובתו של פפינו.

דמויות משניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דודה קטרינה (נורית כהן): שכנתו של מרקו.
 • דוד לוקינו: שכנו השיכור של מרקו ובעלה של קטרינה (מוזכר רק בפרקים הראשונים).
 • אמיליו: חברו הטוב של מרקו מאיטליה.
 • קונצ'טה (ענת טופול): בתו הבכורה של פפינו.
 • סבא פרדריקו (אורי לוי): אדם שעוזר למרקו להגיע לקורדובה.
 • ג'ינה קריסטיני (נורית כהן): עובדת בחברת הספנות (חלוקת הדואר) והמעסיקה הראשונה של מרקו.
 • אדון ג'ירוטי (שמעון כהן): שוטף בקבוקים, מעסיקו השני של מרקו.
 • חמוריקו: חמור זקן שמרקו רוכב עליו לטוקומאן. סצנת מותו נחשבת לרגע קורע לב וסוחט דמעות.
 • דוד פרנצ׳סקו מללי: דודו של מרקו אשר גנב את כספיהם מהמעטפות שנשלחו לאיטליה.
 • פוסקו: בעל פונדק בבואנוס איירס. עוזר למרקו להגיע לרוזריו.
 • ג'ולייטה: אחותה הצעירה של פיורינה.

מלבד יפה גבאי (שתרמה את קולה למרקו) השתתפו בדיבוב הסדרה שחקני תיאטרון רבים, כגון: נורית כהן, אורי לוי, זהרירה חריפאי, אריאל פורמן, ענת טופול ואייל ברטונוב. יפה גבאי דיבבה וביימה עוד דמויות רבות בסדרה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]