הלב (אנימה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הלב
母をたずねて三千里
הלב
母をたずねて三千里
הלב
סוגה קודומו, אנימה
אנימה
אורך פרק 24 דקות
במאי איסאו טאקאהאטה
סטודיו ניפון אולפני אנימציה
רשת שידור יפןיפן Fuji TV
ישראלישראל הטלוויזיה החינוכית
ישראלישראל ג'וניור
מדבבים בשפה העברית יפה גבאי, אורי לוי, זהרירה חריפאי, שפרירה זכאי, אריאל פורמן, דודיק סמדר, איציק סיידוף, שמעון כהן, אייל ברטונוב, ישראל טרייסטמן, ענר גוברין, ענת חומוט, ענת טופול, שרון ביילגורסקי, נורית כהן, יהודה מור, נטע אהובי, יעל כהן-לב, נטע אורן
תקופת שידור מקורית 4 בינואר 197626 בדצמבר 1976
מספר העונות 1
מספר הפרקים 52
סרט: Marco 3000 Leagues in Search of Mother
במאי קוזו קוזוה
סטודיו ניפון אולפני אנימציה
הופעת בכורה 2 באפריל 1999 (יפן)

הלביפנית: 母をたずねて三千里,‏ "3,000 מייל בחיפוש אחר אמא") היא סדרת אנימה יפנית בת 52 פרקים שביים ותסרט איסאו טאקאהטה (קבר הגחליליות), ועוסקת במסעו של הילד האיטלקי מרקו רוסי בחיפוש אחרי אימו. עוד השתתפו ביצירה הסדרה שמות בולטים כגון הייאו מיאזאקי ויושיוקי טומינו (גנדאם) והופקה לטלוויזיה ב-1976. הסדרה מבוססת על הסיפור "מן האפנינים עד האנדים" מתוך הספר "הלב" (באיטלקית: "Cuore") מאת אדמונדו דה אמיצ'יס.

ביפן שודרה הסדרה כחלק מרצועת השידור שהייתה ידועה בשם "World masterpiece theater" וכללה בתוכה סדרות רבות שכולן היו מבוססות על יצירת ילדים קלאסית כזו או אחרת. בישראל שודרה הסדרה בטלוויזיה החינוכית בשנים 19831984 בפעם הראשונה ומאז שודרה פעמים רבות בשידורים חוזרים באותו ערוץ, בערוץ הילדים ובערוץ ג'וניור, והפכה לאחת מסדרות הילדים המוכרות בישראל.

שיר הפתיחה של הסדרה שהולחן על ידי יקויצ'י סקטה, תורגם לגרסה העברית על ידי לאה נאור ובוצע על ידי אילנית.

בשנת 1980 יצר טאקאהטה גרסת סרט המסכם את הסדרה. בשנת 1999 הפיק על ידי קוזו קאזואה סרט אנימה באורך מלא בשם "מרקו – הסרט" שהיה בעצם גרסה מקוצרת לסדרה אך כלל קטעים חדשים שהופקו במיוחד לסרט.

באוגוסט 2010 יצא בישראל מארז DVD מבית קלסיקלטת, הכולל את כל פרקי הסדרה בדיבוב העברי המקורי.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה מתמקדת בסיפורו של מרקו, נער צעיר החי עם משפחתו בעיר הנמל ג'נובה שבאיטליה במהלך תקופת השפל בשנת 1881. פייטרו, אביו של מרקו, הוא רופא המקדיש את זמנו לטיפול בחולים עניים (שבהם הוא גם עורך ניסויים בטיפולים שנויים-במחלוקת דאז, כמו עירוי דם), משום כך המשפחה נמצאת בקשיים כלכליים. אמו האהובה של מרקו, אנה רוסי, נאלצת לנסוע לארגנטינה להרוויח כסף כשבנה הצעיר הוא ילד קטן הזקוק לאימו. בשלב מסוים נקטע הקשר עם אנה כאשר מפסיקים להגיע המכתבים ממנה. מרקו חושש שקרה לה הנורא מכול. כיוון שאביו עסוק מדי בעבודתו במרפאה ואחיו עסוק מדי בלימודי נהיגת קטר במילאנו, מרקו הצעיר מחליט לצאת לבד לחפש את אמו בארגנטינה, שנה וחצי אחרי שעזבה את איטליה.

מרקו לוקח עמו את קופיפו, הקוף החביב השייך לאחיו טוניו, ומתגנב בלילה כנוסע סמוי על האונייה אנדריאה דורה שמפליגה לברזיל. למחרת בבוקר רב החובל מוצא את מרקו ומזמן את אביו. לאחר התעקשותו של מרקו, אביו מרשה לו לנסוע ורב החובל מסכים בתמורה שישמש כעוזר טבח באונייה, ומרקו מפליג לברזיל. בברזיל, הטבח של האונייה שהפליגה מג'נובה מסדר למרקו מקום על אוניית מהגרים המפליגה לבואנוס איירס. כשמרקו מגיע לבואנוס איירס, הוא ממיר את כל כספו לכסף ארגנטינאי, אך לאחר ההמרה גנב מתנגש במרקו ומכייס את כל כספו. מרקו פוגש לאחר זמן מה את מפעיל הבובות פפינו ושלוש בנותיו: קונצ'טה, פיורינה וג'ולייטה, מכריו הוותיקים מג'נובה. ביחד עמם הוא יוצא למסע ארוך לכיוון באיה בלנקה, מפני שבבואנוס איירס שמע שדודו מללי כנראה נמצא שם.

בבאיה בלנקה הוא פוגש אדון המוסר לו מכתב הנכתב בכתב ידה של אמו, עם כתובת עדכנית בבואנוס איירס. האדון נותן לו כסף לנסיעה ברכבת בחזרה לבואנוס איירס. כשהוא מגיע לבואנוס איירס, מרקו מגלה כי האדון שמסר לו את המכתב הוא קרוב משפחה שלו, הדוד מללי שרימה אותו ואת אמו, הוא זה אשר גנב את המכתבים שאמו שלחה מפני שנכשל בעסקים ונקלע לחובות, ולכן נעזר בכסף ששלחה אנה כדי לכסות את חובותיו, ולכן המכתבים לא נשלחו לג'נובה. מרקו גילה זאת כאשר פגש את מנהל הנמל, אשר אמר לו שאמו נמצאת בקורדובה. האדון מחליט לעזור לו ומעלה אותו על ספינה לרוסאריו ומנחה אותו שילך למקום מסוים שבו ידאגו לו לתחבורה לקורדובה. לרוע מזלו, האדון שהיה אמור לעזור למרקו נסע לבואנוס איירס, ופתח לו את הדלת המשרת של האדון. המשרת העליב את מרקו וקרא לו איטלקי קבצן. מרקו הולך מהמקום ופוגש שם אדון שהיה איתו באונייה מברזיל לבואנוס איירס. הוא לוקח אותו למסעדה איטלקית, שם מהגרים איטלקים מזהים אותו ומארגנים עבורו מגבית - סכום כסף לנסיעה ברכבת לקורדובה. בעזרת המגבית עולה מרקו על רכבת לכיוון קורדובה.

בקורדובה, מרקו מגלה כי מקינז עבר דירה, ופוגש ילד הנותן למרקו לישון אצלו בשכונתו הענייה. לאחר כמה ימים הילד הלך לדוג, ולאחר כמה זמן רואה עגלת סוס שרשום עליה השם מקינז, עוקב אחריה ומוביל את מרקו אל מר מקינז. מר מקינז מספר למרקו שאמו מועסקת אצל בן דודו בטוקומאן ונותן לו כסף לכרטיס נסיעה. אחותו של הילד שנתן לו לישון אצלו חולה בדלקת ריאות, ומרקו משתמש בכל הכסף שהיה ברשותו כדי לשלם לרופא אשר מציל את חייה. מרקו נאלץ להתגנב לרכבת כנוסע סמוי, אבל הוא מתגלה על ידי נהג הרכבת בגלל קופיפו, ולכן מורד מהרכבת באמצע הדרך. חבורת גאוצ'וס (בוקרים) נודדת מצילה את מרקו, הוא נוסע איתם כמה ימים, ואחר כך נותנת לו את חמוריקו – חמור זקן שנותרו לו כמה ימים בלבד לחיות – בתור אמצעי תחבורה כדי להגיע בשלום לטוקומאן.

לאחר מספר ימי מסע חמוריקו מת, ואת שארית הדרך לטוקומאן עושה מרקו ברגל. עייף ורעב הוא מגיע ליעדו ומוצא שם את אמו, החולה מאוד וזקוקה לניתוח, אך היא חלשה מדי. ברגע שהיא רואה את מרקו היא מתחזקת ועוברת את הניתוח בהצלחה. בסוף הסדרה חוזרים מרקו ואמו לג'נובה והמשפחה מתאחדת מחדש.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מרקו רוסי (יפה גבאי): ילד קטן, הדמות הראשית בסדרה. עבר דרך ארוכה על-מנת להגיע אל אמו.
 • אנה רוסי (זהרירה חריפאי): אמו של מרקו. בסיפור המקורי שמה הוא ג'וזפה.
 • פייטרו רוסי (אורי לוי): אביו של מרקו.
 • אנטוניו רוסי (אייל ברטונוב): אחיו הבכור של מרקו.
 • קופיפו: קוף המחמד של אנטוניו שמצטרף אל מרקו למסע. בגרסה המקורית שמו הוא אמדאו.
 • פפינו (אריאל פורמן): אדם אשר מפעיל תיאטרון בובות למחייתו, יחד עם שלוש בנותיו קונצ'טה, פיורינה וג'ולייטה.
 • פיורינה (ענת חומוט): ידידתו של מרקו באיטליה ובתו של פפינו.

דמויות משניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דודה קטרינה (נורית כהן): שכנתו של מרקו.
 • דוד לוקינו: שכנו השיכור של מרקו ובעלה של קטרינה (מוזכר רק בפרקים הראשונים).
 • אמיליו: חברו הטוב של מרקו מאיטליה.
 • קונצ'טה (ענת טופול): בתו הבכורה של פפינו.
 • סבא פרדריקו (שפרירה זכאי): חבר של מרקו מהדרך לארגנטינה ועוזר לו להגיע לקורדובה.
 • ג'ינה קריסטיני (נורית כהן): עובדת בחברת הספנות (חילוק הדואר) והמעסיקה הראשונה של מרקו.
 • אדון ג'ירוטי (שמעון כהן): שוטף בקבוקים, מעסיקו השני של מרקו.
 • חמוריקו: חמור זקן שמרקו רוכב עליו לטוקומאן. סצנת מותו נחשבת לרגע קורע לב וסוחט דמעות.
 • דוד מללי: דודו של מרקו אשר גנב את כספיהם מהמעטפות שנשלחו לאיטליה.
 • פוסקו: בעל פונדק בבואנוס איירס. עוזר למרקו להגיע לרוזריו.
 • ג'ולייטה: אחותה הצעירה של פיורינה.

מלבד יפה גבאי (שתרמה את קולה למרקו) השתתפו בדיבוב הסדרה שחקני תיאטרון רבים (דבר שאיננו מקובל כיום בישראל), כגון: נורית כהן, אורי לוי, זהרירה חריפאי, אריאל פורמן, ענת טופול ואייל ברטונוב. יפה גבאי דיבבה וביימה עוד דמויות רבות בסדרה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]