הפיגוע בדיזנגוף סנטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המקום בו אירע הפיגוע - במרכז הכביש על מעבר החצייה
אנדרטה לנרצחים בפיגוע הטרור ליד דיזנגוף סנטר

הפיגוע בדיזנגוף סנטר היה פיגוע ההתאבדות שאירע בתענית אסתר (ערב חג הפורים) תשנ"ו, 4 במרץ 1996 מחוץ לדיזנגוף סנטר שבתל אביב. בפיגוע, שבוצע על ידי מחבל מתאבד חבר ארגון חמאס, נהרגו 13 בני אדם ונפצעו 125.‏‏‏[1]

הפיגוע נערך לאחר ההתנקשות בחייו של "המהנדס" יחיא עיאש בינואר 1996, וחמאס התייחס אליו כאחד מ"פיגועי הנקמה" שבאו בעקבות ההתנקשות (ביניהם פיגוע שנעשה יום לפני כן בירושלים). מחבל מתאבד מעזה הוברח לישראל דרך מעבר קרני בידי ערבי ישראלי והגיע ליעדו בקניון. משהבחין במאבטח בכניסה לקניון שינה את תוכניתו ופוצץ עצמו במרכזו של מעבר חצייה בסמוך לדיזנגוף סנטר, במפגש הרחובות דיזנגוף והמלך ג'ורג'. משקלו של המטען שנשא המחבל היה כ-20 ק"ג והוא כלל מסמרים ופיסות מתכת להגברת הרסס. הפיגוע אירע בתענית אסתר שלפני פורים ובין הנפגעים היו בני נוער רבים. ממדי ההרס וכמות הנפגעים וההרוגים הגבוהה שמנתה גם ילדים הכו קשות במורל הציבור הישראלי , בין היתר זכורה הפריצה בבכי לעיני התקשורת של השחקנית חני נחמיאס בזמן שהופיעה במחזמר "צלילי המוסיקה" ביום הפיגוע[2].

בעקבות הפיגוע הקימה ממשלת ישראל את המטה ללוחמה בטרור והציבה בראשו את עמי איילון. בנוסף הורתה הממשלה לצה"ל להחריף את מאבקו בתנועת החמאס וזה הידק את השליטה בקו התפר, פשט על ארגונים של החמאס בחברון ואטם את מבניהם ואת בתיהם של 11 מחבלים מתאבדים וסייענים. נוסף על כך עודכנו נוהלי הבדיקה במעבר קרני, ששימש למעבר סחורות בין רצועת עזה לישראל, וציוד לגילוי חומר נפץ הוטס לישראל מארצות הברית והוצב במעברים היבשתיים בין ישראל והרשות הפלסטינית.

הפיגוע ואלו שקדמו לו עוררו דיון ציבורי בסוגיות שונות, ביניהן מדיניות ישראל אל מול הרשות הפלסטינית; סוגיית אי הסיכול של הרשות כלפי ארגוני הטרור הפלסטינים; שיקולי העלות והתועלת שבחיסולו של יחיא עייש; וסוגיות כלליות של התמודדות עם טרור במישורים רבים.

בסמוך למקום האירוע הוקמה אנדרטת זיכרון ולצידה מתקיים אירוע זיכרון שנתי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]