הפרלמנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הפרלמנט
הלוגו של הסדרה שכולל את הדמויות הראשיות. מימין לשמאל: הקטור (מריאנו אידלמן), אמציה (ערן זרחוביץ'), שאולי (אסי כהן), אבי (יובל סמו), קרקו (מאור כהן).
הלוגו של הסדרה שכולל את הדמויות הראשיות. מימין לשמאל: הקטור (מריאנו אידלמן), אמציה (ערן זרחוביץ'), שאולי (אסי כהן), אבי (יובל סמו), קרקו (מאור כהן).
סוגה קומדיה, מערכונים, מוקומנטרי
כותבים

ערן זרחוביץ' (תסריטאי ראשי)
אסי כהן
מאור כהן
אסף הראל

נדב פרישמן
בימוי אסף הראל
שחקנים אסי כהן
יובל סמו
מאור כהן
ערן זרחוביץ'
מריאנו אידלמן
ליאת הר לב
פרסים פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה לסדרה הקומית הטובה ביותר לשנים 20132014
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
מספר עונות 2
מספר פרקים 10
הפקה
מפיק ליאת בנאסולי
מריה פלדמן
מפיקים בפועל אסף נאוי
חברת הפקה טנדר הפקות, קשת
עורכים אסי כהן (עורך ראשי)
רוני איזמן
שי אפלברג
צלמים רואי רוט
ישי ניקמרוב
אורך פרק 29 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ 2 (קשת)
Netflix
ערוץ ההומור (ש.ח)
תקופת שידור מקורית 9 ביולי 201218 בספטמבר 2014 (שנתיים ו־10 שבועות)
קישורים חיצוניים
"הפרלמנט" באתר מאקו
דף התוכנית ב-IMDb

הפרלמנט היא סדרה קומית ישראלית זוכת פרס האקדמיה לטלוויזיה, ששודרה בערוץ 2 על ידי הזכיינית קשת החל משנת 2012. התוכנית היא סדרה-בת של "ארץ נהדרת".

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

"פרלמנט" בסלנג עברי, בהשאלה ממשמעותו של פרלמנט במדע המדינה, הוא כינוי בעל נופך פרודי לחבורה של אנשים מן היישוב המתכנסים ביוזמת עצמם במחזוריות קבועה לדיון והחלפת דעות בענייני השעה. התכנסויות אלה מתקיימות על פי רוב בבתי קפה או מקומות מפגש אחרים באווירה "שכונתית", בקביעות ההופכת את ההתכנסות והדיון לכעין "מוסד" של קבע. המקורי והמפורסם מבין אלה היה "הפרלמנט של ראשון" במושבה ראשון לציון, שם נהגו דמויות מוותיקי המושבה להתכנס עוד בימי היישוב ולהחליף דעות נחרצות בכל נושא שעל הפרק. התוכנית "הפרלמנט" השתמשה ב"מוסד" זה על מנת להציג ולהגחיך תופעות ישראליות שונות.

התוכנית מבוססת על פינה קבועה בשם "הפרלמנט של שאולי" ששודרה בעונתה השמינית של "ארץ נהדרת", בה הוצגה חבורה של גברים בגיל העמידה (שאולי, אבי, קרקו, אמציה והקטור) שיושבים באופן שגרתי בבית־קפה ומשוחחים.[1] הסדרה הרחיבה את הפינה המקורית ועקבה אחרי קורותיהן של הדמויות גם מחוץ לבית הקפה ובאינטראקציה עם דמויות נוספות, כאשר הרכב השחקנים נותר בעינו.

שלד הסדרה מורכב משחקניה ויוצריה של הסדרה מסודרים. אסף הראל הסביר את המעבר לסדרה כך: ”"מסודרים" זה היה הפנטזיה שהיינו צעירים של מי אנחנו רוצים להיות; ו"הפרלמנט" הוא במובן מסוים של מי אנחנו מפחדים שנהיה”.[2] כותבי הסדרה ציינו כי זכו לחופש אמנותי רחב יחסית, דבר הנחשב נדיר בפריים טיים הישראלי.[2]

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברי הפרלמנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שאולי (אסי כהן) - הדמות הראשית בחבורת הפרלמנט. מובטל חסר מעש (עובד בזוגיות) חצוף, חסר נימוס וגרוש פעמיים. בן זוגה של אירנה ואחיו של ראובן. החל את דרכו כדמות של שכן נרגן בארץ נהדרת ואף המשיך להופיע בתוכנית לאחר שידור הסדרה.
 • קרקו (מאור כהן) - החבר השתקן שבחבורה. עובד בגן החיות כמנקה כלובים ומאכיל חיות. נוהג לחבוש כובע בוקרים ולדבר בקול נמוך מאוד. בן 70, יליד לוב.
 • אבי פרטוש (יובל סמו) - מובטל מזה שנים, אשר מתנהג בישירות ואף בגסות רוח בניסיונותיו להרוויח כסף.
 • הקטור (מריאנו אידלמן) - רופא ומנהל מחלקה. יליד ארגנטינה, מאופיין כשקט, תמים ומנומס. דמותו מבוססת על ד"ר מרטין אידלמן, אביו של מריאנו.[2]
 • אמציה (ערן זרחוביץ') - נהג מונית. יליד פולין. חברו הטוב של שאולי, אשר מתואר כחנון החבורה.

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אירנה (ליאת הר לב): בת זוגו הרוסיה של שאולי. אחרי הפרלמנט, החלה להופיע לצד שאולי גם בעונתה ה-14 של ארץ נהדרת, והופיעה לבדה בעונה ה-17 של ארץ נהדרת.
 • ראובן (ערן זרחוביץ'): אחיו החוזר בתשובה של שאולי. דמות זו קיבלה פינה משלה בעונתה ה-13 של ארץ נהדרת בשם "כמעט שבת שלום".
 • אבא (מאור כהן): אביהם של שאולי וראובן. מדבר בג'יבריש המתחזה לניב צפון-אפריקאי המובן רק לשאולי וראובן. דמותו מבוססת על סבו של כהן.[2]
 • ג'ורג' (אסי כהן): "וטרינטור" (וטרינר) ראשי בספארי, הנוהג להתעלל בחיות שתחת השגחתו ואף לצוד אותן ולפדות אותן בעקבות חובות שצבר מהימורים.
 • לות'ר: בנו הממזר של שאולי החי בארצות הברית. השניים מדברים בסקייפ תוך כדי ששאולי נוהג לגנות אותו במילים גסות.
 • אסף הראל בתפקידים משתנים - כגון איתמר, השכן בבניין בו גרים שאולי, ראובן ואביהם, או מראיין (בקולו בלבד) מול דמויות התוכנית.
 • נורית (נועה קולר): אשתו של אמציה שהופיעה בעונה השנייה בפרק השני, כשחזרו מחופשה משותפת עם הקטור ואשתו.
 • יניב (אשוט גספריאן): הקצב השכונתי, מתפלל עם ראובן באותו בית הכנסת.
 • יגאל (איתן גרין): מנהל הספארי שבו ג'ורג' עובד.

תגובות לתוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונתה הראשונה של התוכנית זכתה לשבחים רבים ממבקרי הטלוויזיה, ששיבחו אותה על ”מופת של איפיון דמויות חדות, מדויקות, ומבוצעות לעילא”[3] וכינו אותה ”הקומדיה הישראלית הכי מדויקת, מהנה ומוצלחת בשנים האחרונות”.[4] כמו כן נהנתה העונה גם ממדרוג גבוה והזכיינית קשת הודיעה על חידושה לעונה שנייה.[5] גם עונה זו התקבלה בביקורות חיוביות רבות.[6]

בנוסף זכתה התוכנית בפרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה לתוכנית הקומית הטובה ביותר לשנים 2013 ו-2014, זיכתה את אסי כהן וליאת הר לב בפרס השחקן והשחקנית הקומיים (בהתאמה) על תפקידם בסדרה בשנים אלו ואת יוצריה בפרס התסריט הקומי הטוב ביותר על עונתה השנייה.

שידור הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה הראשונה שודרה בין 9 ביולי 2012 לבין 6 באוגוסט 2012. כללה 4 פרקים וממוצע של 28.5% רייטינג. עונתה השנייה של הסדרה החלה ב-16 באוגוסט 2014 והסתיימה ב-18 בספטמבר 2014. העונה כללה 6 פרקים.

עונהפרקיםשודרה לראשונה (ישראל)מדרוג
הפרק הראשוןהפרק האחרון
149 ביולי 20126 באוגוסט 201228.5% (32.6% בשיא)
2616 באוגוסט 201418 בספטמבר 201426.6% (30.1% בשיא)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידע וכתבות:

ביקורות:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ דמותו של שאולי הופיעה כבר בעונתה השביעית של "ארץ נהדרת".
 2. ^ 1 2 3 4 כוכבי הפרלמנט מדברים על הסדרה באתר YouTube
 3. ^ אריאנה מלמד, "הפרלמנט": יופי של ישראלי מכוער, באתר ynet, 10 ביולי 2012
 4. ^ אלקנה שור, הדנ"א של הקומבינה: "הפרלמנט" היא הקומדיה המדויקת ביותר על המסך, באתר nrg‏, 7 באוגוסט 2012
 5. ^ דוד אברהם, מערכת וואלה!‏, בקשת מרוצים: תופק עונה שנייה ל"הפרלמנט", באתר וואלה!‏, 29 ביולי 2012
 6. ^ ג'וני דוב, "הפרלמנט" חוזרת בתזמון מושלם, באתר nrg‏, 15 באוגוסט 2014


הקודם:
2011, 2012עבודה ערבית
פרס האקדמיה לטלוויזיה – סדרה קומית הטובה ביותר
2013, 2014 – הפרלמנט
הבא:
2015להרוג את הסבתא