לדלג לתוכן

התפלגות מולטינומית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
התפלגות מולטינומית
מאפיינים
פרמטרים

מספר ניסויים קטגוריאלים (מספר שלם)
מספר קטגוריות בניסוי קטגוריאלי בודד (מספר שלם)

הסתברויות לקטגוריות, כאשר
תומך
פונקציית הסתברות
(pmf)
תוחלת
שונות
אנטרופיה
פונקציה יוצרת מומנטים
(mgf)
פונקציה אופיינית כאשר


בתורת ההסתברות התפלגות מולטינומית היא הכללה של ההתפלגות הבינומית וניתן לקבלה באופן הבא: נתון ניסוי מסוים, עם תוצאות אפשריות שונות (מאורעות זרים או קטגוריות) כאשר ההסתברות לקבל תוצאה היא . חוזרים על הניסוי פעמים בלתי תלויות ומסכמים את התוצאות באמצעות משתנים מקריים בינומיים , כאשר מציין את מספר הפעמים שהתקבלה התוצאה מתוך החזרות. לווקטור המקרי יש התפלגות מולטינומית. עבור מקבלים את ההתפלגות קטגוריאלית.

פונקציית הסתברות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פונקציית ההסתברות של הוקטור המקרי היא:

הסבר לנוסחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאחר והחזרות בלתי תלויות, ההסתברות ל--יה ספציפית של תוצאות שבה התקבל פעמים, התקבל פעמים,... ו- התקבל פעמים, היא . את המספר הזה נכפול במספר ה--יות מסוג זה ואותו ניתן לחשב בדרך באה: תחילה נחשב את מספר הדרכים למקם פעמים את התוצאה ב--יה -. את המספר הזה נכפול במספר הדרכים למקם פעמים את התוצאה ב- המקומות הריקים שנותרו- . כך נמשיך עד שבסוף נכפול את התוצאה במספר הדרכים למקם את התוצאה ב- המקומות שנותרו- . עבור הפעמים של התוצאה יוותרו בדיוק מקומות ולכן רק דרך אחת למקם אותם. בסופו של דבר תוצאת הכפל תהיה:

התוצאה הסופית של הכפל, המתקבלת כתוצאה של צמצומים, שווה למספר ה--יות המבוקש. זהו המקדם המולטינומי שמופיע כחלק מהנוסחה.

דוגמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נתון כד ובו 10 כדורים. חמישה מהכדורים בכד כחולים, שלושה אדומים ושניים ירוקים. בכל פעם מוציאים כדור מהכד ומחזירים אותו. חוזרים על הפעולה 8 פעמים. מהי ההסתברות שמתוך 8 הפעמים ב-3 פעמים הוצא כדור כחול, ב-4 הוצא כדור ירוק ופעם אחת הוצא כדור אדום?

תשובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקרה כזה, הניסוי שחוזר על עצמו הוא הוצאה והחזרה של הכדור. יש לניסוי הזה שלוש תוצאות אפשריות : - התקבל כדור כחול, - התקבל כדור אדום ו-- התקבל כדור ירוק. ההסתברות לקבל כדור כחול בניסוי בודד היא , לקבל כדור אדום ולקבל כדור ירוק . חוזרים על הניסוי 8 פעמים . ההסתברות שמתוך 8 הפעמים ב-3 הוצא כדור כחול , ב-4 הוצא כדור ירוק ופעם אחת הוצא כדור אדום היא:קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]