יהדות קזחסטן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בית חב"ד שבאלמטי שמשמש גם כבית הכנסת המרכזי בעיר

יהדות קזחסטן היא קהילה יהודית המתקיימת בשטחה של קזחסטן. בשיאה הגיעה לכמעט 30,000 איש, כולל מעל 8,000 יהודים שנמלטו אליה במהלך השואה; ומאז אומדן הקהילה בירידה מתמדת, כאשר רובה היגרה לישראל. כיום חיים בקזחסטן כמה אלפי יהודים בודדים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן הערכות כי יהודים ישבו בקזחסטן כבר לאחר גלות בבל וכחלק מפיזור היהודים באימפריה הפרסית, כולל יהודים בוכרים. יהודים סוחרים נדדו גם באזורים כמו קזחסטן בדרכם מרוסיה להודו וסין. כמו רוב הקהילות היהודיות במרכז אסיה, לא מנתה הקהילה יהודים רבים.

בשנת 1917 נכבשה קזחסטן על ידי רוסיה. במהלך מלחמת העולם השנייה הגיעו לקזחסטן פליטים יהודים שנמלטו מאירופה. מסוף מלחמת העולם השנייה ועד התפרקות ברית המועצות שימשה קזחסטן אזור מבודד שאליו נשלחו פושעים, מתנגדי השלטון הקומוניסטי וכן משתפי פעולה עם גורמים מחוץ לגוש הקומוניסטי. בין השאר נשלחו יהודים רבים לקזחסטן, אשכנזים וספרדים, והם היוו את רוב יהודי המדינה. חלק אחר של יהודים היגרו מאוזבקיסטן השכנה והשתכנו בשימקנט, אשר היו חלק מיהדות בוכרה.

יהדות קזחסטן כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב היהודים המתגוררים במדינה, ספרדים ואשכנזים, הם צאצאים של יהודים שנמלטו לחבל ארץ נידח זה בשל גזרות הקומוניזם, או שהוגלו לשם. ב-1994 הגיע למדינה שליח חב"ד, הרב ישעיה אלעזר הכהן, ונתמנה לראש הקהילה ורבה הראשי של מדינת קזחסטן. הוא יזם הקמת מרכזים יהודים, רשת בתי כנסת, מוסדות חינוך ומקוואות טהרה לקהילות, מרכזים לבריתות ואספקה של מזון כשר.[1]

כיום מתגוררים בקזחסטן כפי הנראה 2,900 יהודים, הרשומים בעשרות ערים ושבעה מרכזים קהילתיים: בערים אסטנה, אלמטי, שימקנט, פבלודר, קרגנדה, אוסקמן וקוסטנאי (אנ'). בעירם אלו מכהנים רבנים בכל עיר: הרב אלחנן הכהן, הרב שמואל קרנאוך, הרב שמעון אש, הרב אסף פיינשטיין, הרב אשר תומרקין, הרב מנחם מענדל זלמנוב, הרב מרדכי מרוזוב. עוד בעיר אלמא אטא מכהנים רבנים לשלוחים נוספים המאוגדים כולם בהרבנות הראשית לקזחסטן.

עם זאת, כמות היהודים שאינם דתיים אינה ידועה. בדומה למדינות אחרות עם עבר סובייטי, המדינה עצמה היא חילונית, ויש הפרדה בין הדת הראשית (אסלם) למדינה. האזרחים אינם נדרשים להזדהות על פי דת, ואין רישום של יהודים.

מאז עלייתו של נורסולטן נזרבייב לנשיאות קזחסטן, נהנים בני הקהילה היהודית מסובלנות דתית מלאה ומתמיכה ועידוד ממשלתיים במדינה האסלאמית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • רן ישי, ידידות בלבה של אסיה , הוצאת שגרירות ישראל, 2008

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]