לדלג לתוכן

יואל אליצור (חוקר מדעי היהדות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יואל אליצור
לידה 8 בנובמבר 1949 (בן 74)
ירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
ענף מדעי בלשנות
מקום מגורים ישראל
מקום לימודים
תרומות עיקריות
חקר שמות עתיקים של מקומות בארץ ויצירת בסיס מדעי איתן לזיהויים של אתרים עתיקים.
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

יואל אליצור (נולד בט"ז בחשוון תש"י, 8 בנובמבר 1949) הוא פרופסור, חוקר ומרצה בתחומי הגאוגרפיה המקראית, תנ"ך, הלשון העברית והלשונות השמיות.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אליצור נולד בירושלים לחוקר המקרא יהודה אליצור ולסופרת הילדים רבקה אליצור. למד בבי"ס ממ"ד "לדוגמה", בישיבת "נתיב מאיר" ובישיבת כרם ביבנה. את שירותו הצבאי עשה ב"סיירת שקד".

בשנים שלאחר מכן סיים תואר ראשון ותואר שני בחוג ללשון באוניברסיטה העברית בירושלים,[1] לאחריהם כתב דוקטורט בין-תחומי בנושא "שמות מקומות עתיקים שנשתמרו בפי הערבים בארץ - הבחינה הלשונית". במחקרו בחר אליצור 177 שמות עתיקים של מקומות בארץ, שנשתמרו בפי הערבים, וניסח את החוקים הלשוניים השולטים בשינויים החלים בשמות הערביים שמקורם בשמות עבריים או ארמיים, ובכך יצר בסיס מדעי איתן לזיהויים של אתרים עתיקים. עבודתו, הנחשבת לעבודה יסודית וחלוצית בתחום מחקר זה, היוותה את הבסיס לספרו באנגלית: Ancient Place Names in the Holy Land: Preservation and History. הספר יצא לאור בגרסה עברית בשם "שמות מקומות קדומים בארץ ישראל: השתמרותם וגלגוליהם".

בנוסף פרסם אליצור למעלה משישים מאמרים מדעיים בתחומי עיסוקו, וערך את הספר "ישראל והמקרא" המכיל קובץ מאמרים של אביו, פרופ' יהודה אליצור.

אליצור מרבה להביא בכתביו דברים בשם אביו, והוא מגדיר אותו כמתווה דרכו.

בהקדמה לספרו מעיד אליצור על עצמו, כי חקר ארץ ישראל אינו רק מקצוע אקדמי עבורו, אלא גם מורשת חינוכית אידאולוגית ומחוז חפץ רגשי: "שורשי, מקור התעניינותי בשדות המשולבים של הארץ, ההיסטוריה, אתרים ושמות מקורם בשולחנו של אבא... כשם שבעברית מקראית השורש יד"ע יש בו גם משמעות של להכיר וגם היחס היותר אינטימי שבין גבר לאשה, אבי לימד אותי לאהוב את ארץ ישראל מתוך שאדע אותה בכל משמעויותיה".

אחד ממחקריו המפורסמים של אליצור הוא בזיהוי ערים המוקפות חומה מימות יהושע בן נון, לדעתו, ערים רבות בארץ נחשבות למוקפות חומה, ועל כן חג הפורים צריך לחול בהן בט"ו באדר (ולא בי"ד אדר כמו בשאר הערים).[2] בעקבות מחקריו הורה רבה של העיר לוד הרב נתן אורטנר לחגוג את חג הפורים בעיר גם ביום ט"ו[3]. למאמריו של אליצור הייתה השפעה גם לגבי קביעת מועד פורים ביישובים נוספים (שילה ועוד).[4] דעתו לא התקבלה לגבי מבוא חורון ומקומות נוספים.

אליצור פעיל למען ארץ ישראל השלמה במסגרות ציבוריות שונות: הוא נמנה עם מייסדי גוש אמונים ועם מקימי היישוב עפרה שבהרי בנימין, טיפח ועודד מסורת של טיולים בארץ בנימין ובסביבתה, יסד מניין מתפללים בבית הכנסת העתיק ביריחו וגרעין התיישבות סמוך ליריחו. אחת לחודש הוא מדריך סיור בהר הבית. בראשית 2015 עוכב על ידי משטרת ישראל, כאשר במסגרת הסיור השיב בקריאות "ה' הוא האלוקים", לקריאות "אללה אכבר" של מוסלמים שהקיפו את קבוצתו.[5]

אליצור כותב מאמרים לעיתונות היומית בנושאים פוליטיים ואידאולוגיים העומדים על סדר היום, ומגיש פינה קבועה ברשת א' בנושא "מקום בפרשה".

הוא הרצה במוסדות אקדמיים שונים: היה ראש החוג ללימודי ארץ ישראל במכללת הרצוג, ראש אשכול לימודי ארץ ישראל במכללה ירושלים והיה חבר באקדמיה ללשון עברית ושימש נציג מטעמה בוועדת השמות הממשלתית.[6]

ב-12 באוקטובר 2023 פרסם באתר סרוגים מאמר דעה שכותרתו "לא הופתעתי: לא נשארה לקב"ה שום ברירה אחרת", ובו טען שהטבח במתקפת הפתע על ישראל הוא חלק מתוכנית אלוהית להתמודד עם ישראלים "שהשליכו את מרחבי הארץ ואת ערי אבותינו ובוחרים בערכי הבל ומטפחים תועבות מיניות". המאמר הוסר לבקשת המחבר.[7] נשיא האקדמיה ללשון העברית, פרופסור אהרון ממן, הוקיע את יואל אליצור על מאמרו. אליצור השעה עצמו מן האקדמיה[8] וזמן קצר לאחר מכן התפטר ממנה.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאליצור ארבעה אחים: תמר בן-ארי, הפיזיקאי פרופ' שמואל אליצור, העיתונאי אורי אליצור וחוקרת התלמוד פרופ' ורד נעם.

הוא אב לשישה ילדים. הבכורה היא חוקרת התנ"ך פרופ' נילי סמט. בת נוספת היא ד״ר רבקה אליצור ליימן, בעבר אוצרת במוזיאון ארצות המקרא בירושלים[9] וכיום עמיתת מחקר במרכז ללימודי יהדות באוניברסיטת הרווארד.[10]

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שמות מקומות קדומים בארץ ישראל - השתמרותם וגלגוליהם, בהוצאת האקדמיה ללשון העברית ויד יצחק בן-צבי, ירושלים תשס"ט. (יצא לאור במקור באנגלית)
 • מקום בפרשה - גאוגרפיה ומשמעות במקרא. הוצאת ידיעות ספרים, תל אביב 2014.
 • עיון לשוני בעשרים שמות מקומות שנשתמרו בפי הערבים, ירושלים תשמ"ד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יואל אליצור בוויקישיתוף

מאמרים מדעיים:

מאמרים ורשימות בנושאים אקטואליים:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ האוניברסיטה העברית בירושלים - רשימת המסיימים תשמ"ה, בעמוד השני של הכתבה, מעריב, 22 באוגוסט 1985
 2. ^ יואל אליצור, זמני הפורים ביישובים החדשים ביהודה, שומרון ובארץ בנימין, שנה בשנה, תש"מ
 3. ^ הרב שי עילם, "פורים דלוד", כתב העת "קולמוס" גיליון 148, תשע"ז
 4. ^ יואל אליצור, מקום בפרשה עמ' 259.
 5. ^ עדו בן פורת, קרא בהר הבית "ה' הוא הא-לוהים" ונעצר, באתר ערוץ 7, 5 בפברואר 2015
 6. ^ עידן יוסף, ד"ר אבשלום קור עשוי להתקבל לוועדת השמות, באתר News1 מחלקה ראשונה, 6 בדצמבר 2009
 7. ^ אתר למנויים בלבד עידו דוד כהן, מאמר באתר סרוגים: טבח חמאס הוא חלק מהתוכנית האלוהית לישראלים ש"מביאים אסונות על עם ישראל", באתר הארץ, 13 באוקטובר 2023
 8. ^ ציוץ של האקדמיה ללשון העברית, באתר X (formerly Twitter), ‏15 באוקטובר 2023
 9. ^ יואל יעקובי, לכל מקום יש שם, באתר ערוץ 7, 14 בדצמבר 2013
 10. ^ Rivka Elitzur-Leiman, Center for Jewish Studies (באנגלית אמריקאית)