שילה (יישוב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שילה
שילה לוגו.jpg
מחוז יהודה ושומרון
מועצה אזורית מטה בנימין
גובה ממוצע ‎719‏ מטר
תאריך ייסוד 1979
סוג יישוב יישוב 2,000‏–4,999 תושבים
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2016[1]
  - אוכלוסייה 3,727 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎10.3%‏ בשנה עד סוף 2016
אתר הבית של היישוב

קואורדינטות: 32°03′08″N 35°18′02″E / 32.0522582442601°N 35.3004824620888°E / 32.0522582442601; 35.3004824620888

שִׁילֹה היא התנחלות במתכונת של יישוב קהילתי דתי בצפון בנימין על הרי אפרים. היישוב שייך למועצה האזורית מטה בנימין, והוא הראשון בישובי גוש שילה.

שילה הקדומה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שילה (עיר מקראית)
כבש ב"שילה הקדומה"

ההתנחלות שילה סמוכה לאתר המקראי של שילה הקדומה. לפי המסורת היהודית משכן שילה עמד שם בין השנים ב'תק"ב - ב'תתע"א (1258 לפנה"ס - 889 לפנה"ס). לפי הארכאולוגיה והכרונולוגיה המדעית שילה הקדומה וכנראה גם המשכן נחרבו באמצע המאה ה-11 לפנה"ס.

למרגלות היישוב נמצא מרכז המבקרים "שילה הקדומה", ובפסגת תל שילה נבנה מיצג אורקולי ומוזיאון קטן, בו מוצגים ממצאים ארכאולוגיים שנמצאו בתל שילה החל מהתקופה הכנענית ועד ימינו. בשנת 2013 הוקם במקום מגדל הרואה.

כזכר לחג ט"ו באב שהתקיים בשילה הקדומה, חוגג גם כיום היישוב את ט"ו באב כחגו, ומתקיימים בו יריד, סדנאות מחול לנשים ופעילויות נוספות.

הקמת היישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב נוסד על ידי שני גרעיני ההתיישבות הראשונים של גוש אמונים[2]. הגרעין, שמנה מספר משפחות, בחורי ישיבה וזוגות צעירים ורווקים, ניסה מספר פעמים להתיישב במקום, אולם פונה כל פעם מחדש על ידי הצבא. (הניסיון הראשון להתיישב במקום גרם להקמת היישוב עפרה)

בינואר 1978 הוצבו ביישוב מספר קראוונים שאוכלסו על ידי שמונה משפחות וכ-40 בחורי ישיבה מישיבת שלומי שהתפרקה, תחת מסווה של מחנה חפירות ארכאולוגיות, לפי החלטתו של שר החקלאות דאז, אריאל שרון, ובאישורו של שר הביטחון דאז, עזר ויצמן. בשנת 1979 הכירה הממשלה לבסוף במחנה כיישוב, בעקבות ניסיון פיגוע (ללא נפגעים).

לאחר הקמת היישוב הציבו פעילי שלום עכשיו בכניסה, את הפסל של תומרקין 'שובך יונים' - בצורת שובך גדול[2] התושבים בתגובה פרסמו מכתב ב'מעריב' כי הם "מודים ל'שלום-עכשיו' על תרומתם האומנותית ליישוב היהודי המתחדש בשילה". מאז הצטרפו ליישוב משפחות רבות והיישוב התרחב.

בסוף 2012 אוכלסה שכונה חדשה, במסגרת הרחבת היישוב - מדורגי שילה - בעשרות משפחות חדשות. היישוב כיום מונה כ-380 משפחות

מעמדה המשפטי של שילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי עמדתה הרשמית של מדינת ישראל, הקרקע עליה נבנתה שילה היא "אדמות מדינה". אולם "שלום עכשיו" טוענת שכרבע מהשטח הוא קרקע פלסטינית פרטית.[3]

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפת הישוב

שילה נמצאת 40 ק"מ צפונית לירושלים וכ-30 ק"מ מזרחית לקו הירוק באזור ראש העין, ליד כביש 60. היישוב ממוקם על שני הרים, אחד בגובה של כ-800 מ' והשני בגובה של כ-750 מ'. על ההר הגבוה נמצאת השכונה העליונה, "רמת שמואל", ועל ההר הנמוך יותר נמצאת השכונה האמצעית "עלי הכהן", ובחלקו התחתון נמצאת שכונת "נחלות". היישוב שוכן סמוך לעמק שילה, שבקצהו נמצאים מטעי היישוב ואזור התעשייה של גוש שילה. מקורו של נחל שילה, אחד משלושת יובלי הירקון, הוא בקרבת היישוב. בעמק שילה נמצא גם הכפר הערבי תורמוס עיא, ועל ההר הסמוך לו נמצא הכפר סינג'יל.

חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית המדרש של ישיבת ההסדר ביישוב (בבניה)

ביישוב נמצא בית הספר הממלכתי דתי "אהל שילה" שהוא בית הספר האזורי של גוש שילה. כיום נמצאים במקום שני בתי ספר צמודים, "אהל שילה בנים" ו"אהל שילה בנות", בהם לומדים התלמידים מכיתה א' עד כיתה ח'. בית הספר נקרא על שמה של רחלה דרוק, תושבת היישוב שנרצחה בפיגוע, מירי על אוטובוס. רב היישוב הוא הרב אלחנן בן נון.

ביישוב ישנו בניין המאכלס בקומתו העליונה תלמוד תורה, בו לומדים המעוניינים (בנוסף לבית הספר) בשעת לימוד אחר הצהריים, מגן טרום חובה ועד כיתה ח', ובקומתו התחתונה מתאכלסת התלמודית לבנות, "אור רחלה", הנקראת גם כן על שמה של רחלה דרוק.
בנוסף, נמצאת ביישוב ישיבת הסדר, בית מדרש לנוער, מועדון נוער שנתרם על ידי תורמים מחו"ל, גני ילדים ומעונות יום.
בעבר הייתה ביישוב ישיבה תיכונית בשם "בני בינה", אך זו נסגרה בשנת 2005. בשנת הלימודים תשע"ז, נפתחה ישיבה תיכונית "לב חדש" בראשות הרב ארלה הראל.

בשנת תשע"ז-2017 החלו עבודות ראשוניות לקראת הכשרת שטח בין שילה לבין היישוב שבות רחל שיהווה קריית חינוך הכולל בית ספר תיכון וביניהן סלילת כביש.

בתי כנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביישוב מצויים חמישה בתי כנסת:

  1. בית הכנסת המרכזי - בית הכנסת זיכרון משכן שילה - (נוסח ספרד) הידוע בצורתו המיוחדת כצורת משכן שילה. נמצא בשכונת "עלי הכהן".
  2. בית כנסת ספרדי, שנמצא בשכונת "עלי הכהן".
  3. בית כנסת אשכנזי "רמת שמואל" -"נעם יונתן", שנמצא בשכונה הנושאת שם זה.
  4. בית כנסת תימני קטן, שנמצא באותו מבנה של בית הכנסת "רמת שמואל".
  5. בית כנסת חב"ד קטן, שנמצא בשכונת "רמת שמואל".

תעשייה וחקלאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביישוב אזור תעשייה, הכולל כ-30 מפעלים, משרדים וחנויות. בין העסקים הייחודיים במקום יש בית בד, יקב בוטיק (אחד מ-5 שיש בשילה) ומפעל לייצור תפילין כמו כן הועתק מפעל המתכת "טש מתכת" מאזור התעשייה ברקן לא.ת. בשילה. ביישוב שילה ובסביבתו מעובדים כ-70 דונם של נקטרינות וגודגדנים, מטעי זיתים, תאנים, קיווי, כרם ענבים וכרם ענבים אורגני וכן חממה ניסיונית, וגידול פרחים.

בסמוך ליישוב ניטעו מטעי נקטרינות, אפרסקים (שנעקרו מסיבות כלכליות) וגודגדנים, רימונים, פרחי אדמונית ליצוא, וכן כרמי ענבים, הנמצאים בבעלות מספר משפחות מהיישוב.

שכונות היישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבט על עמק שילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תצפית על עמק שילה, כולל אזור התעשייה ומטעי הזיתים והגפנים, 2008
Magnify-clip.png
תצפית על עמק שילה, כולל אזור התעשייה ומטעי הזיתים והגפנים, 2008

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "ההר הטוב הזה מסלולים ואתרים בדרום השומרון" מאת דניאל אלדד ויוסף ירושלמי הוצאת בית אל ירושלים תשס"ט 2009 עמק שילה - עמודים 113:117

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גודל האוכלוסייה לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף 2016. צפיפות אוכלוסייה על פי גודל האוכלוסייה חלקי שטח שיפוט של הרשות המקומית.
  2. ^ 2.0 2.1 יישוב קהילתי שילה - מידע הסטורי, האתר הרשמי של היישוב כפי שהוא מוצג בארכיון המרשתת archive.is
  3. ^ "מחלוקות על הקרקע במלאת 40 שנה למלחמת ששת הימים", אתר npr, 7 ביוני 2007 (באנגלית).