כדורגל בספרד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שער עיתון כדורגל בספרד, 1928
אנדוני זוביזרטה, המחזיק בשיא ההופעות בליגת העל הספרדית

הכדורגל בספרד הוא ענף הספורט הפופולרי ביותר. התאחדות הכדורגל הספרדית היא הגוף המפקח על הכדורגל במדינה, והיא ייסדה את לה ליגה, גביע המלך הספרדי והנבחרת הלאומית של ספרד. הכדורגל המודרני הונהג בספרד בשנות ה-80 של המאה ה-19 על ידי פועלים מהגרים בריטיים כמו גם ימאים שביקרו במדינה וסטודנטים ספרדים שחזרו מבריטניה.

שני מועדוני הספורט הוותיקים ביותר להם יש היום קבוצת כדורגל הם ז'ימנסטיק שנוסד ב-1886 וסביליה שנוסד ב-1890. אולם שני מועדונים אלו הקימו את קבוצות הכדורגל שלהם רק בתחילת המאה ה-20. מועדון הכדורגל הוותיק ביותר הפועל ברציפות בספרד הוא רקראטיבו ולבה, שהוקם ב-23 בדצמבר 1889 על ידי ד"ר אלכסנדר מקאיי ופועלים בריטים שהועסקו על ידי חברת "Rio Tinto".

המשחק הרשמי הראשון נערך בעיר סביליה ב-8 במרץ 1890 באצטדיון "Tablada Hippodrome". רקראטיבו ולבה שיחקו נגד סביליה, קבוצה שהורכבה מעובדים שהגיעו מ"עובדי המים של סביליה". מלבד שני שחקנים ספרדים ששיחקו בוולבה שחקני שתי הקבוצות היו כולם בריטים, ומסיבה זו נקראה סביליה בשם בעל האוריינטציה האנגלית "Sevilla Fútbol Club" ולא בשם התקני בספרדית "Sevilla club de fútbol".

בחבל הבסקים בשנות ה-1890 המאוחרות כוננו ספנים, עובדים וכורים בריטים את מועדון הכדורגל בילבאו, המועדון הראשון מחבל זה. מאוחר יותר השלימו סטודנטים בסקים שחזרו מבריטניה את הקמתו. ההשפעה המוקדמת של הבריטים על הכדורגל בספרד השתקפה בשימוש בשמות אנגליים, כדוגמת "Recreation Club", ‏"Athletic Club" ‏ו-"Football Club".

כיום, שתי הקבוצות החזקות ביותר במדינה הן ברצלונה וריאל מדריד. בין שתי הקבוצות שוררת יריבות חזקה הנחשבת לאחת מהגדולות בעולם, ונעוצה בסוציולוגיה ובפוליטיקה של שני אזוריהם, קסטיליה וקטלוניה, וכן במאבק בין הקבוצות בימי שלטונו של הרודן פרנסיסקו פרנקו, כשריאל מדריד היא קבוצתו האהובה של השליט ואילו ברצלונה שייכת למיעוט הקטלוני הנרדף.[1] המשחקים ביניהן מכונים בשם "אל קלאסיקו". מלבד מדריד וברצלונה נחשבות כיום כחזקות גם קבוצות ולנסיה, ויאריאל, אתלטיקו מדריד וסביליה, שנאבקות ביניהן על המקומות הגבוהים אך כמעט ולא מסכנות את ההגמוניה של שתי הגדולות.[2]

על פי סברת רבים, הליגה הספרדית הראשונה היא הטובה ביותר בעולם.[3] עם זאת, סובל הכדורגל הספרדי בשנים האחרונות ממחסור כלכלי ביחס לליגות אחרות, כאשר ישנן קבוצות המתנהלות בחוסר ארגון, נקלעות לחובות ואף מתקשות לשלם משכורת לשחקניהן.[4]

מלבד הצלחתו נחשב סגנון הכדורגל בספרד להתקפי ויפה. זכייתה של נבחרת ספרד ביורו 2008 כונתה בתקשורת כ"ניצחון הכדורגל היפה".[5] מלבד ב-2008, זכתה נבחרת ספרד באליפות אירופה גם ב-1964, ובמונדיאל 2010.

מבנה תחרויות כדורגל המועדונים בספרד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מבנה ליגות הכדורגל בספרד

גברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוער[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]