לונדון את קירשנבאום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לונדון את קירשנבאום
London-at-kir.jpg
סוגה אקטואליה
יוצרים ירון לונדון ומוטי קירשנבאום ונוספים
מנחים ירון לונדון
מוטי קירשנבאום (עד מותו ב-2015)
משתתפים אורחים באולפן וכתבי ופרשני חדשות עשר.
פרסים 5 פרסי האקדמיה בקטגוריה "תוכנית האקטואליה או/ו תחקירים או/ו חדשות הטובה ביותר"
3 פרסי האקדמיה בקטגוריה "תוכנית האקטואליה הטובה ביותר"
פסקול "שימריק" מאת טרקאן
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
מספר פרקים מעל 500 תוכניות
הפקה
חברת הפקה חדשות עשר
עורכים דרור זרסקי
אתר צילומים אולפני "חדשות עשר", גבעתיים
אורך פרק 60 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ עשר
תקופת שידור מקורית 2002דצמבר 2018
קישורים חיצוניים
www.10.tv/lk
דף התוכנית ב-IMDb
קירשנבאום (מימין) עם ירון לונדון, בצילומי התוכנית "לונדון את קירשנבאום", 2008
מגישי התוכנית באולפנם, שנת 2011

לונדון את קירשנבאום היא תוכנית אקטואליה בערוץ עשר, אשר מהקמתה (2002) ועד ספטמבר 2015 הונחתה על ידי ירון לונדון ומוטי קירשנבאום. מאוקטובר 2015 מוגשת התוכנית על ידי ירון לונדון לבדו בשל מותו של מוטי קירשנבאום באותה שנה, ובימי חמישי מוגשת על ידי מגישים מתחלפים מקרב כתבי חברת חדשות עשר, בעיקר רביב דרוקר ונדב איל. התוכנית תרד מהאוויר בדצמבר 2018 אחרי 16 שנים, כחלק מתהליכי המיזוג של ערוץ עשר ורשת.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית נוצרה בתחילת דרכו של ערוץ 10, לאחר שתוכנית יומית מושקעת בהגשת לונדון ובהפקה חלקית של קירשנבאום שהייתה אמורה לצאת לדרך בוטלה לבסוף מחוסר תקציב. בזמן עבודתם המשותפת על התוכנית נחשף מפיק התוכנית אבי אלקלעי לדינמיקה הייחודית בין השניים, המשלבת אינטלקט וסאטירה, והתגבש הרעיון לתוכנית אקטואליה יומית בהגשתם המשותפת, כפתרון זמני לביטול התוכנית המקורית.

בחודש יוני 2005 נעשה ניסיון להריץ את התוכנית במתכונת זהה גם בימי שישי, אך הניסיון כשל ולאחר ארבעה שבועות הורדה תוכנית יום שישי מלוח המשדרים. התוכנית עברה למתכונת יומית בשעה חמש לפנות ערב בימי חול, בהמשך שובצה לשעה שבע בערב, וממאי 2011 היא משודרת מדי יום בשש בערב.

עם השנים רכשה התוכנית קהל צופים נאמן עקב סגנון ההנחיה הייחודי של לונדון וקירשנבאום. לתוכנית אופי פובליציסטי, שני המגישים מביעים לרוב עמדות שמאלניות וחילוניות, אך יש הקפדה לארח בעלי עמדות המייצגות את הצד השני. בתוכנית מתארחים פוליטיקאים ואנשי ציבור, ומופיעים בה לעיתים זמרים ולהקות, זרים וישראלים. גם אמנים ומדענים מוזמנים לעיתים לדון על עבודתם ומעשה ידם.

משתתפים שמופיעים בתוכנית באופן תדיר:

בעבר הופיע בה גם בפינה קבועה ניצן הורוביץ.

נעימת הנושא של התוכנית לקוחה מן השיר "שימריק" של הזמר הטורקי טרקאן.

ב-25 בספטמבר 2015 נפטר מוטי קירשנבאום מדום לב. בתוכנית הראשונה לאחר מות קירשנבאום, כעבור ארבעה ימים, החל להנחותה לונדון לבדו, ודיווח כי שם התוכנית לא ישונה.[1]

לונדון את קירשנבאום היא זוכת פרס האקדמיה לטלוויזיה כתוכנית האקטואליה הטובה ביותר ברציפות משנת 2005 (מלבד בשנים 2009 ו-2011).

עתיד התכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Gnome globe current event.svg קטע זה עוסק באירוע אקטואלי או מתמשך. הנתונים בנושא זה משתנים במהירות, ועל כן ייתכן שהם חלקיים, לא מדויקים או לא מעודכנים.

ב-6 בדצמבר 2018 פורסם כי התוכנית צפויה לרדת מהאוויר ב-1 בינואר 2019[2], לאחר כ-16 שנים מאז עלייתה לאוויר, זאת עקב מיזוג רשת-עשר[3][4][5], וכי במקומה צפויה לעלות תכנית חדשה בהגשת אמנון לוי[6]. בשיחה עם כתב דה מרקר, נתי טוקר, טען מגיש התכנית ירון לונדון כי כלל לא היה מודע לכוונותיהן של ערוץ עשר ורשת להחליף את תוכניתו[7]. ב-11 בדצמבר פורסם כי לונדון ימשיך בערוץ הממוזג, אך ינחה בתוכנית חדשה, שצפויה להיות תוכנית ראיונות שתחליף את "אינטימי" של רפי רשף, שעברה לקשת 12 – מה שחתם סופית את העובדה שהתוכנית "לונדון את קירשנבאום" תרד מהאוויר אחרי 16 שנות שידור.[8]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הקודם:
2004 - דין וחשבון עם רינו צרור
פרס האקדמיה לטלוויזיה - תוכנית האקטואליה הטובה ביותר
2005, 2006, 2007, 2008 - לונדון את קירשנבאום
הבא:
2009 - עובדה
הקודם:
2009 - עובדה
פרס האקדמיה לטלוויזיה - תוכנית האקטואליה הטובה ביותר
2010 - לונדון את קירשנבאום
הבא:
2011 - המקור