מגדל המים (יד מרדכי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מגדל המים ופסל אנילביץ'
בול ליום העצמאות ה-4 של מדינת ישראל

מגדל המים ביד מרדכי הוא שרידים של מגדל מים הרוס, שניצב על גבעה בלב קיבוץ יד מרדכי. המגדל, יחד עם פסל של מרדכי אנילביץ' מהווים את סמל היישוב, שהונצח במקומות רבים, לרבות בבול.

מגדל המים שקיבל את מימיו מבאר מקומית, נבנה בימיו הראשונים של הקיבוץ, ב-1945, על גבעה במרכזו. מהמגדל ירדו המים לכל חלקי היישוב וכן לשדות שסביבו.

במהלך קרב יד מרדכי ההרואי, הותקף המגדל וחורר על ידי פגזים מצריים. המגדל יצא מכלל שימוש, אך נשאר עומד על תילו. המלך פארוק הראשון הגיע לקיבוץ, הצטלם למרגלות מגדל המים ומפקדיו ערכו לו סיור.

לאחר מבצע יואב, ב-5 בנובמבר 1948 שוחרר הקבוץ על ידי חטיבת גבעתי של צה"ל. מספרים כי באותו היום בו חזרו בני הקיבוץ אליו, קרס המגדל, כאילו עמד על משמרתו עד לאחר חזרת החברים. המכל העצום מבטון נשאר במקומו, כשהו נטוי במעט, וניתן לראות בו את החורים והשברים שנוצרו בו במלחמה. בחזית המגדל הוצב שלט המספר את תולדותיו, יחד עם תמונות מעברו.

במרכז הקבוץ, ליד מגדל המים שהופגז ונפל במלחמת העצמאות, הוצבה ב-1951 אנדרטה לזכרו של מרדכי אנילביץ', מפקד מרד גטו ורשה, שנהרג במהלך המרד ב-1943, שעל שמו נקרא הקיבוץ יד מרדכי. את האנדרטה יצר הפסל נתן רפופורט.[1]

הצבתו של הפסל ליד מגדל המים שעליו סימני הירי מתש"ח מנציחים באופן מרשים ביותר את הקשר שבין השואה והתקומה.

האנדרטה ממוקמת על גבעה המאפשרת תצפית נאה על האזור ורחבת טקסים. לרגלי הגבעה נערכת כל שנה עצרת גדולה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה.

היסטוריה בתמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מגדל המים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]