נאון ג'נסיס אוונגליון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נאון ג'נסיס אוונגיליון
Edrposter.jpg
新世紀エヴァンゲリオン
נאון ג'נסיס אוונגיליון
סוגה מדע בדיוני, מכא, דרמה, שונן
מאנגה
יוצר יושיוקי סאדמוטו
הוצאה Kadokawa Shoten (יפן)
התפרסם לראשונה במגזין Shonen Ace
תקופת הפרסום המקורית פברואר 1995נובמבר 2014
מספר הכרכים שהתפרסמו 14 (נכון ל-18 בדצמבר 2016)
אנימה
אורך פרק 25 דק'
במאי הידאקי אננו
סטודיו Gainax
רשת שידור TV Tokyo (יפן)
Cartoon Network (ארצות הברית)
תקופת שידור מקורית 4 באוקטובר 199527 במרץ 1996
מספר הפרקים 26
  1. Evangelion: Death and Rebirth (1997)
  2. The End of Evangelion (1997)
  3. Rebuild of Evangelion (2007-הווה)


נאון ג'נסיס אוונגיליון (יפנית: 新世紀エヴァンゲリオン, אנגלית: Neon Genesis Evangelion, מיוונית: בשורת הראשית החדשה) בבימויו של הידאקי אנו נחשבת לאחת מסדרות האנימה (אנימציה יפנית) החשובות והמשפיעות ביותר בתולדות התחום. היצירה, שמתחילה כסדרת פעולה מכה סטנדרטית (בסטנדרטים יפנים) על ילדים הנלחמים במפלצות בעזרת רובוטי ענק, מקבלת עם השתלשלות העלילה ממדים מיסטיים-תאולוגים, פילוסופים ופסיכולוגים.

מקור ההשראה לסדרה בא ממשבר קשה בן ארבע שנים שחווה הבמאי הידאקי אננו בשנות התשעים המוקדמות של המאה העשרים. בסיום אותו משבר הגיע אנו לתחושה של הכרה מחודשת בערכו העצמי ואופטימיות מחודשת לנוכח העימות עם ההוויה והקיום האנושי. אנו הביע את מחשבותיו ורגשותיו מתקופה זו בחייו בעזרת הסדרה.

ב-2006 הוכרזה סדרת סרטי אנימציה חדשים, "Rebuild of Evangelion", שיהוו אתחול לסדרה ויצאו לאקרנים בין 2007 ל-2013. הסרט הראשון, "You Are (Not) Alone" יצא בספטמבר 2007, השני, שנקרא "You Can (Not) Advance" יצא ביוני 2009 והשלישי, "You Can (Not) Redo", יצא בנובמבר 2012, כאשר הסרט האחרון בסדרה, "Evangelion: 3.0+1.0", יצא רק בשנת 2020 עקב דחיות רבות של תאריך היציאה.

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז התרחשות "המכה השנייה", אירוע קטסטרופלי שהשמיד חלק נכבד מאוכלוסיית כדור הארץ, עברו 15 שנים. כעת, בשנת 2015 נקרא איקארי שינג'י להגן על טוקיו 3 (עיר ממוגנת שנבנתה לאחר השמדתה של טוקיו המוכרת לנו כיום) ועל העולם כולו מפני "מלאכים" או "שליחים", חוצנים מסתוריים המתקיפים במרווחים שהולכים ומתקצרים. על מנת להילחם ב"שליחים" צריך שינג'י, נער יפני בן 14, להצטרף לארגון NERV. מטרתו של הארגון היא להציל את האנושות מפגיעה שלישית, שעלולה להיות הסוף לאנושות כולה (עד כמה שידוע לצופים בתחילת הסדרה). הם נלחמים בעזרת רובוטים ענקיים המכונה בשם "אווה" (קיצור של אוונגליון), אותם יכולים להפעיל רק מספר מצומצם של בני נוער נבחרים. לאחר שהוא נבחר להיות "הילד השלישי", נקרא שינג'י לטוקיו 3 על ידי מפקד NERV אשר הוא לא אחר מאשר אביו, שנטש אותו בגיל צעיר. מתחת למסווה של "הצלת העולם מהאויב הרשע", מסתתר סיפור עמוק, מסובך ועצוב הרבה יותר. מתברר כי אף בעת מלחמה להצלת האנושות כולה, קיימים ארגונים ואנשים בעלי אינטרסים שונים, ומזימות כיצד לנצל את הלחימה למטרותיהם.

הפרקים הראשונים בסדרה מתמקדים בקרבות של שינג'י, וה"ילדים" האחרים ב"שליחים" השונים, אולם ככל שהסדרה מתפתחת הופכת העלילה לאמורפית ופילוסופית יותר. הקרב על טוקיו 3 הופך לסיפור מרתק על נפשו של האדם דרך סיפורים הנראים לנו בתחילה פשוטים מאוד אך למעשה מורכבים ומעוררי מחשבה. ניתן לראות בסדרה סוג של ניסיון לניתוח המאבקים הנפשיים שהאדם חווה בינו לבין עצמו, הן בהקשר החברתי של מופנמות לעומת החצנה והפגנה של ביטחון עצמי, והן בהקשרים של משפחה הרוסה שניתן לראות בסיפורו של שינג'י ובסיפורם של הילדים האחרים בסדרה, המתמודדים עם שגרת חיים קשה ואף בלתי הגיונית. בנוסף, ישנו בסדרה גם ממד המתקשר לעולם הדתי. בין המיתוסים השונים המופיעים בסדרה נמצאים לא רק האווה (אוונגליון פירושו מסר אלוהי) אלא גם האדם הראשון, לילית ועוד. הסדרה כולה רוויה בתאוריה פסיכואנליטית, בסמלים דתיים בכלל ונוצריים בפרט ובסמלים קבליים - אילן הספירות הקבלי עומד במרכז העלילה. על מנת לרדת לחקר משמעותם של הסמלים נדרש הצופה לבצע צפיה מדוקדקת. לסדרה הוקדשו כבר ספרים ואתרי אינטרנט המפליגים בתיאורים ובתאוריות מתוך ניסיון לפתור את הפאזל העלום שמציבה הסימבוליקה האבוונגליונית.

הפרקים 25 ו-26, החותמים את הסדרה, הם ניסיון לייצג על המסך את המצב הגאולי בו כל נשמות בני האדם חוזרות לאחד המוחלט ויוצרות תודעה אחת. חלקם המכריע של שני הפרקים הללו מתרחש בתודעתו של שינג'י ועוסק בחלקים היסודיים והחבויים של הפסיכולוגיה והנפש האנושית. שני הפרקים הללו הם למעשה תיאור השתלשלות התובנות והתחושות שעברו אצל אנו לפני שיצא מתקופת הדיכאון בה היה שרוי. פרקי הסיום, ודרכם הסדרה, עוסקים במשמעות של חיים אינדיבידואליים, והכאב שחווים במהלך חיים כאלה כתוצאה מאינטראקציות עם אנשים אחרים. רבים מהצופים שצפו בסדרה התאכזבו מהאופן בו בחר אנו לסיימה, ללא שענה במפורש על רבות מהשאלות הרבות שהתעוררו במהלך העלילה. לאחר סיום הסדרה קיבל אנו מכתבים רבים שהכילו איומים ברצח. חלק מהמכתבים הללו אף שולב בסיום האלטרנטיבי לסדרה שמופיע בסרט "The End of Evangelion" שהופק ב-1997, ושעליו נטען שנוצר כנקמתו של אנו במעריצים שלא אהבו את הסיום המקורי.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]