גרוויטי פולס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: סגנון כתיבה ירוד.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
גרוויטי פולס
גרוויט-פולס.png
שם במקור Gravity Falls
סוגה קומדיה, הרפתקאות, פנטזיה, אנימציה, מתח, מסתורין
חברת הפקה דיסני
יוצרים אלכס הירש
כותבים אלכס הירש, מייקל ריאנדה, טים מקיאון, אורי וולינגטן, זאך פאז
בימוי ג'ון אאושימה, אהרון ספרינגר, ג'ו פיט
מדבבים במקור ג'ייסון ריטר, קריסטן שאל, אלכס הירש
מדבבים בעברית דניאל מגון, שרון שחל, אמנון וולף, ערן מור, עדן גמליאל, יהונתן מגון, לורן סביר, צביקה פורמן, דן קיזלר, טובל וסרשטיין, יובל סגל, אלעד בהרב, שחר קדוש, יותם סחייק, מולי שולמן, שמחה ברבירו, אלי לולאי, גילן שחף, סער בדישי, ספיר דרמון
פסקול בראד בריק
ארץ מקור Flag of the United States.svg  ארצות הברית
מספר עונות 2
מספר פרקים Flag of the United States.svg 34 פרקים, Flag of Israel.svg 31 פרקים
הפקה
מפיקים טוביאס קונן טרוסט ורוב רנזטי
מפיקים בפועל אלכס הירש
אורך פרק 22 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ דיסני
דיסני XD
רשת שידור בישראל ערוץ דיסני ישראל
תקופת שידור מקורית 15 ביוני 2012 - רץ
תקופת שידור בישראל 1 בנובמבר 2012 - רץ
קישורים חיצוניים
דף הסדרה ב-IMDb

גרוויטי פולסאנגלית: Gravity Falls) היא סדרת טלוויזיה קומית מצוירת המשודרת בערוץ דיסני. מאז עלתה לאוויר זכתה הסדרה לביקורות חיוביות רבות ולמדרוג גבוה. ב-2013 דורגה גרוויטי פולס על ידי מגזין TV Guide כסדרת האנימציה ה-28 הגדולה ביותר בכל הזמנים‏[1].

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלגל הגורלות, שנראה באופן חטוף בסוף הפתיח של הסדרה. הגלגל מציג את ביל במרכז, את סמל הדמויות בסדרה מסביב, ועוד קודים ומושגים מהסדרה.

הסדרה עוקבת אחר עלילותיהם של התאומים בני ה-12, דיפר ומייבל פיינס, הנשלחים על ידי הוריהם לחופשת קיץ ב"בקתת המסתורין" - החנות של הדוד של אביהם, סטאנפורד "סטאן", שנמצאת בעיירה גרוויטי פולס. במהלך החופשה עוקבים התאומים אחרי תעלומת היומן והיצורים במקום. ביחד עם וונדי, העובדת בת ה-15 שדיפר אוהב, וסוס, העובד הגדול והמגושם שעובד שם מגיל צעיר, עוברים התאומים הרפתקאות מסעירות ברחבי גרוויטי פולס.

בפרק הראשון דיפר מוצא ביער המסתורי יומן בעל עדויות לדברים העל-טבעיים שמתרחשים בגרוויטי פולס, באמצעותו התאומים מפענחים מקרים בהם הם נתקלים ביצורים, כגון: גמדים, רוחות רפאים מכושפות, שכפולים מרושעים, בובות שעווה מכושפות, מינוטאורים המכונים "גברטאורים", מפלצת ים, המפלצת של חג הקיץ-ווין (המקביל להאלווין), זומבים, אנשי גולף ועוד.

בעונה הראשונה, הם פוגשים את גדעון, ילד קטן בעל קמע קסום שמאוהב במייבל ואויבו המושבע של הדוד סטאן. הוא משתלט על בקתת המסתורין, ולוקח מדיפר את היומן. לאחר מכן סטאן מצליח להציל את המצב, להכניס את גדעון לכלא, ולהחזיר לידיו את הבקתה. בסוף העונה, בניגוד לתדמית שיצר לעצמו סטאן, שלפיה הוא לא מאמין בקסם ובדברים על-טבעיים, הוא לוקח מדיפר את היומן שלו, ואת היומן של גדעון, ומשלב אותם עם היומן הראשון, אותו הוא מחזיק במשך שנים, ומתחיל לבנות מכונה מסתורית ועצומה, הפורטל.

בעונה השנייה, מק'גאקט הזקן מספר לדיפר שעוד כ-21 שעות מאותו זמן תתקיים "אפוקליפסה", אך דיפר דחה את העניין הזה למחרת. בפרק 11 בעונה השנייה מתברר שהאפוקליפסה עליה דיבר מק'גאקט היא בעצם התהליך הסופי של הפורטל של סטאן. בנוסף מגלים דיפר ומייבל כי למעשה סטאן פיינס מת, מכיוון שטבע עם מכוניתו באגם, ו"סטאן" שהם מכירים התחזה למספר אנשים על מנת להמשיך עם תוכנית הפורטל שלו. הם מצאו את הפורטל שבנה סטאן, וגילו שהמכונה הופעלה ובגלל זה גרוויטי פולס איבדה בהדרגה את כוח המשיכה. כשהפורטל עבד במלואו נגרם פיצוץ בבקתת המסתורין וכוח המשיכה הוחזר. כשעבד הפורטל מישהו יצא משם וסטאן אמר שמי שיצא משם הוא הסופר של שלושת היומנים ואף ציין שמדובר באחיו התאום.

לאחר מכן, הסופר מתגלה כסטאנפורד פיינס האמיתי, ומגלה ששמו של דוד סטאן הוא למעשה סטאנלי, אחיו של הסופר. סטאנפורד כועס על אחיו כי לקח סיכון מיותר בלהדליק את הפורטל מחדש. סטאנלי מספר לדיפר ומייבל כיצד השניים מסוכסכים, וגם איך סטאנפורד נעלם למשך 30 שנים. סטאנלי מספר שכאשר הם היו בגילם של דיפר ומייבל הם מצאו ספינה נטושה, החליטו לתקן אותה ויום אחד לחפש איתה אוצרות. כאשר הגיעו לתיכון הוצעה לסטאנפורד מלגה למכללה טכנולוגית מיוחדת עקב הצלחתו בלימודים, במכללה הזו יוכל להפוך למיליונר. סטאנלי אחיו לא יוכל אפילו לעבור את התיכון בגלל שהוא אינו כל כך חכם סטאנלי, עצוב מכך שלא יוכל להגשים את מה שהשניים רצו בהיותם ילדים, מקלקל בטעות את הניסוי שאחיו אמור להציג למספר אנשים למחרת.

כאשר סטאנפורד הציג את הניסוי המקולקל שלו, האנשים מהקולג' התאכזבו וסטאנפורד הבין כי אחיו היה אחראי על זה. אביהם של התאומים מגלה על כך ומסלק את סטאנלי מהבית כי המשפחה לא תצליח להשיג את הכסף הזה. סטאנלי, כעת לבדו, מתפרנס ממכירת המצאות שאינן עובדות כלל על מנת להרוויח כסף, מתחיל לשנות זהויות ומסולק ממדינות ארצות הברית, ואילו סטאנפורד שמצליח בלימודיו במכללה אחרת מתחיל לפתח עניין למסתורין ולדברים הלא-נורמליים, וגלה שהעיירה גרוויטי פולס היא מרכז דברים אלו. מהכסף שהשיג במכללה הוא בנה בקתה לכל מחקריו בנושא המסתורין של גרוויטי פולס. סטאנפורד חוקר כמה וכמה דברים מוזרים ומבין כי ישנו מימד שממנו באים כל היצורים האלה, לכן הוא החליט לבנות את הפורטל אם עזרה של מכונאי מוכשר וצעיר שהיה גם מכרו למכללה, פילדלפורד הדרון מק'גאגט. כאשר הם סיימו את הפורטל והוא היה מוכן להפעלה, מק'גאגט נכנס לשם בטעות אך סטאנפורד הציל אותו ובעקבות זאת מק'גאגט אמר שעל סטאנפורד להרוס את הפורטל, אחרת היצור בעל העין האחת יעבור דרך זה ויהרוס את כולם. כאשר הוא מפסיק את הניסוי הזה, סטאנפורד שולח מכתב לסטאנלי שהוא צריך לבוא אליו לבקתה, לאחר שהם לא נפגשו במשך זמן רב. סטאנלי מגיע לבקתה ואחיו ביקש ממנו לקחת את היומן הראשון שלו, מאחר שהסתיר את השניים האחרים מפני שהוא הבן אדם שיכול לבטוח בו, ואומר לו להסתובב בעולם איתו, כדי שאף אחד לא יימצא אותו, סטאנלי מאוכזב מכך שאחרי עשור שהם לא התראו, אחיו אומר לו לברוח ממנו וכי הוא אנוכי, והשניים החלו להיאבק ביניהם. במהלך המאבק הפורטל הופעל וסטאנלי נצרב בגבו מה שיצר אצלו צלקת, סטאנלי דוחף את סטאנפורד לפורטל וזה האחרוןנ עלם. סטאנלי הולך לעיירה לקנות אוכל ואנשים מתבלבלים בינו ובין אחיו ושואלים אותו אם הוא יכול להביא אותם לבקתה, סטאנלי הסכים וקיבל מזה הרבה כסף ובאותו זמן החליט לגנוב את זהותו של אחיו , וזייף את מותו שלו כדי שאף אחד לא יחשוד ואז הוא הפך את הבקתה לאתר תיירותי ובלילות הוא היה יורד למרתף לנסות להפעיל את הפורטל על מנת להציל את אחיו. לאחר הסיפור הזה דיפר אמר שהוא מצטער על זה שלא הבין כי כל מה שהוא עשה היה למען אחיו , באותו זמן סוכנים ממשלתיים היו מסביב לבקתה וסטאנפורד מחק לכולם את הזיכרון וסילק אותם מהבקתה. סטאנפורד מציע לאחיו עסקה , עד סוף הקיץ הוא יגור איתו עם הילדים בזמן שהוא יהיה במרתף כדי לבדוק עוד נזקים שהפורטל עשה ובסוף הקיץ הוא יעזוב את הבית , יחזיר לו את הזהות שלו והבקתה תהיה מקום מגוריו של סטאנפורד ולא כאתר תיירותי וסטאנלי אמר לו שבתנאי שהילדים יתרחקו ממנו ושלא יהיו בגללו בסכנה , בטענה כי הם המשפחה היחידה שיש לו. לאחר הסיפור שהם שמעו , מייבל אומרת לדיפר שהיא חוששת כי הם יסוכסכו גם כן כמו דודם ודיפר אמר לה שאין לה ממה לחשוש וכי זה אף פעם לא יקרה.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דיפר פיינס - בן 12, אחיה התאום של מייבל. מתגורר בגרוויטי פולס ומאוהב בוונדי בת ה-15, מחזיק ביומן מספר 3.
 • מייבל פיינס - בת 12, אחותו התאומה של דיפר, מתגוררת בגרוויטי פולס.
 • סטאנלי "דוד סטאן" פיינס - דודם של דיפר ומייבל, מתגורר בגרוויטי פולס, מחזיק ביומן מספר 1. אחיו התאום של סטנפורד (הסופר).
 • וונדי קורדרוי - נערה בת 15, דיפר מאוהב בה ומנסה להרשים אותה (זאת על אף פער הגילים ביניהם), הבת של דן הגבר.
 • סוס ראמירז - איש התחזוקה של בקתת המסתורין, חבר של דיפר ומייבל.
 • גדעון צ'ארלס גליפהול "גדעון פיצקי" - ילד שמגיע לגרוויטי פולס כמדיום ומתאהב במייבל, מחזיק ביומן מספר 2, הנבל הראשי בעונה הראשונה.
 • סטאנפורד "דוד פורד" פיינס-דודם של דיפר ומייבל , הסופר של היומנים. אחיו התאום של סטאן.
 • ביל צופן- דמות בצורת משולש חד עין שרואה הכל ויכול לעשות כמעט כל דבר, האויב בעונה השנייה.

דיבוב הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקיד מדבב באנגלית מדבב בעברית
דיפר ג'ייסון ריטר דניאל מגון
מייבל קריסטן סצ'ואל שרון שחל
סטאן אלכס הירש אמנון וולף
סוס אלכס הירש ערן מור
וונדי לינדה קרדליני עדן גמליאל
רטט די ברדלי בייקר
העז פרנק וולקר לא מדובב לעברית
מק'גאקט הזקן אלכס הירש יובל סגל
שריף בלאבס קווין מייקל ריצ'רדסון צביקה פורמן
סגן דורלאנד קית' פרגוסון צביקה פורמן
ביל צופן אלכס הירש יובל סגל
גדעון פיצקי פ'רוף ואן אורמן דן קיזלר
פאסיפיקה ג'קי בסקרינו לורן סביר
טובי הנחוש גרג תרקינגטון אלעד בהרב
רובי טי.ג'יי מילר יהונתן מגון

סקירה כללית של הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה מס' פרקים שידור מקורי
שידור ראשון שידור אחרון
1 20 15 ביוני 2012 2 באוגוסט 2013
2‏[2] לא ידוע 1 באוגוסט 2014‏[3] רץ

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה זכתה לביקורות חיוביות רבות‏[4]. מבקר הטלוויזיה של מגזין וראייטי, בריאן לורי, אמר על הסדרה:

Cquote2.svg

סדרה קלילה ואיכותית ומביאה כמה דגדוגי נוסטלגיה בקרב הורי הצופים הצעירים

Cquote3.svg
– בריאן לורי, "Gravity Falls", מגזין וראייטי, 12 ביוני 2012

מבקר הטלוויזיה של היומון לוס אנג'לס טיימס, רוברט לויד, ביקר את הסדרה באופן בינוני‏[5]. מבקר הטלוויזיה של הניו יורק דיילי ניוז, דוד הינקלי, ערך סקירה על הסדרה ועל חלק מדמויותיה ונתן לסדרה שבחים רבים‏[6]. מאט בלום, מבקר הטלוויזיה של מגזין Wired, השווה את הסדרה לפיניאס ופרב ורגולר שואו וציין כי היא נמצאת מעליהם ברמת ההומור שלה וכתב "חכם, מוזר ונוגע בלב איפה שהוא"‏[7].

פרסים ומועמדויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה פרס קטגוריה מועמד תוצאה
2012 פרס אנני תכנון ההפקה הטוב ביותר בתוכנית טלוויזיה‏[8] לן וורל מועמדות
הדיבוב הטוב ביותר‏[9] קריסטן צ'אל (על דיבוב דמותה של מייבל פיינס) זכייה
2013 פרסי בחירת הנוער תוכנית האנימציה הטובה ביותר‏[10] גרוויטי פולס מועמדות
2013 פרס אנני תוכנית האנימציה הטובה ביותר לילדים‏[11] גרוויטי פולס מועמדות
בימוי תוכנית הטלוויזיה הטוב ביותר‏[11] ג'ון אאושימה מועמדות
הפקת הסטוריבורד הטובה ביותר‏[11] אלונסו ראמוס-רמירז מועמדות
2013 פרס Golden Reel עריכת סאונד הטובה ביותר בטלוויזיה: אנימציה‏[12] גרוויטי פולס מועמדות
2014 פרסי בחירת הילדים של ניקלודיאון החיה המדובבת הכי טובה רטט מועמדות

שידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערוץ דיסני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקנדה החלה הסדרה ב-15 ביוני 2012 כהצצה ובאופן רשמי ב-6 ביולי 2012. בבריטניה ובאירלנד הסדרה שודרה לראשונה ב-20 ביולי 2012 כהצצה ולראשונה באופן רשמי ב-7 בספטמבר 2012. באוסטרליה וניו זילנד הסדרה שודרה לראשונה ב-17 באוגוסט 2012 בהצצה ובאופן רשמי ב-24 בספטמבר 2012. בדרום אפריקה החלה הסדרה ב-19 באוקטובר 2012. בסינגפור, מלזיה והפיליפינים החלה הסדרה ב-27 באוקטובר 2012. בישראל שודרה הסדרה לראשונה ב-1 בנובמבר 2012. ביפן שודרה הסדרה לראשונה ב-10 באפריל 2013 כחגיגות השנה היפנית החדשה.

אחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוסטרליה הסדרה משודרת בערוץ 7Two, באירלנד הסדרה משודרת גם ב- RTÉ Two, בצ'ילה הסדרה משודרת בערוץ 13, בניו זילנד הסדרה משודרת גם ב-TV2 ובבריטניה גם ב-CITV.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Rich Sands, ‏TV Guide Magazine's 60 Greatest Cartoons of All Time, באתר TV Guide, ‏24 בספטמבר 2013
 2. ^ Kondolojy, Amanda (2013-07-29). "Gravity Falls Renewed by Disney Channel for Second Season". TV by the Numbers. Retrieved 2012-07-07. 
 3. ^ https://twitter.com/_AlexHirsch/status/440983514062651392/photo/1
 4. ^ "Gravity Falls – Season 1 Reviews, Ratings, Credits, and More". Metacritic. June 29, 2012. Retrieved October 11, 2012. 
 5. ^ Lloyd, Robert (June 11, 2012). "Review: Bouncy, weightless fun with 'Gravity Falls'". Los Angeles Times. Retrieved July 8, 2012. 
 6. ^ Hinckley, David (June 29, 2012). "New animated Disney series 'Gravity Falls' rises to an endearing level of tween cool". New York Daily News. Retrieved July 8, 2012. 
 7. ^ Blum, Matt (June 28, 2012). "Gravity Falls Rises to the Level of Disney Channel’s Best". Wired Magazine. Archived from the original on February 9, 2013. Retrieved July 8, 2012. 
 8. ^ Beck, Jerry (3 December 2012). "Annie Award Nominations 2012". Cartoon Brew. Retrieved 5 December 2013. 
 9. ^ Beck, Jerry (2 February 2013). "Annie Award Winners". Cartoon Brew. Retrieved 5 December 2013. 
 10. ^ Lewis, Casey. "Teen Choice Awards Nominations Announced! Who Made The Cut This Year?". Teen Vogue. Retrieved 5 December 2013. 
 11. ^ 11.0 11.1 11.2 Amidi, Amid (2 December 2013). "Complete List of 2013 Annie Award Nominations". Cartoon Brew. Retrieved 5 December 2013. 
 12. ^ "The 61st MPSE Golden Reel Awards Nominees (Television)". Retrieved 2 February 2014.