גרוויטי פולס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: סגנון כתיבה ירוד.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
גרוויטי פולס
גרוויט-פולס.png
שם במקור Gravity Falls
סוגה קומדיה, הרפתקאות, פנטזיה, אנימציה, מתח, מסתורין
חברת הפקה דיסני
יוצרים אלכס הירש
כותבים אלכס הירש, מייקל ריאנדה, טים מקיאון, אורי וולינגטן, זאך פאז
בימוי ג'ון אאושימה, אהרון ספרינגר, ג'ו פיט
מדבבים במקור ג'ייסון ריטר, קריסטן שאל, אלכס הירש
מדבבים בעברית דניאל מגון, שרון שחל, אמנון וולף, ערן מור, עדן גמליאל, יהונתן מגון, לורן סביר, צביקה פורמן, דן קיזלר, טובל וסרשטיין, יובל סגל, אלעד בהרב, שחר קדוש, יותם סחייק, מולי שולמן, שמחה ברבירו, אלי לולאי, גילן שחף, סער בדישי, ספיר דרמון
פסקול בראד בריק
ארץ מקור Flag of the United States.svg  ארצות הברית
מספר עונות 2
מספר פרקים Flag of the United States.svg 36 פרקים
Flag of Israel.svg 33 פרקים
הפקה
מפיקים טוביאס קונן טרוסט ורוב רנזטי
מפיקים בפועל אלכס הירש
אורך פרק 22 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ דיסני
דיסני XD
רשת שידור בישראל ערוץ דיסני ישראל
תקופת שידור מקורית 15 ביוני 2012 - רץ
תקופת שידור בישראל 1 בנובמבר 2012 - רץ
קישורים חיצוניים
דף הסדרה ב-IMDb

גרוויטי פולסאנגלית: Gravity Falls) היא סדרת טלוויזיה קומית מצוירת המשודרת בערוץ דיסני. מאז עלתה לאוויר זכתה הסדרה לביקורות חיוביות רבות ולמדרוג גבוה. ב-2013 דורגה גרוויטי פולס על ידי מגזין TV Guide כאחת מ-60 סדרות האנימציה הגדולות ביותר בכל הזמנים‏[1].

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלגל הגורלות, שנראה באופן חטוף בסוף הפתיח של הסדרה. הגלגל מציג את ביל במרכז, את סמל הדמויות בסדרה מסביב, ועוד קודים ומושגים מהסדרה.

הסדרה עוקבת אחר עלילותיהם של התאומים בני ה-12, דיפר ומייבל פיינס, הנשלחים על ידי הוריהם לחופשת קיץ ב"בקתת המסתורין" - החנות של הדוד של אביהם, סטאנפורד "סטאן", שנמצאת בעיירה המסתורית גרוויטי פולס. במהלך החופשה נחשפים התאומים לשלל יצורים מוזרים ותעלומות על טבעיות, ונקלעים להרפתקאות מסעירות. לרוב הרפקאותיהם נלווים אליהם גם דודם סטן, וונדי, עובדת בת 15 בחנותו של סטן (שדיפר מאוהב בה) וסוס, עובד נוסף וגדול גוף, שעובד בבקתה מאז היה צעיר.

בפרק הראשון דיפר מוצא בשוגג ביער המסתורי יומן ומגדיר בעל עדויות לדברים העל-טבעיים שמתרחשים בגרוויטי פולס, ולמפלצות החיות בסביבתה. באמצעות אותו יומן התאומים מפענחים מקרים בהם הם נתקלים ביצורים, כגון: גמדים, רוחות רפאים מכושפות, שכפולים מרושעים, בובות שעווה מכושפות, מינוטאורים המכונים "גברטאורים", מפלצת ים, המפלצת של חג הקיץ-ווין (חג מקומי בגרוויטי פולס המקביל להאלווין), זומבים, אנשי גולף ועוד.

בפרק הרביעי, הם פוגשים את גדעון, ילד קטן בעל קמע קסום שמאוהב במייבל ואויבו המושבע של הדוד סטאן. הוא משתלט על בקתת המסתורין, ולוקח מדיפר את היומן. לאחר מכן סטאן מצליח להציל את המצב, להכניס את גדעון לכלא, ולהחזיר לידיו את הבקתה. בסוף העונה, בניגוד לתדמית שיצר לעצמו סטאן, שלפיה הוא לא מאמין בקסם ובדברים על-טבעיים, הוא לוקח מדיפר את היומן שלו, ואת היומן של גדעון, ומשלב אותם עם היומן הראשון, אותו הוא מחזיק במשך שנים, ומתחיל לבנות מכונה מסתורית ועצומה, הפורטל.

בעונה השנייה, מק'גאקט הזקן מספר לדיפר שעוד כ-21 שעות מאותו זמן תתקיים "אפוקליפסה", אך דיפר דחה את העניין הזה למחרת. בפרק 11 בעונה השנייה מתברר שהאפוקליפסה עליה דיבר מק'גאקט היא בעצם התהליך הסופי של הפורטל של סטאן. בנוסף מגלים דיפר ומייבל כי למעשה סטאן פיינס מת, מכיוון שטבע עם מכוניתו באגם, ו"סטאן" שהם מכירים התחזה למספר אנשים על מנת להמשיך עם תוכנית הפורטל שלו. הם מצאו את הפורטל שבנה סטאן, וגילו שהמכונה הופעלה ובגלל זה גרוויטי פולס איבדה בהדרגה את כוח המשיכה. כשהפורטל עבד במלואו נגרם פיצוץ בבקתת המסתורין וכוח המשיכה הוחזר. כשעבד הפורטל מישהו יצא משם וסטאן אמר שמי שיצא משם הוא הסופר של שלושת היומנים ואף ציין שמדובר באחיו התאום.

לאחר מכן, הסופר לכאורה מתגלה כסטאנפורד פיינס האמיתי, ומגלה ששמו של דוד סטאן הוא למעשה סטאנלי, אחיו של הסופר. סטאנפורד כועס על אחיו כי לקח סיכון מיותר בלהדליק את הפורטל מחדש. סטאנלי מספר לדיפר ומייבל כיצד השניים מסוכסכים, וגם איך סטאנפורד נעלם למשך 30 שנים. סטאנלי מספר שכאשר הם היו בגילם של דיפר ומייבל הם מצאו ספינה נטושה, החליטו לתקן אותה ויום אחד לחפש איתה אוצרות. כאשר הגיעו לתיכון הוצעה לסטאנפורד מלגה למכללה טכנולוגית מיוחדת עקב הצלחתו בלימודים, במכללה הזו יוכל להפוך למיליונר. סטאנלי אחיו לא יוכל אפילו לעבור את התיכון מפני שהוא אינו כל כך חכם סטאנלי, עצוב מכך שלא יוכל להגשים את מה שהשניים רצו בהיותם ילדים, מקלקל בטעות את הניסוי שאחיו אמור להציג למספר אנשים למחרת.

כאשר סטאנפורד הציג את הניסוי המקולקל שלו, הנציגים מהקולג' התאכזבו וסטאנפורד הבין כי אחיו היה אחראי על זה. אביהם של התאומים מגלה על כך ומסלק את סטאנלי מהבית כי המשפחה לא תצליח להשיג את הכסף הזה. סטאנלי, כעת לבדו, מתפרנס ממכירת המצאות שאינן עובדות כלל על מנת להרוויח כסף, מתחיל לשנות זהויות ומסולק ממדינות ארצות הברית, ואילו סטאנפורד שמצליח בלימודיו במכללה אחרת מתחיל לפתח עניין למסתורין ולדברים הלא-נורמליים, וגלה שהעיירה גרוויטי פולס היא מרכז דברים אלו. מהכסף שהשיג במכללה הוא בנה בקתה לכל מחקריו בנושא המסתורין של גרוויטי פולס. סטאנפורד חוקר כמה וכמה דברים מוזרים ומבין כי ישנו מימד שממנו באים כל היצורים האלה, לכן הוא החליט לבנות את הפורטל אם עזרה של מכונאי מוכשר וצעיר שהיה גם מכרו למכללה, פילדלפורד הדרון מק'גאגט. כאשר הם סיימו את הפורטל והוא היה מוכן להפעלה, מק'גאגט נכנס לשם בטעות אך סטאנפורד הציל אותו ובעקבות זאת מק'גאגט אמר שעל סטאנפורד להרוס את הפורטל, אחרת היצור בעל העין האחת יעבור דרך זה ויהרוס את כולם. כאשר הוא מפסיק את הניסוי הזה, סטאנפורד שולח מכתב לסטאנלי שהוא צריך לבוא אליו לבקתה, לאחר שהם לא נפגשו במשך זמן רב. סטאנלי מגיע לבקתה ואחיו ביקש ממנו לקחת את היומן הראשון שלו, מאחר שהסתיר את השניים האחרים מפני שהוא הבן אדם שיכול לבטוח בו, ואומר לו להסתובב בעולם איתו, כדי שאף אחד לא יימצא אותו, סטאנלי מאוכזב מכך שאחרי עשור שהם לא התראו, אחיו אומר לו לברוח ממנו וכי הוא אנוכי, והשניים החלו להיאבק ביניהם. במהלך המאבק הפורטל הופעל וסטאנלי נצרב בגבו מה שיצר אצלו צלקת, סטאנלי דוחף את סטאנפורד לפורטל וזה האחרון נעלם. סטאנלי הולך לעיירה לקנות אוכל ואנשים מתבלבלים בינו ובין אחיו ושואלים אותו אם הוא יכול להביא אותם לבקתה, סטאנלי הסכים וקיבל מזה הרבה כסף ובאותו זמן החליט לגנוב את זהותו של אחיו, וזייף את מותו שלו כדי שאף אחד לא יחשוד ואז הוא הפך את הבקתה לאתר תיירותי ובלילות הוא היה יורד למרתף לנסות להפעיל את הפורטל על מנת להציל את אחיו. לאחר הסיפור הזה דיפר אמר שהוא מצטער על זה שלא הבין כי כל מה שהוא עשה היה למען אחיו, באותו זמן סוכנים ממשלתיים היו מסביב לבקתה וסטאנפורד מחק לכולם את הזיכרון וסילק אותם מהבקתה. סטאנפורד מציע לאחיו עסקה , עד סוף הקיץ הוא יגור איתו עם הילדים בזמן שהוא יהיה במרתף כדי לבדוק עוד נזקים שהפורטל עשה ובסוף הקיץ הוא יעזוב את הבית, יחזיר לו את הזהות שלו והבקתה תהיה מקום מגוריו של סטאנפורד ולא כאתר תיירותי וסטאנלי אמר לו שבתנאי שהילדים יתרחקו ממנו ושלא יהיו בגללו בסכנה, בטענה כי הם המשפחה היחידה שיש לו. לאחר הסיפור שהם שמעו, מייבל אומרת לדיפר שהיא חוששת כי הם יסוכסכו גם כן כמו דודם ודיפר אמר לה שאין לה ממה לחשוש וכי זה אף פעם לא יקרה.

בפרק הבא, פורד עבד על משהו מסתורי במרתף והסביר גם לדיפר כי מה שהוא עובד שם הוא משהו שאף אחד לא יעכל או יבין על מה מדובר. בסוף אותו הפרק, פורד אומר לדיפר שבעצם מה שפורד עבד עליו במרתף הוא למעשה פירוקו של הפורטל כי הפורטל מייצר מעבר בין ממדי מסוכן והראה לו דוגמה מכך, פורד אמר לדיפר שלא יספר על כך לאף אחד , לא לסטאן ואפילו לא למייבל. דיפר הבטיח לפורד שהסוד הזה ישאר ביניהם ואף דודו אומר כי יצר לעצמו אויבים רבים אך הוא בוטח בדיפר שישמור על הסוד הזה.

לאחר מכן, ראש עיריית גרוויטי פולס נפטר, ובאד גליפול, אביו של גדעון , רץ למועמדות ראשות העיר , על מנת לשחרר את בנו מהכלא. סטאן החליט שגם הוא ירוץ לראשות העיר ודיפר ומייבל עזרו לו במועמדות שלו בעזרת עניבה ששולטת במחשבה שהומצאה בידי פורד. בעקבות העניבה, סטאן מוביל בקמפיין שלו ומקבל פופולריות ואהדה רבה בקרב תושבי גרוויטי פולס, אבל סטאן זלזל ולא העריך את עזרתם של דיפר ומייבל לכן דיפר, אומר לו שבזכות העניבה של פורד, סטאן הצליח כל כך. באד דיבר עם גדעון על כך שסטאן כמו קסם מנצח בתחרות לכן גדעון החליט להשתלט גם על מחשבתו של אביו. כאשר יום הבחירות הגיע סטאן, באד וסוס (שנשלט על ידי דיפר ומייבל) מסבירים את עמדותיהם אולם סטאן לא הצליח לשכנע את קהל הבוחרים ואילו באד שבשליטת גדעון, הצליח לסחוף את הקהל. בזמן ההפסקה של ההצבעה, דיפר ומייבל שמו לב להתנהגותו של באד שמזכירה את גדעון והוא חטף בהר שנמצא בטקס ההצבעה. כאשר סטאן מבין שהיה צריך לתת לדיפר ומייבל לעזור לו, הוא שומע אותם קוראים לעזרה, הוא בא להציל אותם וקהל הבוחרים שינה את דעתו ומצביע לסטאן עקב החלטתו ההרואית. לאחר שעשה זאת גדעון מפוצץ את ההר בהבנה כי לא הצליח וסטאן קופץ עם דיפר ומייבל והם ניצלים. הקהל מריע לסטאן כראש עירם החדש , אך נודע עקב עברו הפלילי של סטאן כי לא יוכל להיות ראש העיר אלא מועמד נוסף שהיה עמו שנקרא טיילר זכה במועמדות. בלילה של אותו יום גדעון מזמן את ביל, כאשר מוכן לעשות איתו עסקה.

באותו זמן, פורד חולם על ביל שאומר לו שברגע שהוא ישיג את הקרע הוא יצליח לעבור לעולמינו ולהשתלט עליו. ביום שלמחרת פורד קורא לדיפר ומייבל ושואל אותם אם הם מכירים אותו , הם אומרים שכן ופורד אומר שעליהם להתגונן מפני ביל והוא שולח את מייבל להביא שערות של חדי קרן על מנת להגן על הבקתה מפניו. בזמן הזה פורד אומר לדיפר שעליו למחוק את מחשבותיו כדי שיהיה מוגן נגד ביל, אפשרות נוספת אם מייבל לא תצליח להביא להם את השערות. בזמן שמחשבותיו של דיפר נמחקות, הוא רואה שפורד נרדם, הוא מחליט לשים את מוחק המחשבות על פורד כדי שיראה כיצד השניים קשורים. דיפר ראה את פורד, לפני כ-30 שנים לוחץ את ידו של ביל, מוכן לעשות איתו עסקה בתמורה לכך שביל ישתלט על גופו עד קץ הזמן. דיפר נבהל מהזיכרון הזה רואה שדודו מתעורר, זורק את מוחק המחשבות ומראה לדיפר שטיחי קיר ופסלים של ביל, שפורד ככל הנראה סגד לו. דיפר מאיים עליו עם אקדח מוחק הזיכרון שהיה בחדר, ומחזיק בידו את הקרע הבין ממדי כדי שפורד לא יקח את זה. לאחר זמן קצר פורד מראה לדיפר שזה דודו ולא ביל. פורד מסביר לדיפר כיצד השניים נפגשו ואיך הוא נפל למזימתו של ביל. פורד אמר לדיפר שלמרות כל החקירות שעשה בגרוויטי פולס, הוא אינו הבין כיצד ניתן לגלות את המרכז לכל המסתורין, והוא התייאש , עד שמצא מערה שבה ניתן לראות יצור שעל פי הכתב במערה ליצור זה היה ידע רב (ביל צופן). פורד לאחר מכן חלם חלום בלהות, שבו פוגש לראשונה את ביל, פורד שנבהל מנוכחותו מוזמן למשחק על ידי ביל שבו הוא אומר לפורד שכל מאה שנים מחפש אחר האדם החכם ביותר כדי לקחת ממנו השראה, האחרון האמין לו ועשה עם ביל את העסקה. ביל בתמורה עזר לסטאן בבניית הפורטל ואילו פורד, אפשר לביל להסתובב חופשי בגופו. לאחר התאונה עם מק'גאגט, פורד התייצב מול ביל ושאל אותו מה הפורטל אמור לעשות, ביל אמר לו שהיצורים מהמימד שלו יבואו להשתלט על העולם. כאשר הרגיש נבגד, פורד מכבה את הפורטל ומוודא שאף איש לא יצור קשר עם ביל כדי לממש את תוכניתו. פורד הסביר לדיפר שהפורטל עבור ביל הוא שער לעולם האמיתי ממימד שאותו כינה "מימד הסיוטים" אך עבור בני האדם זה יהיה סוף העולם. לאחר השיחה הזאת דיפר מצטער על זה ששבר את מוחק המחשבות אך פורד עודד אותו ואמר לו שיחד הם יוכלו לנצח את ביל. מייבל הצליחה להביא עבורם שיער של חדי קרן ולאחר שדיפר הדביק את כל השערות מסביב לבקתה, פורד אומר לדיפר שביל לא יוכל כבר להיכנס למחשבותיהם, האומנם ביל, שנמצא במימד הסיוטים אומר שאולי לא ישתלט על משפחת פיינס אבל הוא יוכל להשתלט על כל מי שמחוץ לבקתה שכולל את כל הדמויות העיקריות בגרוויטי פולס ומחוצה לה.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דיפר פיינס - בן 12, אחיה התאום של מייבל. מתגורר בגרוויטי פולס למשך הקיץ והיה מאוהב בוונדי בת ה-15, מחזיק ביומן מספר 3.
 • מייבל פיינס - בת 12, אחותו התאומה של דיפר, מתגוררת בגרוויטי פולס למשך הקיץ.
 • סטאנלי "דוד סטאן" פיינס - דודם של דיפר ומייבל, מתגורר בגרוויטי פולס, החזיק ביומן מספר 1. אחיו התאום של סטנפורד (הסופר).
 • וונדי קורדרוי - נערה בת 15, דיפר היה מאוהב בה וניסה להרשים אותה (זאת על אף פער הגילים ביניהם), הבת של דן הגבר.
 • סוס ראמירז - איש התחזוקה של בקתת המסתורין, חבר של דיפר ומייבל.
 • גדעון צ'ארלס גליפהול "גדעון פיצקי" - ילד שמגיע לגרוויטי פולס כמדיום ומתאהב במייבל, החזיק ביומן מספר 2, הנבל הראשי בעונה הראשונה.
 • סטאנפורד "דוד פורד" פיינס - דודם של דיפר ומייבל, הסופר של היומנים. אחיו התאום של סטאן.
 • ביל צופן- דמות בצורת משולש חד עין שרואה הכל ויכול לעשות כמעט כל דבר, האויב בעונה השנייה.

דיבוב הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקיד מדבב באנגלית מדבב בעברית
דיפר ג'ייסון ריטר דניאל מגון
מייבל קריסטן סצ'ואל שרון שחל
סטאן אלכס הירש אמנון וולף
סוס אלכס הירש ערן מור
וונדי לינדה קרדליני עדן גמליאל
רטט די ברדלי בייקר לא מדובב לעברית
העז פרנק וולקר לא מדובב לעברית
מק'גאקט הזקן אלכס הירש יובל סגל
שריף בלאבס קווין מייקל ריצ'רדסון צביקה פורמן
סגן דורלאנד קית' פרגוסון צביקה פורמן
ביל צופן אלכס הירש יובל סגל
גדעון פיצקי פ'רוף ואן אורמן דן קיזלר
פאסיפיקה ג'קי בסקרינו לורן סביר
טובי הנחוש גרג תרקינגטון אלעד בהרב
רובי טי.ג'יי מילר יהונתן מגון

סקירה כללית של הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה מספר פרקים תקופת שידור מקוריתFlag of the United States.svg תקופת שידור בישראלFlag of Israel.svg
שידור ראשון שידור אחרון שידור ראשון שידור אחרון
1 20 15 ביוני 2012 2 באוגוסט 2013 1 בנובמבר 2012 14 במרץ 2014[2]
2‏[3] 1 באוגוסט 2014[4] דצמבר 2014[5]

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה זכתה לביקורות חיוביות רבות‏[6]. מבקר הטלוויזיה של מגזין וראייטי, בריאן לורי, אמר על הסדרה:

Cquote2.svg

סדרה קלילה ואיכותית ומביאה כמה דגדוגי נוסטלגיה בקרב הורי הצופים הצעירים

Cquote3.svg
– בריאן לורי, "Gravity Falls", מגזין וראייטי, 12 ביוני 2012

מבקר הטלוויזיה של היומון לוס אנג'לס טיימס, רוברט לויד, ביקר את הסדרה באופן בינוני‏[7]. מבקר הטלוויזיה של הניו יורק דיילי ניוז, דוד הינקלי, ערך סקירה על הסדרה ועל חלק מדמויותיה ונתן לסדרה שבחים רבים‏[8]. מאט בלום, מבקר הטלוויזיה של מגזין Wired, השווה את הסדרה לפיניאס ופרב ורגולר שואו וציין כי היא נמצאת מעליהם ברמת ההומור שלה וכתב "חכם, מוזר ונוגע בלב איפה שהוא"‏[9].

פרסים ומועמדויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה פרס קטגוריה מועמד תוצאה
2012 פרס אנני תכנון ההפקה הטוב ביותר בתוכנית טלוויזיה‏[10] לן וורל מועמדות
הדיבוב הטוב ביותר‏[11] קריסטן צ'אל (על דיבוב דמותה של מייבל פיינס) זכייה
2013 פרסי בחירת הנוער תוכנית האנימציה הטובה ביותר‏[12] גרוויטי פולס מועמדות
2013 פרס אנני תוכנית האנימציה הטובה ביותר לילדים‏[13] גרוויטי פולס מועמדות
בימוי תוכנית הטלוויזיה הטוב ביותר‏[13] ג'ון אאושימה מועמדות
הפקת הסטוריבורד הטובה ביותר‏[13] אלונסו ראמוס-רמירז מועמדות
2013 פרס Golden Reel עריכת סאונד הטובה ביותר בטלוויזיה: אנימציה‏[14] גרוויטי פולס מועמדות
2014 פרסי בחירת הילדים של ניקלודיאון החיה המדובבת הטובה ביותר רטט מועמדות

שידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערוץ דיסני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקנדה החלה הסדרה ב-15 ביוני 2012 כהצצה ובאופן רשמי ב-6 ביולי 2012. בבריטניה ובאירלנד הסדרה שודרה לראשונה ב-20 ביולי 2012 כהצצה ולראשונה באופן רשמי ב-7 בספטמבר 2012. באוסטרליה וניו זילנד הסדרה שודרה לראשונה ב-17 באוגוסט 2012 בהצצה ובאופן רשמי ב-24 בספטמבר 2012. בדרום אפריקה החלה הסדרה ב-19 באוקטובר 2012. בסינגפור, מלזיה והפיליפינים החלה הסדרה ב-27 באוקטובר 2012. בישראל שודרה הסדרה לראשונה ב-1 בנובמבר 2012. ביפן שודרה הסדרה לראשונה ב-10 באפריל 2013 כחגיגות השנה היפנית החדשה.

אחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוסטרליה הסדרה משודרת בערוץ 7Two, באירלנד הסדרה משודרת גם ב- RTÉ Two, בצ'ילה הסדרה משודרת בערוץ 13, בניו זילנד הסדרה משודרת גם ב-TV2 ובבריטניה גם ב-CITV.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Rich Sands, ‏TV Guide Magazine's 60 Greatest Cartoons of All Time, באתר TV Guide, ‏24 בספטמבר 2013
 2. ^ חודש של חגיגות בערוץ דיסני! באתר הורים וילדים
 3. ^ Kondolojy, Amanda (2013-07-29). "Gravity Falls Renewed by Disney Channel for Second Season". TV by the Numbers. Retrieved 2012-07-07. 
 4. ^ https://twitter.com/_AlexHirsch/status/440983514062651392/photo/1
 5. ^ גרוויטי פולס עונה 2 - פרומו ( ערוץ דיסני )
 6. ^ "Gravity Falls – Season 1 Reviews, Ratings, Credits, and More". Metacritic. June 29, 2012. Retrieved October 11, 2012. 
 7. ^ Lloyd, Robert (June 11, 2012). "Review: Bouncy, weightless fun with 'Gravity Falls'". Los Angeles Times. Retrieved July 8, 2012. 
 8. ^ Hinckley, David (June 29, 2012). "New animated Disney series 'Gravity Falls' rises to an endearing level of tween cool". New York Daily News. Retrieved July 8, 2012. 
 9. ^ Blum, Matt (June 28, 2012). "Gravity Falls Rises to the Level of Disney Channel’s Best". Wired Magazine. Archived from the original on February 9, 2013. Retrieved July 8, 2012. 
 10. ^ Beck, Jerry (3 December 2012). "Annie Award Nominations 2012". Cartoon Brew. Retrieved 5 December 2013. 
 11. ^ Beck, Jerry (2 February 2013). "Annie Award Winners". Cartoon Brew. Retrieved 5 December 2013. 
 12. ^ Lewis, Casey. "Teen Choice Awards Nominations Announced! Who Made The Cut This Year?". Teen Vogue. Retrieved 5 December 2013. 
 13. ^ 13.0 13.1 13.2 Amidi, Amid (2 December 2013). "Complete List of 2013 Annie Award Nominations". Cartoon Brew. Retrieved 5 December 2013. 
 14. ^ "The 61st MPSE Golden Reel Awards Nominees (Television)". Retrieved 2 February 2014. 


ערוץ דיסני - סדרות מקור
ליזי מקגוויר (2001-04)קים פוסיבול (2002-07)כל כך רייבן (2003-07)לילו וסטיץ' (2003-06)תקועים בזמן (2004-06)אמריקן דרגון (2005-07)החיים היפים של זאק וקודי (2005-08)בית הספר לקיסר המתחיל (2006-08)האנה מונטנה (2006-11)קורי בבית הלבן (2007-08)פיניאס ופרב (2007-15)המכשפים מוויברלי פלייס (2007-12)החיים היפים על הסיפון (2008-11)תנו לסוני צ'אנס (2009-11)ג'ונאס (2009-10)גוד לאק צ'ארלי (2010-14)הדגים (2010-14)שייק (2010-13)החרשנים (2011-14)לגמרי במקרה! (2011-12)דוג בלוג (2012-15)ג'סי (מאז 2011)אוסטין ואלי (מאז 2011)גרוויטי פולס (מאז 2012)ליב ומאדי (מאז 2013)וונדר מציל את העולם (מאז 2013)זה הסוף שלי (מאז 2014)העולם של ריילי (מאז 2014)סטאר נגד כוחות הרשע (מאז 2015)קייסי אנדרקאבר (מאז 2015) • Best Friends Whenever (מאז 2015) • Bunk'd (מאז 2015)היורשים: העולם המרושע (מאז 2015)
2015 Disney Channel logo.svg
דיסני XD - סדרות מקור
ין יאנג יו (2009)פיניאס ופרב (2009-15)אני והלהקה (2009-11)קיק (2010-12)שני מלכים (2010-13)בית ספר לאומנויות לחימה (2011-15)קראש וברן (2012-14)רנדי קאנינגהם: נינג'ה בפעולה (2012-15)מייטי מד (2013-15)מעבדה לכוחות על (מאז 2012)וונדר מציל את העולם (מאז 2014)גרוויטי פולס (מאז 2014)חבורת 7ג' (מאז 2014)מלחמת הכוכבים: המורדים (מאז 2014)קירבי באקטס (מאז 2014)פן זירו - גיבור במשרה חלקית (מאז 2014)סטאר נגד כוחות הרשע (מאז 2015) • המדריך של הגיימר להכל (מאז 2015) • מלפפון חמוץ ובוטן (מאז 2015)
Disney XD - 2015