נוקיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נוקיה
Nokia wordmark.svg
סוג: חברה ציבורית
שנת הקמה: 1865
משרד ראשי: Flag of Finland.svg אספו, פינלנד
מייסדים: פרדריק אידסטם
אנשי מפתח: אולי-פקה קלהסוו, נשיא
ג'ורמה אולילה, יושב ראש

מנכל נוכחי : סורי רג'יב .

מוצרים עיקריים: שירותי ומוצרי תוכנה לטלפונים ,

אפליקציית המפות HERE ("נוקיה מפות" לשעבר) , ותשתיות ומוצרי תקשורת סלולרית ( חטיבתנוקיה נטוורקס) .

הכנסות: 12.7 מיליארד אירו (2013)
עובדים: 90,981 (2013)
http://company.nokia.com/ (באנגלית)
המרכז הראשי של נוקיה באספו, פינלנד
Nokia Lumia 920

נוקיה היא תאגיד עיסקי שמוצריו העיקריים הם שירותי תוכנה ותשתיות תקשורת סלולרית .החברה פעלה בעבר כיצרנית טלפונים סלולריים (חטיבת המכשירים נמכרה למיקרוסופט בשנת 2013) .

כמו כן, לנוקיה יש מיזם משותף עם סימנס, נוקיה סימנס נטוורקס, המספק ציוד רשת תקשורת ושירותים. נכון ל-2012 נוקיה מעסיקה סביב 101,982 עובדים ברחבי 120 מדינות, ומוצריה נמכרים בלמעלה מ- 150 מדינות עם הכנסות שנתיות של כ- 30 מיליארד אירו. נוקיה היא יצרנית הטלפונים הסלולריים במקום השלישי במונחים של כמות היחידות הנמכרות (סמסונג ואל ג'י היא הראשונה), עם נתח שוק עולמי של 18.0% ברבעון הרביעי של שנת 2012. נוקיה היא חברה מוגבלת באחריות ציבורית הנסחרת בבורסה לניירות הערך בהלסינקי ובורסת ניו יורק.

מרכזה של נוקיה בפינלנד והיא החברה הגדולה ביותר בפינלנד, שם היא תורמת 4% לתוצר הלאומי הגולמי ומהווה רבע מסך היצוא של פינלנד. יש המכנים את היחס בין נוקיה לפינלנד כ"חברה גדולה במדינה קטנה". החברה קרויה על שם נהר הנוקיה ששימש את החברה בימיה הראשונים, בסוף המאה ה-19 להובלת עצים, ועל שם העיירה נוקיה אשר בה החלה הפעילות של החברות שמאוחר יותר התאחדו לתאגיד נוקיה.

בספטמבר 2013 הכריזה חברת מיקרוסופט כי תרכוש את יחידת הניידים שלה יחד עם תיק הפטנטים תמורת סך כולל של כ-7.2 מיליארד דולר‏[1]. באפריל 2014 הודיעה מיקרוסופט על שינוי השם של נוקיה למיקרוסופט מובייל כחלק מהרכישה‏[2].

בחודש אוקטובר 2014, שמה של נוקיה חדל מלהיות על מכשיריה, וכעת השם המופיע על הדגמים החדשים הינו "מיקרוסופט", הממשיך את רצף סדרת מכשירי ה"לומיה" המוכרת, כך שרק השם "נוקיה" נשמט מהמכשיר והוחלף ל"מייקרוספט".

כחלק מהליך הרכישה בספטמבר 2013 של נוקיה בידי מיקרוסופט, כל הטלפונים ממשיכים להיות מיוצרים בפינלנד, ומיקרוסופט למעשה רכשה את מפעלי נוקיה מובייל ומשמשת בהם למרות החלפת השם.

בנובמבר 2014 הכריזה החברה על טאבלט מבוסס אנדרואיד 5.0 בשם nokia N1 .נוקיה הפסיקה לייצר ולפתח טלפונים סלולריים אחריי מכירת חטיבת המכשירים למיקרוסופט אך תמשיך בעיסוקיה האחרים .

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשיה של נוקיה מתחילים בשנת 1865, בהקמתה של תעשיית עץ בפינלנד על ידי פרדריק אידסטם. במהלך 50 השנה הבאות הוקמו שתי חברות אחרות בפינלנד, האחת הייתה חברת גומי, והשנייה חברת כבלים. 3 החברות החלו להחליף בעלים, עד שבשנת 1967 התמזגו החברות וייסדו את תאגיד נוקיה.

נוקיה הייתה בין החברות הראשונות בעולם שזיהו את הפוטנציאל העצום הטמון בתחום התקשורת הסלולרית. בשנות ה-70 פותחו בחברה הטלפונים הניידים הראשונים. היא ביססה את חוזקה בשוק הטלקומוניקציה ומוצרי האלקטרוניקה, על ידי שלל מיזוגים ורכישות של חברות מובילות בשבדיה, צרפת הולנד שווייץ ועוד.

בשלהי שנות ה-80, עם רכישת חטיבת מערכות המידע של חברת אריקסון, נוקיה הפכה לחברת טכנולוגיית המידע הגדולה בארצות סקנדינביה. מתחילת שנות ה-90, נוקיה מתרכזת בליבה העסקית שלה, והיא הטלקומוניקציה - תקשורת המתבצעת באמצעים אלקטרוניים כמעט ללא הגבלת מרחק.

ב-21 ביוני 2009 נודע כי נוקיה והלהקה טוקיו הוטל חתמו על חוזה הגורס כי טוקיו הוטל יהפכו ל"פנים החדשות" ולמייצגים של נוקיה בכל הקמפיינים העתידיים של החברה. נוקיה, בתמורה, תכלול את האלבום החדש של הלהקה, "HUMANOID", במכשירים העתידיים של החברה וכן תממן הופעת אנפלאגד בגרמניה.

נוקיה לומיה 1020 -סמארטפון בעל מצלמה מקצועית ,מבוסס windows phone 8

ב-2011 חתמה נוקיה עם מיקרוסופט על שותפות אסטרטגית והקמת פרויקט לומיה, שבה נוקיה תייצר סמארטפונים מתקדמים עם מערכת ההפעלה של מיקרוסופט Windows Phone.

תקשורת סלולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלפונים חכמים מתוצרת נוקיה: משמאל: קומיוניקטור 9000 (משנת 1996). מימין: E-7 (משנת 2011)
מכשיר לומיה-710 מתוצרת נוקיה

מאז הקמתה רשמה נוקיה פריצות דרך עולמיות, המצאות, פטנטים רבים והישגים טכנולוגיים עצומים בתחום התקשורת הסלולרית ובתחומים נוספים. מתחילת שנות האלפיים השקיעה החברה מעל 40 מיליארד דולר במחקר ופיתוח. ‏[3] החל מסוף שנות התשעים ובמשך 14 שנים, הייתה נוקיה החברה המובילה בעולם בתחום הטלפונים הסלולריים. אף על פי שמכשירי הסלולר של נוקיה תפסו נתח נכבד בשוק העולמי, דווקא ביפן לא הצליחה החברה למקם את מעמדה כיצרנית מכשירים מובילה, וב-27 בנובמבר 2008 הודיעה שהיא מפסיקה את הפעילות בשוק היפני. ‏[4] חברות רבות ניסו לקרוא תיגר על שליטתה בתחום יצור הטלפונים הסלולריים, אך עד 2007 נוקיה הובילה בהפרש ניכר.‏[3] לדוגמה, ברבעון השני של שנת 2005 היה חלקה של נוקיה 32.2% כאשר הבאה אחריה, מוטורולה בעלת קצת יותר ממחצית נתח השוק של נוקיה, 18%. בשיא כוחה, נתח השוק של נוקיה היה מעל 40%, אך ב-2012 הוא הגיע ל-21%, והמובילה הפכה להיות סמסונג (עם 27%).‏[3], החל משנת 2011 סובלת נוקיה מירידה חדה בנתח השוק ובמכירות שהובילה בסופו של דבר לאובדן עצמאותה.

לאחרונה התמזגה קבוצת הרשתות העסקיות של נוקיה עם חטיבת התקשורת של סימנס הגרמנית וכתוצאה מכך הוקם המיזם המשותף נוקיה סימנס נטוורקס. בשנת 2009 השלימה נוקיה רכישה של מערכת ההפעלה בה היא השתמשה הסימביאן, ולאחר שנה החלה בהפצה שלה בקוד פתוח באופן חופשי.‏[5]

ב-11 בפברואר 2011 הכריז מנכ"ל נוקיה על שינוי מהותי של האסטרטגיה של החברה בתחום ההטלפונים הסלולריים - חבירה למיקרוסופט ונטישת הפיתוח העצמאי של מערכת הסימביאן. ‏[6] סטיבן אלופ, מנכ"ל החברה שיזם את המהלך ציין במסמך שנשלח לעובדים מוקדם יותר כי ללא שינוי תעמוד נוקיה בפני מצב בלתי הפיך. "האייפון הראשון הושק ב-2007 ועדיין אין לנו מוצר שקרוב לחוויה שאפל מספקת", הוא ציין, "אנדרואיד של גוגל נכנס לזירה לפני שנתיים בלבד, והשבוע הם לקחו את המובילות שלנו בנפחי המכירות של סמארטפונים. לא ייאמן. יש לנו בחברה מקורות חדשנות מבריקים, אבל הם אינם באים לידי ביטוי בשוק מהר מספיק. אם נמשיך כמו בעבר, נידרדר והמתחרים שלנו יתקדמו עוד ועוד".


בחודש ספטמבר 2013 הודיעה חברת התוכנה מיקרוסופט על השלמת עסקה לרכישתה של חטיבת המכשירים והשירותים של נוקיה, תמורת 7.2 מיליארד דולר‏[7].

בחודש דצמבר 2015, חברת נוקיה (הכללית), תוכל לשוב ולחזור להשתמש בשם נוקיה , עם תום התאריך בחוזה שנחתם עם מיקרוספט בעת הרכישה.

מנכ"ל נוקיה הודיע כי החברה לא תשוב לייצר טלפונים סלולריים .

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נוקיה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]