עוזי פז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עוזי פז

עוזי פז (נולד ב- 1935) הוא ביולוג ופעיל סביבה. כיהן כמנהל הראשון של רשות שמורות הטבע.

קורות חייו ופועלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

פז נולד בכפר הס, התחנך בתל אביב והצטרף ב-1952 עם חבריו מתנועת השומר הצעיר לקיבוץ סאסא.

ב-1957 עבר לאילת ושימש כפקח בשמורת חוף האלמוגים. ב-1959 הקים את המדור לשמירה על הטבע במשרד החקלאות. גיבש את ההצעה הראשונה של שמורות הטבע ברחבי הארץ ופעל, בשיתוף עם החברה להגנת הטבע, לקידום חוק גנים לאומיים ושמורות טבע. יזם את הפרק בחוק בדבר ערכי טבע מוגנים ‏–‏‏ המסגרת החוקית לשמירת פרחי הבר.

ב-1964 מונה כמנהל הראשון של רשות שמורות הטבע. בתוקף תפקידו היה אחראי לטיפוחן של שמורות תל דן, נחל עיון, המסרק ומערת פער והכשרתן לביקורי קהל כמו כן יזם והפעיל את המסע לשמירת פרחי הבר בשנותיו הראשונות.

באפריל 1965 ויתר על המינוי של מנהל הרשות לטובת האלוף אברהם יפה, שפרש מצה"ל. המשיך לעבוד ברשות כמדען ראשי עד 1980. לאחר מכן היה חבר במליאת הרשות ויו"ר הוועדה המדעית-מקצועית עד 2002.

במשך השנים ניהל, בשיתוף עם החברה להגנת הטבע וגורמים נוספים, מאבקים למניעת פגיעה בנופי הארץ ובהם: ביטול חמש תוכניות בנייה מאושרות בכרמל והכרזתו כגן לאומי ושמורות טבע; עצירת נטיעות של קק"ל בשטחים שנועדו לשמורות טבע בכרמל, בגבעת המורה, בגלבוע, בהר חורשן ועוד; מניעת אישורים למחצבות ברחבי הכרמל; השארת אחדים ממעיינות נחל כזיב בשפיעתם הטבעית בערוץ הנחל. פז נאבק, עם אחרים, נגד כליאת מי נחל דן במקום נביעתם, אלא במורד הנחל ונגד תפיסת מעיינות עין גדי לצורכי חקלאות ולתעשיית מים מינרליים; בעקבות מאבק זה הושגה פשרה המותירה לטבע כמויות מים גדולות יותר. בשלהי שנות החמישים, עוד בטרם חוקק חוק גנים לאומיים ושמורות טבע, דאג להכרזת מספר אזורים אסורים לציִד.

במקביל לעבודתו למד באוניברסיטת תל אביב, בשנת 1978 קיבל דוקטורט. בשנים 1980‏–‏2001 לימד במכללת בית ברל וניהל את המכון לטבע.

פז חיבר את הספר "ארץ הצבי והיעל" על שמורות הטבע בארץ, כתב וערך את כרך העופות באנציקלופדיית החי והצומח של ארץ ישראל, פרסם עוד כתריסר ספרים בנושאי החי והצומח בארץ ישראל וכן מאות מאמרים בתחומים אלה. פז עורך מצגות העוסקות בהיבטים שונים של נופי הארץ, והן משוגרות ללא תמורה. במשך השנים הדריך מאות סיורים ברחבי הארץ ובחו"ל.

בשנת 2000 הוענק לו פרס קרן פורד, ובשנת 2003 נבחר כחבר כבוד בחברה הישראלית לזואולוגיה.

עוזי פז נשוי, אב לשלושה ילדים וסב לשמונה נכדים. מתגורר ברמת אפעל.

מבחר מכתביו[עריכת קוד מקור | עריכה]