עין גדי (קיבוץ)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עין גדי
קיבוץ עין גדי 2 חתוך.JPG
תצלום אוויר, פברואר 2014
מחוז הדרום
מועצה אזורית תמר
גובה ממוצע[1] ‎-304 מטר
תאריך ייסוד 1953
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
מוצא המייסדים ישראל
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2019[1]
  - אוכלוסייה 610 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 1.2% בשנה עד סוף 2019
נתוני קיבוץ
ייסוד הגרעין 1956
תנועת אם תק"מ
ענפי ייצור תיירות, חקלאות, מים מינרליים
http://www.eingedi.co.il
מרכז התרבות
קיבוץ עין גדי
שביל בקיבוץ

עֵין גֶּדִי הוא קיבוץ בחופו המערבי של ים המלח. שם הקיבוץ משמר את שמה של עין גדי המקראית[2] והיישוב מחדש התיישבות יהודית באזור בת מעל 1,300 שנה, החל מהמאה ה-7 לפנה"ס ועד המאה ה-6 לספירה. עין גדי, מצדה ודרום מדבר יהודה נתחמו עם סיומה של מלחמת העצמאות בגבולות מדינת ישראל הודות ליוזמה של שמריה גוטמן, ששכנע את מפקד חזית הדרום, יגאל אלון, שלא תיתכן מדינת ישראל ללא שלוש הנקודות הללו שנתפסו כחלק ממבצע יצוב.

הקמה והיסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1953 הוקמה היאחזות נח"ל (סמוך למקום בו נמצא בית ספר שדה עין גדי של היום). במאי 1954 רדפו תושבי עין גדי לתוך שטח ירדן בעקבות מסתננים שגנבו פרות, ובהיתקלות עם כוח של הלגיון הרגו 3 חיילי לגיון ואזרח ירדני[3].

היישוב אוזרח והפך לקיבוץ בשנת 1956. רוב מייסדיו הם בוגרי תנועות הנוער וגרעיני נח"ל. לפני מלחמת ששת הימים היה היישוב מנותק ומבודד (הגישה אליו הייתה אך ורק מאזור ערד), סמוך מאוד לגבול הירדני, והיישוב הקרוב ביותר היה בטווח של מספר שעות נסיעה בדרך עפר.

ראשיתו של הקיבוץ במקום שבו נמצאת עתה אכסניית-הנוער. בגלל סיבות אקלימיות ואחרות עקר כעבור כמה שנים, בחודש יולי 1959,[4] לרמה סמוכה גבוהה יותר. בין הנקודה הישנה לבין חוף הים הייתה אכסניית נוער קטנה, שנקראה בית-שרה על שם שרה רבינוביץ, שנספתה בטפסה על אחד הצוקים באזור[5].

מלחמת ששת הימים קטעה את הבידוד בו היה שרוי הקיבוץ, והפכה את הגישה לעין גדי לקלה. כביש חדש שנסלל לאורך חופי ים המלח מכיוון ירושלים הפך את עין-גדי למרכז לביקור מטיילים ומבקרים.[6] ב-1968 החלה בניתו של בית הארחה בן 100 חדרים, הוסדר חוף רחצה והוקמה תחנת דלק, וענף התיירות הפך למקור פרנסה חשוב לקיבוץ.[7]

ענפי הכלכלה העיקריים הם תיירות וחקלאות. בשנת 1997 הוקם בקיבוץ מפעל עין גדי מים מינרליים להפקה ושיווק של מים מינרליים. בשנים האחרונות נפגע קשות ענף התיירות בגלל תופעת הבולענים באזור, ששומטת את הקרקע תחת תשתיות, מסכנת חיי אדם וגורמת לנטישת אתרי התיירות, שטחי חקלאות וכבישים.[8]

הגן הבוטני[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתחם חצר הקיבוץ, שטופח בתחילה כגן נוי קיבוצי רגיל נרשם בשנת 1994 באגודת הגנים הבוטניים הבינלאומיים והוכר על ידה כגן בוטני. משרד החקלאות האמון בישראל על אסדרת התחום אינו מכיר בגן ואינו מתקצב אותו על רקע הגדרות שצ"פ בלתי פתורות של הקיבוץ. בגן, המשתרע על שטח של כ-100 דונם, ניתן למצוא למעלה מ-900 מיני צמחים מכל רחבי העולם. זהו הגן הבוטני היחיד מהרשומים באגודה הכולל יישוב בתחומו.

בין השאר ניתן לראות בגן מינים שונים של עצי תמר מצוי ודקל, צמחים טרופיים, צמחי מדבר, וסוגי קקטוסים רבים. ראוי לציון גם עץ הבאובב הייחודי של עין גדי.[9]

פולמוס המים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2004 נחשפו נתונים על שימושי המים בקיבוץ, והתעורר פולמוס ציבורי בשאלת השימוש במשאבי טבע של מי המעיינות הסמוכים באופן שמייבש את הנחל. הפולמוס התעורר במיוחד לאחר שהקיבוץ בשיתוף עם חברה פרטית החל לשאוב את מי המעיינות ולשווקם כמים מינרלים. פעילי טבע העומדים מאחורי המאבק בקיבוץ, טענו כי הקיבוץ משתמש במים לצריכה ביתית ותעשייתית באופן בזבזני, ואף הגן בוטני שהקים על שטחו צורך מים רבים. לטענת החברה להגנת הטבע מפעל המים המינרלים ביקש עם הקמתו לשאוב 6,000 מ"ק מים בשנה, כמות שהוגדלה בהדרגה עד ליותר מ-120 אלף מ"ק בשנה. הם גם קבלו על כך, שממקום כה צחיח שמשמש כנאת מדבר נשאבים מים שמשווקים לכל הארץ. ואילו חברי הקיבוץ, מגובים על ידי נציבות המים, טענו שמעולם לא חרגו מהמכסה שהוקצבה להם, ומה ההבדל אם הם אורזים את מכסת המים החקלאיים שלהם כמלונים או באריזות פלסטיק, ושהגן הבוטני רובו מאוכלס בצמחי מדבר יובשניים, שאינם צורכים מים רבים[10]. תוצאות שאיבת המים וייבושו של הנחל, היו שבעלי חיים וצמחים נדירים נעלמו מהנחל.

באוגוסט 2004 הציג פרופ' יורם אבנימלך מהטכניון בפני אנשי "השדולה הירוקה" בכנסת, דו"ח הקובע כי ניתן לפתור את המחלוקות סביב המים בנוסחת פשרה, כיוון שבעיית המים איננה בעיה של כמות, אלא של ניהול משק המים באופן נכון, כיוון שנפח המים העובר בנחלים עומד על כ-2.5 מיליון מ"ק, כמות הגבוהה באופן משמעותי מהכמות הנצרכת[11]. בתחילת 2005 אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, מינה ועדה מקצועית להגשת המלצות לשיקום נאת עין גדי, והסדרת ממשק מי מעיינות עין גדי[12]. ב-29 באפריל 2007 נחתמה אמנה בין קיבוץ עין גדי לבין רשות הטבע והגנים, במעמד נציב המים ובברכת פרופ' יורם אבנימלך, שמונה מטעם "השדולה הירוקה" בכנסת להיות נציגה בעניין[13]. באמנה הקיבוץ קיבל על עצמו הגבלות בשימוש במי המעיינות, בהם השבה של 100% מהזרימה הטבעית לנחלים ערוגות ודוד והשבה של 100% מהשפיעה הטבעית במעין עין גדי. ביולי 2007 פורסם כי השדולה הירוקה בכנסת מאמצת את הסכם המים בעין גדי ותעקוב אחר יישומו[14]. החברה להגנת הטבע מתנגדת להסכם, ורואה בהגדלת השאיבה ומכירת המים שערורייה. עוד היא סוברת כי יש לחבר את בתי הקיבוץ לרשת המים הארצית ובכך לחסוך ממשאבי הטבע של המעיינות[15]. ב-2009 דווח כי בעלי החיים והצמחים הנדירים שהיו בנחל לפני שהתייבש החלו לחזור אליו, לאחר מאמצי שיקום ואישוש[16].

מכינת עין גדי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעין גדי פעילה המכינה הקדם-צבאית החילונית "מלח הארץ" מאז 2008. חזון המכינה הוא מתן הזדמנות לצעירים מכלל ישראל להגשמה עצמית, חברתית ולאומית והעלאת המוטיבציה לשרת, לתרום ולהוביל.

פנימיית עין גדי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פנימייה חינוכית הממוקמת בליבו של הגן הבוטני. בפנימייה מתחנכים מדי שנה כ-60 נערים ונערות בכיתות ח'-י"ב המגיעים מרחבי הארץ. הפנימייה מתוקצבת ומפוקחת על ידי משרד החינוך, ומתקיימת כחברת נעורים כחלק ממערכת החינוך בקיבוץ. חניכי הפנימייה לומדים במסגרת בית הספר האזורי בקיבוץ, "תיכון שש-שנתי עין-גדי".

בפנימייה מושם דגש על התפתחות לימודית בתחומי אמנות, מוזיקה וספורט. הפעילות הבלתי פורמלית כוללת פעילות עם בני הנוער בקיבוץ, פעילות תנועת נוער (האיחוד החקלאי), עבודה בענפי הקיבוץ השונים, התנדבויות משותפות ועוד. החניכים מעורבים בחיי הקהילה בקיבוץ, לוקחים חלק בחגים ובטקסים, עובדים, מתנדבים ומסייעים בענפי הקיבוץ השונים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 אוכלוסייה לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2019, אוכלוסייה במועצות אזוריות לפי טבלת רשויות מקומיות של למ"ס נכון לסוף 2018
 2. ^ כאמור באתר הקיבוץ עין גדי מופיעה במקרא בספר שמואל א', פרק כ"ג, פסוק כ"ט, ספר שמואל א', פרק כ"ד, פסוק א', ספר יחזקאל, פרק מ"ז, פסוק י', ספר דברי הימים ב', פרק כ', פסוק ב' ומגילת שיר השירים, פרק א', פסוק י"ד
 3. ^ פעולה להחזרת עדר עין גדי גרמה לתקרית דמים בגבול, מעריב, 3 ביוני 1954
 4. ^ עיתון דבר משק עין-גדי למבני קבע.
 5. ^ מנחם תלמי ואפרים תלמי,"כל הארץ-לכסיקון גאוגרפי ישראלי", הוצאת עמיחי, ספטמבר 1966,עמוד 504
 6. ^ ניר חסון40 שנה לכביש ים המלח, והטבע מאיים לחסלו, באתר הארץ, 510 באפריל 2015.
 7. ^ מלון בן 100 חדרים ייבנה בעין־גדי, דבר, 6 באוקטובר 1968
 8. ^ יורם גביזון, הבולען ה-6,001: היישוב הראשון בישראל שעלול ליפול בגלל אסון אקולוגי, דה מרקר, ‏1.5.2017
 9. ^ הבאובב של עין גדי
 10. ^ צפריר רינתאמנת המים החדשה תציל את שמורת עין גדי, או תהרוס אותה, באתר הארץ, 5 בינואר 2004.
 11. ^ דוד הכהן, דו"ח: ניתן לפתור המחלוקת על מי שמורת עין גדי, באתר ynet, 3 באוגוסט 2004.
 12. ^ מנכ"ל רשות הטבע והגנים הקים ועדה מקצועית לנושא מי עין גדי, אתר רשות שמורות הטבע
 13. ^ מי הנחלים והמעיינות בעין גדי יושבו אל הטבע, אתר רשות שמורות הטבע.
  צפריר רינתנחל דוד המתייבש מחכה למים של עין גדי, באתר הארץ, 22 במאי 2007.
 14. ^ הסכם עין גדי יוצא לדרך
 15. ^ נווה המדבר בעין גדי מיובש בחסות - מפעל מי עין גדי ו...רשות הטבע והגנים, אתר החברה להגנת הטבע
 16. ^ עדי חשמונאי, נחל עין גדי שב לחיים, באתר nrg‏, 8 בנובמבר 2009.