עוז ושלום - נתיבות שלום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עוז ושלום - נתיבות שלום
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון ירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
ozveshalom.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

עוז ושלום - נתיבות שלום היא איחוד של שתי תנועות שמאל דתי הפועלות מתחילת שנות ה-80. כיום פועלות התנועות כגוף אחד הנושא את שני השמות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת "עוז לשלום" החלה את דרכה ב-1974 כהתארגנות של אנשים מהאגף המתון של המפד"ל, כתגובה לתנועת "גוש אמונים".[1] עם מקימיה נמנו חברי הכנסת לשעבר משה אונא ושמחה פרידמן, והפרופסורים יוסף ולק, גד בן-עמי צרפתי ואוריאל סימון מאוניברסיטת בר-אילן. בשנת 1981, עם חוק העמותות החדש שהחליף את חוק האגודות העות'מאניות, הפכה "עוז לשלום" לעמותה בשם "עוז ושלום - החוג הרעיוני לציונות דתית",[2] אשר מייסדיה היו ח"כ משה אונא, צבי ירון, פרופ' מרדכי ברויאר, פרופ' יוסף ולק, פרופ' אוריאל סימון ופרופ' אבי רביצקי.

"נתיבות שלום" הוקמה בשנת 1982 בעקבות אירועי סברה ושתילה במלחמת לבנון הראשונה ונרשמה כעמותה בשנת 1983. בין מקימיה הבולטים של התנועה נמנים אביעזר רביצקי, אריאל רוזן-צבי, אוריאל סימון, ג'רלד קרומר ומשה הלברטל. בפעילות התנועה השתתפו אז בין היתר הרבנים יהודה עמיטל ואהרון ליכטנשטיין, שעמדו אז בראש ישיבת הר עציון אשר באלון שבות. בין היתר נטל חלק בפעילות העמותה מרדכי קידר, שאחר כך חזר בו מדעותיו והחל להחזיק בדעות ימניות יותר. נתיבות שלום הצעירה שיתפה פעולה עם עוז ושלום הוותיקה ופעלו בצורה משותפת תחת שני השמות, כאשר מבחינה ניהולית הכל עובר דרך עמותת עוז ושלום. אנשי עוז ושלום התמקדו בנושא המדיני בעוד נתיבות שלום עבדו בעיקר בפעילות בשטח.

בשנת 1998 נוסד עלון פרשת השבוע ״שבת שלום״ בהוצאת עוז ושלום, בעריכת פינחס לייזר. העלון היה לפעולה המרכזית של עוז ושלום – נתיבות שלום, ומתוך הפרסומים השבועיים בו לוקט הספר ״דרישת שלום״ בעריכת צבי מזא"ה ופינחס לייזר. ביוזמת ג'רלד קרומר עוז ושלום גם יסדה מסורת שממשיכה היום, עליה בליל ט' באב לקבר רבין בירושלים לקריאת מגילת איכה, ולימוד לזכרו.

שמן של התנועות נגזר מפסוקים בתנ"ך”ה' עוז לעמו יתן, ה' יברך את עמו בשלום” (ספר תהלים, פרק כ"ט, פסוק י"א) ו”דרכיה דרכי נעם וכל נתיבותיה שלום” (ספר משלי, פרק ג', פסוק י"ז). המטרה של התנועה הייתה לחתור לשלום עם הפלסטינים גם במחיר של נסיגה טריטוריאלית. כתנועות דתיות השתדלו החברים להראות כי כיוון פוליטי זה אינו סותר כלל וכלל את המקורות היהודיים. התנועה עסקה גם בחינוך וגם הוציאה חוברות שביטאו את השקפותיה. כך היוותה התנועה משקל נגד למגמה הימנית בציונות הדתית.

התנועה חידשה את פעילותה בשנת 2015 באמצעות העמותה הקיימת, עוז ושלום. חברי ההנהלה כיום הם לאה שקדיאל, פרופ' צבי מזא"ה, אביעד הומינר-רוזנבלום, אנטון גודמן, אלי רבל ודייוויד ויימן.

מטרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילות התנועה כוללת סמינרים, הרצאות, וכנסים,[4] השתתפות בהפגנות[5] והוצאת והפצת "שבת שלום" - עלון פרשת השבוע מאז 1998.[6] בשנת 2010 יצא בהוצאת ידיעות אחרונות הספר "דרישת שלום" המבוסס על דפי "שבת שלום", בעריכת צבי מזא"ה ופנחס לייזר.[7]

התנועה ממומנת על ידי תורמים פרטיים.

ב-2009 התנועה חברה לכ-14 ארגונים אחרים, דתיים וחילוניים למסגרת הקרויה "ברית חושך לגרש" שמטרתה מאבק בגזענות בישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ עוז לשלום - מודעה, מעריב, 12 בפברואר 1974;
  מ. שמריהו, מאבק במפד"ל: 'עוז לשלום' נגד 'גוש אמונים', מעריב, 20 באוקטובר 1974
 2. ^ עוז ושלום, החוג הרעיוני לציונות דתית, באתר "גיידסטאר ישראל"
 3. ^ יאיר אטינגר, קרע בתוך התנתקות, באתר הארץ, 20 בינואר 2005 - התנועה מייצגת פלג בציונות הדתית
 4. ^ פעילויות התנועה באתר שלום עכשיו
  כנס "דת ופוליטיקה: הילכו שניהם יחדיו" שארגנה התנועה
  קובי נחשוני, הרב ליכטנשטיין למגזר: הפעילו מרות על הנוער, באתר ynet, 10 בדצמבר 2008
  שותפות בפורום י"ב בחשוון
  כנס "איפה הנשים כולן?
  השתתפות בסיורי עיר עמים
 5. ^ אטילה שומפלבי, עשרות אלפים בהפגנת השמאל בתל אביב, באתר ynet, 11 במאי 2002
  אמירת קינות בט' באב על קברו של יצחק רבין
 6. ^ אודי מיכלסון, מכת העלונים, באתר ynet, 4 באפריל 2007
  יאיר אטינגר, מי אמר שהעיתונות הכתובה גוססת, באתר הארץ, 1 באפריל 2007 - עלון פרשת השבוע של התנועה
  שמואל ינאי, הפוליטיקה של התפילה, באתר הארץ, 5 במאי 2005 - החרמת העלונים
 7. ^ הספר "דרישת שלום" באתר הוצאת ידיעות אחרונות