עספור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עספור
ASFUR.jpg
סוגה דרמה קומית
חברת הפקה Sumayoko הפקות
יוצרים חנן סביון, גיא עמיר
כותבים חנן סביון, גיא עמיר
בימוי רני סער
שחקנים שלום מיכאלשווילי
עוז זהבי
חנן סביון
גיא עמיר
אפרת דור
אביב אלוש
דנה פרידר
גל גדות
עמוס תמם
דן שפירא
אורי גבריאל
פרסים פרס האקדמיה לטלוויזיה
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
מספר עונות 2
מספר פרקים 70
הפקה
מפיקים בפועל רז טוכבנד
עורכים יורם מנדל
צלמים אבי קסמן
מוזיקה גיל תורן, דודוש קלמס
אורך פרק כ-35 דקות
שידור
רשת שידור HOT 3
תקופת שידור מקורית 7 במרץ 201027 בדצמבר 2011
קישורים חיצוניים
דף הסדרה ב-IMDb

עספור היא סדרת טלוויזיה ישראלית של חברת התקשורת HOT, שעלתה לשידור ב-7 במרץ 2010, בערוץ HOT3. יוצריה הם חנן סביון וגיא עמיר, שגם משחקים כשחקנים ראשיים בסדרה. הסדרה מגוללת את סיפורם של ארבעה חברים המתגוררים בתוך חוות שלדי אוטובוסים נטושים, בשולי אזור התעשייה בירושלים ונאבקים על מנת להחזיק את שטח החווה לרשותם.

משמעות המילה "עַסְפוּר" היא ציפור בערבית. בסדרה היא מסמלת ציפור מזל שהייתה מגיעה לחווה בעבר הרחוק, בזמן שהחווה הייתה שייכת עוד לסבו של מוטי (שלום מיכאלשווילי), שלימים ירש ממנו את החווה. הרצף שלאורכו מאורגנת העלילה הוא מאבק בין ה"עשירים" לבין ה"עניים".

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסדרה מבוססת על סיפורם של מוטי לוי ואיציק סביון, אחיו של חנן סביון, שהתגוררו באוטובוס בחווה בהרי ירושלים. ברבות הימים הקים מוטי פרויקט בשם "נערי האור" לשיקום בני נוער חסרי מסגרת.

עונה ראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה הראשונה צולמה בבית מאיר, יישוב קטן ליד ירושלים, אשר גרם לסדרה להראות שונה. העונה הראשונה (50 פרקים) מתארת את סיפורם של מוטי אמויאל, איציק בנסולי, רענן (קצר) קריסי, ומורלי (ניוטון) אביטל, ארבעה חברים ירושלמים, הגרים בתוך אוטובוסים נטושים בחווה שירש מוטי מסבו. הארבעה מגלים כי על השטח שבו הם גרים ישנו חוב מצטבר של 750,321 ש"ח, מימי סבו של מוטי וכי העירייה מעוניינת להפשיר את שטח החווה (שטח חקלאי) למטרת בניית נדל"ן בשווי מיליוני שקלים. עמית פלד (דן שפירא), העובד בסוכנות ביטוח השייכת לאביו, מגלה על תוכנית ההפשרה ומחליט לערוך ביקור לחווה על מנת לקנות את השטח. שיר (אפרת דור), חברתו של עמית, רואה את מוטי בחווה ושניהם נזכרים כי היו במערכת יחסים במהלך טיולם בהודו.

ארבעת החברים מבינים כי השטח בו הם חיים יכול לאפשר את חזרתם לחיים הנורמטיביים אם ישיגו את הסכום הנדרש לכיסוי החוב. מכאן, הם מנסים בכל דרך שהיא להשיג את הכסף הדרוש. משמרות על מונית שנלקחה מהמוסך בו איציק עובד, הלבנת הון בעזרת כרטיס זוכה פיס השייך לחברם המוגבל זוטא (נבו קמחי), הימורים באינטרנט, גניבה מבתים, עסקאות סמים ואפילו ביצוע שוד בשביל העולם התחתון. המסע להשגת הכסף, יחד עם מערכת היחסים הדינמית בין שיר למוטי וסיבוכים רומנטיים נוספים, הם העומדים בבסיס עלילתה של העונה. העונה מסתיימת בכך שאיציק מביים את מותו על מנת לברוח עם ג'ולייט, אשתו של קובי (אביב אלוש), חבר ילדות של איציק, לצרפת, ומוטי מקבל בירושה את סכום החוב מצוף, לאחר שהצליח לפני מותו של צוף לגרום לחידוש הקשר בינו לבין אחיו החרדי.

עונה שנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה השנייה (20 פרקים) נפתחת חצי שנה לאחר אירועי העונה הראשונה. שיר התגרשה מעמית ועברה לגור עם מוטי בזמן שאמא שלה נפטרה. ניוטון ואורלי טיילו בפרו וקצר התחיל לעבוד ולקרוא את הספר ששרד מהפיצוץ של המכונית של איציק. בינתיים איציק עובד ביקב של אבא של ג'ולייט, סימו. כשדודתם של קצר וניוטון נפטרה, קצר מגלה שהיא למעשה אמו האמתית, ממנה הוא יורש דירה וכסף. ניוטון חוזר לארץ (לאחר שהוא ואורלי נפרדו) והשניים מגלים שאיציק חי כאשר הם רואים אותו במשחק של אייאקס באמסטרדם. החבורה יוצאת לאמסטרדם לחפש את איציק. בינתיים מוטי מגלה שלחברתו לשעבר, רלי אאוחניה, יש בן בגיל המתאים ליחסים ביניהם. כשג'ולייט נפרדת מאיציק עקב מעורבות בעסקת סמים, איציק עובר לבית מלון במרסיי, שם נפגשת החבורה וסיפור חדש מתפתח. חוליה של "המוסד" ובראשה איתי (מהעונה הראשונה) מגיעה גם היא למרסיי לחסל טרוריסט אך הוא ניצל ויורה באיתי. מוטי מציל את איתי וכך החבורה מסתבכת עם הטרוריסטים חסן וג'ורג' המוסלמים-צרפתים. החבורה יוצאת ללא דרכונים כשהיא מבוקשת על ידי הטרוריסטים, קובי והמשטרה הצרפתית למסע חזרה לארץ. החבורה מגיעה למלון "אאוחניה" של רלי בספרד בעזרת קיקה, ישראלית שאיציק הכיר באמסטרדם, ושם מתפתחת מערכת יחסים בין קיקה לאיציק. החבורה משלמת כסף רב לתייר במלון שברשותו יאכטה על מנת שיקח אותם לארץ, אך תקלה טכנית ביאכטה מעכבת את הפלגתם. בינתיים החבורה עובדת במלון כאנשי צוות בשביל שיוכלו לשהות בו עד שיעזבו. בתקופת השהות במלון, מפתחים קצר וניוטון מערכות יחסים עם ענהאל ותמר, אחיות ישראליות עשירות ששוהות גם הן במלון. חוויאר, בעלה של רלי שחשב שאנריקה הוא בנו מגלה שהוא בעצם בנו של מוטי. בינתיים, אוליאל, סוחר סמים ישראלי שעירב את קיקה ואיציק בעסקי ההברחות, מקבל הצעות הן מקובי והן מהטרוריסטים המוסלמים לתת מידע בנוגע למקום הימצאם של החבורה תמורת כסף רב. הוא מנסה לקבל מידע מקיקה ומציע לה כסף בתמורה. קיקה, שזקוקה לכסף על מנת לממן ניתוח השתלת כליה לאחיה, שבמקרה הוא הארכאולוג שתפקידו לתת "הכשר" לחווה של מוטי מטעם רשות העתיקות, משחקת משחק כפול ומטעה את קובי והטרוריסטים לגבי מיקומם המדויק. הטרוריסטים מתים אך קובי ניצל ובורח. החבורה נעצרת על ידי המשטרה אך מוטי מצליח להוכיח את חפותם והם משתחררים. לבסוף חוזרת החבורה לישראל יחד עם ענהאל ותמר ביאכטה שלהן, אך הקשר בין קצר וענהאל מסתיים כשהיא חוזרת לאקס שלה, קובי נהרג על ידי קצר וניוטון. מוטי מוכר את השטח לקבלן תמורת כסף רב, והם מתעשרים.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2010, זכתה הסדרה בפרס האקדמיה לטלוויזיה עבור "סדרת הדרמה היומית הטובה ביותר". בנוסף, הייתה הסדרה מועמדת לשני פרסים נוספים (הבימוי הטוב ביותר והתסריט הטוב ביותר).

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארבע הדמויות הראשיות בסדרה. מימין לשמאל: מוטי, איציק, קצר וניוטון

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מרדכי (מוטי) אמויאל (שלום מיכאלשווילי) - מנהיג החבורה. בנם של ראובן ושולה, אח של סיוון, ונכדו של ויקטור (בעל החווה) שמעניק אותה אליו מכל נכדיו כירושה. בעברו קיים מערכת יחסים עם שיר בהודו והקשר מתחדש במהלך הסדרה. עובד בחברה קדישא כשוטף גופות. בעונה השנייה יוצא מוטי לספרד לחפש אחרי חברתו הספרדייה לשעבר, ומגלה שיש לו בן ממנה.
 • יצחק (איציק) בנסולי (עוז זהבי) - רודף שמלות חסר מעצורים, אשר מתגורר בחווה יחד עם מוטי, ניוטון וקצר. איציק עובד במוסך קטן בירושלים ומקושר עם עבריינים. מסתבך עם עולם הפשע וסוגר עסקת עד מדינה עם המוסד. בעונה הראשונה מנהל רומן/קשר עם ג'ולייט, אשתו של קובי. ובסופה נאלץ לביים את מותו בעקבות הסתבכות עם עבריינים ולעזוב את חבריו, אך לבסוף התאחד איתם לאחר שאלה גילו שהוא חי ויצאו לחפש אותו באמסטרדם במהלך העונה השנייה.
 • מורלי (ניוטון) אביטל (חנן סביון) - מתגורר בחווה יחד עם מוטי, איציק וקצר. ניוטון נוטה לרקום תוכניות סבוכות (ולעתים מטופשות) ומכאן נגזר כינויו. במהלך הסדרה הוא מתאהב בסטודנטית בשם אורלי ,אך יחסיהם נגמרים כשהיא בוגדת בו עם חבר שניוטון הכיר בזמן טיולם לפרו. לאחר מכן, מתפתח בינו לבין תמר, אורחת במלון שניוטון שהה ועבד בו בספרד.
 • רענן (קצר) קריסי (גיא עמיר) - בן דודו של ניוטון, מתגורר בחווה יחד עם מוטי, איציק וניוטון. קצר הוא בעל "פתיל קצר", ומכאן נגזר כינויו , אך הוא עובד על כולם שככה מכנים אותו מפני שאבא שלו נולד בלי רגליים. אוהד שרוף של בית"ר. בעונה השנייה מגלה כי הוא מאומץ ואמו הביולוגית היא למעשה מי שהכיר כדודתו הנכה, יונה. הוא מתאהב בענהאל, בחורה בכיסא גלגלים שהיא אורחת במלון בו הוא שהה ועבד, אך הקשר ביניהם נגמר כשהיא חוזרת לאקס שלה.

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יעקב (קובי) שרביט (אביב אלוש) - האנטגוניסט הראשי בסדרה. חבר לשעבר של איציק, ואיש העולם התחתון. היה נשוי לג'ולייט, וכשגילה שאיציק ניהל רומן עם אשתו מנסה לחסל אותו. בעונה השנייה מגלה קובי כי איציק חי ונוסע לחפש אחריו בצרפת, ובמהלך המסע שלו הוא מסתכסך עם המאפיה הערבית. בפרק האחרון נרצח על ידי קצר וניוטון.
 • עמית פלד (דן שפירא) - האנטגוניסט הראשי בעונה הראשונה. בן למשפחת פלד בעלת סוכנות הביטוח "פלד ביטוחים", מהגדולות בארץ. ביריבות חריפה עם גיסו עודד על תפקיד הסמנכ"ל, כשאביו מתקיל אותו בעקביות. ביריבות חריפה עוד יותר עם מוטי על לבה של שיר ועל השטח; מחבל בניסיונות גיוס הכסף של מוטי וחבריו בכל דרך אפשרית, בעזרתם של איתי ויולי.
 • שיר אמבר (אפרת דור) - בת זוגו של עמית בתחילת הסדרה, אשר עובדת כעורכת הדין בחברת "פלד ביטוחים". בסוף העונה הראשונה מתחתנת עם עמית בלית ברירה. בעבר קיימה מערכת יחסים עם מוטי בהודו והקשר ביניהם מתחדש במהלך הסדרה. בעונה השנייה מתגרשת מעמית וחוזרת למוטי, אך היא עוזבת אותו בסוף העונה אחרי שמוטי סיפר לה שהיה מוכן לבגוד בה בשביל להישאר עם הבן שלו, אנריקה.
 • איתי (עמוס תמם) - חברו הטוב ביותר של עמית, ויוצא סיירת. איתי הוא סוכן מוסד, אשר מתמקד באיסוף חומרים שיביאו להרשעתו של סרגוסטי. הוא מתאהב ביולי ומכניס אותה להריון. בעונה השנייה הוא נפצע תוך כדי מבצע חיסול, אך ניצל על ידי מוטי.
 • אורלי (נלי תגר) - סטודנטית למחשבים, וחברה של ניוטון בעונה הראשונה. השניים נפרדים תוך כדי טיול לפרו מכיוון שהיא בגדה בו.
 • ג'ולייט (אלינור קלוגר) - אשתו של קובי. במהלך העונה הראשונה מתאהבת באיציק ותובעת גירושין מקובי, והעניין מסכן את חייו של איציק. אך לבסוף נפרדת מאיציק בעקבות גילוי על כך שהוא משתמש בדרכים בלתי כשרות להשגת כסף.
 • יולי ברקאי (דנה פרידר) - חברתה הטובה של שיר. מתעבת את מוטי, מה שמשחק חלק גדול בהשפעתה על שיר ועל מערכת היחסית ביניהן, מנסה את מזלה אצל עמית בניסיון להיות איתו אך לבסוף מתאהבת באיתי ונכנסת להריון ממנו.
 • ויקטור (גבי עמרני) - סבו המנוח של מוטי. נראה בפלאשבקים במהלך הסדרה, ומתואר כאיש חכם ונעים הליכות.

דמויות משנה נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה ראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סיוון אמויאל (גלוריה בס) - אחותו של מוטי, מצליחה בלימודים אך כמעט מידרדרת לפשע בגלל הצורך בכסף שמשפחתה הענייה אינה מצליחה לספק. מתאהבת באיציק אך הוא מבהיר לה שלא יהיה ביניהם כלום בגלל שהיא אחותו של חברו מוטי ומפני שהוא לא אוהב אותה, לאחר מכן, היא מתאהבת בתבור ילד עבריין והם הופכים לזוג.
 • ראובן אמויאל (אורי גבריאל) - אביהם של מוטי וסיוון. עובד כמאבטח. כועס על בחירת סגנון החיים של מוטי, מה שגורם לו לניכור.
 • שולה אמויאל (רובי פורת-שובל) - אמם של מוטי וסיוון. בקביעות מנסה "לרכך" את ראובן, אך ללא הצלחה.
 • תבור (אור בן מלך) (עונה ראשונה) - תלמיד תיכון הלומד יחד עם סיוון ומחזר אחריה. מבצע שליחויות עבור סרגוסטי.
 • אביגיל אמבר (גילת אנקורי) (עונה ראשונה) - אמה של שיר, אישה אמידה. לאורך הסדרה חוזרת אליה מחלת הסרטן. נפטרה לאחר אירועי העונה הראשונה.
 • שלמה (נתן זהבי) - בעל מוסך בו עובד איציק. לקח את איציק אל ביתו כשאיציק היה קטן וברח מהבית, וגידל אותו.
 • זבולון (זוטא) חג'בי (נבו קמחי) - מכר ותיק של הרביעייה, איש מוגבל שכלית שזוכה בפרס הגדול בלוטו.
 • צוף נקדימון (פיני טבגר) - הומוסקסואל צעיר, דתי לשעבר, חולה סופני. מוטי עוזר לו לפתור סכסוך משפחתי וצוף מחזיר לו טובה.
 • שעיה נקדימון (אמנון וולף) - אחיו החרדי של צוף.
 • עודד (קובי מחט) - גיסו של עמית, הופך לסמנכ"ל חברת "פלד ביטוחים".
 • יאיר פלד (פולי רשף) - אביו המנוכר של עמית, מנכ"ל חברת "פלד ביטוחים"מסוכסך עם בנו.
 • ויקטור (גבי עמרני) - סבו המנוח של מוטי.
 • מור (חנה רטינוב) - חברתה הטובה של סיוון, הלומדת איתה יחד בתיכון.
 • מזל אוחיון (אנדריאה שוורץ) - בעלת פיצוציה, מתאהבת בקצר.
 • משטוואה (קובי מרציאנו) - עובד בשביל קובי ומשרת אותו. משטוואה - משטרה, והוא נקרא כך מכיוון שיש לו בעיית דיבור, הוא מבטא את האות ר' כ-וו, בדומה לאלמר פאד.
 • סרגוסטי (אורן ביין) - ארכי-פושע, בכיר בעולם התחתון שקובי לכאורה עובד עבורו. בסוף העונה מתברר שלאורך תקופה ארוכה היה צמח ושימש כלי בידיו של קובי, נהרג בידי קובי כדי שיוכל לברוח מהארץ. באחד מהפרקים מתגלה כי הוא למעשה הומוסקסואל ובמהלך אקט מיני עם גבר קובי "הפתיע" אותו. סבו של מוטי נכנס במפתיע לחדר והלם בו נמרצות עם מחבט על כך שאיים לפגוע במוטי כשעוד היה ילד, וכך הפך לצמח.

עונה שנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • רלי אאוחניה (מרתה הרמידה) - מנהלת מלון בוטיק בספרד. בעבר ניהלה רומן עם מוטי בעת שטיילה בישראל. לה ולמוטי בן משותף - אנריקה, שמוטי לא יודע עליו. מכונה גם אלי אוחנה עקב הדמיון בשמם, מותירה זיכרונות רבים על מוטי. נשואה לחוויאר.
 • חוויאר (זהר ליבה) - בעלה של רלי אאחוניה. שוטר במשטרת ספרד. חושב שיש לו בן מרלי בשם אנריקה אך למעשה הוא לא יודע שהוא בעצם הבן של מוטי האקס של רלי שהכירה מזמן בישראל, בסוף הוא מגלה זאת ועוזב את הבית אך לאחר שיחה עם מוטי הוא משתכנע וחוזר הביתה.
 • קיקה (גל גדות) - ישראלית בעלת קופי שופ בהולנד. מסבכת את איציק בעסקת סמים. אחותו של דני.
 • ג'וני (יוסוף סווייד) - מטייל ישראלי בדרום אמריקה שפגש את ניוטון במהלך הטיול שלו בפרו עם אורלי. ניוטון מנסה להיות כמוהו ונוהג לצטט אותו לרוב. לאחר שאורלי וניוטון נפרדו ניוטון גילה שג'וני מנהל רומן עם אורלי.
 • ענהאל (אור גרוסמן) - ישראלית בת עשירים הלנה בספרד בבית המלון של רלי אאוחניה. נכה בכיסא גלגלים. אחותה של תמר. בינה ובין קצר מתנהל מעין רומן שנגמר אחרי זמן כשהיא חוזרת לאקס שלה.
 • תמר (דינה סנדרסון) - ישראלית בת עשירים הלנה בספרד במלון של רלי אאוחניה. אחותה של ענהאל. בינה ובין ניוטון מתנהל מעין רומן.
 • ג'ורג' (הרצל טובי) - חבר ב"מאפיה הערבית" שהחבורה מסתבכת איתם.
 • חסן (אורי מדריק) - חבר נוסף ב"מאפיה הערבית" שהחבורה מסתבכת איתם.
 • דני (רועי שגב) - ארכאולוג מאגף העתיקות בעיריית ירושלים האחראי על החפירות בחווה של מוטי. אח של קיקה. חולה דיאליזה, מנסה "להתחיל" עם שיר.
 • סימו (אלברט אילוז) - אביה של ג'ולייט, בעל יקב בצרפת.
 • אנריקה (גל מלקוס) - הבן של מוטי ורלי. מכנה את מוטי "מסיניו" (נגזר ממסי) לא מודע לקשר של מוטי לחייו.
 • אוליאל (אלכס חקון) - יהודי צרפתי מיליונר העוסק בסחר בנשק ובעסקאות סמים. אוהב מוצארט ואף מנגן בעצמו, המפעיל של קיקה ואיציק, ובהמשך הסדרה מוכן לשלם כסף רב על מנת לשים ידיו על איציק.

תגובת הקהל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה הגיעה ללמעלה מ-30 מיליון צפיות והזמנות בHOT VOD. במאי 2010, דרשה המועצה לשידורי כבלים ושידורי לוויין מ-HOT להעביר את שעת השידור של הסדרה מ-21:30 ל-22:00 ולסווגה לגילאי 18 ומעלה, מאחר ש"קיים חשש סביר שהסדרה מעודדת לכאורה שימוש בסמים".[1]

באוקטובר 2011, התפרסם כי פורמט הסדרה נמכר לחברת הפקה אמריקאית.[2][3] ביולי 2012 פורסם כי הסדרה נמכרה לשידור ברשת FOX האמריקאית.

פסקול[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקראת סיום העונה הראשונה הקליטו חברי החבורה שיר על נעימת הפתיחה של הסדרה, הכלל משפטים ומונחים מתוך חיי הסדרה. השיר נקרא "עולם ורוד".

בעונה השנייה נחשף קשרו של ניוטון לבן אדם בשם ג'וני, אותו פגש בטיול בפרו. ג'וני משפיע על ניוטון והוא מציג בפניו שיר המלווה את עלילת הסדרה. השיר הוקלט על ידי בית הבובות ונקרא "שירו של ניוטון".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הקודם:
2009 - לא הייתה
פרס האקדמיה לטלוויזיה - סדרת הדרמה היומית
2010 - עספור
הבא:
2011 - לא הייתה