פסטיבל העוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פסטיבל העוד של ישראל נוסד בשנת 2000 בירושלים, ביוזמת המפיק והמנהל האמנותי אלי גרינפלד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפסטיבל העוד יש גוון מוזיקלי ייחודי של מוזיקת עולם, הנשענת על מסורות מוזיקליות של הים התיכון, המחברת בין ישן לחדש, בין מזרחי למערבי, בין ערבי ליהודי. מגוון קולות מהבלקן ומצפון אפריקה, מאירן ומטורקיה, לצד מוזיקה ישראלית המתבססת על מסורות אלה מתעלים מעל מחלוקות אתניות, דתיות או פוליטיות. גם הקהל, בהתאם, הוא קהל מעורב[1].

בשנת 2003 יזם גרינפלד שלוחה תל אביבית לפסטיבל העוּד, בהפקת צוותא. פסטיבל העוּד של תל אביב", מתקיים מדי חודש אוגוסט. הופעות נבחרות מהפסטיבל מתקיימות גם במהלך חודש נובמבר שאחריו.

פסטיבל העוד בסימן שירת נשים 2021[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2021, התקיים פסטיבל העוד בירושלים בסימן שירת נשים[1] הופיעו בו אֹמניות, שחוקרות מסורות מוזיקליות מבית אמא-אבא-סבתא, מאתרות קשישי עדה, שיכולים עדיין לשיר את שירת המקור, חושפות טקסטים נושנים, לומדות טכניקות הפקה קולית, לומדות את שפת המקור לעיתים בלהג נשכח. על בסיס מקצבים מסורתיים, מלודיות והרמוניות מרחבי המזרח התיכון, הן יוצרות מוזיקה עכשווית[1].

ממשתתפי הפסטיבל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפסטיבל העוּד של תל אביב מופיעים מדי שנה סולני עוּד במוזיקה מקורית לצד קלאסיקות ים תיכוניות, מופעי בכורה ובמה לפרויקטים מיוחדים בתחום.

בין סולני העוּד הבולטים שהופיעו בפסטיבל, ותיקים לצד צעירים: תייסיר אליאס, יאיר דלאל, ניזאר רדואן, דרוויש דרוויש (פרס ראשון בתחרות העוּד של קהיר), וואסים עודה, (פרס שני בתחרות העוּד של קהיר), אמיר שהאסר, יואל בן שמחון, זיאד חביב, יניב טייכמן, אלון אמאנו קמפינו, סעיד עג'מי.

בין הזמרים והאמנים שהשתתפו בפסטיבל העוּד של תל אביב בתוכניות מיוחדות לפסטיבל: זהבה בן, לובנה סלאמה, גלית גיאת, שלמה בר, טינה מסהרה סיטי, לאה שבת, חיים אנקרי, גיל רון שמע.

בפסטיבל 2021, השתתפו מספר זמרות וביניהן: נטע אלקיים, מורין נהדר, מור קרבסי ולונא אבו נסאר, שיוצרות מוזיקה עכשווית המבוססת על מקצבים מסורתיים, מלודיות מרחבי המזרח התיכון - והגוון הייחודי לו[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 4 פדר, יון (28 בנובמבר 2021). "עם הנשים בפרונט: "פסטיבל העוד" העניק חוויה מקורית ועוצמתית לבאיו". Ynet (בעברית). בדיקה אחרונה ב-29 בנובמבר 2021. 
P music.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מוזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.