פענוח יציאת מצרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פענוח יציאת מצרים
The Exodus Decoded
ExodusDecoded.jpg
בימוי שמחה יעקובוביץ'
הופק בידי ג'יימס קמרון
תסריט שמחה יעקובוביץ'
צילום רוס גוזי
מדינה קנדה, ישראל, מצרים, יוון
חברת הפקה ערוץ ההיסטוריה
חברה מפיצה A&E נטוורקס עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 2006
משך הקרנה 93 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה סרט תיעודי עריכת הנתון בוויקינתונים
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
ציור הקיר הנודע מקבר בני חסן

פענוח יציאת מצריםאנגלית: The Exodus Decoded) הוא סרט תעודה בהפקת ערוץ ההיסטוריה, שדן בהִיסְטוֹרִיּוּת של סיפור יציאת מצרים ומציע הסברים טבעיים לניסים כעשר המכות וקריעת ים סוף על פי ממצאים ארכאולוגיים. יוצר הסרט הוא במאי סרטי התעודה שמחה יעקובוביץ' והמפיק הוא ג'יימס קמרון. הסרט שודר לראשונה ב-16 באפריל 2006 בערוץ דיסקברי הקנדי ואף הוקרן בפסטיבל הקולנוע ירושלים.

תוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט זה, המשלב אנימציות ממוחשבות בתלת ממד, מנסה יעקובוביץ' לענות על השאלה האם יציאת מצרים היא אמת היסטורית או שמא רק מיתוס. במשך כשש שנים ניסו יעקובוביץ' וחוקרים אחרים לאתר תגליות ארכאולוגיות בספריות, במוזיאונים ובאתרים ארכאולוגיים ברחבי העולם, שיכולות להעיד על אמיתות המאורעות כפי שהן מופיעות בספרי התנ"ך - בראשית ושמות. על פי יוצרי הסרט, יוסף היה מנהיג ששלט במצרים העתיקה, מכות מצרים מוסברות באמצעות תופעות טבע ברורות המתרחשות גם בימינו וקריעת ים סוף מוסברת אף היא. כמו כן, נעשה ניסיון לאתר את מיקומו המדויק של הר סיני (אשר מכונה בסרט הר השם) וכן מראים יוצרי הסרט עדויות ראשונות לקיומו של ארון הברית.

הסרט מתאר את יוסף כאחד משליטי השושלת החיקסוסית, שהשתמש בטבעת חותם שעליה מוטבע השם "יעקבהר". זהו השימוש היחידי בהיסטוריה של מצרים העתיקה בשם עברי מהתנ"ך ("יעקב").[1]. החיקסוס היו עם השייך לקבוצת עמים שמיים, שהשתלט על מצרים העתיקה במאה ה-18 לפנה"ס. השתלטות זו הקלה על יוסף, שהיה אף הוא ממוצא שמי, לעלות לגדולה במצרים.

הסרט טוען כי יציאת מצרים צריכה להיות מתוארכת למאה ה-15 לפנה"ס (בניגוד לתפיסה המקובלת המתארכת את היציאה ואת האירועים מספר שמות למאה ה-13 לפנה"ס), כי בני ישראל הם החיקסוס וכי יציאתם ממצרים היא האירוע המכונה: "גירוש החיקסוס" שנערך בימי פרעה יעחמס הראשון (המזוהה גם כפרעה מספר שמות שבימיו התרחשה יציאת מצרים) או בשמו הנוסף: "אחמוסֶה" שמשמעות שמו על פי הסרט היא "אח משה", אחיו של משה.

הסרט מציג עדות לכאורה לירידת יעקב ובני משפחתו למצרים המומחשת בציור הקיר הנודע מקבר בני חסן המציג שיירת נוודים שמיים היורדת למצרים.

הסרט ממחיש את עבדות בני ישראל בכתובת שנמצאה במערת מכרה שבסרביט אל-ח'אדם ובה נכתבה פנייה בכתב אלפביתי שתואר בסרט כמעין כתב עברי עתיק לאל בשם "אל" (כפי שבני ישראל כינו את אלוהים) מצד אחד העבדים שיושיע אותם מן המצב הקשה הזה של העבדות, עשר המכות מוסברות בסרט כתופעות מהתפרצותו של הר הגעש סנטוריני שביוון ועל פי הסרט המכות והשפעותיהן מופיעות בכתובות מצריות כמו פפירוס איפוור (פפירוס ליידן מספר 344) וכן מוסברת חציית ים סוף (הוצע לזהות את המילה העברית "סוף" עם המילה המצרית "טוף") במקום שנקרא נהר "אל בלע" בכתובת מצרית שבה רשום כי אדם בשם "נסיך המדבר" (לכאורה משה) הוביל אנשים שכונו על ידי המצרים בשם ה"מרושעים" (כביכול העברים) למקום זה ושם נוצרה חציית הים שמוסברת בכתובת בכתב הירוגליפי כ"שלוש גלים" המסמלים "ימה" שלצידם מופיעים שני "סכינים" שמשמעותם "נחצה לשניים".

ההסבר המדעי לתופעת חציית ים סוף בסרט מוצג כתזוזה של הלוחות הטקטוניים שגרמו ליבשות בכלל ולמצרים בפרט לנוע 1.5 מטרים לאחור וכתוצאה מכך נוצרו שטחי אדמה בימה שבהם חצו בני ישראל את ים סוף. בני ישראל חיו בעיר אווריס שבה חיו גם סוחרים יווניים בני התרבות המיקנית שהגיעו למצרים, ואף היוו חלק ממאמיניו של משה, כנזכר בתורה בשם "ערב רב", ואותו עם היווני הנקרא: "דננוי" הוא זה שהפך לשבט דן המקראי, שעזר לבנות את כלי המשכן. לפי ההסבר, חלק מאנשי הדננוי חזרו לאי מולדתם היווני לאחר יציאת מצרים, והנציחו בקבר מלפני כ-3,500 שנה את יציאת מצרים. על לוחות הקבר מצויר לוחם חמוש ברומח רכוב על מרכבה המובלת על ידי סוס כשהוא רודף אחרי אדם אשר אוחז במקל, בין שני צידי הים. בציורים נוספים ממשיך תיאור המרדף ושם הנרדף מסתובב אל הרודף ומרים את מקלו מעלה ובציור השלישי מרכבת הרודף וסוסיו מתפרקת בתוך גלי הים, והנרדף ממשיך לעמוד.

הסרט טוען כי ג'בל חשם א-טריף הוא הר סיני המקראי, תוך כדי הצגת כמה וכמה טענות לביסוס טענתו.

הסרט מתאר את שלושת כלי המשכן כנראים בתכשיט שמוצג במוזיאון יווני באתונה הסוקר בין היתר גם את התרבות המיקנית, כולל מראהו של ארון הברית ששכן באוהל מועד. בסרט מוצג הר סיני כג'בל חשם אל-טאריף, הר הנמצא בטווח של כ-35 קילומטר מתמנע, אותו מכנים יוצרי הסרט בשם: "הר השם", כאשר המיקום של ההר נחשף בעזרת רמזים למיקומו כפי שהם מובאים בתנ"ך עצמו.

הסבר אמוני לזווית המדעית של יציאת מצרים מספקים קמרון ויעקובוביץ':

נראה שהמקרא, הגאולוגיה והארכאולוגיה מספרים כולם את אותו הסיפור. אך ספקנים, שהיו רוצים להתייחס ליציאת מצרים כאל מיתוס, עשויים להתנגד לרעיון שזה אכן קרה, מפני שעובדה זו עשויה לרמז על כך שהאל אכן קיים. מצד שני, מאמינים עלולים לחשוב שהסבר מדעי של המקרא מוציאה את האל מחוץ לתמונה. אך בספר שמות האל אינו מבטל את כוחות הטבע. הוא עושה בהם שימוש. במילים אחרות, על פי המקרא, עלינו להיות מסוגלים להבין את המדע מאחורי הנסים.

פענוח יציאת מצרים

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט ספג ביקורת מצד חוקרי מקרא ואיג'יפטולוגים, ששללו את מסקנותיו של יעקובוביץ' ואת שיטות העבודה שלו.

האגיפטולוג מנפרד ביטאק, שראיון איתו נכלל בסרט, כתב עליו מאמר ביקורת חריף[2]. הוא טוען שדבריו בסרט נערכו כך שנוצר רושם כי הוא תומך בטיעון של יעקובוביץ', בעוד שהוא מתנגד למספר נקודות מפתח בו. הוא העריך שדברי שאר מומחים שרואיינו בסרט, כמו דונלד רדפורד מאוניברסיטת המדינה של פנסילבניה, זכו לטיפול דומה. ביטאק גם פטר כ"שטויות" טענה בסרט שהוא חושש מן השלטונות המצריים.

כריס הרד, פרופסור לדתות באוניברסיטת פפרדיין, הציג סדרת מאמרי ביקורת[3] על הסרט. בין טענותיו:

 • הסרט מתארך את יציאת מצרים לשנת 1500 לפנה"ס, ומקשר את הניסים להתפרצות הר הגעש סנטוריני, אולם התפרצות זו מתוארכת לכמאה שנים מוקדם יותר[4].
 • יעקובוביץ' מזהה את פרעה המקראי עם המלך יעחמס הראשון, שאת שמו הוא מבטא בהגיה "אחמוסה". לטענתו, זהו שם מצרי שמשמעותו 'הירח נולד', אולם ייתכן שנבחר גם בגלל הדמיון הצלילי שלו למילים העבריות "אח משה". הרד טוען שלפי מקורות שקרא הגייה נכונה של ההיירוגליפים המתייחסים לשמו של יעחמס מבוטאת ah-mos ולא akh-moh-se.[5]
 • הסרט מציג כתובת במכרה עם פנייה לאל בשם "אל" כהוכחה לכך שהעבדים במצרים השתייכו לעם ישראל, אולם "אל" היה האל הראשי גם במיתולוגיה הכנענית ומופיע בדתות מסופוטמיות נוספות ובדת הפיניקית.[6]

הארכאולוג המקראי והבריאתן[7] ד"ר בראיינט ג'. ווד כתב במאמר ביקורת אודות הסרט שיעקובוביץ משנה את לוחות הזמנים כרצונו ומפרש ממצאים ארכאולוגיים באופן שגוי[8]. לדוגמה:

 • כדי ליישב את שנות מלכותו של יעחמס הראשון עם התיארוך המסורתי של יציאת מצרים, יעקובוביץ מקדים את יציאת מצרים בכ-50 שנה ומאחר את מותו של יעחמס בכ-50 שנה. ווד טוען שיעקובוביץ אינו מציג ראיות להצדקת שינויים אלה בלוחות הזמנים.
 • יעקובוביץ טוען שגירוש החיקסוס הוא יציאת מצרים אך מתעלם מכך שהחיקסוס לא היו עבדים אלא סוחרים עשירים ששלטו במצרים כמאה שנה, והם לא ברחו ממנה אלא גורשו בכוח הזרוע.
 • יעקובוביץ מציג ציור מקבר בני חסן, קובע כי הוא מתאר את בני יעקב היורדים מצרימה ומתארך אותו לשנת 1700 לפנה"ס, אולם למעשה הציור מתוארך על הכיתוב שעל גביו לסביבות שנת 1890 לפנה"ס. בנוסף, הציור מזכיר קבוצה של 37 אנשים, בעוד בני יעקב מנו 66 אנשים. בנוסף, הציור מציין שהקבוצה הגיעה מאזור בשם "שוט", שלא מוכר ככינוי מצרי לארץ ישראל.
 • יעקובוביץ מציג חותמת עם השם "יעקוב-הר" וטוען כי חותם זה שימש את פקידיו של יוסף בן יעקב, אולם לא מובן מדוע החותם נושא את שם אביו של יוסף ולא את שמו שלו. בנוסף, "יעקוב" היה שם נפוץ במרחב השמי, וחותמות הנושאות שם זה נמצאו בכמה מקומות בארץ ישראל ובמצרים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • התכתבות בין יעקובוביץ לרונלד הנדל, פרופסור למקרא וללימודים יהודיים מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה, בעקבות מאמר ביקורת של הנדל על הסרט.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ יעקב מלך מצרים, www.news1.co.il
 2. ^ Bietak, M. (2006). The volcano explains everything - or does it?. Biblical archaeology review, 32(6), 60-65.‏
 3. ^ הבלוג שלו, מתוך ארכיון האינטרנט
 4. ^ רשימת ההתפרצויות הגדולות בהיסטוריה
 5. ^ Higgaion » The Exodus Decoded: An extended review, part 2
 6. ^ Higgaion » The Exodus Decoded: An extended review, part 5
 7. ^ הוא חבר בכיר בארגון Associates For Bible Archeology שדוגל באמיתות ההיסטורית של כתבי הקודש, ואף ערך את המגזין שלו במשך 17 שנה.
  הדף של ברייאנט ג'. ווד באתר Creation.com
 8. ^ המאמר של ווד בארכיון האינטרנט