לדלג לתוכן

פרס קיפוד הזהב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קיפוד הזהב
סמליל הפרס
סמליל הפרס
תיאור מוענק מדי שנה עבור מצוינות בתחום תיאטרון הפרינג'
מדינה ישראל
תקופת הפרס 2005–הווה (כ־19 שנים)
אתר רשמי

פרס קיפוד הזהב (פרס תיאטרון הפרינג') מוענק מדי שנה עבור מצוינות בתחום תיאטרון הפרינג' בישראל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרס תיאטרון הפרינג' – קיפוד הזהב, הוקם בשנת 2005, על ידי יוסי פרוסט ראש מינהל תרבות לשעבר ומנהלי בתי הפרינג' וקבוצות התיאטרון העצמאי בישראל. בין המייסדים היו ניקו ניתאי מייסד תיאטרון הסימטה ותיאטרון קרוב, עירית פרנק מנהלת תיאטרון הסימטה, גיא כהן נציג תיאטרון נוצר, כרמית יעקובסון נציגת תיאטרון תמונע, ומשה טנא מנכ"ל צוותא.

העמותה הוקמה כשתחום הפרינג' קיבל מדי שנה פרס אחד בלבד במסגרת פרס התיאטרון של התיאטראות הממוסדים בישראל, ועל רקע העובדה שהעשייה התיאטרונית העצמאית, החוץ ממסדית, זוכה לכבוד עצום בכל העולם.

בטקס הראשון שהתקיים בשנת 2005 בתיאטרון תמונע, הוחלט על יצירת אירוע בעל אופי המתאים לתחום העשיה התיאטרונית העצמאית.

בכל שנה מחולקים הפרסים ב – 16 קטגוריות שונות, הצגת השנה, במאי השנה, שחקן ושחקנית השנה, מעצב תפאורה, מחזאי, מוזיקאי, אמן הווידאו התלבושות וכו'. כל שנה הטקס מתקיים באחד מאולמות הפרינג' בארץ, כל שנה במקום אחר ומתנהל ברוח המיוחדת של המקום.

כל שנה במסגרת הטקס מוענק גם פרס מפעל חיים ליוצר ותיק על תרומה מיוחדת לתחום בישראל. בין המקבלים את פרס מפעל החיים ניקו ניתאי, יוסי יזרעאלי, מרים נבו, אדיב ג'השאן, סמדר יערון, נאווה צוקרמן ועוד רבים וטובים. מספר ההצגות המוגשות הולך וגדל מדי שנה, כתוצאה ישירה מההתרחבות והשגשוג בתחום. בשנת 2019 הוגשו 80 הצגות לתחרות.

בשנת הקורונה 2020 הוגשו מספר דומה של הפקות, אבל בגלל השנה הקשה הוחלט בהנהלת הקיפוד השנה, לחלק פרסים רק לשבע הצגות מצטיינות ללא חלוקה לקטגוריות. בשנת 2020, שנת הקורונה, החליטה ההנהלה כי במקום טקס חלוקת הפרס יתקיים אירוע מחאה בכיכר התרבות. כותרתו הייתה: "תפתחו את התיאטרונים הנעולים, אנחנו יכולים להישמר"..

בשנת 2019, עם מינויו של מרט פרחומובסקי לתפקיד המנהל האמנותי של העמותה ובחירת חברי הנהלה חדשים - ביניהם היו"ר דורון צפריר, עירית פרנק, משה פרלשטיין, מיקי יונס, בהט קלצ'י, עודד אור, אפרת ליפשיץ, נועה שכטר ודורית ניתאי-נאמן - החלה רפורמה ב"קיפוד הזהב", במטרה להפוך את העמותה לגוף המייצג את כל ענף התיאטרון העצמאי והפרינג'. במסגרת זו הוקמו האקדמיה לתיאטרון עצמאי ולפרינג' וכן פסטיבל קיפוד הזהב, המציג את מיטב הצגות הפרינג' של השנה, בליווי סדנאות, כיתות אמן, מפגשים עם יוצרים ועוד[1].

חלק מזוכי הפרס בשנים עברו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – זוכי פרס קיפוד הזהב

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]