קטלנית (אמצעי לחימה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עמדת "קטלנית" חמושה במק"כ M2 בראונינג 0.5 אינץ'.
קטלנית חמושה במק"כ 0.5 על גבי נמ"ר

קטלנית (שם רשמי באנגלית: Samson Remote Controlled Weapon Station) היא עמדת כלי ירייה המותקנת על כלי רכב צבאיים או רכב קרבי משוריין ונשלטת מבפנים. הקטלנית פותחה ומיוצרת על ידי חברת "רפאל - מערכות לחימה מתקדמות" הישראלית.

מאפיינים וחימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקטלנית כוללת כלי ירייה המתופעל על ידי העמדה, ומערכת ראייה וכוונות יום או לילה. הקטלנית נשלטת מתוך כלי הרכב עליו היא מותקנת ובכך מונעת חשיפה של החיילים המתפעלים את כלי הירייה לאש אויב. הקטלנית נחשבת למערכת נשק מדויקת ובעלת כוח אש רב.

הקטלנית חמושה לרוב במקלע כבד (מק"כ) מדגם M2 בראונינג 0.5 אינץ' אך ניתן לחמש אותה גם במקלעים אחרים דוגמת מאג 7.62 מ"מ או מקל"ר 40 מ"מ ואף בנשק קל מסוג M-16. ישנה גם גרסה כבדה יותר של הקטלנית המצוידת בתותח אוטומטי בקליבר של 20 מ"מ עד 30 מ"מ ואף בטילי נ"ט.

ב-2011 החלה זרוע היבשה של צה"ל בשדרוג עמדות הקטלנית המותקנות על גבי נגמ"שי הנמ"ר. השדרוגים כוללים עמדת שליטה נוחה יותר, מד טווח לייזר (מט"ל) והוספת אפשרות לירי תוך כדי תנועה.

לקטלנית יש גם גרסה ימית, הנקראת "מיני טייפון". בדומה לקטלנית, מערכת המיני טייפון מותקנת על כלי שיט במדינות רבות. בחיל הים הישראלי, מערכת המיני טייפון מותקנת בחלק מכלי הבט"ש מסוג דבור ודבורה, כשהיא חמושה במקלע כבד (מק"כ) מדגם M2 בראונינג.

לקטלנית קדמה עמדת מאג רפא"ל (OWS) שהורכבה ממקלע מאג שנשלט מתוך הנגמ"ש.

משתמשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קטלנית בוויקישיתוף