קפה טעמון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קפה טעמון הוא בית קפה ותיק בירושלים.

Taamon Cafe-Gallery, Jerusalem.jpg
קפה טעמון בתצלום מאת אלפרד ברנהיים, אוסף מוזיאון ישראל

קפה טעמון שוכן בקרן הרחובות המלך ג'ורג' והלל - מול בית פרומין ששימש משכנה של הכנסת הראשונה. עיקר פרסומו בא בשנות ה-60 וה-70, כאשר שימש מקום מפגש לאנשי בוהמה, תקשורת ושמאל ירושלמים[1].

אודות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשת בתי הקפה טעמון הוקמה ב-1938 וכללה שלושה סניפים. סניפי הרשת בבניין ג'נרלי וברחוב עזה נסגרו ונותר הסניף ברחוב המלך גורג'. מרדכי קופ (נפטר באוקטובר 2018), בעל קונדיטוריה שסיפק לרשת עוגות ודברי מאפה, קנה את הסניף מבעליו המקוריים והחל להפעילו בשנות ה-50. מיקומו של הקפה מול בנין הכנסת הראשונה, משך לשם עיתונאים ואנשי תקשורת ירושלמים[2]כמו: חיים יבין, מוטי קירשנבאום, אמנון דנקנר, מיכה שגריר, אהרון בכר, ישראל סגל, דן בירון, שרי רז, יענקל'ה רוטבליט, גדעון קוץ ואחרים. אנשי אקדמיה, כמו פרופ' דן הורוביץ, פרופ' אריה זקס, פרופ' שאול פוגל (אנ') ואחרים, סטודנטים ואנשי בוהמה: ראיף אליאס, דוד מונשיין דודו קופרמן "ראש העיר". בהמשך הצטרפו למקום אמנים: מרדכי ארדון, מירון סימה, יוסי שטרן, אברהם אופק, יגאל תומרקין, עדה המאירית, פעילי שמאל ופנתרים שחורים ביניהם: דן עומר, חיים הנגבי, אריה בובר, אבי ברדוגו, צ'רלי ביטון, סעדיה מרציאנו ואחרים. תרמו לכך גם קרבתה של האקדמיה לאמנות ולעיצוב בצלאל, מיקומה ברחוב המרכזי של העיר, והיותה של ירושלים דאז עיר קטנה ושוקקת חיים[3].

המקום המה ורחש פעילות ערה כולל ויכוחים וצעקות ומריבות. אחד המאפיינים הבולטים של קפה טעמון הוא הניגוד בין יושבי הקפה הקבועים דאז, לבין מרדכי קופ הבעלים. קופ, יליד העיר העתיקה בירושלים, דור שישי בארץ, נחשב איש בעל דעות ימניות, עובדה שלא מנעה מיושבי המקום לחבבו ולהעריכו, גם אם היו ביניהם ויכוחים. מאוחר יותר זכה קופ בתואר "יקיר ירושלים". יענקל'ה רוטבליט, ואחריו גדעון קוץ, כתבו טור שבועי בשם "סיפורי טעמון" בעיתון הסטודנטים "פי האתון". גדעון קוץ כינס חלק מטורים אלה בספר בשם זה שהופיע ב-1977.

אופיו המיוחד של המקום נשאר גם לאחר שהכנסת העתיקה את מושבה למשכנה החדש. בשנות ה-80 עזבו רוב יושביו הקבועים המפורסמים, אך המקום נשאר פעיל, אם כי במתכונת מצומצמת. משנת 2007 הפעילו את בית הקפה נכדותיו של קופ, אשר עיצבו מחדש את המקום. בשנת 2013 החליט מרדכי קופ למכור את בית הקפה. המכירה צוינה במעין "מסיבת פרידה" מטעמון שסוקרה בתקשורת.

כחודשיים לאחר סגירתו, ביולי 2013, נפתח המקום מחדש תחת השם "לינק טעמון", לאחר שבעל מסעדת ה"לינק" הירושלמית רכש את המקום וביצע שיפוץ יסודי במתחם[4].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גדעון קוץ, סיפורי טעמון, הוצאת טרקלין, תל אביב, 1977 (איורים: עדה המאירית)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ נועם דביר, לדבר בשפת הרחוב, באתר הארץ, 3 באוקטובר 2011
  2. ^ Closed Access logo transparent.svg ענבר טויזר, ‏קפה אחרון ופרידה, באתר "ידיעות אחרונות", 11 אוקטובר 2018
  3. ^ יובל ניסני, בעלי "קפה טעמון" המיתולוגי מרדכי קופ הלך לעולמו. בן 91 במותו, באתר כל העיר, 10 באוקטובר 2018
  4. ^ רועי אלמן, נא להכיר: קפה טעמון החדש, באתר ynet, 11 ביולי 2013.