ראש חבר העמים הבריטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ראש חבר העמים הבריטי
Head of the Commonwealth
איוש נוכחי צ'ארלס השלישי, מלך הממלכה המאוחדת
תאריך כניסה לתפקיד 8 בספטמבר 2022
ייסוד המשרה 28 באפריל 1949 עריכת הנתון בוויקינתונים
איוש ראשון המלך ג'ורג' השישי
האתר הרשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ראש חבר העמים הבריטיאנגלית: Head of the Commonwealth, בצרפתית: Chef du Commonwealth, באפריקאנס: Hoof van die Statebond) הוא תואר מלכותי של העומד בראש חבר העמים הבריטי בו חברות 53 מדינות, שהוא באופן מסורתי (אך לא בהכרח) מלך הממלכה המאוחדת. המלך ג'ורג' השישי היה הראשון לשאת בתואר זה, כיום מחזיק בו צ'ארלס השלישי, מלך הממלכה המאוחדת.

תפקיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראש חבר העמים הבריטי אינו משמש כראש המדינה של מדינות חבר העמים הבריטי (אלא רק של ממלכות חבר העמים הבריטי, אולם בעל התואר נושא תואר זה לכל חייו ומסמל את חבר העמים הבריטי על מדינותיו. אין לנושא התואר סמכות ממשית בקביעת המדיניות של חבר העמים הבריטי.

תואר זה אינו נתון לבית המלוכה הבריטי, אלא ניתן אישית לאליזבת השנייה, והיה יכול להינתן, תאורטית, לאחר מותה של אליזבת, לאדם אחר (שאינו בהכרח המונרך של הממלכה המאוחדת), אולם בעקבות ועידת אדינבורו (ראו להלן) הוא ניתן עם מותה לבנה - צ'ארלס השלישי.

בדיון שנערך בוועידת אדינבורו של חבר העמים הבריטי בשנת 1997 הגיעו ראשי המדינות להסכמה, שהתואר צריך להינתן לאותו אדם הנבחר כמונרך בממלכות חבר העמים הבריטי.

ראש חבר העמים משמש למעשה סמל של חבר העמים הבריטי, ומשתתף בוועידות החבר, במשחקי חבר העמים הבריטי (הנערכים מדי ארבע שנים), וביום חבר העמים הבריטי (יום שני, השני בכל חודש מרץ) הוא נושא נאום לאזרחי מדינות חבר העמים הבריטי.

נהוג שראש חבר העמים נוכח בפגישות ראשי ממשלות חבר העמים הבריטי (CHOGM).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלטת לונדון משנת 1949 אשר נוסחה על ידי ראש ממשלת קנדה, לואי סן-לורן, קבעה כי המונרך יהא הסמל של חבר העמים הבריטי - ואף מדינות שלא היו ממלכות חבר העמים הבריטי, בהתאם להחלטה זו, רואים בראש חבר העמים אך ורק ראש החבר, ולא ראש המדינה, דבר שאפשר למדינות שהן רפובליקות (כגון הודו שהפכה לרפובליקה בשנת 1950) להישאר בחבר העמים.

בשנת 1952 עם עלייתה לשלטון של אליזבת השנייה, היא הפכה לראש חבר העמים.

רק בשנת 1953 הוסף התואר לתארה הרשמי של אליזבת השנייה, ובאותה שנה הועבר חוק בשבע ממלכות חבר העמים באותה עת אשר קבע כי לתארה של המלכה יתווסף התואר "מלכת ממלכת [שם הממלכה] והארצות והטריטוריות האחרות שלה. ראש חבר העמים"[1].

בדצמבר 1960 עוצב דגל המלכה אליזבת השנייה אשר נועד לסמל את המלכה בתפקיד זה (ולא בתפקידה כמלכת הממלכה המאוחדת). בדגל זה נעשה שימוש בעת שאליזבת השנייה ביקרה במדינות חבר העמים או ממלכות חבר העמים, ואף כאשר הייתה בבית מארלבורו שבלונדון - הבניין הראשי של חבר העמים הבריטי, הונף עליו דגל זה ולא הנס המלכותי (דגל אליזבת השנייה כמלכת הממלכה המאוחדת)[2].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Queen of [Realm] and her other Realms and Territories, Head of the Commonwealth
  2. ^ דגל המלכה אליזבת השנייה באתר משפחת המלוכה הבריטית (באנגלית)