שאדו הקיפוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
שאדו הקיפוד
Shadow the Hedgehog
תאריך הוצאה 15 בנובמבר 2005
סוגה פלטפורמה, הרפתקאות ואקשן, משחק יריות בגוף שלישי
פיתוח Sonic Team
הוצאה לאור סגה עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה סגה
סדרה סוניק הקיפוד עריכת הנתון בוויקינתונים
מצבי משחק שחקן יחיד או משחק מרובה משתתפים
פלטפורמות גיימקיוב, Xbox, פלייסטיישן 2
המשחק הקודם סוניק הירוס
המשחק הבא סוניק הקיפוד
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

שאדו הקיפודאנגלית: Shadow the Hedgehog) הוא משחק מסדרת המשחקים סוניק הקיפוד שהופץ בשנת 2005 על ידי סגה ופותח על ידי Sonic team.

בניגוד לרוב המשחקים בסדרת המשחקים של סוניק, משחק זה מתמקד בדמותו של האנטי-גיבור שאדו הקיפוד ובניסיונותיו לשחזר את זיכרונותיו. בניגוד לרוב משחקי הסדרה, למשחק זה טון אפל יותר ואף דורג בארצות הברית לילדים מגיל 12 בלבד. אף על פי שנחשב בידי חלק מהמעריצים למשחק צידי, עלילת המשחק מתרחשת בקו הזמן של הסדרה ומשפיעה על המשכה.

לפי דו"ח של חברת סגה סאמי אחזקות נמכרו בשנת 2006 לבדה 1.59 מיליון עותקים של המשחק.[1]

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכיוון ששאדו הוא אנטי גיבור, לשחקן ניתנת האפשרות לבחור את התקדמות המשחק. בכל הרפתקה שישה שלבים כשבסוף השלב האחרון ישנו בוס אחרון. לפעמים גם בסוף שלבים אחרים ישנו בוס. בכל שלב יש מספר משימות אשר ניתן להשלים רק אחת מהן. ההרפתקה תמשיך בהתאם לבחירה שביצע השחקן. לרוב ישנן שלוש משימות כשכל אחת מהן מייצגת נטייה מוסרית אחרת: טוב, רוע או נייטרליות, כשלפעמים אחת מן האפשרויות נשמטת, כאשר בשלב השישי הבחירה היא בכל מקרה בין טוב לרע. בנוסף, לכל משימה יהיה נציג, כשבדרך כלל משימות טובות מיוצגות על ידי דמות ממשחקי סוניק ומשימות נייטרליות מיוצגות על ידי שאדו.

בשלב עצמו המשחקיות דומה לסוניק הירוס כשהגיבור שולט בשאדו בלבד. בנוסף ליכולותיו האקרובטיות של שאדו הוא מסוגל להשתמש בנשק חם או קר, המתחלקים למספר סוגים, כמו חרבות, אקדחים, רובים, באזוקות ועוד. ישנם שלושה סוגי ניקוד: ניקוד רע, ניקוד טוב וניקוד נייטרלי. ניקוד בעל נטייה מוסרית מושג על ידי ביצוע פעולות בעלי אותה נטייה מוסרית. לדוגמה, שימוש בנשקים אנושיים יזכה את השחקן בניקוד טוב, ולעומת זאת הריגת חיילים בני אנוש תיתן לשחקן ניקוד רע. פעולות רגילות כמו איסוף טבעות תזכה את השחקן בניקוד נייטרלית. בסוף השלב הניקוד בעל אותה נטייה מוסרית של המשימה שהושלמה בא לידי חשבון, כאשר הניקוד הנגדי מחוסר מהניקוד הסופי. הניקוד הנייטרלי בא בכל מקרה בחשבון. בין אם השחקן השלים משימה בעלת נטייה מוסרית, ובין אם השלים משימה נייטרלית, במקרה זה רק הניקוד הנייטרלי בא לידי ביטוי. בנוסף ישנם שני מדי קארמה. אם השחקן יבצע מספיק פעולות קארמיות יוכל שאדו להשתמש באחת מיכולותיו המיוחדות. מילוי מד הקארמה הטובה ייתן לשאדו את יכולת השליטה בכאוס (Chaos Control) שתקדם אותו הרבה מאוד בשלב. מילוי מד הקארמה הרעה ייתן לשאדו את פיצוץ הכאוס (Chaos Blast) שיצור פיצוץ שייחסל את רוב האויבים על המסך. בנוסף כל עוד המד לא התרוקן לשאדו תהיה תחמושת אינסופית וחסינות מפגיעות.

אם השחקן ראה את כל הסופים האפשריים (עשרה במספר) ניתן לשחק בסיפור האחרון, שמספר את הסיפור האמיתי מאחורי הקיפוד האפל.

עלילת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מתייחס לאחר עלילות המשחק סוניק הירוס, ולעיתים נחשב סוניק הירוס כפרולוג לסיפור זה.

שאדו הקיפוד התעורר מקפסולת הקפאה לפני זמן מה וכתוצאה מההקפאה אינו זוכר דבר מלבד שמו ואירוע מעברו, בו הוא מנסה להציל בת אנוש בשם מריה. בין רגע השמיים מאפילים וחייזרים אכזריים פולשים לכדור הארץ. חייזר מעופף בעל עין יחידה בשם עין האבדון (Doom's Eye) מוסר הודעה ממנהיג החייזרים, אבדון שחור (Black Doom). הוא אומר שחייזריו, צבאות השחור (Black Arms) ישתלטו על כדור הארץ תוך זמן מועט. בינתיים על שאדו להביא אליו את שבעת יהלומי הכאוס, כפי שהובטח לו. לפני ששאדו מספיק לדלות ממנו מידע כלשהו, השליח נעלם. שאדו מבין שהדרך היחידה להבין משהו ולקבל מושג על זיכרונותיו היא לאסוף את שבעת יהלומי הכאוס, ועל כן הוא יוצא לדרך.

במהלך חלק מההרפתקאות הוא לומד את מה שהשחקנים כבר ידעו: הוא נוצר לפני חמישים שנה על ידי פרופסור ג'רלד רובוטניק, סבא לדוקטור אגמן ולמריה רובוטניק, נכדתו של ג'רלד וחברתו היחידה של שאדו. הם נפרדו כאשר חיילים ממשלתיים פלשו לתחנת החלל ארק והרגו את מריה. כשגססה היא הספיקה לשלוח את שאדו בקפסולה לכדור הארץ בתקווה שיביא תקווה לאנושות. בחלק מההרפתקאות הוא לומד דברים שקריים, כמו ששאדו הוא שכפול רובוטי של שאדו המקורי, או שהוא נועד להביא אבדון לבני האדם. רוב הסופים אינם קנונים, כמו למשל כשהוא הורג את דוקטור אגמן. אך הסיפור האמיתי מתגלה בסוף, כשהשחקן מגיע לכל הסופים האפשריים.

בסיפור האחרון מגלה אבדון שחור את מקורותיו האמתיים של שאדו. הוא נוצר על ידי פרופסור ג'רלד רובוטניק על מנת להביא תקווה לאנושות, ובין השאר ליצור תרופה שתרפא את נכדתו החולה של ג'רלד, מריה, שחולה במחלה ללא תרופה באותה עת. כדי ליצור את יצור החיים האולטימטיבי נעזר הפרופסור באבדון שחור על ידי כך שהשתמש בדמו כדי ליצור את שאדו. בתמורה הבטיח ג'רלד ששאדו יביא לאבדון שחור את שבעת יהלומי הכאוס. ג'רלד לא ידע על תוכניותיו האמתיות של אבדון שחור, זמן קצר לפני שהחיילים הממשלתיים פלשו לארק, הרגו את מריה ונטעו בו רגשות איבה עזים כלפי המין האנושי. מסתבר שאבדון שחור רצה להשתמש בבקרת הכאוס (Chaos Control), אותה יוכל להפעיל במלוא עוצמתה רק בעזרת שבעת יהלומי הכאוס. בעזרת בקרת הכאוס הוא יוכל לשגר את החללית שלו, השביט השחור, אל מבעד לאטמוספירת כדור הארץ, מכיוון שהספינה לא תוכל לעבור באטמוספירה ללא נזק משמעותי. כשהספינה תיכנס לכדור הארץ היא תוכל להשתלט על כל הכוכב. בינתיים הוא פוקד על חייזריו הנחותים לשאוב את כוח החיים של סוניק, החבורה וגם את של דוקטור אגמן, ויצר מצב שרק שאדו יכול לעצור אותו. כששאדו מגיע אבדון שחור כבר הספיק לשגר את השביט השחור אל מבעד לאטמוספירת כדור הארץ, והוא מנסה לשלוט על שאדו דרך הדם המשותף הזורם בעורקיהם. שאדו מצליח להתנגד ומשתמש בשבעת יהלומי הכאוס להפוך לסופר שאדו כדי להילחם בצורתו האמיתית של אבדון שחור, שד האבדון. כשהוא מביס אותו הוא משגר את השביט השחור כך שיתנגש באסטרואיד. לאחר מכן הוא הולך אל תחנת החלל ארק, להניח את העבר מאחור ולהתחיל חיים חדשים.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק זה נחשב לא טוב בקרב השחקנים כשהוא סובל מבעיות טעינה, מצלמה גרועה, וחזרות רבות על שלבים (כדי לסיים את המשחק יש לשחק בשלב הראשון 10 פעמים לפחות). בנוסף השימוש בנשקים קשה ולקוי. ממוצע הציונים במטקריטיק עומד על 50%, שנחשב לציון כושל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שאדו הקיפוד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]