סוניק הקיפוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "סוניק" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו סוניק (פירושונים).
סוניק הקיפוד

Sonics.PNG
משמאל: אחת הגרסאות המוקדמות של סוניק. כפי שהוצג במשחק הראשון "Sonic the Hedgehog"
מימין: אחת הגרסאות המאוחרות של עיצוב הדמות של סוניק. כפי שהוצג במשחק "סוניק הקיפוד" משנת 2006.

הופעה ראשונה Rad Mobile (בהופעת אורח, ב-1991)
יוצר(ים) נאוטו אושימה
יוג'י נאקה
הירוקזו יאסוהארה
עוצב על ידי

משחקי וידאו
נאוטו אושימה (סוניק הקיפוד)
משחקי וידאו
נאוטו אושימה (סוניק הקיפוד)
יוג'י אואקאווה (Sonic Adventure)

מדבבים (עברית) דן קיזלר (סוניק הקיפוד)
עידו מוסרי (סוניק X)
לירון לב {סוניק הקיפוד}

סוניק הקיפוד (באנגלית: Sonic The Hedgehog) הוא דמות משחקי וידאו פופולרית מבית חברת סגה היפנית. סוניק, מלבד כיכובו בסדרת המשחקים המצליחה, הוא גם קמע של החברה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב- 23 ביוני 1991 יצאה ביפן וארצות הברית (ובהמשך גם באירופה ובישראל) קונסולת משחק מדור ה-16 ביט, ה-"סגה מגה דרייב" (בארצות הברית "ג'נסיס") של חברת סגה. סגה ניסתה ליצור דמות שתזוהה עם החברה בצורה אוניברסלית, על מנת ליצור יחוד, בידול והזדהות עם הקונסולה. הועלו סקיצות למספר דמויות, בהן "אלכס קיד" אך לא עברו את מבחן קבוצת המיקוד. ב-1991, האיאו נקאיאמה, יו"ר סגה החליט לערוך תחרות בין עובדי סגה לעיצוב הדמות החדשה לקונסולה ולחברה. רוב העובדים הגישו הצעות המבוססות על בעלי חיים כמו ארנבים וקנגורו, ואפילו קריקטורה של תאודור רוזוולט בפיג'מה (מה שהפך להיות ד"ר אגמן/ רובוטניק במשחקי סוניק), לגמר הגיעו שניים - ארמדיל שחור (מייטי הארמדיל, שהופיע לאחר מכן במספר קטן של משחקי סוניק) וקיפוד כחול (סוניק הקיפוד). נקאימה בחר בקיפוד הכחול והמעוצב של נאוטו אושימה וכך נולד סוניק.

מראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאפיינים פיזיים רבים של סוניק השתנו לאורך השנים, כולל הסגנון שבו הוא מעוצב. בעיצוב המקורי של סוניק במשחקי הווידאו, אשר תוכנן על ידי נאוטו אושימה, סוניק היה נמוך קומה, בעל מחטים קצרים, גוף עגלגל ועיניים ללא קשתיות. בעקבות היציאה לשווקים של המשחק "Sonic Adventure" בשנת 1999 דמותו של סוניק עוצבה מחדש על ידי יוג'י אואקאווה- בעיצוב המחודש סוניק גבה במעט, רגליו התארכו, הוענק לו מבנה גוף פחות עגלגל, קוציו התארכו ועיניו נהיו ירוקות, כמו כן הוא קיבל מראה יותר קשוח במעט. שינויים נוספים בדמותו של סוניק נעשו הוצגו במשחק "Sonic the Hedgehog" במהלך שנת 2006 - סוניק הפך אף רזה יותר וגבוה יותר. על אף שינויים קטנים במראהו מאז, כמו למשל בגובהו, עיצוב הדמות נשאר בכללי אותו דבר מאז.

משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחקים לא מופיעים קרובים כלשהם של סוניק, אך בשתי סדרות טלוויזיה ובקומיקס מופיע צ'אק, קיפוד כחול ומבוגר ומדען מוביל, כדודו של סוניק. כמו כן מופיע מאטסקי, כלבו של צ'אק. בקומיקס מגלים גם את הוריו החורגים של סוניק, ברנדט וג'ולז. בסדרה Sonic Underground (שמתרחשת בייקום מקביל) מופיע שוב צ'אק, וכן מופיעים אמו של סוניק, המלכה אלינה, אחותו סוניה ואחיו מאניק.

סדרת משחקי הווידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי הווידאו הראשונים של סוניק הקיפוד היו מסוגת משחקי הפלטפורמה בלבד. בעקבות ההצלחה הרבה אשר הזיכיון צבר, בהמשך פותחו משחקי וידאו נוספים מסוגות נוספות.

כמעט בכל המשחקים של סוניק מככבת דמותו של "סוניק הקיפוד" כדמות הראשית במשחק. עלילת המשחקים מתמקדת בעיקר בניסיונותיו של סוניק להציל את העולם מפני איומים שונים ובעיקר מפני גאון מרושע בשם ד"ר רובוטניק (ידוע גם בשם "ד"ר אגמן").

כדי שלסוניק יהיה חיים הוא צריך לאסוף לפחות טבעת אחת. ברוב המשחקים יש כמה אזורים, כשבכל אזור ישנם שניים או שלושה שלבים. בסוף כל אזור נלחמים נגד נגד בוס, כשלרוב מדובר ברובוטניק עם מכונות שונות. ברוב המשחקים על השחקן לאסוף את כל יהלומי הכאוס (Chaos Emeralds) כדי לקבל "סיום טוב". במשחקי המגה-דרייב יהלומי הכאוס נמצאים בשלבי בונוס מיוחדים, ובמשחקי הגיים-גיר והמאסטר סיסטם האבנים חבויים באזורים עצמם, לרוב בשלב האמצעי של האזור.

נכון ל-2008, הזיכיון מכר מעל ל-50 מיליון משחקים ברחבי העולם‏[1]

sonic calssic

התקופה הקלאסית מחולקת לתקופת ה-8 סיביות [קונסולות MASTER SYSTEM וה-GAME GEAR], ה-16 סיביות [קונסולת ה-GENSIS], וה-32 סיביות [קונסולת ה SEGA STURN].

 • Sonic the Hedgehog‏ - המשחק הראשון בסדרה. המשחק מציג את עולמו של סוניק ואת הדמויות הראשיות, סוניק ואויבו ד"ר רובוטניק, המתכנן להשתלט על האי של סוניק, להפוך את כל שוכניו לרובטים ולתפוס את כל יהלומי הכאוס. המשחק זכה להצלחה גדולה והוא היווה בסיס חשוב לשאר הסדרה. ההבדלים בין ה-8 סיביות ל-16 סיביות במשחק זה הם מוזיקה שונה (מלבד העולם הראשון) ועולמות שונים (מלבד Green Hill Zone, Labyrinth Zone ו - Scrap Brain Zone) שוחרר ל-Gensis ל - Sega Master System ול - Game Gear.
 • Sonic the Hedgehog 2‏ - המשחק השני בסדרה. המשחק מציג את דמותו של טיילס, שועל מעופף בעל שני זנבות, המצטרף לסוניק על מנת לעזור לו לעצור את ד"ר רובוטניק, שהפעם מתכנן להשתלט על העולם בעזרת "ביצת המוות"- תחנת חלל ענקית המעוצבת בצורתו. המשחק הציג כמה מאפיינים חדשים לסדרה, כמו מהלך הספין דאש (Spin Dash) המפורסם, מצב שני שחקנים וצורת ה"סופר סוניק", בה סוניק הופך לבלתי פגיע כשמשיג את כל יהלומי הכאוס. המשחק כמו קודמו המשחק זכה להצלחה גדולה. גרסאות ה-8 סיביות וה-16 סיביות שונות הפעם לחלוטין גם בעלילה[ד"ר רובוטניק הרשע חטף את כל החיות, כולל טיילס, חברו של סוניק, ועל סוניק לשחרר אותן. רובוטניק אמר לסוניק שטיילס נמצא ב - Crystal Egg Zone (עולם שניתן להיכנס אליו רק אם משיגים את יהלומי הכאוס)] וגם ב-8 סיביות לא ניתן לבצע את הספין דאש. שוחרר ל-Gensis ל - Sega Master System ול - Game Gear.
 • Sonic the Hedgehog 3‏ - המשחק השלישי בסדרה. המשחק מציג את דמותו של נאקלס (Knuckles) הקיפודן, השומר של היהלום הראשי (Master Emerald), מקור הכוח של כל יהלומי הכאוס. לאחר שביצת המוות נפלה על האי המרחף "אי המלאכים" (Angel Island), האי בו נאקלס גר וגרמה לאי לקרוס אל תוך האוקיינוס, מצליח רובוטניק לעבוד על נאקלס ולגרום לו לחשוב שסוניק הוא הגורם לכך - זאת על מנת שיוכל לגנוב מנאקלס את היהלום הראשי. כעת על סוניק וטיילס, שהגיעו לאי, להתמודד גם עם רובטניק וגם עם נאקלס. המשחק כולל שלבים הרבה יותר גדולים מקודמיו, וכמו כן הוא הראשון בו מוצגת עלילה בתוך המשחק. המשחק הצליח בצורה יוצאת דופן, והוא עד כה המשחק הכי מצליח ונמכר של סדרת משחקי סוניק אך בעל הציון במקום השני מבין כל המשחקים. שוחרר ל -Gensis
 • Sonic & Knuckles‏ - המשך ישיר והחצי השני של המשחק הקודם, שנוצר כי לא היה זמן להשלים את קודמו. לאחר שבמשחק הקודם סוניק הצליח למנוע מרובוטניק לשגר את ביצת המוות, ביצת המוות נוחתת שוב על האי, הפעם ליד האזור בו שוכן היהלום הראשי. נאקלס, שמגלה מה רובוטניק באמת מתכנן, מחליט לעזור לסוניק להגיע לביצת המוות ולעצור את רובוטניק פעם נוספת. שלא כמו קודמו, לא ניתן לשחק במשחק בתור טיילס, אך לעומת זאת כן ניתן לשחק בתור נאקלס (במצב זה העלילה המוצגת מתרחשת אחרי הסיפור של סוניק, ובה נאקלס מנסה לעצור את אחד הרובוטים של רובוטניק מלגנוב את היהלום הראשי שוב). המשחק כלל יכולת לבצע נעילה (Lock- On) עם משחקים אחרים, מה שיצר משחקים חדשים לגמרי. שוחרר ל -Gensis
 • Sonic Chaos‏ - ידוע ביפן כ - Sonic & Tails. משחק זה סובב סביב ד"ר רובוטניק, הרוצה את יהלומי הכאוס, ויכול להפוך אותם לכלי נשק מסוכנים. הוא הצליח להשיג את יהלום הכאוס האדום, מה שגורם לאחרים לאבד איזון ולשלוח אותם לייקום מקביל. זה גורם לאי של סוניק לשקוע ועל סוניק וטיילס למצוא את כל יהלומי הכאוס לפני שהם ייטבעו. משחק זה כולל את יכולת ה - Spin Dash, וגם יכולת בשם Strike Dash, שמאפשרת לסוניק לרוץ במהירות גבוהה יותר, היא מופיעה גם במשחק Sonic CD. כמו קודמיו בגרסאות ה8 סיביות אך בניגוד אליהם יהלומי הכאוס נמצאים שוב בשלבי הבונוס ובצבעים שונים. המשחק הראשון שמאפשר לשחקן באמת לשלוט בטיילס. שוחרר ל - Sega Master System ול - Game Gear,
 • Sonic Triple Trouble‏ - משחק המשך ל - Sonic Chaos וידוע ביפן כ- "Sonic & Tails 2" (מה שמחזק את העובדה שהוא משחק ההמשך). המשחק הנייד הראשון שכולל את נאקלס הקיפודן. ד"ר רובוטניק הצליח בדרך מסתורית להשיג את יהלומי הכאוס, אך שלח את כולם למימד אחר, מלבד הצהוב. על סוניק וטיילס להשיג את כל יהלומי הכאוס, ולהביס את ד"ר רובוטניק, שפעם שנייה עבד על נאקלס. באותו מימד אחר, חי פנג הצלף/ נאק הסמור, מחפש אוצרות שרוצה למכור את יהלומי הכאוס בשוק, מבלי לדעת את כוחותיהם. בשלבי הבונוס, סוניק וחבריו צריכים להילחם בפנג על מנת להשיג יהלום כאוס. בניגוד לקודמיו, שוחרר רק ל - Game Gear,
 • Sonic Drift‏ - משחק מרוצי מכוניות ששוחרר רק ביפן . השחקנים הם סוניק, טיילס, ד"ר רובוטניק ואיימי רוז (שהופיעה בסוניק CD). לכל דמות יכולת מיוחדת: סוניק יכול לשדרג את המהירות למשך 5 שניות, טיילס יכול לקפוץ, רובוטניק יכול להתקיף באמצעות מוקשים ואיימי מתקיפה על לבבות. שוחרר ל - Game Gear,
 • Sonic Drift 2‏ - משחק המשך ל - Sonic Drift, ובניגוד אליו, שוחרר גם מחוץ ליפן. באירופה שמו הוא "Sonic Drift Racing". עכשיו ניתן לשחק גם עם סוניק המתכתי (גם הוא הופיע בסוניק CD), בפנג הצלף ובנאקלס הקיפודן. גם להם יש כוחות מיוחדים: סוניק המתכתי יכול להגביר את המהירות אפילו יותר מסוניק, פנג הצלף יכול לזרוק כדורי שמן ולגרום לדמויות להחליק, ונאקלס יכול להכות מכוניות ולגרום להן לעצור.שוחרר ל - Game Gear,
 • Sonic Spinball‏ -סימולציה של משחק פינבול. זה היה המשחק הראשון של סוניק אשר פותח באופן מוחלט בארצות הברית. כמו Dr. Robotnik's Mean Bean Machine ובניגוד ל - Sonic the Hedgehog 1 ו-2, גרסאות ה8-סיביות וה16 סיביות מקבילות. שוחרר ל-Gensis ל - Sega Master System ול - Game Gear.
 • Sonic Labyrinth‏ - משחק מבוכים אזורמטי בכיכובו של סוניק הקיפוד. מעריצים מאמינים שהוא משחק הסוניק הגרוע אי פעם, בשל לקיחת מהירותו של סוניק. שוחרר לקונסולות ה- Sega Master System ול - Game Gear.
 • Sonic Blast - ידוע ביפן כ - G-Sonic.המשחק כולל גרפיקת תלת ממדית. ניתן לשחק בו עם סוניק הקיפוד ונאקלס הקיפודן. המשחק ‏ שוחרר לקונסולות ה- Sega Master System ול - Game Gear.
 • Tails' Skypatrol-משחק בכיכובו של טלייס ‏שוחרר ל - Sega Master System ול - Game Gear,
 • Tails Adventure‏-משחק בכיכובו של טלייס שוחרר ל - Sega Master System ול - Game Gear,
 • Blue Sphere - מיני משחק המורכב מסגנון השלבים המיוחדים של סוניק הקיפוד 3 וסוניק ונאקלס. ניתן לשחק כל פעם בשלב אחד ממנו על ידי הכנסת כל קלטת משחק לסוניק ונאקלס, אך עם קלטת המשחק של סוניק הקיפוד 1 מוכנסת, ניתן לשחק בכל השלבים אחד אחרי השני.
 • Sonic 3 & Knuckles, גרסה משולבת של Sonic 3 ו- Sonic & Knuckles הכוללת תוספות חדשות לשני המשחקים (כמו היכולת לשחק עם כל הדמויות בכל השלבים) וגם בגרסה הזו מופיע מצב סופר סוניק אשר ניתן להפעילו על ידי אסיפת שבעת יהלומי הכאוס, אך כאן מופיעה צורה חזקה יותר של סוניק כאשר הוא אוסף את יהלומי הסופר (שדרוג של יהלומי הכאוס) וניתן לאספם רק מהאזור השביעי גבעת הפיטריות (Mushroom Hill zone) ומופיעים בארמון החבוי (hidden palace) מצב אשר נקרא היפר סוניק (בעוד שסופר סוניק מופיע בצבע בצהוב, היפר סוניק מופיע בצבע לבן ומהבהב בכל צבעי יהלומי הכאוס) בו הוא לא רק בלתי פגיע אלא גם מהיר יותר מסופר סוניק ומסוגל לשרוד במים לזמן בלתי מוגבל. בעוד שבמשחק הקודם בסדרה סופר סוניק היה רק אופציה להקלת המשחק בגרסה זו יש לסופר/היפר סוניק צד משמעותי יותר ונוסף למשחק שלב נוסף שנקרא אזור יום הדין (doomsday zone) שפועל רק עם ברשותכם מצב סופר/היפר סוניק ובו אתם מרחפים בחלל ונלחמים ברובוט של רובוטניק וזה בנוסף מרוץ נגד הזמן עד שיגמרו הטבעות.
 • Knucles in Sonic 2, גרסה של Sonic the Hedgehog 2 בה ניתן לשחק בתור נאקלס במקום סוניק וטיילס.
 • המשחק הראשון של סוניק אשר יצא לשווקים בשנת 1991 השתמש בגרפיקה שנראתה חדשנית באותו זמן ואיפשר לרקע לזוז במהירות שונה מאשר הנוף ה"קרוב" מה שנתן אשליה של מרחב תלת-ממדי. במשחק הראשון, אשר מהווה בסיס לכל שאר המשחקים של סוניק, סוניק נשלח להלחם כנגד ד"ר רובוטניק (כיום סגה כבר לא משתמשת בשם רובוטניק כלל, אלא בשם אגמן). דוקטור רובוטניק מנסה להשתלט על עולמו של סוניק על ידי תפיסת כל יהלומי הכאוס והפיכת בעלי החיים לרובוטים. על השחקן לרוץ, להביס רובוטים (ולשחרר את החיות הכולאות בהם) ולאסוף טבעות על-מנת שיוכל להיכנס לעולמות הבונוס ולאסוף את היהלומים לפני רובוטניק - רק אז יוכל להתייצב מולו ולנצח. במשחקים שבאו לאחר מכן - בקונסולות שונות - הצטרפו לסוניק עוד חברים אשר לכל אחד מהם המאפיינים המיוחדים לו/לה- לדוגמה טיילס (Tails) השועל המעופף בעל שני הזנבות, נאקלס (Knuckles) הקיפודן, הצאצא האחרון של שבט הקיפודנים שחי באי שלו והשומר של היהלום הראשי (Master Emerald), מקור הכוח של כל יהלומי הכאוס, איימי רוז (Amy Rose), מעריצתו המושבעת של סוניק ועוד. המשחקים של סוניק התאפיינו לרוב כמשחקי פלטפורמות מהירים וחדשניים בדרך-כלל ובזמנו הוא היה להיט גם בישראל. הדבר המייחד את משחקי סוניק, לפחות בעת יציאת המשחקים הראשונים, הייתה המהירות הרבה בה עבד המשחק (יחסית למשחקי פלטפורמות) ומכאן גם שמו של הגיבור הראשי - "סוניק" - מילה אשר משמעותה "יותר מהר ממהירות הקול" באנגלית, על-פי סיפור המשחק סוניק הוא היצור הראשון שעבר את מהירות הקול - ברגל. מאז יציאת המשחק הראשון יצאו משחקים אחרים בעלי מהירות משחק רבה ומשחקי סוניק הקיפוד נשארו בבסיסם משחקי פלטפורמות מהירים.
 • Dr. Robotnik's Mean Bean Machine - משחק פאזל, המבוסס על המשחק היפני Puyo Puyo. שוחרר לקונסולת ה Gensis.
 • Sonic CD - משחק פלטפורמה אשר יצא לשווקים בשנת 1993 עבור ה-Mega-CD/Sega Sega CD. בשנת 1996 יצאה גם גרסה של המשחק למחשב האישי. המשחק מציג את הדמויות איימי רוז (Amy Rose), מעריצתו המושבעת של סוניק וסוניק המתכתי ׁׁ(Metal Sonic), הכפיל הרובוטי של סוניק. המשחק הוא עד כה המשחק היחיד בסדרה בו ניתן לנסוע בזמן בתוך השלבים עד כה הוא המשחק שזכה להצלחה הגדולה ביותר ממשחקי סוניק, בעל ניקוד ממוצע של 9.3 זה אינו המשחק המצליח והנמכר ביותר ממשחקי סוניק עד כה אך בעל הציון הכי גבוה (sonic the hedgehog 3 קיבל ציון של 8.9 שזהו המשחק השני בעל הציון הכי גבוה בסדרת משחקי סוניק אך הוא הנמכר ביותר) .
 • Knuckles' Chaotix - משחק פלטפורמה אשר יצא לשווקים בשנת 1995 עבור התוסף של קונסלת המגה דרייב התקן ה-Sega 32X. במשחק נאקלס מתפקד כדמות הראשית, ובנוסף אליו מופיעים צוות הכאוטיקס (Team Chaotix), שעתידים לחזור במשחקים מאוחרים יותר: ווקטור התנין, אספיו הזיקית, צ'רמי הדבורה ומייטי הארמדיל (שלא הופיע במשחקי סוניק לאחר מכן). המשחק זכה לפופולריות מועטה יחסית לשאר הסדרה.
 • Sonic 3D Blast - משחק פלטפורמה איזומטרי גרסת הסגה סטורן היא תחליף למשחק Sonic Xtreme, שבוטל בשנת 1996. שוחרר ל-Gensis ול-Sega sturn.
 • Sonic Jam - אוסף משחקים אשר יצא לשווקים בשנת 1997. מכיל את המשחקים "Sonic the Hedgehog", "Sonic 2", "Sonic 3" ו-"Sonic & Knuckles", וכמו כן הוא כולל Hub World תלת ממדי בשם "Sonic World", ובו ניתן לצפות בסרטונים ותמונות שונות הקשורים לזיכיון. שוחרר ל-Sega sturn.
 • Sonic R - משחק מרוצים אשר יצא לשווקים בשנת 1997 עבור קונסלות סגה סאטורן ולאחר מכן עבור המחשב האישי, וכלל בו, מלבד סוניק המתכתי את בובת טיילס (שנחשבת מפחידה למעריצי סוניק) ונאקלס המתכתי.
 • Sonic X-treme - משחק שתוכנן לצאת לקונסולת ה - Sega Saturn בשנת 1996, אך בוטל בסופו של דבר. ביטול המשחק הוא אחת הסיבות לכשלונה של ה - Sega Saturn. אם היה משוחרר, היה המשחק הראשון התלת-ממדי של סוניק. למשחק נוצרו מספר סיפורים, אך הסיפור הראשי מספר על פרופסור גאזבו בובאוסקי ועל ביתו טיארה, השומרים על שש טבעות הסדר. הם מפחדים שד"ר רובוטניק יגלה את טבעות הסדר, ולכן אומרים לסוניק וחבריו להשיג את הטבעות לפני ד"ר רובוטניק. השחקנים היו אמורים להיות סוניק, טיילס, נאקלס וטיארה, ולכל אחד מהם דרך משחק שונה: סוניק יהיה בשלבים בסגנון עין דג, ואם יתנגש בקירות, יוכל במקום זאת לעלות עליהם וכוח המשיכה ישתנה, טיילס יישחק בסגנון תעופה גוף ראשון, נאקלס ישחק מלמעלה למטה וטיארה תשחק בסגנון המסורתי של סוניק, אך בתלת-מימד. הסגנון היחיד שפותח למשחק הוא סגנון העין-דג של סוניק. הבוסים שנכללו בפיתוח המשחק הם פנג הצלף וסוניק המתכתי. הקרב בבוסים, בניגוד לשלבים הרגילים, יהיה תלת ממדי לחלוטין ללא כל תוספת. גם משחק זה היה אמור לכלול את ביצת המוות (Death Egg). באחד הסיפורים שתוכננו למשחק, Sonic Saturn, ד"ר רובוטניק חטף את טיילס, נאקלס והיהלום הגדול, וכשהגיע למעבדתו, פיצץ אותו וגרם לשישה יצורים לא ידועים להשתחרר. הם כלאו את טיילס, נאקלס ורובוטניק, ועל סוניק להביס אותם. בשנת 2006, 10 שנים לאחר ביטול המשחק, המפתח כריס סן (Chris Senn), שלח מידע עצום על המשחק, כולל הסיפורים, היסטוריית הפיתוח, גרפיקות ורקעים. באותו הזמן, גם גרסת אב-טיפוס לסגה סטורן התגלתה והתפרסמה, ומציגה בה שטח אדמה ירוק שסוניק יכול ללכת עליו. לאחרונה, התגלו שני אבות-טיפוס חדשים, הראשון כולל את סגנון העין דג של סוניק והשני לא, את הטבעות שניתן לאיסוף ואויב חדש. האב-טיפוס הראשון שוחרר היום.
sonic modern

התקופה המודרנית אופיינה בתחילתה בה משחקי סוניק קיבלו ביקורות טובות עד למעורבות, לאמצע שלה ורובה בה משחקי סוניק קיבלו ביקורות חריפות וקשות, ולסופה בה סוניק השתפר וקיבל ביקורות טובות.

 • Sonic Adventure - יצא לשווקים בשנת 1999 בעת ההשקה של קונסולת המשחק Dreamcast של סגה. סיפורם של סוניק הקיפוד, טיילס השועל (מיילס פראוור), נאקלס הקיפודן (אקידנה), איימי הקיפודה, ביג החתול, ורובוט E 102 גאמה בתקופת מפלצת הכאוס שמשתלטת על העיירה סטיישן סקוואר (station square) שתחת שליטתו של דק' אגמן . זהו המשחק התלת ממדי המלא הראשון בסדרה (אלא אם כן Sonic X-treme היה משוחרר). בשנת 2003 יצאו גרסאות נוספות של המשחק עבור ה-גיים-קיוב של נינטנדו ועבור המחשב האישי תחת השם "Sonic Adventure DX: Director's Cut" אשר כללו מספר שיפורים.
 • Sonic Adventure 2 - יצא לשווקים בשנת 2001, במקור עבור קונסולת ה-Dreamcast. שנה לאחר מכן יצאה למשחק גרסה משופרת לגיים-קיוב תחת השם "Sonic Adventure 2: Battle", שהייתה משחק הסוניק הראשון לגיים קיוב.
 • Sonic Heroes - יצא במקור לשווקים בשנת 2003. מערכת המשחק הנה ייחודית בשל העובדה שהיא מתפעלת שלוש דמויות שמרכיבות קבוצה כשלכל חבר קבוצה יכולות מיוחדות משלו. לכל קבוצה דרך שונה ושלבים שונים. יצא לשווקים עבור קונסלות הגיימקיוב, פלייסטיישן 2 וה-Xbox ב-30 בדצמבר 2003 ביפן וזמן קצר לאחר מכן באירופה ובארצות הברית. גרסת המחשב של המשחק יצאה בנובמבר 2004.
 • Sonic Advance - המשחק הראשון של סוניק שיצא לשווקים לקונסלה שפותחה על ידי נינטנדו. שוחרר עבור הקונסולה הניידת Game Boy Advance ביפן ב-22 בדצמבר 2001, בצפון אמריקה ב-4 בפברואר 2002 ובאירופה ב-23 במרץ 2002. למשחק יצאו שני משחקי המשך, גם הם לGBA.
 • Sonic the Hedgehog Pocket Adventure - משחק אשר יצא עבור הקונסולה הניידת Neo Geo Pocket Color ומשחק הסוניק הראשון שפותח לקונסולה שאינה פותחה על ידי סגה. משתמש במוזיקה מהמשחקים Sonic 3 and Knuckles ו - Sonic Jam.
 • Shadow the Hedgehog - יצא לשווקים בסוף 2005 באמריקה הצפונית. המשחק מתמקד בדמותו של שאדו הקיפוד, אשר הוצגה ב-Sonic Adventure 2.
 • Sonic Riders - יצא במקור לשווקים בשנת 2006. המשחק הינו משחק מרוץ בו הדמויות משתמשות בגלשני ריחוף עתידניים, אופניים וגלגיליות. המירוצים נערכים במקומות שונים כגון: מדבר, מתחת לאדמה, בכבישים וכדומה. למשחק זה פותח משחק המשך בשם Sonic Riders: Zero Gravity, וכמו כן משחק צד ל-Xbox 360 בשם Sonic Free Riders.
קופסת המשחק Sonic the Hedgehog
 • Sonic Rush - יצא לשווקים בנובמבר 2005 עבור הקונסולה הניידת נינטנדו DS. למשחק זה יצא בספטמבר 2007 משחק ההמשך Sonic Rush Adventure. זהו המשחק הראשון שכולל בו את בלייז החתולה.‏
 • Sonic the Hedgehog - יצא לשווקים בנובמבר 2006 עבור קונסולת המשחק Xbox 360 ובדצמבר 2006 עבור הקונסלה פלייסטיישן 3. המשחק הראשון שכולל את סילבר הקיפוד. המשחק זכה לביקורות שליליות ביותר בשל תקלות רבות במשחק, עלילה יבשה וחוסר יכולת לשלוט בדמויות והוא נחשב בעיני רבים כמשחק הגרוע ביותר בסדרה. המשחק פתח שורה של כשלונות רבים בסדרת סוניק למשך זמן רב.
 • Sonic Rivals - משחק מירוצים תלת שיצא עבור הקונסולה הניידת PlayStation Portable. למשחק זה יצא בנובמבר 2007 משחק ההמשך בשם
 • Sonic Rivals 2.‏
 • Sonic and the Secret Rings - יצא לשווקים באביב 2007. פותח באופן בלעדי עבור קונסולת ה-Wii. המשחק הוא הראשון בסדרת ה-Storybook - סדרת משחקי סוניק בהשראת אגדות וסיפורי פנטזיה שונים.
 • Mario & Sonic at the Olympic Games - משחק וידאו בו משחקים זה לצד זה מריו וסוניק. המשחק יצא לקונסולת ה-Wii ולקונסלה הניידת נינטנדו DS. למשחק יצאו כמה משחקי המשך, בהתאמה לכל אולימפיאדה.
 • Sonic Unleashed - יצא לשווקים במהלך שנת 2008 עבור הקונסולות Xbox 360, Wii, PS2 ו-PS3.‏
 • Sonic and the Black Knight - יצא לשווקים בשנת 2009 באופן בלעדי לקונסולת ה-Wii.‏ המשחק הוא השני בסדרת ה-Storybook.
 • Sonic the Hedghog 4 - משחק דו-ממדי ברזולוציית היי-דיפינישן אשר יצא בשנת 2010. המשחק זכה לביקורות מעורבות, בין השאר בגלל חוסר מקוריות (השלבים במשחק הם בעצם גרסאות מחודשות של שלבים מהמשחקים הראשונים) ובעיות שליטה בדמות. למשחק יצא גם משחק המשך, Sonic 4: Episode II, שזכה לביקורות קצת יותר טובות, וכמו כן יצאה גרסה בשם Sonic 4: Episode Metal, גרסה בה ניתן לשחק בשלבי המשחק בתור Metal Sonic (סוניק המתכתי), כפילו הרובוטי של סוניק. אף על פי שהמשחק קיבל ביקורות מעורבות הוא התחיל תקופה של משחקים בעלי ביקורות טובות וסיים תקופה של כישלון מסוניק אדווצ'ר ושהגיע לשיאה בסוניק הקיפוד 2006.
 • Sonic & Sega All-Stars Racing - משחק מרוצים הכולל בתוכו דמויות ממשחקים שונים של סגה. יצא לשווקים בשנת 2010. מתחרה בסדרת המרוצים "מריו קארט". זכה לביקורות טובות.
 • Sonic Colors - יצא לשווקים בשנת 2010. למשחק יצאו שתי גרסאות, אחת ל-Wii והשנייה ל-DS. היה המשחק שסוף סוף הוכיח שסגה יודעת ליצור משחק בתלת מימד טוב ועם קצת מאוד בעיות.
 • Sonic Generations - משחק מיוחד שיצא בנובמבר 2011 לכבוד חגיגות עשרים השנה של הזיכיון. המשחק כולל גרסאות מחודשות לשלבים מתוך כל משחקי סוניק לדורותיהם, וכמו כן ניתן לשחק במשחק בשתי גרסאות של סוניק - האחד בעיצוב ממשחקי המגה דרייב (בגרסה זו השלבים הם בדו מימד) והשני בעיצוב העכשווי. בנוסף לגרסה הרגילה, שיצאה ל- Xbox 360, PS3, ולמחשב, יצאה למשחק גרסה שונה במקצת ל-3DS. המשחק נחשב למשחק התלת ממדי הכי טוב של סוניק וקיבל ציונים טובים מאוד, ביחס למשחקים האחרים של סוניק בתלת מימד
 • Sonic and All-Stars Racing Transformed - המשך ישיר של Sonic and Sega All-Stars Racing. המשחק יצא לשווקים בנובמבר 2012. המשחק שילב את דמויותיהם של ראלף ההורס מחברת וולט דיסני ונהגת המירוצים האמריקנית דניקה פטריק. קיבל ביקורות טובות אך הבעיה הייתה שהוא העתיק הרבה רעיונות ממתחרו: "מריו קארט".
 • Sonic Lost World - יצא לשווקים ב-18 באוקטובר 2013 עבור קונסולות הWii U וה-Nintendo 3DS. הושפע בהרבה מעלילות וסגנון המשחק שבוטל Sonic X-treme (משתמש בגלילה תלת ממדית בסגנון עין-דג, והרשעים מבוססים על היצורים מהסיפור Sonic Saturn) זהו המשחק הראשון שבו לסוניק יש את כל היכולות מכל המשחקים.
 • Sonic BOOM - משחק המתרחש בעולם נפרד מזה של הסדרה הראשית. שיצא בשתי גרסאות ב 10 בנובמבר 2014 -

Sonic Boom: Rise of Lyric עבור קונסולות ה-Wii U

Sonic Boom: Shattered Crystal לקונסולת ה-3DS. המשחק אינו נחשב כחלק מהסדרה הראשית והוא למעשה חלק מזיכיון נפרד לגמרי, וכמו כן הוא אינו פותח על ידי Sonic Team. למשחק מתוכננת לצאת גם סדרת טלוויזיה וסדרת קומיקס המבוססות עליו. השם Sonic Boom הוא גם שמו של אחד הסיפורים של המשחק שבוטל Sonic X-treme. שני המשחקים זכו לביקורות גרועות.

 • Sonic Runners- משחק לטלפונים החכמים של ריצה בלתי פוסקת בסגנון 2D. סגה חוללו שינוי בעיצוב של הדמויות סוניק, טיילס ונאקלס והפכו אותם למעט קלאסיות. דמויות נוספות כגון שאדו, רוז' איימי ועוד יהיו נתונים במשחק וניתן יהיה להשיגם.הוא יצא בסוף פברואר 2015. ניתן להורידו במערכת הפעלה אנדרואיד ואפל. בינתיים המשחק זמין באסיה ובאמריקה הצפונית אך בהמשך הוא יהיה זמין ביבשות אחרות.

משחקי אוספים:

 • sonic mega collection
 • sonic mega collection plus
 • sonic calssic collection
 • sonic gems collection
משחקי ארקייד[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • Waku Waku Sonic Patrol Car - משחק הארקייד הראשון של סוניק, שוחרר ב-1991, שבו סוניק הוא שוטר שנשלח לשמור על הרחובות מפני ד"ר רובוטניק. שוחרר רק ביפן בשנת 1991.
 • Sonic the Hedgehog - גרסה של משחק המגה דרייב הפופולרי Sonic the Hedgehog, שוחררה ביפן בשנת 1993, כוללת פחות עולמות והגבלת זמן נוקשה.
 • SegaSonic Cosmo Fighter‏ - משחק ששוחרר רק ביפן, בשנת 1993, משחק יריות בסגנון הפולשים מהחלל, ידוע גם כ - SegaSonic Cosmo Fighter Galaxy Patrol. לא הרבה ידוע על משחק זה.
 • Sonic the Hedgehog 2 - גרסת הארקייד של סוניק הקיפוד 2 למגה דרייב. גם היא שוחררה ב-1993. בניגוד לגרסת הארקייד של סוניק 1, כאן לא חסרים שלבים.
 • SegaSonic the Hedgehog‏ - משחק פלטפורמה איזומטרי ששוחרר רק ביפן בשנת 1993 ומשחק הארקייד הרשמי הראשון של סוניק. סוניק ושני חבריו, ריי הסנאי המעופף (שהופיע רק במשחק הזה) ומייטי הארמדיל (שהופיע גם ב - Knuckles Chaotix), נלקחים לאי אגמן, שבנה ד"ר אגמן הרשע, ועל סוניק, ריי ומייטי לברוח מהאי. זהו המשחק הראשון שבו לדמויות יש קול וגם המשחק הראשון של סוניק שבו יש עולם קרח. בקוד של המשחק ניתן למצוא את רובוטניק במראהו האמריקאי, מה שמעיד על כך שיכול להיות שהמשחק היה אמור להיות משוחרר באמריקה.
 • Sonic the Fighters - משחק לחימה ששוחרר בשנת 1996, בניגוד לשאר משחקי סוניק לארקייד, משחק זה שוחרר גם באמריקה ואפילו אירופה, שם שוחרר תחת השם "Sonic Championship". במשחק זה, השחקנים הם סוניק, טיילס, נאקלס ואיימי רוז (ידועה במשחק זה רוזי השובבה), פנג הצלף (ידוע גם כנאק הסמור), ושתי דמויות ייחודיות למשחק זה: בין הדינמיט (ציפור ירוקה שאוהב לזרוק פצצות) ובארק דוב הקוטב. במשחק זה הרשעים הם ד"ר רובוטניק וסוניק המתכתי, שבנו את ביצת המוות II. דמות נסתרת במשחק זה היא האני החתולה, המופיעה בתור ביצת פסחא במשחק זה.

עיבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים הופקו בארצות הברית סדרות אנימציה שונות בכיכובו של סוניק:

 • הרפתקאותיו של סוניק הקיפוד (Adventures of Sonic the Hedgehog) - סדרת אנימציה בת 65 פרקים אשר שודרה במקור בארצות הברית בסינדיקציה במהלך השנים 1993 עד 1996. סדרה זו שודרה במהלך השנים בישראל בערוץ הילדים תחת השם סוניק הקיפוד בדיבוב לעברית (בין המדבבים: דן קיזלר, אסתי ברעד, יורם יוספסברג, אבי חדש, גיורא קנת ואלון נוימן) ובערוץ המזרח התיכון בדיבוב האנגלי המקורי. הסדרה מציגה את סוניק באופן הומוריסטי ומכילה בעיקר הומור סלפסטיק כאשר סוניק וטיילז יוצאים לשחרר את "מוביוס" מנסיונותיו של רובוטניק להשתלט על הכוכב באמצעות שלושת הרובוטים הנאמנים שלו - סקראטץ' (Scratch), גראונדר (Grounder) וקוקונאטס (Coconuts). לראשונה בסדרה זו רואים את הגרסה האמריקאית של רובוטניק - ראש מחודד עם אף אדום, בסדרות ההמשך אשר ייצאו מארצות הברית הוא יהיה בעל אף רגיל אך בעל יד מכנית ובהמשך אפילו שתי ידיים מכניות. פרק הבונוס של סדרה זו יצא בחג המולד.
 • סוניק הקיפוד (Sonic The Hedgehog) - סדרת אנימציה בת 26 פרקים אשר שודרה במקור בערוץ ABC האמריקאי מהלך השנים 1993 עד 1994. סדרה זו ידועה גם בשם SatAm משום ששודרה בימי שבת בבוקר. סדרה זו משודרת בישראל החל מספטמבר 2012 בערוץ ג'וניור בדיבוב לעברית (בין המדבבים: לירון לב, לורן סביר, שחר קדוש, גדי לוי, טליה ברקאי, דור סרוגו, עמי מנדלמן ואמנון וולף). סדרה זו יועדה לקהל הבוגר יותר, ואף העלילה רצינית ואפלה יותר מהסדרה הקודמת. וחוץ מסוניק וטיילז נוספו דמויות מרכזיות כגון: הנסיכה סאלי אקורן, באני ראבוט, בומר/רוטור, אנטואן, דולסי, המלך מקסימיליאן, הדוד צ'אק, רוזי, איירי, להקת הזאבים ועוד רבים. במרכז העלילה ניצבים סוניק וסאלי בתור מנהיגי "לוחמי החופש" שמסתתרים בכפר נוטהול וילג' אשר מוחבא ב"יער הגדול". העלילה מתרחשת במוביוס לאחר שרובוטניק (בעזרת אחיינו סניבלי (יבבני בדיבוב העברי) כבש את הפלנטה והגלה את מלך ממלכת אקורן - מקסימיליאן אל מימד הדממה, לאחר מכן הפך את רוב תושבי הפלנטה לרובוטים עבדים ("רוביאנים") - כל זאת קורה בזמן שסוניק וחבריו עדיין ילדים וטיילז עוד לא נולד. עשר שנים מאוחר יותר סוניק וסאלי (בתו של המלך) מנהיגים את "לוחמי החופש" כנגד רובוטניק. תוכנית זו הייתה להיט ונחשבת לסדרה הכי טובה של סוניק עד היום, אך לא המשיכה מעבר לעונתה השלישית עקב אחוזי רייטינג נמוכים - מה שגרם למנהלי הערוצים להפסיק את הסדרה למרות כעסם של המעריצים.
 • סוניק מחתרת (Sonic Underground) - סדרת אנימציה בת 40 פרקים אשר שודרה במקור במהלך השנים 1999 עד 2000 ומציגה את סוניק ביקום מקביל. סדרה זו לא שודרה בישראל. במרכז העלילה - רובוטניק משתלט על מוביוס והופך את תושביו לרוביאנים, אך דמויות SatAM לא מופיעות בסדרה - אפילו טיילס לא מופיע בסדרה - לעומתו נאקלס כן מופיע. סוניק בעזרת דודו צ'אק (שכן הופיע ב-SatAM) נלחם כנגד רובוטניק כאשר יום אחד הוא מגלה שהוא נסיך ושיש לו אח - מאניק ואחות - סוניה. לאחים יש מדליוני קסם אשר גורמים לכלי נגינה בעלי כוחות להופיע ובעזרתם הם נלחמים כנגד רובוטניק כאשר מטרתם היא גם למצוא את אמם המלכה שמושכת בחוטים ממסתור. השחקן שמדבב את סוניק בסדרה מדבב גם את מאניק וסוניה וכן מדבב גם את סוניק בשתי הסדרות הקודמות, השחקן הוא אגב, ג'אליל ווייט - יותר ידוע כדמות ששיחק - "ארקל".
 • פרט נוסף בקשר לסדרות האמריקאיות של סוניק הוא שרובוטניק בגירסתו האמריקאית וחלק מדמויות AoSTH ו-SatAM למעשה כן הופיעו במשחקים של סוניק - אך מדובר במשחקים של סגה של אמריקה: Sonic Spinball ו-Dr. Robotnik's Mean Bean Machine. כמו כן, אחד השלבים בפיתוחו של המשחק שבוטל Sonic X-treme, נקרא Sonic Mars, שהיה אמור להשתחרר לתוסף הסגה 32X של המגה דרייב וכלל בעלילתו דמויות מסדרת ה - SatAM.
 • סוניק X ‏(Sonic X) - סדרת אנימה אשר שודרה במקור ביפן בין השנים 2003 עד 2006. סדרה זו שודרה גם בישראל בדיבוב לעברית (בין המדבבים: עידו מוסרי, עמי מנדלמן, גלעד קלטר, יפה גבאי, טומיקה לני גבאי, מתן חצרוני, עידו פרמון, טליה ברקאי וצביקה שוורצברג). עלילת הסדרה מבוססת על עלילת סדרת משחקי סוניק ומציגה את סוניק במראהו המודרני והבוגר יותר. חלק מהעלילה מבוסס על המשחק Sonic Adventure שיצא ב-1998 ומציגה בתוכה גם משחקים שיצאו לאחר מכן ואף מפתחת עלילה משלה בהמשך. בסדרה זו דמויות SatAM לא מופיעות אך לעומתן כל דמויות המשחקים כן מופיעות, כדוגמת נאקלס, טיילס, איימי, שאדו וכו'. כמו כן נוספו דמויות חדשות כגון כריס, ילד המארח את סוניק וחבריו בביתו, דיקו ובוקו (ביקו בדיבוב העברי), שני עוזריו הרובוטים של אגמן וסאם ספיד, דודו של כריס. העלילה מתחילה כאשר בעת ניסיון להציל את קרים מידי ד"ר אגמן - סוניק וחבריו משוגרים אל עבר כדור הארץ, המקביל למוביוס. ביחד עם אגמן ומוצאים עצמם במרכז העיר Station Square (פרט לאגמן שנמצא על אי). כעת על סוניק וחבריו למנוע מאגמן ועוזריו מלהשתלט על כדור הארץ.
 • סוניק בום (Sonic Boom) - סדרת אנימציה ממוחשבת בת 52 פרקים אשר משודרת ב-Cartoon Network הכל מהשמיני בנובמבר 2014. זוהי הסדרה השנייה שפותחה בצרפת אחרי סוניק מחתרת. בסדרה זו ישתתפו שחקנים מסדרת המשחקים, בהם רוג'ר קרייג סמית', טרוויס ווילינגהם, סינדי רובינסון, ומייק פולוק. סדרה זו מבוססת על המשחקים באותו שם שיצאו במקביל לסדרה.

סרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Sonic the Hedgehog: The Movie - סרט אנימה מסוג OVA אשר יצא במקור לשווקים ביפן במהלך 1996 בשני חלקים. בשנת 1999 יצא לשווקים בארצות הברית כסרט אחד בדיבוב לאנגלית. סרט זה מעולם לא יצא לשווקים בישראל. במרכז עלילת הסרט סוניק, טיילס ונאקלס נלחמים כנגד דוקטור רובוטניק ויציר כפיו את היפר-סוניק המתכתי (Hyper Metal Sonic). יקום זה אינו דומה למציאות שתוארה עד כה בסדרות האמריקאיות של סוניק והוא דומה יותר למציאות המשחקים.

בסוף 2014 הוכרז על סרט חדש של סוניק הקיפוד, שנמצא בתהליכי כתיבת התסריט, והוא יהיה בפיתוח של חברת סוני אנימציה. בהתחלה הכרזה זו הייתה בגדר שמועה, אבל אז העיתון The hollywood reporter, וחברת IGN, אישרו ששמועה זו היא אכן נכונה. לא ידוע בינתיים מהו התאריך המדויק של יציאת הסרט, אך ככל הנראה הסרט ישוחרר בארצות הברית בשנת 2017. הדמויות שאושרו עד עכשיו הם סוניק הקיפוד ודר. אגמן. נודע גם כי בין התסריטאים שיעבדו על הסרט, נמצאים ביניהם כמה מהתסריטאים של סדרת "מהיר ועצבני" המצליחה.

סדרות קומיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך שנות התשעים חברת סגה הפיקה חוברת קומיקס של סוניק אשר מוספרה בהתחלה כ-1/4 ובהמשך כמיני-סדרה החל ממספר 0. מיני-סדרה זו התחילה למעשה סדרת קומיקס אשר ממשיכה עד היום תחת המו"ל Archie Comics.

בסיס העלילה בקומיקס הוא למעשה כל העולמות של סוניק כולל המשחקים והסדרות, מופיעות בו כל דמויות SatAM וכן דמויות המשחקים וכל שאר הסדרות. העלילה בקומיקס כל-כך נפתלת עד שנוצרו מאות דמויות ויצאו גם מיני-סדרות חדשות כולל סדרה לנאקלס ולסוניק X. כמו כן הקומיקס מסביר הרבה דברים שלא הוסברו בסדרות כמו שמו האמיתי של סוניק (לפחות על-פי הקומיקס שמו הוא "מוריס"), למה רובוטניק נראה שונה בין הגרסאות האמריקניות או היפניות, מי הם הוריו, מקורות, היסטורייה, פגישות עם דמויות אחרות כגון "סברינה המכשפה הצעירה", גיבורי קומיקס אחרים ועוד.

בנוסף לסדרת קומיקס זו, הופק בעבר גם קומיקס של סוניק בבריטניה בשם "Sonic The Comic" שיצא תחת המו"ל Fleetway Comics.

בירחון Wiz פורסם קומיקס של סוניק מתורגם לעברית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]