לדלג לתוכן

סוניק הקיפוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
המונח "סוניק" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו סוניק (פירושונים).
סוניק הקיפוד
Sonic the Hedgehog
לוגו הזיכיון
לוגו הזיכיון
יוצר יוג'י נאקה, נאוטו הושימה והירוקזו יאסוהרה
פרסומים מודפסים
קומיקס סדרות קומיקס של סוניק
סרטים וטלוויזיה
סרטים סרטי סוניק
סרטים קצרים סרטים קצרים של סוניק
סדרות טלוויזיה סדרות טלוויזיה של סוניק
משחקים
משחקי וידאו סדרת משחקי הווידאו
שונות
www.sonicthehedgehog.com

סוניק הקיפודאנגלית: Sonic the Hedgehog, ביפנית: ソニック・ザ・ヘッジホッグ) היא סדרת משחקי וידאו וזיכיון מדיה שנוצרה על ידי יוג'י נאקה, נאוטו הושימה והירוקזו יאסוהרה עבור חברת סגה. הזיכיון עוסק בסוניק הקיפוד, קיפוד כחול מואנש שמסוגל לרוץ במהירות גבוהה ונלחם בדוקטור אגמן, מדען מטורף שמנסה להשתלט על העולם. מרבית המשחקים בסדרה הם משחקי פלטפורמה שפותחו בעיקר על ידי קבוצת סוניק. על פי הזיכיון הופקו גם חוברות קומיקס, סדרות הנפשה, סרטי קולנוע ומרצ'נדייז.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – סוניק הקיפוד - דמויות

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 19881989 יצאה ביפן ובארצות הברית קונסולת משחק מדור ה-16 ביט, הסגה מגה דרייב של חברת סגה. החברה ניסתה ליצור דמות שתזוהה עם החברה באופן אוניברסלי, על מנת ליצור ייחוד, בידול והזדהות עם הקונסולה. לשם כך הועלו סקיצות למספר דמויות, בהן "אלכס קיד", אך אלו לא עברו את מבחן קבוצת המיקוד. ב-1991, האיאו נקאיאמה, יו"ר סגה, החליט לערוך תחרות בין עובדי החברה במטרה למצוא את עיצוב הדמות החדשה לקונסולה. רוב העובדים הגישו הצעות המבוססות על בעלי חיים כגון ארנבים וקנגורו, ואפילו קריקטורה של תאודור רוזוולט בפיג'מה (זו הפכה לדוקטור אגמן במשחקי סוניק). לגמר הגיעו שניים – ארמדיל שחור (מייטי הארמדיל, שהופיע לאחר מכן בכמה משחקים בסדרה) וקיפוד כחול (סוניק הקיפוד). נקאיאמה בחר בקיפוד הכחול שעיצב נאוטו אושימה.

סדרת משחקי הווידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבעת יהלומי הכאוס, מופיעים ברוב משחקי הסדרה.

משחקי הווידאו הראשונים של סוניק הקיפוד היו משחקי פלטפורמה בלבד, אך בעקבות ההצלחה הרבה אשר הזיכיון צבר, פותחו בהמשך משחקי וידאו מסוגים נוספים.

כמעט בכל משחקי הסדרה מככבת דמותו של סוניק הקיפוד בתור הפרוטגוניסט. עלילת המשחקים מתמקדת בעיקר בניסיונותיו של סוניק להציל את הכוכב שלו מפני איומים שונים, ובעיקר מפני האנטגוניסט הראשי, דוקטור אייבו רובוטניק.

משחקי סוניק הקלאסיים (1991–1998, 2017-2018, 2023)[עריכת קוד מקור | עריכה]

השלב Green Hill Zone, מהמשחק הראשון של סוניק
קופסת המשחק "סוניק הקיפוד" משנת 1991
שתי מחסניות של המשחק "סוניק ונאקלס"
קופסת המשחק "סוניק הקיפוד 2"
 • סוניק הקיפוד‏ – המשחק הראשון בסדרה. המשחק מציג את עולמו של סוניק ואת הדמויות הראשיות, סוניק ואויבו ד"ר רובוטניק, המתכנן להשתלט על האי של סוניק, להפוך את כל שוכניו לרובוטים, ולתפוס את כל ששת יהלומי הכאוס. המשחק זכה להצלחה גדולה ושימש בסיס חשוב לשאר הסדרה. ההבדלים בין ה-8 סיביות ל-16 סיביות במשחק זה הם מוזיקה שונה (מלבד העולם הראשון) ועולמות שונים (מלבד Green Hill Zone, Labyrinth Zone ו-Scrap Brain Zone) יצא ב-23 ביוני 1991 בגרסאות ל-Gensis ל-Sega Master System ול-Game Gear.
 • סוניק הקיפוד 2‏ – המשחק השני בסדרה. המשחק מציג את דמותו של טיילס, שועל מעופף בעל שני זנבות, המצטרף לסוניק על מנת לעזור לו לעצור את ד"ר רובוטניק. יצא ב-24 בנובמבר 1992 בגרסה לקונסולת ה-Genesis. בגרסה זו של המשחק נוסף יהלום כאוס שביעי וניתן להפוך ל"סופר סוניק", מצב משופר של סוניק שבו המהירות משופרת וניתן להביס אויבים בנגיעה, אם משיגים את כולם (השם "סופר סוניק" הוא כנראה משחק מילים, שכן משמעות הביטוי באנגלית היא "על קולי" או "בעל מהירות על-קולית"). גרסת ה-Sega Master System וה-Game Gear שונה לחלוטין, ובה על סוניק להשיג את ששת יהלומי הכאוס כדי להציל את טיילס מד"ר רובוטניק.
 • סוניק CD – משחק פלטפורמה אשר יצא לשווקים ב-23 בנובמבר 1993 עבור ה-Mega-CD/Sega CD. ב-26 בספטמבר 1996 יצאה גם גרסה של המשחק למחשב האישי. זה המשחק הראשון שבו מופיעה איימי רוז, קיפודה ורודה אשר מאוהבת בסוניק, ומטאל סוניק, שכפול רובוטי מרושע של סוניק שנוצר על ידי ד"ר רובוטניק. עלילת המשחק מתרחשת בין המשחק הראשון לשני.
 • סוניק הקיפוד 3‏ – המשחק השלישי בסדרה. המשחק מציג את דמותו של נאקלס הקיפודן, השומר של היהלום הראשי, מקור הכוח של כל יהלומי הכאוס. במשחק זה ובהמשכו השלבים ארוכים יותר והעלילה מוצגת בתוך המשחק, שלא כמו קודמיו. יצא ב-2 בפברואר 1994 בגרסה ל-Genesis בלבד.
 • סוניק ונאקלס – המשך ישיר והחצי השני של המשחק הקודם, שנוצר כי לא היה זמן להשלים את קודמו. לאחר שבמשחק הקודם סוניק הצליח למנוע מרובוטניק לשגר את ביצת המוות, ביצת המוות נוחתת שוב על האי, הפעם ליד האזור בו שוכן היהלום הראשי. נאקלס, שמגלה מה רובוטניק באמת מתכנן, מחליט לעזור לסוניק להגיע לביצת המוות ולעצור את רובוטניק פעם נוספת. שלא כמו קודמו, לא ניתן לשחק במשחק בתור טיילס, אך לעומת זאת כן ניתן לשחק בתור נאקלס (במצב זה העלילה המוצגת מתרחשת אחרי הסיפור של סוניק, ובה נאקלס מנסה לעצור את אחד הרובוטים של רובוטניק מלגנוב את היהלום הראשי שוב). המשחק כלל יכולת לבצע נעילה (Lock-On) עם משחקים אחרים, מה שיצר משחקים חדשים לגמרי. יצא ב-18 באוקטובר 1994 בגרסה ל-Genesis בלבד.
 • סוניק כאוס ‏ – משחק זה סובב סביב ד"ר רובוטניק, הרוצה את יהלומי הכאוס, ויכול להפוך אותם לכלי נשק מסוכנים. יצא ב-23 בנובמבר 1993. זהו המשחק הראשון לקונסולות 8 סיביות שמאפשר לשחקן לשלוט בטיילס, והמשחק הראשון בסדרה שבו אפשר לעוף בתור טיילס. יצא בגרסאות ל-Sega Master System ול-Game Gear.
 • סוניק טרפיל טראבל – משחק המשך לסוניק כאוס. יצא ב-15 בנובמבר 1994. המשחק הנייד הראשון שכולל את נאקלס הקיפודן. ד"ר רובוטניק הצליח בדרך מסתורית להשיג את יהלומי הכאוס, אך שלח את כולם לממד אחר, מלבד היהלום הצהוב. על סוניק וטיילס להשיג את כל יהלומי הכאוס, ולהביס את ד"ר רובוטניק, שעבד על נאקלס פעם נוספת, ואת נאק הסמור/פנג הצלף, סמור שרוצה להשיג את היהלומים על מנת למכור אותם תמורת רווח גדול. יצא רק בגרסה ל-Game Gear.
 • סוניק דריפט‏ – משחק מרוצי מכוניות ששווק רק ביפן. יצא ב-18 במרץ 1994. במשחק זה אפשר לשחק בסוניק, טיילס, ד"ר רובוטניק ואיימי רוז, שהופיעה לראשונה בסוניק CD. לכל דמות יכולת מיוחדת: סוניק יכול לשדרג את המהירות למשך 5 שניות, טיילס יכול לקפוץ, רובוטניק יכול להתקיף באמצעות מוקשים ואיימי מתקיפה על לבבות. יצא בגרסה ל-Game Gear.
 • סוניק דריפט 2‏ – משחק המשך ל-Sonic Drift, שבניגוד אליו שווק גם מחוץ ליפן. יצא לראשונה ביפן ב-17 במרץ 1995. בניגוד לקודמו, ניתן לשחק עם מטאל סוניק, בפנג הצלף ובנאקלס הקיפודן. גם להם יש כוחות מיוחדים: מטאל סוניק יכול להגביר את המהירות אפילו יותר מסוניק, פנג הצלף יכול לזרוק כדורי שמן ולגרום לדמויות להחליק, ונאקלס יכול להכות מכוניות ולגרום להן לעצור. יצא בגרסה ל-Game Gear.
 • סוניק ספין בול‏ – סימולציה של משחק פינבול. יצא ב-23 בנובמבר 1993. זה היה המשחק הראשון של סוניק אשר פותח באופן מוחלט בארצות הברית. כמו Dr. Robotnik's Mean Bean Machine ובניגוד ל-Sonic 1 ו-2, גרסאות ה-8 סיביות וה-16 סיביות מקבילות. יצא בגרסאות ל-Genesis ל-Sega Master System (בברזיל בלבד) ול-Game Gear.
 • סוניק לייברינט'‏ – משחק מבוכים איזומטרי בכיכובו של סוניק הקיפוד. יצא לראשונה ביפן ב-17 בנובמבר 1995. מעריצים מאמינים שהוא משחק הסוניק הגרוע אי פעם, בשל לקיחת מהירותו של סוניק. יצא בגרסאות לקונסולות ה-Sega Master System וה-Game Gear.
 • סוניק בלאסט – המשחק כולל גרפיקת תלת־ממדית. יצא ב-12 בדצמבר 1996. ניתן לשחק בו עם סוניק הקיפוד ונאקלס הקיפודן. המשחק יצא בגרסאות לקונסולות ה-Game Gear וה-Sega Master System (בברזיל בלבד). קיבל ביקורות שליליות בעיקר בשל גודל הפריטים על המסך.
 • פטרול השמיים של טיילס – משחק בכיכובו של טיילס. יצא ב-28 באפריל 1995 בגרסאות ל-Sega Master System ול-Game Gear.
 • טיילס אדבנצ'ר‏ – משחק נוסף בכיכובו של טיילס. יצא ב-11 בנובמבר 1995 בגרסאות ל-Sega Master System ול-Game Gear.
 • בלו ספייר – מיני משחק המורכב מסגנון השלבים המיוחדים של סוניק הקיפוד 3 וסוניק ונאקלס. ניתן לשחק כל פעם בשלב אחד ממנו על ידי חיבור כל מחסנית ג'נסיס למחסנית של סוניק ונאקלס, אך אם המחסנית של סוניק הקיפוד 1 מוכנסת, ניתן לשחק בכל השלבים בזה אחר זה.
 • סוניק 3 ונאקלס - גרסה משולבת של Sonic the Hedgehog 3 ו-Sonic & Knuckles, שנוצרת כאשר מחברים את המחסנית של Sonic the Hedgehog 3 לזו של Sonic & Knuckles,[1] הכוללת תוספות חדשות לשני המשחקים.
 • Knuckles in Sonic the Hedgehog 2 - גרסה של Sonic the Hedgehog 2 בה ניתן לשחק בתור נאקלס במקום סוניק וטיילס. המשחק נוצר כאשר מחברים את המחסנית של Sonic the Hedgehog 2 לזו של Sonic & Knuckles.[2]
 • Dr. Robotnik's Mean Bean Machine – משחק פאזל, המבוסס על המשחק היפני Puyo Puyo. יצא בנובמבר 1993 בגרסה עבור קונסולת ה-Genesis.
 • Knuckles' Chaotix – משחק פלטפורמה אשר יצא לשווקים ב-20 באפריל 1995 עבור התוסף של קונסלת המגה דרייב התקן ה-Sega 32X. במשחק נאקלס מתפקד כדמות הראשית, ובנוסף אליו מופיעים צוות הכאוטיקס: ווקטור התנין, אספיו הזיקית, צ'רמי הדבורה ומייטי הארמדיל, ובנוסף מופיע גם מטאל סוניק בתור הבוס האחרון.
 • Sonic 3D Blast – משחק פלטפורמה איזומטרי. יצא ב-30 בנובמבר 1996. במשחק זה צריכים לאסוף את הפליקים, ציפורים קטנות אשר ד"ר רובוטניק כלא בתוך רובוטים רשעים. במשחק ניתן לשחק בסוניק בלבד אך מופיעים בו גם נאקלס וטיילס אשר מובילים את סוניק לשלב בונוס כשהוא מקבל 50 טבעות. בשלבי הבונוס ניתן להשיג חיים או יהלומי כאוס. יצא בגרסאות עבור ה-Gensis, ה-Sega Saturn והמחשב. גרסת הסגה סטורן היא תחליף למשחק Sonic X-treme, שבוטל בשנת 1996.
 • Sonic Schoolhouse – משחק חינוכי שבו סוניק מלמד את השחקן מקצועות כמו שיש בבית הספר, בעיקר מתמטיקה ואנגלית. משחק זה ניתן להורדה רק ב-Microsoft Windows. משחק זה יצא לאור על ידי סגה ב-18 באוקטובר 1996. המשחק מיועד לתלמידים בכיתות א'-ד'.
 • Sonic R – משחק מרוצים אשר יצא לשווקים ב-18 בנובמבר 1997 עבור קונסולות סגה סאטורן ולאחר מכן עבור המחשב האישי. המשחק שונה ממשחקי מרוצים אחרים מכיוון שבו הדמויות רצות בעצמם ללא כלי רכב (למעט איימי וד"ר רובוטניק). במשחק זה ניתן לשחק בסוניק, טיילס, נאקלס, איימי, ד"ר רובוטניק, מטאל סוניק, טיילס דול, מטאל נאקלס, אג רובו וסופר סוניק.
 • Sonic Mania – המשחק, ששוחרר ביחד עם Sonic Forces לרגל חגיגות ה-25 שנה לזיכיון, ושפותח על ידי מעריצים והופץ על ידי סגה, מבוסס על המשחקים הקלאסיים ומשלב ביניהם. המשחק יצא לאור לקונסולות הפלייסטיישן 4, Microsoft Windows, Xbox One ו-Nintendo Switch, ב-15 באוגוסט 2017 לכל המדינות וב-16 באוגוסט 2017 ביפן. מבנה 2D ופרסום של PagodaWest Games.
 • Sonic Mania Plus - חבילת הרחבה לסוניק מאניה המוסיפה את מייטי הארמדיל וריי הסנאי המעופף, שהופיעו במשחקים ישנים יותר, מצב משחק חדש בשם Encore Mode ואפשרות לעד ארבעה שחקנים במסך מפוצל. שוחרר ב-17 ביולי 2018 לפלייסטישן 4, ל-Xbox One ל-Steam ו-Nintendo Switch כחבילה בתשלום נוסף.
 • The Murder of Sonic the Hedgehog - יצא בשמת 2023
 • Sonic Superstars - משחק פלטפורמה דו-ממדי אשר עתיד לצאת בסוף שנת 2023.

משחקי סוניק המודרניים (החל מ-1998)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלוגו של המשחק Sonic The Hedgehog משנת 2006
הלוגו של המשחק Sonic Generations
קופסת המשחק Sonic the Hedgehog 2006
 • Sonic Adventure – יצא לשווקים ב-23 בדצמבר 1998 בעת ההשקה של קונסולת המשחק Dreamcast של סגה. במשחק זה סוניק הקיפוד, טיילס השועל, נאקלס הקיפודן, איימי רוז, ביג החתול, הרובוט ו־E-102 גאמה מנסים לעצור מפלצת בשם כאוס שמשתלטת על העיירה סטיישן סקוואר תחת שליטתו של דוקטור אגמן. זהו המשחק התלת־ממדי המלא הראשון בסדרה. בשנת 2003 יצאה גרסה של המשחק עבור קונסולות הנינטנדו גיימקיוב של נינטנדו ועבור המחשב האישי בשם "Sonic Adventure DX: Director's Cut", אשר כללו מספר שיפורים בגרפיקה, מצב "משימה" חדש, ומספר משחקי סוניק ל-Game Gear (בלעדי לגיימקיוב). פרקים 27-32 בסדרה סוניק X מבוססים על משחק זה.
 • Sonic the Hedgehog: Pocket Adventure – משחק אשר יצא ב-30 בנובמבר 1999 עבור הקונסולה הניידת Neo Geo Pocket Color ומשחק הסוניק הראשון שפותח לקונסולה שאינה פותחה על ידי סגה. משתמש במוזיקה מהמשחקים Sonic 3 and Knuckles ו-Sonic Jam. זהו משחק ה-8 סיביות היחיד של סוניק המודרני.
 • Sonic Adventure 2 – יצא לשווקים ב-19 ביוני 2001, לכבוד חגיגות העשור לזיכיון, במקור עבור קונסולת ה-Dreamcast של סגה, כמשחק המשך למשחק הקודם. סיפורם של סוניק הקיפוד, טיילס השועל, נאקלס הקיפודן, שאדו הקיפוד, רוז' העטלפה ודוקטור אגמן. שנה לאחר יציאת המשחק, יצאה למשחק גרסה משופרת לנינטנדו גיימקיוב בשם "Sonic Adventure 2: Battle", שהייתה משחק הסוניק הראשון לקונסולה זאת. פרקים 33-38 בסדרה סוניק X מבוססים על משחק זה.
 • Sonic Advance – המשחק הראשון של סוניק שיצא לשווקים לקונסלה שפותחה על ידי נינטנדו. סיפורם של סוניק, טיילס, נאקלס ואיימי. המשחק בנוי בצורה דו־ממדית, והוא המשחק הדו־ממדי הראשון שניתן לשחק בו באיימי. יצא עבור הקונסולה הניידת Game Boy Advance ביפן ב-22 בדצמבר 2001, בצפון אמריקה ב-4 בפברואר 2002 ובאירופה ב-23 במרץ 2002 וב-2011 לאנדרואיד רק ביפן. למשחק יצאו שני משחקי המשך, Sonic Advance 2 ו-Sonic Advance 3 גם הם ל־GBA.
 • Sonic Heroes – יצא במקור לשווקים בשנת 2003. סיפורם של סוניק הקיפוד, טיילס ונאקלס הקיפודן (קבוצת סוניק), שאדו הקיפוד, רוז' העטלפה ו-E-123 אומגה (קבוצת דארק), איימי רוז, קרים הארנבת וביג החתול (קבוצת רוז), ואספיו הזיקית, צ'רמי הדבורה ווקטור התנין (קבוצת כאוטיקס) שמנסים להציל את העולם ממטאל סוניק ואגמן. מערכת המשחק ייחודית בשל העובדה שהיא מתפעלת שלוש דמויות שמרכיבות קבוצה כשלכל חבר קבוצה יכולות מיוחדות משלו. לכל קבוצה דרך שונה ושלבים שונים. יצא לשווקים עבור קונסולות הגיימקיוב, פלייסטיישן 2 וה-Xbox ב-30 בדצמבר 2003 ביפן וזמן קצר לאחר מכן באירופה ובארצות הברית. גרסת המחשב של המשחק יצאה בנובמבר 2004.
 • Shadow the Hedgehog – יצא לשווקים ב-15 בנובמבר 2005 באמריקה הצפונית. המשחק מתמקד בדמותו של שאדו הקיפוד אשר חוקר את עברו לאחר שהתעורר אחרי שנים שבהן הוקפא על ידי יוצרו סבו של ד"ר אגמן. הוא מגלה על עצמו דברים רבים במהלך המשחק, חלקם שקריים וחלקם אמיתיים. במשחק שאדו הקיפוד מנסה להבין מה קרה לפני שד"ר אגמן העיר אותו בחזרה לחיים ומגלה שסבא של ד"ר אגמן הוא זה שיצר אותו ומריה החברה שלו נהרגה בתחנת החלל ארק על ידי חיילים ממשלתיים. המשחק דורג בארצות הברית לילדים מגיל 10 בלבד.
 • Sonic Rush – משחק דו־ממדי אשר יצא לשווקים ב-15 בנובמבר 2005 עבור הקונסולה הניידת נינטנדו DS. זהו המשחק הראשון שבו בלייז החתולה הופיעה.[3][4]
 • Sonic Riders – יצא במקור לשווקים ב-21 בפברואר 2006, יחד עם סוניק 06', כמשחקים לכבוד יום ההולדת 15 של סוניק. זהו משחק מרוץ בו הדמויות משתמשות בהוברבורדים וכלים מרחפים אחרים דומים אשר נקראים "אקסטרים גיר".[5] רעיון המשחק קלאסי, לעבור שלושה סיבובים סביב המפה כאשר הדירוג בסוף המשחק מתחלק בהתאם למשתתף שחצה את קו הסיום קודם, הקאץ' במשחק זה שהיו שלושה סוגי אפשרויות מיוחדות, ואלו הם: מהירות, תעופה וכוח, כאשר כל אחד מהם היה מופיע באזור הפעמיים במפה והיה מקצר לך את המסלול וגם נותן לך דלק על מנת שתוכל לעשות "זינוק" שמאיץ את מהירותך ופוגע בסובבים אותך. את המשחק היה אפשר לשחק לבד עם השחקנים שהמחשב משחק (שנקראים בוטים אשר מופעלים על ידי המחשב), והיה אפשר לשחק עם 2 אנשים עד 4 שחקנים. במשחק זה מופיעים לראשונה חבורת בבילון: ג'ט, ווייב וסטורם כאשר מולם עומדים סוניק, טיילס ונאקלס כחבורת סוניק. ניתן לשחק בדמויות נוספות כגון: איימי, קרים, שאדו, רוז' ועוד. המרוצים נערכים בעולמות שונים כגון: עולם הריסות החול, עולם אגמן, עולם עירוני, עולם יער ועוד (לכל עולם יש את הגרסה המקורית והשניה, כאשר המקורית ניתנת מתחילת המשחק והשניה עם סיום סיפור המשחק, ההבדל בין המפות הוא צורת המסלול ומה שבמסלול עצמו). למשחק זה פותח משחק המשך בשם Sonic Riders: Zero Gravity, וכמו כן משחק צד ל-Xbox 360 בשם Sonic Free Riders.
 • Sonic the Hedgehog (ידוע גם בתור Sonic '06) – יצא לשווקים ב-14 בנובמבר 2006, יחד עם Sonic Riders, כמשחקים לכבוד חגיגות ה-15 שנה של הזיכיון, עבור קונסולת המשחק Xbox 360 ובדצמבר 2006 עבור הקונסלה פלייסטיישן 3. המשחק מציג את סיפורם של סוניק, שאדו וסילבר, כאשר לכל אחד מהם משחקיות שונה, מטרה שונה, ועלילה שונה, אך שמתחברת בסוף. ניתן לשחק בכמה שלבים גם בדמויות נוספות כמו: טיילס, נאקלס, רוז', אומגה, בלייז ואיימי. המשחק בנוי בצורת עיר שניתן לטייל בה, להשלים משימות ושלבים ועוד. המשחק זכה לביקורות שליליות ביותר בשל תקלות רבות במשחק, עלילה יבשה וחוסר יכולת לשלוט בדמויות.
 • Sonic Rivals – משחק מרוצים ותחרויות שיצא לשווקים ב-16 בנובמבר 2006 עבור הקונסולה הניידת PlayStation Portable. ‏
 • Sonic and the Secret Rings – יצא לשווקים ב-20 בפברואר 2007. פותח באופן בלעדי עבור קונסולת ה-Wii. המשחק הוא הראשון בסדרת ה-Storybook – סדרת משחקי סוניק בהשראת אגדות וסיפורי פנטזיה שונים (במקרה הזה סיפורי אלף לילה ולילה). שיפר דברים בניגוד מה שהיה לסוניק 06' אך קיבל ביקורות בינוניות עקב בעיות שליטה, מצלמה לא טובה ועלילה יבשה.
 • Sonic Rush Adventure – יצא ב-18 בספטמבר 2007 כמשחק ההמשך לסוניק ראש עבור הקונסולה הניידת נינטנדו DS.
 • Sonic Rivals 2 - משחק ההמשך למשחק Sonic Rivals שיצא לשווקים ב-13 בנובמבר 2007 ל־PlayStation Portable. במשחק זה ניתן לשחק בדמויות נוספות ומוכרות ובאותם דמויות מהמשחק הקודם.
 • Mario & Sonic at the Olympic Games – משחק וידאו בו משחקים זה לצד זה דמויות מסדרות המשחקים של מריו וסוניק. המשחק יצא ב-6 בנובמבר 2007 לקונסולת ה-Wii וב-22 בינואר 2008 לקונסלה הניידת נינטנדו DS. למשחק יצאו כמה משחקי המשך, בהתאמה לכל אולימפיאדה (אולימפיאדת 2012 בלונדון, אולימפיאדת 2016 בריו וכו').
 • Sonic Unleashed – משחק שיצא לשווקים ב-18 בנובמבר 2008 עבור הקונסולות Xbox 360, Wii, PS2 ו-PS3. סיפורו של סוניק הקיפוד, אשר אגמן רוקן את כוחו, כך שהוא הופך בלילה לזאב הרסני ובבוקר חוזר להיות קיפוד. הוא מוצא חיה קטנה בשם צ'יפ אשר איבדה את הזיכרון שלה. הם מתחברים ויחד יוצאים להילחם באגמן ולהחזיר את הזיכרון לצ'יפ. במשחק ישנם שלבי יום ושלבי לילה, כאשר בשלבי היום משחקים בסוניק הקיפוד ובלילה בסוניק הזאב. המשחק ספג ביקורות חצויות בעיקר על הדמות של סוניק הזאב, בעיות בזוויות, וחוסר מהלכים בשלבי הלילה.
 • Sonic and the Black Knight – יצא לשווקים ב-3 במרץ 2009 באופן בלעדי לקונסולת ה-Wii.‏ המשחק הוא השני בסדרת ה-Storybook, והתבסס על אגדות המלך ארתור.
 • Sonic & Sega All-Stars Racing – משחק מרוצים הכולל בתוכו דמויות ממשחקים שונים של סגה. יצא לשווקים ב-23 בפברואר 2010 עבור הקונסולות PS3, XBOX 360, Wii, DS, ולמחשב.
 • Sonic the Hedgehog 4: Episode I – משחק דו-ממדי ברזולוציית היי-דיפינישן והמשחק הרביעי בסדרה. המשחק יצא ב-13 באוקטובר 2010. לעומת המשחקים הקודמים, במשחק זה ניתן לשחק בסוניק המודרני. המשחק זכה לביקורות מעורבות, בין השאר בגלל חוסר מקוריות (השלבים במשחק הם בעצם גרסאות מחודשות של שלבים מהמשחקים הראשונים) ובעיות שליטה בדמות. לעומת זאת, המשחק קיבל ביקורות טובות על הגרפיקה היפה שלו והניסיון לחזור לדו-ממד.
 • Sonic Free Riders - משחק המשך לשני משחקי Sonic Riders אשר יצא ב-4 בנובמבר 2010 עבור קונסולת ה-Xbox 360 ויצא עבור תוסף הקינקט (הקינקט הגיע בתוך אריזת המשחק כבאנדל). זכה לביקורות מעורבות אבל גם קיבל ציונים נמוכים.
 • Sonic Colors – יצא לשווקים ב-16 בנובמבר 2010. למשחק יצאו שתי גרסאות, אחת ל-Wii והשנייה ל-DS. נחשב למשחק התלת־ממדי הראשון שהצליח בביקורות לאחר כמויות של משחקים תלת־ממדים שכשלו בגלל בעיות זווית וכדומה. חידוש למשחק הנקרא Sonic Colors: Ultimate יצא ב-7 בספטמבר 2021 לפלייסטיישן 4, Xbox One, Xbox Series X/S, נינטנדו סוויץ' ולמחשב. הגרסה של המחשב זמינה בלעדית ב-Epic Games Store.
 • Sonic Generations – משחק מיוחד שיצא לשווקים ב-1 בנובמבר 2011 לכבוד חגיגות עשרים השנה של הזיכיון. סיפורם של סוניק המודרני, סוניק הקלאסי וכל דמויות סוניק לדורותיהם. במשחק זה ד"ר אגמן יצר מפלצת מרושעת בשם "אוכל הזמן", אשר אכלה את שלבי סוניק והדמויות שלו בכל הזמנים. סוניק המודרני וסוניק הקלאסי יוצאים להציל את חבריהם ולהילחם במפלצת האכזרית. המשחק כולל גרסאות מחודשות לשלבים מתוך כל משחקי סוניק לדורותיהם, וכמו כן ניתן לשחק במשחק בשתי גרסאות של סוניק – האחת בעיצוב ממשחקי המגה דרייב (בגרסה זו השלבים הם בדו־ממד) והשני בעיצוב העכשווי (בגרסה זו השלבים הם בתלת מימד). בנוסף לגרסה הרגילה, שיצאה ל-Xbox 360, PS3, ולמחשב, יצאה למשחק גרסה שונה במקצת ל-3DS. המשחק קיבל ציונים טובים מאוד, ביחס למשחקים האחרים של סוניק בתלת־ממד.
 • Sonic the Hedgehog 4: Episode II – משחק המשך לסוניק 4 פרק 1 שזכה לביקורות קצת יותר טובות. יצא ב-16 במאי 2012. לעומת קודמו, במשחק זה מצטרף טיילס למשחק ומתלווה לסוניק בשלבים. כמו כן, השלבים במשחק זה מקוריים לעומת קודמו. בנוסף לכך יצאה תוספת למשחק בשם Episode Metal, שנפתחת אם השחקן קנה את שני המשחקים, ואז נותנת אפשרות לשחק בשלבים של המשחק הראשון בתור מטאל סוניק, כפילו הרובוטי של סוניק.
 • Sonic & All-Stars Racing Transformed – המשך ישיר של Sonic & Sega All-Stars" "Racing. המשחק יצא לשווקים ב-20 בנובמבר 2012. המשחק שילב את דמויותיהם של ראלף ההורס מחברת וולט דיסני ונהגת המרוצים האמריקנית דניקה פטריק. זכה לביקורות טובות.
 • Sonic Lost World – יצא לשווקים ב-29 באוקטובר 2013 עבור קונסולות ה־Wii U והנינטנדו 3DS. הושפע רבות מסגנון עין-הדג ב-Sonic X-Treme. ב-2 בנובמבר 2015 יצאה למשחק גרסה עבור המחשב.
 • Sonic Forces – משחק נוסף שיצא ב-7 בנובמבר 2017, ביחד עם Sonic Mania, לרגל חגיגות עשרים וחמש שנים לזיכיון. המשחק כולל את דמות סוניק הקלאסי וסוניק המודרני וכן ניתן ליצור דמות שלישית ייחודית שתצויד בגאדג'טים אשר הם שדרוג של הוויספים מהמשחק Sonic Colors.
 • Team Sonic Racing – משחק מרוצים נוסף. המשחק מציג את דודון פא הדביבון, שמנהל מרוצים בהם מתחרים סוניק וחבריו. המרוצים במשחק זה הם בדגש על עבודת צוות. יצא ב-21 במאי 2019 לנינטנדו סוויץ', Xbox One, PlayStation 4 ולמחשב.
 • Sonic Frontiers - משחק אשר מציג סגנון משחקיות של עולם פתוח. יצא לשווקים ב-8 בנובמבר 2022 עבור הקונסולות נינטנדו סוויץ', PlayStation 4,PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S ולמחשב.
 • The Murder of Sonic The Hedgehog - משחק רומן ויזואלי, שיצא לרגל אחד באפריל ב-31 במרץ 2023 למחשב האישי.

סדרת משחקי Sonic Boom[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Sonic Boom: Rise Of Lyric - משחק שפותח על ידי חברת Big Red Button והופץ על ידי סגה. יצא לשווקים ב-11 בנובמבר 2014 לקונסולת ה-Wii U. המשחק הוא חלק מזיכיון נפרד מהסדרה, מתרחש לפני התחלת סדרת הטלוויזיה, ומוסיף משחקיות שונה לסדרת המשחקים. כמו כן, המשחק היה אמור להיות אתחול של הסדרה. המשחק קיבל ביקורות שליליות בשל באגים רבים, מצלמה גרועה, עלילה לא מובנת ודיאלוג רע, וגרם לסגה לפטר 300 עובדים רק מפני שלא היה להם מספיק כסף מהשכר כדי לשלם להם.
 • Sonic Boom: Shattered Crystal - יצא לשווקים ב-11 בנובמבר 2014 לקונסולות הנינטנדו 3DS. המשחק פותח על ידי Sanzaru Games והופץ על ידי סגה. המשחק, יחד עם Rise of Lyric, קיבל ביקורות שליליות שגרמו לסגה להתחיל לפתח משחקים למחשב ולמובייל.
 • Sonic Boom: Fire & Ice - המשחק השלישי בסדרת משחקי סוניק בום. יצא לשווקים ב-27 בספטמבר 2016 לקונסולות ה-Nintendo 3DS. גם משחק זה פותח על ידי Sanzaru Games והופץ על ידי סגה. המשחק היה אמור לצאת בסוף 2015, אך נדחה בסופו של דבר. במשחק זה נוספה אפשרות לשחק עם דמותה של איימי רוז.

משחקי ארקייד[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Waku Waku Sonic Patrol Car – משחק הארקייד הראשון של סוניק, שבו סוניק הוא שוטר שנשלח לשמור על הרחובות מפני ד"ר רובוטניק. יצא לשיווק רק ביפן בדצמבר 1991.
 • Sonic the Hedgehog – גרסה מיוחדת של המשחק הראשון שיצאה לשיווק ביפן בשנת 1993, כוללת פחות עולמות והגבלת זמן נוקשה.
 • SegaSonic Cosmo Fighter‏ – משחק ששווק רק ביפן במרץ 1993. משחק יריות בסגנון Space Invaders. ידוע גם כ-SegaSonic Cosmo Fighter Galaxy Patrol. לא הרבה ידוע על משחק זה.
 • Sonic the Hedgehog 2 – גרסת הארקייד של סוניק הקיפוד 2 למגה דרייב, שיצאה גם היא ב-1993. בניגוד לגרסת הארקייד של סוניק 1, כאן לא חסרים שלבים.
 • SegaSonic the Hedgehog‏ – משחק פלטפורמה איזומטרי שיצא לשוק רק ביפן ביוני 1993 ומשחק הארקייד הרשמי הראשון של סוניק. סוניק ושני חבריו, ריי הסנאי המעופף ומייטי הארמדיל, נלקחים לאי אגמן, שבנה ד"ר אגמן הרשע, ועל סוניק, ריי ומייטי לברוח מהאי. זהו המשחק הראשון שבו לדמויות יש קול וגם המשחק הראשון של סוניק שבו יש עולם קרח. בקוד של המשחק ניתן למצוא את רובוטניק במראהו האמריקאי, מה שמעיד על כך שיכול להיות שהמשחק היה אמור לצאת באמריקה.
 • Sonic the Fighters (ידוע גם בתור Sonic Championship) – משחק לחימה שיצא לשווקים ב-10 ביולי 1996. בניגוד לשאר משחקי סוניק לארקייד, משחק זה שווק גם באמריקה ואפילו באירופה. במשחק זה, השחקנים הם סוניק, טיילס, נאקלס, איימי רוז (ידועה במשחק זה כרוזי השובבה), פנג הצלף (ידוע גם כנאק הסמור), ושתי דמויות ייחודיות למשחק זה: בין הדינמיט (ציפור ירוקה שאוהב לזרוק פצצות) ובארק דוב הקוטב. במשחק זה האויבים הם ד"ר רובוטניק ומטאל סוניק, שבנו את ביצת המוות II. דמות נסתרת במשחק זה היא האני החתולה, המופיעה בתור ביצת פסחא במשחק זה ומבוססת על הדמות בשם האני מהמשחק Fighting Vipers של סגה.

משחקי מובייל[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Sonic Runners – משחק לטלפונים חכמים של ריצה בלתי פוסקת בסגנון דו-ממדי. ניתן לשחק כסוניק טיילס ונאקלס ודמויות נוספות כגון שאדו, רוז', איימי ועוד נמצאים במשחק וניתן להשיגם, לכל דמות ניתן להוסיף שני עוזרים שמסיעים לו במהלך השלב, מרביתם הם דמויות מהמשחקים הקודמים. השלבים במשחק זה דומים ביותר לשלבים של "Sonic Lost World" אך הם בדו-ממד. במאי 2016 סגה הודיעה שהיא תסגור את שרתי המשחק ב-27 ביולי 2016. ב-20 בדצמבר 2017 יצא משחק המשך בשם "סוניק ראנרס אדוונצ'ר" הפעם גם ל-JAVA בשיתוף יחד עם המפתחת הצרפתית "גיימלופט". המשחק ספג ביקורות גרועות עקב תקלות וקריסות רבות, מלא פרסומות, שילום לגורמים, המראה החזותי ב-2D וגלגל הרולטה שנחשב על פי מבקרים לא מתאים בכלל לשחקנים צעירים.
 • Sonic The Hedgehog - גרסה לטלפון של המשחק הראשון שהחלה לצאת ל-JAVA בשנת 2005, לאייפוד בשנת 2007, לאייפון בשנת 2009, לאנדרואיד בשנת 2011 (ביפן בלבד) ובמאי 2013 המשחק חודש על ידי כריסטיאן וויטהד הפעם לאנדרואיד ו-iOS וניתן הפעם לשחק בטיילס ובנאקלס.
 • Sonic Jump (2005) – משחק המובייל הראשון של סוניק אשר יצא ב-2005 ביפן וב-2012 בתור גרסת נייד מחודשת. המשחק מתמקד בסוניק אשר עליו לשחרר את כל החיות שאגמן הרשע כלא. במשחק זה עליך להשיג בכול שלב 3 מטבעות אדומים אשר ניתן להשיגן חוץ משלבי הבוס המשחק עצמו כולל 5 עולמות כל עולם הוא מכיל 12 שלבים במשחק זה יש גם טבלת מובילים.
 • Sonic Jump 2 – משחק ההמשך אשר יצא ב-2008 ביפן בלבד המשחק עצמו כולל גם עוד המשך נוסף בניגוד לשלבים הראשונים.
 • Sonic Jump (2012) – גרסה מחודשת למשחק הקודם. במשחק זה ניתן להשיג את כולם בהתחלה ניתן לשחק בסוניק ובבלייז. הוא גם משחק למובייל שיצא על ידי Headlight. יצא למובייל ב-2012.
 • Sonic Jump Fever – הוא משחק למובייל אשר מותר להשיג צ'אווים לשחק על זמן המשחק ולשחרר את החיות. במשחק זה ניתן גם לשחק בעיקר גם בדמותו של סילבר הקיפוד וניתן גם לזכות במשהו מגלגל מזל. יצא למובייל ב-2014.
 • Sonic Unleashed Mobile – גרסת מובייל של המשחק סוניק אנלישד המשחק בגרסת 2D והיה בשיתוף יחד עם גיימלופט. המשחק יצא ל-Mobile Phone ב-4 ביוני 2009.
 • Sonic Dash Quizמשחק מובייל אשר יצא ב-2009 ביפן בלבד וכולל גם את שלבי ה-Green Hill Zone.
 • Sonic Racing Kart – משחק מרוצים למובייל אשר יצא לראשונה רק ביפן ב-2003.
 • Sonic Hearts – משחק קלפי מלחמה שיצא ב-2004 חלק גם מסדרת סגה מובייל.
 • Sonic Darts – משחק למובייל אשר על השחקן לירות חצים על הנקודה המתאימה בתוך עיגול. יצא ב-2003.
 • Sonic Dash – משחק שנוצר למובייל על ידי Headlight. המשחק בסגנון ריצה בלתי פוסקת בתלת-ממד. המשחק כולל שלושה אזורים מהשלב Seaside Hill.
 • Sonic Putter – משחק מובייל שיצא ביפן בלבד ב-2009. המשחק עצמו מבוסס על משחק גולף.
 • Sonic Dash Club – גרסה של סוניק דאש אשר יצאה ב-2015 ביפן בלבד ל-iOS ולאנדרואיד.
 • Sonic at the Olympic Games (2008) – גרסה למובייל של סדרת המשחקים האולימפיים Mario and Sonic at the Olympic Games. יצא לראשונה ב-2008. אך כל הדמויות מהמשחק מריו לא מופיעים אלה רק שבניגוד לכולם מופיעים כל הדמויות של סוניק הקיפוד בלבד.
 • Sonic at the Olympic Winter Games – גרסה למובייל של המשחק האולימפי Mario and Sonic at the Olympic Winter Games אשר מבוססת גם היא על משחק זה. יצא ב-2010 ל-iOS בלבד. גם הוא כולל דמויות סוניק בלבד.
 • Sonic 20th Anniversary – משחק מובייל שיצא בחגיגות 20 שנה לזיכיון סוניק הקיפוד. יצא ביום האחרון של שנת 2011. יצא ל־iOS בלבד.
 • Sonic Kart 3D X – משחק מרוצים למובייל אשר יצא ב-2005 ביפן בלבד. כוללת גם סגנון תלת-ממדי.
 • Sonic Golf 3D – משחק למובייל בתלת-ממד וגם הוא משחק גולף. יצא ב-2006 ביפן בלבד.
 • Sonic Cricket – משחק מובייל שיצא ב-2009 ושווק ביפן בלבד.
 • Sonic Dash 2: Sonic Boom – המשך ל-Sonic Dash. בניגוד למשחק הקודם שמציג את הדמויות מהזיכיון המרכזי של סוניק, משחק זה מציג את הדמויות מ-Sonic Boom. המשחק שוחרר לראשונה בקנדה ב-30 ביוני 2015 ויצא לעולם ב-8 באוקטובר 2015 (iOS ואנדרואיד).
 • Sonic Runners Adventure – המשך ל-Sonic Runners. אשר יצא ביוני 2017 בבריטניה ובאוגוסט 2017 (אנדרואיד ו-Java). בעלת 2D.
 • Sonic Forces: Speed Battle - משחק תחרויות למובייל ששוחרר לעולם ב-16 בנובמבר 2017. המשחק מתבסס על המשחק Sonic Forces. דמויות נוספות שיצאו למשחק הם סוניק הקלאסי, מטאל סוניק, כאוס, זאבוק, סילבר ועוד.
 • Sonic Racing - הוכרז ב-Apple Event. מבוסס על המשחק "Team Sonic Racing". יצא ב-2019 לשירות Apple Arcade.
 • Sonic at the Olympic Games (2020) - משחק מובייל המבוסס על המשחק "Mario and Sonic at the Tokyo 2020 Olympic Games". גם משחק זה כולל דמויות הקשורות לסוניק בלבד. יצא ב-7 במאי 2020.

משחקי אוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Sonic & Knuckles Collection - אוסף של המשחקים סוניק 3 וסוניק ונאקלס (וגם את הגרסה המשולבת שלהם, סוניק 3 ונאקלס), המכיל מוזיקה שונה בחלק מהשלבים.
 • Sonic Jam – אוסף משחקים אשר יצא לשווקים ב-31 ביולי 1997 לסגה סאטורן. מכיל את המשחקים Sonic The Hedgehog", "Sonic The Hedgehog 2" "Sonic The Hedgehog 3" ו-"Sonic & Knuckles", וכמו כן הוא כולל עולם תלת־ממדי בשם "Sonic World", ובו ניתן לצפות בסרטונים ותמונות שונות הקשורים לזיכיון. האלמנטים ב-Sonic Jam שומשו בתחילה לפיתוח המשחק Sonic Adventure, אך עקב המעבר לקונסולות הדרימקאסט, הוחלט להעביר את כל פיתוח המשחק לאוסף משחקים זה. ב-10 ביולי 1998 יצא המשחק לקונסולה הניידת Game.com של חברת טייגר, שזכתה לביקורות שליליות בגלל שהיא מכילה רק שלב אחד מכל משחק (למעט המשחק הראשון), ובגלל המוזיקה והגרפיקות שלה.
 • Sonic Mega Collection – משחק אוספים של סוניק הקלאסי אשר יצא ב-10 בנובמבר 2002, ובו ניתן לשחק במשחקים סוניק הקיפוד, סוניק הקיפוד 2, סוניק הקיפוד 3, סוניק ונאקלס ו-Sonic 3D Blast ושני משחקים מסגה של אמריקה: סוניק ספינבול ו-Dr. Robotnik's Mean Bean Machine. בנוסף ניתן לשחק בעוד משחקים של סגה, למשל Flicky, Comix Zone, The Ooze ו-Ristar יצא ב-2002 לגיימקיוב בלבד.
  • Sonic Mega Collection Plus – גרסה נוספת למשחק האוספים הקודם שיצא ב-2 בנובמבר 2004. משחק זה כולל את המשחקים מהאוסף Sonic Mega Collection ואת רוב משחקי ה-Game Gear של סוניק: סוניק הקיפוד (גרסת 8 ביט), סוניק כאוס, סוניק דריפט, Sonic Blast,Dr. Robotnik Mean Bean Machine ו-Sonic Labyrinths. יצא בשנת 2004 לפלייסטיישן 2 ול-Xbox, וב-2006 יצא למחשב האישי.
 • Sonic Gems Collection – משחק אוספים שיצא ב-16 באוגוסט 2005. כולל בתוכו את משחק הארקייד Sonic The Fighters, משחקי 16 ביט כגון Sonic The Hedgehog CD, משחקי 32 ביט כגון Sonic R, משחקי 8 ביט (סוניק הקיפוד 2 8 ביט, סוניק ספינבול 8 ביט, סוניק כאוס, סוניק דריפט 2, Tails Skypatrol ו-Tails Adventure) ומשחקי מגה דרייב נוספים בשם Vectorman 2, Vectorman וטרילוגיית Streets of Rage, שלא שייכים לסדרת סוניק. יצא לפלייסטיישן ולגיימקיוב. משחקים אלו הם משחקים שיצאו למגה CD, Sega Saturn, Arcade, Sega Mega Drive ו-Sega Game Gear.
 • Sonic Classic Collection – משחק אוספים של סוניק הקלאסי שיצא רק לקונסולת הניידת Nintendo DS של נינטנדו ב-2 במרץ 2010. במשחק זה מופיעים ארבעת המשחקים הראשיים של סוניק הקיפוד לקונסולת המגה דרייב: סוניק הקיפוד, סוניק הקיפוד 2, סוניק הקיפוד 3 וסוניק ונאקלס, וכן שני המשחקים שנוצרים כאשר מחברים את המחסניות של סוניק הקיפוד 2 וסוניק הקיפוד 3, לזו של סוניק ונאקלס: Knuckles in Sonic the Hedgehog 2 ו-Sonic the Hedgehog 3 & Knuckles.
 • Sonic PC Collection - אוסף דיסקים של ארבעה משחקי מחשב של סוניק שיצא ב-1 באוקטובר 2009. האוסף כולל 3 משחקים מודרניים (Sonic Riders, Sonic Heroes, ו-Sonic Adventure DX) ואת אוסף המשחקים Sonic Mega Collection Plus, השייך לאזור משחקי סוניק הקלאסיים. לכבוד יום ההולדת ה-20 של סוניק יצאה ב-2011 גרסה חדשה לאוסף הכוללת עכבר ופד לעכבר מיוחדים של סוניק.
 • Sonic Origins - משחק אוספים שיצא ב-23 ביוני 2022 לאקסבוס One, אקסבוקס Series X/S, פלייסטיישן 4, פלייסטיישן 5, נינטנדו סוויץ' ולמחשב. המשחק חוגג 30 שנים לסוניק. מכיל את המשחקים 'Sonic the Hedgehog", "Sonic CD", "Sonic the Hedgehog 2", "Sonic the Hedgehog 3" ו-"Sonic & Knuckles". מכיל מצבי משחק חדשים.
 • Sonic Origins Plus - גרסה משודרגת של Sonic Origins, שיצאה בדיוק שנה אחריו. בגרסה זו ניתן לשחק בכל משחקי סוניק שיצאו ל-Game Gear. בגרסה זו ניתן לשחק בתור איימי לראשונה במשחקים הקלאסיים, וניתן לשחק בתור נאקלס ב-Sonic CD.

משחקים שבוטלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Sonic's Edusoft - משחק חינוכי שתוכנן לצאת בשנת 1991 לקונסולת המאסטר סיסטם של סגה. המשחק פותח על ידי סגה ו-US.Gold. המשחק מלמד בעיקר חשבון ואנגלית.
 • SegaSonic. Bros - משחק שהיה אמור לצאת בשנת 1992 לארקייד אך בוטל בסופו של דבר. משחק זה הוא טטריס ובו היו אמורים גם להופיע שני האחים של סוניק.
 • Sister Sonic – משחק שהיה אמור לצאת לשווקים בשנת 1995 עבור כונן התקליטורים Sega CD, אך בוטל בסופו של דבר. אם משחק זה היה יוצא, זה היה משחק התפקידים הממוחשב (RPG) הראשון של סוניק במקום Sonic Chronicles: The Dark Brotherhood(אנ'). המשחק היה אמור להתבסס על המשחק (אנ')Popful Mail באופן דומה להתבססות המשחק האחים סופר מריו 2 על המשחק Yume Kōjō: Doki Doki Panic. במשחק הייתה אמורה להופיע אחותו האבודה של סוניק.
 • Sonic X-Treme – משחק שתוכנן לצאת לקונסולת ה-Sega Saturn בשנת 1996, אך בוטל בסופו של דבר. ביטול המשחק הוא אחת הסיבות לכשלונה של ה-Sega Saturn. אם משחק זה היה יוצא לאור, היה זה המשחק הראשון של סוניק הקיפוד בתלת-ממד. השלבים במשחק השתמשו במצלמת "עין דג", המעגלת את מראה השלבים. שלבי הבוס במשחק לא השתמשו במצלמה זו. הבוסים הידועים ממשחק זה הם מטאל סוניק ונאק הסמור. מספר אבות טיפוס התגלו למשחק זה, הראשון יצא ב-2007 והשאר ב-2014–2015.[6] לפני פיתוח היו גם שלושה משחקים שבוטלו והתבססו על הסדרה Sonic SatAM ואחד מהם היה אמור להיות משחק איזומטרי ל-Genesis וגם משחק איזומטרי וליניארי של סוניק, Sonic 16 ו-Sonic Mars.
 • Sonic Extreme - משחק שהיה אמור לצאת בשנת 2002 לקונסולה הראשונה של מיקרוסופט "Xbox" אך בוטל בסופו של דבר. המשחק היה אמור להיות משחק מרוצים על סקייטבורד. המשחק בוטל לאחר שסגה פרשה מהרעיון ובתחילת 2006 סגה הוציאה את המשחק Sonic Riders לפלייסטיישן 2, אקס בוקס, נינטנדו גיימקיוב ומחשב, שבו הסקייטבורדים הוחלפו בהוברבורדים ובכלים מרחפים דומים המכונים Extreme Gear. המשחק התגלה לראשונה במאי 2011.
 • Sonic DS - משחק שהיה אמור לצאת לקונסולת ה-DS של נינטנדו בשנת 2004 אך יציאתו בוטלה בסופו של דבר.

עיבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף, סוניק וטיילס הופיעו בעונה השלישית של הסדרה "OK K.O.! Let's Be Heroes (אנ')" של קרטון נטוורק ב-4 באוגוסט 2019.[7] אזכורים לסוניק אף הופיעו בסדרות טלוויזיה שונות, כגון משפחת סימפסון ו-Mad (אנ').

קצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סוניק: האנימציה (Sonic the Animation) - קטע אנימציה באורך דקה וחצי שנוצר לפארקי השעשועים של סגה. לאחר מכן, הקטע נכלל באוסף המשחקים "Sonic Jam" משנת 1997. אף על פי שבסוף הקטע מופיע מסך שרשום בו "המשך יבוא", קטע המשך לא יצא לפועל.
 • סוניק: ליל הזאב (Sonic: Night of the Werehog) - מתרחש במהלך אירועי המשחק Sonic Unleashed. שוחרר ב-2008.
 • הרפתקאות סוניק מאניה (Sonic Mania Adventures) - סדרה אנימציה קצרה בת 6 פרקים המבוססת על המשחק "Sonic Mania". הפרק הראשון בסדרה עלה ליוטיוב ב-30 במרץ 2018 והפרק האחרון ב-17 ביולי 2018 (בתאריך ההשקה של Sonic Mania Plus), וב-20 בדצמבר 2018 עלה פרק בונוס בו מופיעה דמותה של איימי רוז. כל פרק היה יוצא פעם בחודש, מלבד הפרק השישי. עלילת הסדרה מתרחשת באזור אי המלאכים, כאשר סוניק הקיפוד, טיילס, נאקלס הקיפודן, מייטי הארמדיל וריי הסנאי מנסים לעצור את דוקטור רובוטניק, שמתכנן להשתלט על העולם ולקחת את יהלומי הכאוס ואת היהלום הראשי. לכל דמות יש את המקרה והסיפור שלו. בסוף כל פרק בסדרה מופיע גיימפליי של כל הדמויות. זאת הסדרה הראשונה בסדרת המשחקים שבה לדמויות אין קול ודיבור.
 • טים סוניק רייסינג: אוברדרייב (Team Sonic Racing: Overdrive) - סדרת אנימציה קצרה המבוססת על המשחק "Team Sonic Racing". הוכרזה בפאנל ה-SXSW במרץ 2019. בדומה להרפתקאות סוניק מאניה, גם לסדרה זאת אין דיבוב. סדרה זו כוללת 2 פרקים.
 • צ'או בחלל (Chao In Space) - סרטון קצר שפורסם ביוטיוב ב-12 בדצמבר 2019. הסרטון מבוסס על סדרת הסרטים הבדיונית באותו השם, ומתנהג כמו פרק לחג המולד.
 • מסביב לעולם ב-80 שניות (Around the World in 80 Seconds) - יצא ב-31 במרץ 2020 יחד עם מכירת הגרסה הדיגיטלית של "סוניק - הסרט". הסרטון מציג את סוניק מהסרט כשהוא מטייל בעולם ב-80 שניות.
 • Sonic Colors: Rise of the Wisps - קטע קצר בן שני חלקים אשר יצא בסמוך לתאריך היציאה של Sonic Colors: Ultimate
 • Sonic Frontiers Prologue: Divergence - קטע אנימציה קצר המהווה הקדמה לעלילת המשחק Sonic Frontiers
 • Sonic Superstars: Trio of Trouble - קטע קצר המהווה הקדמה לעלילת המשחק Sonic Superstars

סרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוניק הקיפוד (Sonic the Hedgehog) – סרט אנימה מסוג OVA שיצא לשווקים ביפן במהלך שנת 1996 בשני חלקים. בשנת 1999 יצא לשווקים בארצות הברית כסרט אחד בדיבוב לאנגלית בשם "Sonic The Hedgehog: The Movie". במרכז עלילת הסרט נלחמים סוניק, טיילס ונאקלס נגד דוקטור רובוטניק והייפר מטאל סוניק (Hyper Metal Sonic). יקום זה אינו דומה למה שתואר בסדרות האמריקאיות של סוניק והוא דומה יותר למציאות שמבוססת על המשחקים. הסרט מבוסס על המשחק Sonic The Hedgehog CD. סרט זה מעולם לא יצא לשווקים בישראל.

סוניק - הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – סוניק - הסרט

בסוף 2014 הוכרז על סרט חדש, שנמצא בתהליכי כתיבת התסריט, ויהיה בפיתוח של חברת Sony Pictures. בהתחלה הכרזה זו הייתה בגדר שמועה, אבל העיתון "The Hollywood Reporter" וחברת IGN, אישרו ששמועה זו היא נכונה. בפברואר 2016 נמסר מנשיא ומנכ"ל סגה, האג'ימה סאטומי, שהסרט מתוכנן לשחרור בבתי הקולנוע ב-2018, אך בהמשך נדחה ל-8 בנובמבר 2019. בהמשך נודע גם כי בין התסריטאים שיעבדו על הסרט, נמצאים חלק מהתסריטאים של סדרת "מהיר ועצבני" המצליחה. ב-10 בדצמבר 2018 נחשף פוסטר הסרט הראשון.

בסרט מככבים בן שוורץ בתור סוניק, וג'ים קארי בתור דוקטור אגמן, לצד ג'יימס מרסדן, טיקה סאמפטר, אדם פלי וניל מקדונו. הסרט הוא מיזם אמריקאי-יפני בין פרמאונט אנימציות, Original Film, סגה, Blur Studio ו-Marza Animation Planet.

בחודש מאי 2019 הודיע ג'ף פאולר, במאי הסרט, כי הסרט נדחה ל-14 בפברואר 2020, במטרה לשפר את העיצוב של סוניק לאחר תלונות רבות של מעריצים שהתאכזבו מעיצוב דמותו של סוניק בסרט.

סוניק - הסרט 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – סוניק - הסרט 2

הסרט עלה לאקרנים בארצות הברית ב-8 באפריל 2022 על ידי סרטי פרמאונט, בשיתוף פעולה עם קבוצת סגה סאמי. בישראל, הסרט עלה לאקרנים ב-7 באפריל 2022.

הסרט הוא המשך ישיר לסרט הראשון בסדרה.

סדרות קומיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך שנות התשעים חברת סגה הפיקה חוברת קומיקס של סוניק, שמוספרו בהתחלה כ-1/4 ובהמשך כמיני-סדרה החל ממספר 0. מיני-סדרה זו התחילה סדרת קומיקס שהמשיכה עד סוף 2017 תחת המוציאים לאור ארצ'י קומיקס.

בסיס העלילה בקומיקס הוא למעשה כל העולמות של סוניק בכל המשחקים והסדרות, בחלק מהם מופיעות הדמויות מהסדרה "סוניק הקיפוד", וכן דמויות מהמשחקים. העלילה בקומיקס הייתה מפותלת, אך בהמשך נוצרו עוד דמויות ומיני-סדרות חדשות, כולל סדרה לנאקלס הקיפודן ולסוניק X. כמו כן, הקומיקס מסביר דברים שלא הוסברו לפני כן, כמו שמו האמיתי של סוניק, למה רובוטניק נראה שונה בין הגרסאות האמריקאיות או היפניות, מי הם הוריו של סוניק, מקורות, היסטוריה, פגישות עם דמויות אחרות (כגון סברינה המכשפה הצעירה ומגה מן), גיבורי קומיקס אחרים ועוד.

בנוסף לסדרת קומיקס זו, הופק בעבר גם קומיקס של סוניק בבריטניה בשם "Sonic The Comic", שיצא תחת המוציאים לאור Fleetway Comics.

בירחון WIZ פורסם קומיקס של סוניק מתורגם לעברית.

ב-4 באפריל 2018 החלה להתפרסם סדרת קומיקס חדשה של סוניק הקיפוד על ידי חברת IDW Publishing, ושמה הוא "סוניק הקיפוד".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סוניק הקיפוד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Sonic the Hedgehog 3 & Knuckles". Sonic News Network (באנגלית). נבדק ב-2017-04-19.
 2. ^ "Knuckles the Echidna in Sonic the Hedgehog 2". Sonic News Network (באנגלית). נבדק ב-2017-04-19.
 3. ^ "Sonic Rush". Sonic News Network (באנגלית). נבדק ב-2017-01-21.
 4. ^ "Blaze the Cat". Sonic News Network (באנגלית). נבדק ב-2017-01-21.
 5. ^ "Sonic Riders". Sonic News Network (באנגלית). נבדק ב-2018-07-18.
 6. ^ אבות הטיפוס של Sonic X-treme – אב-טיפוס 718 (שהושק בשנת 2006)
 7. ^ Sonic the Hedgehog, Surprise! Sonic is visiting OK KO! on Sunday, August 4th on @cartoonnetwork!, @sonic_hedgehog, ‏2019T12:41 (באנגלית)