סוניק הקיפוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Disambig RTL.svg המונח "סוניק" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו סוניק (פירושונים).
סוניק הקיפוד

Sonic-Generations-Modern-Sonic-and-Classic-Sonic-Artwork.jpg
משמאל: סוניק הקלאסי, הגרסה הישנה של סוניק.
מימין: סוניק המודרני, הגרסה החדשה של סוניק.

הופעה ראשונה Rad Mobile (בהופעת אורח, ב-1991)
יוצר (ים) נאוטו אושימה
יוג'י נאקה
הירוקזו יאסוהארה
עוצב על ידי משחקי וידאו
נאוטו אושימה (סוניק הקיפוד)
משחקי וידאו
נאוטו אושימה (סוניק הקיפוד)
יוג'י אואקאווה (Sonic Adventure)
מדבבים (עברית) דן קיזלר (סוניק הקיפוד, ראלף ההורס)
עידו מוסרי (סוניק X)
לירון לב (סוניק הקיפוד)
ערן מור (סוניק בום)

סוניק הקיפוד (באנגלית: Sonic The Hedgehog) היא סדרת משחקי וידאו פופולרית, מבית חברת סגה היפנית.

מלבד כיכובו בסדרת המשחקים המצליחה, סוניק הוא גם קמע של החברה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 19881989 יצאה ביפן ובארצות הברית קונסולת משחק מדור ה-16 ביט, ה-"סגה מגה דרייב" (בארצות הברית "ג'נסיס") של חברת סגה. סגה ניסתה ליצור דמות שתזוהה עם החברה באופן אוניברסלי, על מנת ליצור ייחוד, בידול והזדהות עם הקונסולה. לשם כך הועלו סקיצות למספר דמויות, בהן "אלכס קיד", אך אלו לא עברו את מבחן קבוצת המיקוד. ב-1991, האיאו נקאיאמה, יו"ר סגה, החליט לערוך תחרות בין עובדי החברה במטרה למצוא את עיצוב הדמות החדשה לקונסולה. רוב העובדים הגישו הצעות המבוססות על בעלי חיים כמו ארנבים וקנגורו, ואפילו קריקטורה של תאודור רוזוולט בפיג'מה (זו הפכה לד"ר אגמן/רובוטניק במשחקי סוניק). לגמר הגיעו שניים – ארמדיל שחור (מייטי הארמדיל, שהופיע לאחר מכן במספר קטן של משחקי סוניק) וקיפוד כחול (סוניק הקיפוד). נקאיאמה בחר בקיפוד הכחול של נאוטו אושימה, וכך נולד סוניק.

מראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים השתנו רבים ממאפייניו הפיזיים של סוניק, כולל הסגנון שבו הוא מעוצב. בעיצוב המקורי, אשר תוכנן על ידי נאוטו אושימה, הופיע סוניק כנמוך קומה, בעל מחטים קצרים, גוף עגלגל ועיניים ללא קשתיות. בעקבות יציאת המשחק "Sonic Adventure" לשווקים בשנת 1999, דמותו של סוניק עוצבה מחדש על ידי יוג'י אואקאווה. בעיצוב זה סוניק גבה במעט, רגליו התארכו, הוענק לו מבנה גוף פחות עגלגל, קוציו התארכו ועיניו נהיו ירוקות, כמו כן הוא קיבל מראה יותר קשוח במעט. שינויים נוספים בדמותו של סוניק הוצגו במשחק "סוניק הקיפוד", במהלך שנת 2006: סוניק הפך אף רזה יותר וגבוה יותר. בשנת 2014 כשיצא שני המשחקים Sonic Boom: Rise Of Lyric ו-Sonic Boom: Shattered Crystal סוניק השתנה יותר מדי פחות ובעל על פי שהפך להיות רזה יותר, גבוה יותר מדי מהמודרני, עליו צעיף חום, תחבושות וקוציו התקצרו פחות.

על אף שינויים קטנים במראהו מאז, כמו למשל בגובהו, עיצוב הדמות לא השתנה רבות מאז.

משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחקים לא מופיעים קרובם כלשהם של הדמות, אך הן בקומיקס והן בשתי סדרות הטלוויזיה העוסקות בסוניק מופיע צ'אק - קיפוד כחול ומבוגר, העובד כמדען מוביל ומוצג כדודו של סוניק. כמו כן מופיע מאטסקי, כלבו של צ'אק. בקומיקס מגלים גם את הוריו החורגים של סוניק, ברנדט וג'ולז. בסדרה Sonic Underground (שמתרחשת ביקום מקביל) מופיע שוב צ'אק, וכן מופיעים אמו של סוניק, המלכה אלינה, אחותו סוניה ואחיו מאניק.

סדרת משחקי הווידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי הווידאו הראשונים של סוניק הקיפוד היו משחקי-פלטפורמה בלבד. אך בעקבות ההצלחה הרבה אשר הזיכיון צבר, פותחו בהמשך משחקי וידאו נוספים מסוגים נוספים.

כמעט בכל המשחקים של סוניק מככבת דמותו של "סוניק הקיפוד" כדמות הראשית במשחק. עלילת המשחקים מתמקדת בעיקר בניסיונותיו של סוניק להציל את העולם מפני איומים שונים, ובעיקר מפני גאון מרושע בשם ד"ר רובוטניק (ידוע גם בשם "ד"ר אגמן").

Sonic the Hedgehog‏ – המשחק הראשון בסדרה. המשחק מציג את עולמו של סוניק ואת הדמויות הראשיות, סוניק ואויבו ד"ר רובוטניק, המתכנן להשתלט על האי של סוניק, להפוך את כל שוכניו לרובטים ולתפוס את כל יהלומי הכאוס. המשחק זכה להצלחה גדולה והיווה בסיס חשוב לשאר הסדרה. ההבדלים בין ה-8 סיביות ל-16 סיביות במשחק זה הם מוזיקה שונה (מלבד העולם הראשון) ועולמות שונים (מלבד Green Hill Zone, Labyrinth Zone ו-Scrap Brain Zone) יצא בגרסאות ל-Gensis ל-Sega Master System ול-Game Gear.

משחקי סוניק הקלאסי (1991–1997),2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

השלב Green Hill Zone, מהמשחק הראשון של סוניק
 • Sonic the Hedgehog‏ – המשחק הראשון בסדרה. המשחק מציג את עולמו של סוניק ואת הדמויות הראשיות, סוניק ואויבו ד"ר רובוטניק, המתכנן להשתלט על האי של סוניק, להפוך את כל שוכניו לרובטים ולתפוס את כל ששת יהלומי הכאוס. המשחק זכה להצלחה גדולה והוא היווה בסיס חשוב לשאר הסדרה. ההבדלים בין ה-8 סיביות ל-16 סיביות במשחק זה הם מוזיקה שונה (מלבד העולם הראשון) ועולמות שונים (מלבד Green Hill Zone, Labyrinth Zone ו-Scrap Brain Zone) יצא בגרסאות ל-Gensis ל-Sega Master System ול-Game Gear.
 • Sonic's Edusoft - משחק חינוכי שיצא בשנת 1991 לקונסולת המאסטר סיסטם של סגה. המשחק בעיקר היה בעבודה עם סגה ו-US.Gold אך נגנז מסיבה לא ידועה. המשחק מלמד בעיקר רק חשבון ואנגלית.
 • Sonic the Hedgehog 2‏ – המשחק השני בסדרה. המשחק מציג את דמותו של טיילס, שועל מעופף בעל שני זנבות, המצטרף לסוניק על מנת לעזור לו לעצור את ד"ר רובוטניק. יצא בגרסה לקונסולת ה-Genesis. בגרסה זו של המשחק נוסף יהלום כאוס שביעי וניתן להפוך ל"סופר סוניק", מצב משופר של סוניק שבו המהירות משופרת וניתן להביס אויבים בנגיעה, אם משיגים את כולם. גרסת ה Sega Master System וה-Game Gear שונה לחלוטין ובה על סוניק להשיג את ששת יהלומי הכאוס כדי להציל את טיילס מד"ר רובוטניק.
 • Sonic the Hedgehog 3‏ – המשחק השלישי בסדרה. המשחק מציג את דמותו של נאקלס (Knuckles) הקיפודן, השומר של היהלום הראשי (Master Emerald), מקור הכוח של כל יהלומי הכאוס. במשחק זה. במשחק זה ובהמשכו השלבים ארוכים יותר והעלילה מוצגת בתוך המשחק, שלא כמו קודמיו. יצא בגרסה ל-Gensis בלבד.
 • Sonic & Knuckles‏ – המשך ישיר והחצי השני של המשחק הקודם, שנוצר כי לא היה זמן להשלים את קודמו. לאחר שבמשחק הקודם סוניק הצליח למנוע מרובוטניק לשגר את ביצת המוות, ביצת המוות נוחתת שוב על האי, הפעם ליד האזור בו שוכן היהלום הראשי. נאקלס, שמגלה מה רובוטניק באמת מתכנן, מחליט לעזור לסוניק להגיע לביצת המוות ולעצור את רובוטניק פעם נוספת. שלא כמו קודמו, לא ניתן לשחק במשחק בתור טיילס, אך לעומת זאת כן ניתן לשחק בתור נאקלס (במצב זה העלילה המוצגת מתרחשת אחרי הסיפור של סוניק, ובה נאקלס מנסה לעצור את אחד הרובוטים של רובוטניק מלגנוב את היהלום הראשי שוב). המשחק כלל יכולת לבצע נעילה (Lock-On) עם משחקים אחרים, מה שיצר משחקים חדשים לגמרי. יצא בגרסה ל-Genesis.
 • Sonic Chaos‏ – ידוע ביפן כ-Sonic & Tails. משחק זה סובב סביב ד"ר רובוטניק, הרוצה את יהלומי הכאוס, ויכול להפוך אותם לכלי נשק מסוכנים. המשחק הראשון לקונסולות 8 סיביות שמאפשר לשחקן לשלוט בטיילס. יצא בגרסאות ל-Sega Master System ול-Game Gear,
 • Sonic Triple Trouble‏ – משחק המשך ל-Sonic Chaos וידוע ביפן כ-"Sonic & Tails 2". המשחק הנייד הראשון שכולל את נאקלס הקיפודן. ד"ר רובוטניק הצליח בדרך מסתורית להשיג את יהלומי הכאוס, אך שלח את כולם לממד אחר, מלבד הצהוב. על סוניק וטיילס להשיג את כל יהלומי הכאוס, ולהביס את ד"ר רובוטניק, שפעם שנייה עבד על נאקלס. יצא רק בגרסה ל-Game Gear. זה המשחק הראשון בו מופיע נאק הסמור/ פנג הצלף.
 • Sonic Drift‏ – משחק מרוצי מכוניות ששווק רק ביפן. השחקנים הם סוניק, טיילס, ד"ר רובוטניק ואיימי רוז (שהופיעה בסוניק CD). לכל דמות יכולת מיוחדת: סוניק יכול לשדרג את המהירות למשך 5 שניות, טיילס יכול לקפוץ, רובוטניק יכול להתקיף באמצעות מוקשים ואיימי מתקיפה על לבבות. יצא בגרסה ל-Game Gear.
 • Sonic Drift 2‏ – משחק המשך ל-Sonic Drift, שבניגוד אליו שווק גם מחוץ ליפן. באירופה שמו הוא "Sonic Drift Racing". עכשיו ניתן לשחק גם עם סוניק המתכתי (גם הוא הופיע בסוניק CD), בפנג הצלף ובנאקלס הקיפודן. גם להם יש כוחות מיוחדים: סוניק המתכתי יכול להגביר את המהירות אפילו יותר מסוניק, פנג הצלף יכול לזרוק כדורי שמן ולגרום לדמויות להחליק, ונאקלס יכול להכות מכוניות ולגרום להן לעצור. יצא בגרסה ל-Game Gear.
 • Sonic Spinball‏ – סימולציה של משחק פינבול. זה היה המשחק הראשון של סוניק אשר פותח באופן מוחלט בארצות הברית. כמו Dr. Robotnik's Mean Bean Machine ובניגוד ל-Sonic the Hedgehog 1 ו-2, גרסאות ה8-סיביות וה-16 סיביות מקבילות. יצא בגרסאות ל-Gensis ל-Sega Master System (בברזיל בלבד) ול-Game Gear.
 • Sonic Labyrinth‏ – משחק מבוכים איזומטרי בכיכובו של סוניק הקיפוד. מעריצים מאמינים שהוא משחק הסוניק הגרוע אי פעם, בשל לקיחת מהירותו של סוניק. יצא בגרסאות לקונסולות ה-Sega Master System וה-Game Gear.
 • Sonic Blast – ידוע ביפן כ-G-Sonic. המשחק כולל גרפיקת תלת ממדית. ניתן לשחק בו עם סוניק הקיפוד ונאקלס הקיפודן. המשחק יצא בגרסאות לקונסולות ה-Sega Master System וה-Game Gear. קיבל ביקורות שליליות בעיקר בשל גודל הפריטים על המסך.
 • Tails' Skypatrol – משחק בכיכובו של טיילס. יצא בגרסאות ל-Sega Master System ול-Game Gear,
 • Tails Adventure‏ – משחק בכיכובו של טיילס. יצא בגרסאות ל-Sega Master System ול-Game Gear,
 • Blue Sphere – מיני משחק המורכב מסגנון השלבים המיוחדים של סוניק הקיפוד 3 וסוניק ונאקלס. ניתן לשחק כל פעם בשלב אחד ממנו על ידי הכנסת כל קלטת משחק לסוניק ונאקלס, אך אם קלטת המשחק של סוניק הקיפוד 1 מוכנסת, ניתן לשחק בכל השלבים בזה אחר זה.
 • Sonic 3 & Knuckles, גרסה משולבת של Sonic 3 ו-Sonic & Knuckles, שנוצרת כאשר מחברים את המחסנית של Sonic 3 לזו של Sonic & Knuckles,[1] הכוללת תוספות חדשות לשני המשחקים.
 • 'Knuckles in Sonic the Hedgehog 2', גרסה של Sonic the Hedgehog 2 בה ניתן לשחק בתור נאקלס במקום סוניק וטיילס. המשחק נוצר כאשר מחברים את המחסנית של Sonic 2 לזו של Sonic & Knuckles.[2]
 • Dr. Robotnik's Mean Bean Machine – משחק פאזל, המבוסס על המשחק היפני Puyo Puyo. יצא בגרסה עבור קונסולת ה-Genesis.
 • Sonic CD – משחק פלטפורמה אשר יצא לשווקים בשנת 1993 עבור ה-Mega-CD/Sega Sega CD. בשנת 1996 יצאה גם גרסה של המשחק למחשב האישי. זה המשחק הראשון שבו מופיעה איימי רוז, קיפודה ורודה אשר מאוהבת בסוניק, וסוניק המתכתי, שכפול רובוטי מרושע של סוניק שנוצר על ידי ד"ר רובוטניק.
 • Sister Sonic – משחק שהיה אמור לצאת לשווקים בשנת 1995 עבור כונן התקליטורים Sega CD, אך בוטל בסופו של דבר. אם משחק זה היה יוצא, זה היה משחק התפקידים הממוחשב (RPG) הראשון של סוניק במקום Sonic Chronicles(אנ'). המשחק היה אמור להתבסס על המשחק (אנ')Popful Mail באופן דומה להתבססות המשחק האחים סופר מריו 2 על המשחק Yume Kōjō: Doki Doki Panic. במשחק הייתה אמורה להופיע אחותו האבודה של סוניק.
 • Knuckles' Chaotix – משחק פלטפורמה אשר יצא לשווקים בשנת 1995 עבור התוסף של קונסלת המגה דרייב התקן ה-Sega 32X. במשחק נאקלס מתפקד כדמות הראשית, ובנוסף אליו מופיעים צוות הכאוטיקס (Team Chaotix), שעתידים לחזור במשחקים מאוחרים יותר: ווקטור התנין, אספיו הזיקית, צ'רמי הדבורה ומייטי הארמדיל (שלא הופיע במשחקי סוניק לאחר מכן) ובמשחק זה מופיע גם סוניק המתכתי רק שגובהו הוא ענק וצבעו אדום.
 • Sonic 3D Blast – משחק פלטפורמה איזומטרי. במשחק זה צריכים לאסוף את הפליקים, ציפורים קטנות אשר ד"ר רובוטניק כלא בתוך רובוטים רשעים. במשחק ניתן לשחק בסוניק בלבד אך מופיעים בו גם נאקלס וטיילס אשר מובילים את סוניק לשלב בונוס כשהם מקבלים 50 מטבעות. בשלבי הכאוס ניתן להשיג חיים או יהלומי כאוס. יצא בגרסאות עבור ה-Gensis וה-Sega Saturn. גרסת הסגה סטורן היא תחליף למשחק Sonic Xtreme, שבוטל בשנת 1996.
 • Sonic Schoolhouseמשחק פלטפורמה סוניק מלמד אתכם מקצועות כמו שיש בבית הספר (בעיקר מתמטיקה ואנגלית). משחק זו נותנת להוריד רק ב-Microsoft Windows. משחק זו יצאה לאור על ידי סגה ב-18 באוקטובר 1996. המשחק מיועדת לתלמידים בכיתות א'-ד'. נחשב גם בעיני רבים כמשחק הסוניק הכי גרוע.
 • Sonic Jam – אוסף משחקים אשר יצא לשווקים בשנת 1997 לסגה סאטורן. בשנת 1998 יצא המשחק לקונסולה הניידת Game.com של חברת טייגר. מכיל את המשחקים "Sonic the Hedgehog", "Sonic 2", "Sonic 3" ו-"Sonic & Knuckles", וכמו כן הוא כולל Hub World תלת ממדי בשם "Sonic World", ובו ניתן לצפות בסרטונים ותמונות שונות הקשורים לזיכיון.
 • Sonic R – משחק מרוצים אשר יצא לשווקים בשנת 1997 עבור קונסלות סגה סאטורן ולאחר מכן עבור המחשב האישי. המשחק שונה ממשחקי מרוצים אחרים מכיוון שבו הדמיות רצים בעצמם ללא כלי רכב. המשחק כלל בו את הדמויות: סוניק, טיילס, נאקלס, איימי, ד"ר אגמן, סוניק המתכתי, נאקלס המתכתי, בובת טיילס (שנחשבת מפחידה עבור מעיריצי סוניק רבים) ואג רובו.
 • Sonic X-Treme – משחק שתוכנן לצאת לקונסולת ה-Sega Saturn בשנת 1996, אך בוטל בסופו של דבר. ביטול המשחק הוא אחת הסיבות לכשלונה של ה-Sega Saturn. אם משחק זה היה יוצא לאור, היה זה המשחק הראשון של סוניק הקיפוד בתלת-ממד. השלבים במשחק השתמשו במצלמת "עין דג", המעגלת את מראה השלבים. שלבי הבוס במשחק לא התמשו במצלמה זו. הבוסים הידועים ממשחק זה הם סוניק המתכתי ונאק הסמור. מספר אבות טיפוס התגלו למשחק זה, הראשון יצא ב-2007 והשאר ב-2014–2015. לפני פיתוח היו גם שלושה משחקים שבוטלו והתבססו על הסדרה Sonic satEM ואחת מהם היה אמור להיות משחק איזומטרי ל-Genesis והם משחק איזומטרי ולינארי של סוניק, Sonic 16 וSonic Mars.
 • Sonic Mania – המשחק הקלאסי החדש של סגה עם הרפתקה פלטפורמה חדשה. המשחק יצא לאור לקונסולות הפלייסטיישן 4, Microsoft Windows, Xbox One ו-Nintendo Switch, המשחק יצא ב-15 באוגוסט 2017 לכל שאר המדינות וב-16 באוגוסט 2017 ביפן. מבנה 2D ופרסום של PagodaWest Games. למשחק זה אין עותק פיזי והוא נמכר בחנויות הדיגטליות Xbox One ,Steam ,Nintendo switch eshop ו-Playstation 4.
משחקי ארקייד[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • Waku Waku Sonic Patrol Car – משחק הארקייד הראשון של סוניק, יצא ב-1991, שבו סוניק הוא שוטר שנשלח לשמור על הרחובות מפני ד"ר רובוטניק. יצא לשיווק רק ביפן בשנת 1991.
 • SegaSonic. Bros - משחק שהיה אמור לצאת בשנת 1992 לארקייד אך בוטל בסופו של דבר. משחק זה הוא טטריס ובמשחק זה היו אמורים גם להופיע שני האחים של סוניק.
 • Sonic the Hedgehog – גרסה של משחק המגה דרייב הפופולרי Sonic the Hedgehog, שיצאה לשיווק ביפן בשנת 1993, כוללת פחות עולמות והגבלת זמן נוקשה.
 • SegaSonic Cosmo Fighter‏ – משחק ששווק רק ביפן, בשנת 1993, משחק יריות בסגנון הפולשים מהחלל, ידוע גם כ-SegaSonic Cosmo Fighter Galaxy Patrol. לא הרבה ידוע על משחק זה.
 • Sonic the Hedgehog 2 – גרסת הארקייד של סוניק הקיפוד 2 למגה דרייב, שיצאה גם היא ב-1993. בניגוד לגרסת הארקייד של סוניק 1, כאן לא חסרים שלבים.
 • SegaSonic the Hedgehog‏ – משחק פלטפורמה איזומטרי שיצא לשוק רק ביפן בשנת 1993 ומשחק הארקייד הרשמי הראשון של סוניק. סוניק ושני חבריו, ריי הסנאי המעופף (שהופיע רק במשחק הזה) ומייטי הארמדיל (שהופיע גם ב-Knuckles Chaotix), נלקחים לאי אגמן, שבנה ד"ר אגמן הרשע, ועל סוניק, ריי ומייטי לברוח מהאי. זהו המשחק הראשון שבו לדמויות יש קול וגם המשחק הראשון של סוניק שבו יש עולם קרח. בקוד של המשחק ניתן למצוא את רובוטניק במראהו האמריקאי, מה שמעיד על כך שיכול להיות שהמשחק היה אמור לצאת באמריקה.
 • Sonic the Fighters – משחק לחימה שיצא לשווקים בשנת 1996, בניגוד לשאר משחקי סוניק לארקייד, משחק זה שווק גם באמריקה ואפילו באירופה, שם יצא לאור בשם "Sonic Championship". במשחק זה, השחקנים הם סוניק, טיילס, נאקלס ואיימי רוז (ידועה במשחק זה רוזי השובבה), פנג הצלף (ידוע גם כנאק הסמור), ושתי דמויות ייחודיות למשחק זה: בין הדינמיט (ציפור ירוקה שאוהב לזרוק פצצות) ובארק דוב הקוטב. במשחק זה הרשעים הם ד"ר רובוטניק וסוניק המתכתי, שבנו את ביצת המוות II. דמות נסתרת במשחק זה היא האני החתולה, המופיעה בתור ביצת פסחא במשחק זה.

משחקי סוניק המודרניים (החל מ-1998)[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קופסת המשחק Sonic the Hedgehog
   Sonic Adventure – יצא לשווקים בסוף 1998 בעת ההשקה של קונסולת המשחק Dreamcast של סגה. סיפורם של סוניק הקיפוד, טיילס השועל (מיילס פראוור), נאקלס הקיפודן (אקידנה), איימי הקיפודה, ביג החתול, ורובוט E 102 גאמה בתקופת מפלצת הכאוס שמשתלטת על העיירה סטיישן סקוואר (Station Square) שתחת שליטתו של דק' אגמן. זהו המשחק התלת ממדי המלא הראשון בסדרה. בשנת 2003 יצאו גרסאות נוספות של המשחק עבור ה-גיים-קיוב של נינטנדו ועבור המחשב האישי בשם "Sonic Adventure DX: Director's Cut" אשר כללו מספר שיפורים. עלילת הסדרה סוניק x מבוססת על משחק זה
  • Sonic Adventure 2 – יצא לשווקים בשנת 2001, במקור עבור קונסולת ה-Dreamcast של סגה, כמשחק המשך למשחק הקודם sonic adventure . סיפורם של סוניק הקיפוד, טיילס השועל, נאקלס הקיפודן, שאדו הקיפוד, רוז' העטלפית ודוקטור אגמן. שנה לאחר מכן יצאה למשחק גרסה משופרת לגיים-קיוב בשם "Sonic Adventure 2: Battle", שהייתה משחק הסוניק הראשון לגיים קיוב. נחשב בעיני רבים לאחד ממשחקי סוניק התלת ממדיים הטובים ביותר.[דרוש מקור] עלילת הסדרה sonic x מבוססת על משחק זה.
  • Sonic Extreme - משחק שהיה אמור לצאת בשנת 2002 לקונסולה הראשונה של מיקרוסופט "Xbox" אך בוטל בסופו של דבר. אם משחק זה היה יוצא זה אולי היה יכול להיות נחשב בעיני רבים למשחק הסוניק הטוב ביותר. המשחק בוטל לאחר שסגה פרשה מהרעיון ובתחילת 2006 סגה הוציאה את המשחק Sonic Riders לפלייסטיישן 2, אקס בוקס, נינטנדו גיימקיוב ומחשב וגם הוא על רכיבה על סקייטבורד רק שזה הפעם על רחפנים. המשחק התגלה לראשונה במאי 2011.
  • Sonic Heroes – יצא במקור לשווקים בשנת 2003. סיפורם של סוניק, טיילס, נאקלס, איימי, ביג, קרים, שאדו, רוז', אומגה, אספיו, ויקטור וצ'רמי שמנסים להציל את העולם ממטאל סוניק ואגמן. מערכת המשחק ייחודית בשל העובדה שהיא מתפעלת שלוש דמויות שמרכיבות קבוצה כשלכל חבר קבוצה יכולות מיוחדות משלו. לכל קבוצה דרך שונה ושלבים שונים. יצא לשווקים עבור קונסלות הגיימקיוב, פלייסטיישן 2 וה-Xbox ב-30 בדצמבר 2003 ביפן וזמן קצר לאחר מכן באירופה ובארצות הברית. גרסת המחשב של המשחק יצאה בנובמבר 2004.
  • Sonic Advance – המשחק הראשון של סוניק שיצא לשווקים לקונסלה שפותחה על ידי נינטנדו. סיפורם של סוניק, טיילס, נאקלס ואיימי. המשחק בנוי בצורה דו ממדית, והוא המשחק הדו ממדי שלראשונה ניתן בו לשחק באיימי. יצא עבור הקונסולה הניידת Game Boy Advance ביפן ב-22 בדצמבר 2001, בצפון אמריקה ב-4 בפברואר 2002 ובאירופה ב-23 במרץ 2002 וב-2011 לאנדרואיד רק ביפן. למשחק יצאו שני משחקי המשך, sonic advance 2 ו-sonic advance 3 גם הם לGBA.
  • Sonic the Hedgehog Pocket Adventure – משחק אשר יצא בשנת 1999 עבור הקונסולה הניידת Neo Geo Pocket Color ומשחק הסוניק הראשון שפותח לקונסולה שאינה פותחה על ידי סגה. משתמש במוזיקה מהמשחקים Sonic 3 and Knuckles ו-Sonic Jam. זהו משחק ה-8 סיביות היחיד של סוניק המודרני.
  • Shadow the Hedgehog – יצא לשווקים בסוף 2005 באמריקה הצפונית. המשחק מתמקד בדמותו של שאדו הקיפוד אשר חוקר את עברו לאחר שהתעורר אחרי שנים שבהם הוקפא על ידי יוצרו סבו של ד"ר אגמן. הוא מגלה על עצמו דברים רבים במהלך המשחק, חלקם שקריים וחלקם אמיתיים. דמותו הוצגה לראשונה במשחק Sonic Adventure 2, במשחק שאדו הקיפוד מנסה להבין מה קרה לפני שד"ר אגמן העיר אותו בחזרה לחיים ומגלה שסבא של ד"ר אגמן הוא זה שיצר אותו ומריה החברה שלו נהרגה בתחנת החלל ארק על ידי חיילים ממשלתיים. המשחק דורג בארצות הברית לילדים מגיל 12 בלבד.
  • Sonic Riders – יצא במקור לשווקים בשנת 2006 כמשחק לכבוד יום ההולדת 15 של סוניק. זהו משחק מרוץ בו הדמויות משתמשות בגלשני ריחוף עתידניים.[3] במשחק זה מופיעים לראשונה חברות בבילון: ג'ט, וויב וסטורם כאשר מולם עומדים סוניק, טיילס ונאקלס כחבורת סוניק. ניתן לשחק בדמויות נוספות כגון: איימי, קרים, שאדו רוז' ועוד המירוצים נערכים בעולמות שונים כגון, עולם מדבר, עולם אגמן, עולם עירוני, עולם היער ועוד. למשחק זה פותח משחק המשך בשם Sonic Riders: Zero Gravity, וכמו כן משחק צד ל-Xbox 360 בשם Sonic Free Riders.
  • Sonic Rush – משחק דו ממדי אשר יצא לשווקים בנובמבר 2005 עבור הקונסולה הניידת נינטנדו DS. זהו המשחק הראשון שכולל בו את בלייז החתולה.[4][5]
  • Sonic Rush Adventure – יצא בספטמבר 2007 כמשחק ההמשך לסוניק ראש עבור הקונסולה הניידת נינטנדו DS.
  • Sonic the Hedgehog – יצא לשווקים בנובמבר 2006 עבור קונסולת המשחק Xbox 360 ובדצמבר 2006 עבור הקונסלה פלייסטיישן 3. המשחק מציג את סיפורם של סוניק, שאדו וסילבר, כאשר לכל אחד מהם משחקיות שונה, מטרה שונה, ועלילה שונה, אך שמתחברת בסוף. ניתן לשחק בכמה שלבים גם בדמויות נוספות כמו: טיילס, נאקלס, רוז', אומגה, בלייז ואיימי. המשחק בנוי בצורת עיר שניתן לטייל בה, להשלים משימות ושלבים, ועוד. המשחק זכה לביקורות שליליות ביותר בשל תקלות רבות במשחק, עלילה יבשה וחוסר יכולת לשלוט בדמויות. המשחק נחשב בעיני רבים כמשחק הכי גרוע בתולדותיו של סוניק. המשחק פתח שורה של כשלונות רבים בסדרת סוניק למשך זמן רב.
  • Sonic Rivals – משחק מירוצים ותחרויות שיצא עבור הקונסולה הניידת PlayStation Portable. למשחק זה יצא בנובמבר 2007 משחק ההמשך בשם Sonic Rivals 2.‏
  • Sonic and the Secret Rings – יצא לשווקים באביב 2007. פותח באופן בלעדי עבור קונסולת ה-Wii. המשחק הוא הראשון בסדרת ה-Storybook – סדרת משחקי סוניק בהשראת אגדות וסיפורי פנטזיה שונים. קיבל ביקורות בינוניות עקב בעיות, מצלמה לא טובה ועלילה יבשה.
  • Sonic Rivals 2 - משחק ההמשך למשחק Sonic Rivals שיצא בנובמבר 2007 לPlayStation Portable. במשחק זה ניתן לשחק בדמויות נוספות ומוכרות ובאותם דמויות מהמשחק הקודם. לעומת זאת סוניק המתכתי גם מופיע במשחק זה.
  • Mario & Sonic at the Olympic Games – משחק וידאו בו משחקים זה לצד זה מריו וסוניק. המשחק יצא לקונסולת ה-Wii ולקונסלה הניידת נינטנדו DS. למשחק יצאו כמה משחקי המשך, בהתאמה לכל אולימפיאדה (אולימפיאדת 2012 בלונדון, אולימפיאדת 2016 בריו וכו').
  • Sonic Unleashed – משחק שיצא לשווקים במהלך שנת 2008 עבור הקונסולות Xbox 360, Wii, PS2 ו-PS3. סיפורו של סוניק הקיפוד, אשר אגמן כישף אותו, כך שהוא הופך בלילה לזאב הרסני ובבוקר חוזר להיות קיפוד. הוא מוצא חיה קטנה בשם צ'יפ אשר איבדה את הזיכרון שלה. הם מתחברים ויחד יוצאים להילחם באגמן ולהחזיר את הזיכרון לצ'יפ. במשחק ישנם שלבי יום ושלבי לילה, כאשר בשלבי היום משחקים בסוניק הקיפוד ובלילה בסוניק הזאב. המשחק ספג ביקורות חצויות בעיקר על הדמות של סוניק הזאב, בעיות בזוויות, וחוסר מהלכים בשלבי הלילה.
  • Sonic and the Black Knight – יצא לשווקים בשנת 2009 באופן בלעדי לקונסולת ה-Wii.‏ המשחק הוא השני בסדרת ה-Storybook.
  • Sonic the Hedghog 4 – משחק דו-ממדי ברזולוציית היי-דיפינישן והמשחק הרביעי בסדרה כולל את המשחקים הקלאסים ניתן לשחק בסוניק המודרני הוא יצא בשנת 2010. המשחק זכה לביקורות מעורבות, בין השאר בגלל חוסר מקוריות (השלבים במשחק הם בעצם גרסאות מחודשות של שלבים מהמשחקים הראשונים) ובעיות שליטה בדמות. לעומת זאת המשחק קיבל ביקורות טובות על הגרפיקה היפה שלו והניסיון לחזור לדו-ממד. אף על פי שהמשחק קיבל ביקורות מעורבות הוא התחיל תקופה של משחקים בעלי ביקורות טובות.
  • Sonic the Hedghog 4: Episode II – משחק המשך לסוניק 4 פרק 1 שזכה לביקורות קצת יותר טובות. לעומת קודמו במשחק זה מצטרף טיילס להרפתקה ומתלווה לסוניק בשלבים. כמו כן השלבים במשחק זה מקוריים לעומת קודמו. בנוסף לכך יצאה גרסה בשם Sonic 4: Episode Metal, גרסה בה ניתן לשחק בשלבי המשחק בתור Metal Sonic (סוניק המתכתי), כפילו הרובוטי של סוניק.
  • Sonic & Sega All-Stars Racing – משחק מרוצים הכולל בתוכו דמויות ממשחקים שונים של סגה. יצא לשווקים בשנת 2010 עבור הקונסולות PS3, XBOX 360, Wii, DS, ולמחשב.
  • Sonic Riders Free - משחק המשך לשני המשחקים אשר יצא ב-4 בנובמבר 2010 עבור קונסולת ה-Xbox 360 ויצא גם עבור תוסף הקינקט ובאותו חודש בו יצא גם המשחק Sonic Colors. זכה לביקורות גרועות וקיבל ציונים נמוכים.
  • Sonic Colors – יצא לשווקים בשנת 2010. למשחק יצאו שתי גרסאות, אחת ל-Wii והשנייה ל-DS. נחשב למשחק התלת ממדי הראשון שהצליח בביקורות לאחר כמויות של משחקים תלת ממדים שכשלו בגלל בעיות זווית וכדומה.
  • Sonic Generations – משחק מיוחד שיצא בנובמבר 2011 לכבוד חגיגות עשרים השנה של הזיכיון. סיפורם של סוניק המודרני, סוניק הקלאסי וכל דמויות סוניק לדורותיהם. במשחק זה ד"ר אגמן יצר מפלצת מרושעת בשם "אוכל הזמן", אשר אכלה את שלבי סוניק והדמויות שלו בכל הזמנים. סוניק המודרני וסוניק הקלאסי יוצאים להציל את חבריהם ולהילחם במפלצת האכזרית. המשחק כולל גרסאות מחודשות לשלבים מתוך כל משחקי סוניק לדורותיהם, וכמו כן ניתן לשחק במשחק בשתי גרסאות של סוניק – האחת בעיצוב ממשחקי המגה דרייב (בגרסה זו השלבים הם בדו ממד) והשני בעיצוב העכשווי. בנוסף לגרסה הרגילה, שיצאה ל-Xbox 360, PS3, ולמחשב, יצאה למשחק גרסה שונה במקצת ל-3DS. המשחק קיבל ציונים טובים מאוד, ביחס למשחקים האחרים של סוניק בתלת ממד. סוניק חוגג במשחק יום הולדת 20.
  • Sonic and All-Stars Racing Transformed – המשך ישיר של Sonic and Sega All-Stars Racing. המשחק יצא לשווקים בנובמבר 2012. המשחק שילב את דמויותיהם של ראלף ההורס מחברת וולט דיסני ונהגת המירוצים האמריקנית דניקה פטריק.
  • Sonic Lost World – יצא לשווקים ב-18 באוקטובר 2013 עבור קונסולות הWii U וה-Nintendo 3DS. במשחק זה יש לסוניק את היכולת להשתמש בכוחות ה-Wisps מ-Sonic Colors. הושפע רבות מסגנון העין דג ב-Sonic X-Treme. בסוף שנת 2015 יצאה למשחק גרסה עבור המחשב.
  • Sonic Boom: Rise of Lyric המשחק פותח על ידי חברת Big Red Button ופוסם על ידי SEGA ויצא בשנת 2014 לWII U, המשחק מתחרש לפני התחלת סדרת הטלוויזיה ומוסיף משחקיות שונה לסדרת הסוניק, המשחק היה אמור להיות אתחול של הסדרה אך נכשל וגרם לSEGA לפטר 300 עובדים.
  • Sonic Boom: Shattered Crystal לקונסולת ה-3DS. המשחק אינו נחשב כחלק מהסדרה הראשית והוא למעשה חלק מזיכיון נפרד לגמרי, וכמו כן הוא אינו פותח על ידי Sonic Team. למשחק יצא באותה שנה גם סדרת טלוויזיה וסדרת קומיקס המבוססות עליו. שני המשחקים קיבלו ביקורות גרועות.
  • Sonic Boom: Fire & Ice- המשחק הזה הוא משחק פלטפרומה 2.5D שמפותח על ידי Sanzaru Games ומפורסם על ידי SEGA זהו המשחק השלישי בסדרת משחקי sonic boom וההמשך ל-"Sonic Boom: Shattered Crystal". הוא ייצא ב-27 בספטמבר 2016 ל-3DS, במשחק ניתן גם לשחק עם איימי רוז לעומת המשחק הקודם.
  • Sonic Forces – משחק נוסף שיצא ב 7/11/2017 לרגל חגיגות עשרים וחמש שנים לזיכיון. המשחק כולל את דמות סוניק הקלאסי והמודרני וכן יהיה ניתן ליצור דמות שלישית ייחודית שתצויד בגאדג'טים אשר הם שדרוג של ה Wisps מהמשחק Sonic Colors.
משחקי מובייל (2000-הווה)[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב משחקי המובייל של סוניק שוחררו לעולם ובלבד גם ביפן כיום המשחקים הם גם המודרניים של סוניק חלקם גם בסדרת המובייל של סגה רובם הם גם גרסאות למובייל.

 • Sonic Runners – משחק לטלפונים חכמים של ריצה בלתי פוסקת בסגנון דו-ממדי. ניתן לשחק כסוניק טיילס ונאקלס ודמויות נוספות כגון שאדו, רוז' איימי ועוד נתונים במשחק וניתן להשיגם, לכל דמות ניתן להוסיף שני עוזרים שמסיעים לו במהלך השלב, מרביתם הם דמויות מהמשחקים הקודמים. השלבים במשחק זה דומים ביותר לשלבים של "sonic lost world" אך הם בדו-ממד. במאי 2016 סגה הודיעה שהיא תסגור את שרתי המשחק ב-27 ביולי 2016. באפריל 2017 סגה הודיע כי היא תוציא משחק המשך המתוכנן לצאת בקרוב. המשחק ספג ביקורות גרועות.
 • Sonic Jump – משחק המובייל הראשון של סוניק אשר יצא ב-2005 ביפן וב-2012 בתור גרסת נייד מחודשת. המשחק מתמקד בסוניק אשר עליו לשחרר את כל החיות שאגמן הרשע כלא. במשחק זה עליך להשיג בכול שלב 3 מטבעות אדומים אשר ניתן להשיגן חוץ משלבי הבוס המשחק עצמו כולל 5 עולמות כל עולם הוא מכיל 12 שלבים במשחק זה יש גם טבלת מובילים.
 • Sonic Jump 2 – משחק ההמשך אשר יצא ב-2008 ביפן בלבד המשחק עצמו כולל גם עוד המשך נוסף בניגוד לשלבים הראשונים.
 • Sonic Jump 2012 – הוא הגרסה התלת-ממדית של סוניק המודרני למשחק הקודם. במשחק זה ניתן להשיג את כולם בהתחלה ניתן לשחק בסוניק ובבלייז. הוא גם משחק למובייל שיצא על ידי Haedlight. יצא למובייל ב-2012.
 • Sonic Jump Fever – הוא משחק למובייל אשר מותר להשיג צ'אווים לשחק על זמן המשחק ולשחרר את החיות. במשחק זה ניתן גם לשחק בעיקר גם בדמותו של סילבר הקיפוד וניתן גם לזכות במשהו מגלגל מזל. יצא למובייל ב-2014.
 • Sonic Unleashed Mobile – גרסת מובייל של המשחק שיצא ב-2008 המשחק עצמו לא כולל את הגרסה שיש למשחק הרגיל המשחק יצא למובייל ב-2009.
 • Sonic Dash Quiz – משחק מובייל אשר יצא ב-2009 ביפן בלבד וכולל גם את שלבי ה-Green Hill Zone.
 • Sonic Racing Kart – משחק מרוצים למובייל אשר יצא לראשונה רק ביפן ב-2003.
 • Sonic Hearts – משחק קלפי מלחמה שיצא ב-2004 חלק גם מסדרת סגה מובייל.
 • Sonic Darts – הוא משחק למובייל אשר עליך לירות חצים על הנקודה המתאימה בתוך עיגול. יצא ב-2003.
 • Sonic Dash – הוא משחק שנוצר למובייל על ידי Headlight. המשחק בסגנון ריצה בלתי פוסקת בתלת-ממד. המשחק כולל שלושה אזורים מהשלב Seaside Hill.
 • Sonic Putter – הוא משחק מובייל שיצא ביפן בלבד ב-2009 המשחק עצמו מבוסס על משחק גולף.
 • Sonic Dash Club – גרסה של סוניק דאש אשר יצאה ב-2015 ביפן בלבד ל-iOS ולאנדרואיד.
 • Sonic at the Olympic Games – גרסה למובייל של סדרת המשחקים האולימפיים Mario and Sonic at the Olympic Games. יצא לראשונה ב-2008. אך כל הדמויות מהמשחק מריו לא מופיעים אלה רק שבניגוד לכולם מופיעים כל הדמויות של סוניק הקיפוד בלבד.
 • Sonic at the Olympic Winter Games – גרסה למובייל של המשחק האולימפי Mario and Sonic at the Olympic Winter Games אשר מבוססת גם היא על משחק זה. יצא ב-2010 ל-iOS בלבד. אך גם הוא כולל דמויות סוניק בלבד.
 • Sonic 20th Anniversary – הוא המשחק הרשמי למובייל שיצא בחגיגות 20 שנה לזיכיון סוניק הקיפוד יצא ביום האחרון של שנת 2011. יצא לiOS בלבד.
 • Sonic Kart 3D X – הוא משחק מרוצים למובייל אשר יצא ב-2005 ביפן בלבד. כוללת גם סגנון תלת-ממדי.
 • Sonic Golf 3D – הוא משחק למובייל בתלת-ממד וגם הוא משחק גולף. יצא ב-2006 יפן בלבד.
 • Sonic Cricket – הוא משחק מובייל שיצא ב-2009 ושווק ביפן בלבד.
 • Sonic Dash 2: Sonic Boom – המשך ל-Sonic Dash. בניגוד למשחק הקודם שמציג את הדמויות מהזיכיון המרכזי של סוניק, משחק זה מציג את הדמויות מ-Sonic Boom. המשחק שוחרר לראשונה בקנדה ב-30 ביוני 2015 ויצא לעולם ב-8 באוקטובר 2015 (iOS ואנדרואיד). בעלת סגנון Sonic Boom.
 • Sonic Runners Adventure – המשך ל-Sonic Runners. אשר יצא ביוני 2017 בבריטניה ובאוגוסט 2017 (אנדרואיד ו-Java). בעלת 2D.
 • Sonic Forces: Battle Spead - משחק תחרויות למובייל ששוחרר לעולם ב-16 בנובמבר 2017. המשחק מתבסס על המשחק Sonic Forces. דמויות נוספות שיצאו למשחק הם: (סוניק הקלאסי, סוניק המתכתי, כאוס, זאבוק וסילבר). במשחק זה 4 משתתפים.
משחקי אוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי האוספים של סוניק משתייכים למשחקי סוניק קלאסיים נוסטלגים כולל את גרסאות ה-8 סיביות וה-16 סיביות ובעיקר ניתן לשחק במשחקי הסוניק הקלאסיים שיצאו למגה דרייב, סאטורן, גיים גיר, סגה CD וארקייד. רובם הם גם משתייכים ל-8 ביט ול-16 ביט. משחק אחד של סוניק המודרני בו הוא כולל רק את משחקי סוניק המודרניים הוא המשחק Sonic PC Collection.

 • Sonic Mega Collection – משחק אוספים של סוניק הקלאסי אשר יצא בנובמבר 2002 ובו ניתן לשחק רק במשחקי סוניק הקלאסיים כמו סוניק 1, סוניק 2, סוניק 3, סוניק ונאקלס, Sonic 3D Flickies Island ושני משחקים מסגה של אמריקה סוניק ספינבול וגם Dr. Robotnik's Mean Bean Machine. . יצא בנובמבר 2004 גרסת אוספים ושמו הוא Sonic Collection Plus אשר כוללת את משחקי הסגה ג'נסיס וסגה גיים גיר משחקי סוניק הקלאסיים שהם ה-8 סיביות ו-16 סיביות. יצא ב-2002 לגיימבוי קיוב בלבד. גרסת הפלוס יצאה ב-2004 לפלייסטיישן 2 ול-Xbox וב-2006 גרסת הפלוס יצאה גם למחשב האישי.
 • Sonic Jam – אוסף משחקים אשר יצא לשווקים בשנת 1997 לסגה סאטורן. בשנת 1998 יצא המשחק לקונסולה הניידת Game.com של חברת טייגר. מכיל את המשחקים "Sonic the Hedgehog", "Sonic 2", "Sonic 3" ו-"Sonic & Knuckles", וכמו כן הוא כולל Hub World תלת ממדי בשם "Sonic World", ובו ניתן לצפות בסרטונים ותמונות שונות הקשורים לזיכיון.
 • Sonic Mega Collection Plus – גרסה נוספת למשחק האוספים הקודם שיצא בשנת 2002. אך ובניגוד למשחק האוספים הקודם שיצאה לגיימקיוב בלבד גרסה זו כוללת את המשחקים הקלאסים של סוניק לסגה ג'נסיס וסגה גיים גיר ובניגוד לקודם שיצא לגיימקיוב בלבד. רק שהוא כולל גם משחקים שהם לסגה גיים גיר משחקים 8 סיביות כמו סוניק 1 גרסת 8 ביט, סוניק כאוס, סוניק דריפט, סוניק פיצוץ, רובוטניק מין בין משין וSonic Labyrinths. יצא בשנת 2004 לפלייסטיישן 2 ול-Xbox ,וב-2006 למחשב האישי.
 • Sonic Gems Collection – משחק אוספים אשר יצא בשנת 2005. הוא כולל בתוכו משחק ארקייד אחד (Sonic The Fighters), משחקי 16 ביט (Sonic The Hedgehog CD ו-Sonic Eraser), משחקי 32 ביט (Sonic R), משחקי 8 ביט (bit-Sonic The Hedgehog 2 8, Sonic Spinball 8-bit, Sonic & Tails, Sonic Drift 2, Tails Skypotrol ו-Tails Adventure.) ומשחק מגה דרייב נוסף אשר לא שייך לסדרת סוניק הוא המשחק Vartorman. יצא לפלייסטיישן ולגיימקיוב. משחקים אלו הם משחקים שיצאו למגה CD, Sega Saturn, Arcade, Sega Mega Drive וSega Game Gear.
 • Sonic Classic Collection – משחק אוספים של סוניק הקלאסי שיצא רק לקונסולת הניידת Nintendo DS של נינטנדו בשנת 2010. במשחק זה מופיעים ארבעת המשחקים הראשיים של סוניק הקיפוד לקונסולת המגה דרייב: סוניק 1, סוניק 2, סוניק 3 וסוניק ונאקלס, וכן שני המשחקים שנוצרים כאשר מחברים את המחסניות של סוניק 2 וסוניק 3, לזו של סוניק ונאקלס: Knuckles in Sonic the Hedgehog 2 וכן Sonic the Hedgehog 3 & Knuckles.

עיבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים הופקו בארצות הברית סדרות אנימציה שונות בכיכובו של סוניק:

 • הרפתקאותיו של סוניק הקיפוד (Adventures of Sonic the Hedgehog) – סדרת אנימציה בת 65 פרקים אשר שודרה במקור בארצות הברית בסינדיקציה במהלך השנים 1993 עד לאותה שנה. סדרה זו שודרה במהלך השנים בישראל בערוץ הילדים בשם סוניק הקיפוד בדיבוב לעברית (בין המדבבים: דן קיזלר, אסתי ברעד פורים, יורם יוספסברג, אבי חדש, גיורא קנת ואלון נוימן) ובערוץ המזרח התיכון בדיבוב האנגלי המקורי. הסדרה מציגה את סוניק באופן הומוריסטי ומכילה בעיקר הומור סלפסטיק כאשר סוניק וטיילס יוצאים לשחרר את מוביוס מנסיונותיו של רובוטניק להשתלט על הכוכב בעזרת שלושת הרובוטים הנאמנים שלו – כרבולת (Scratch, סקראץ'), כדורת (Grounder, גראונדר) וקוקונאטס (Coconuts). לראשונה בסדרה זו נראית הגרסה האמריקאית של רובוטניק – ראש מחודד עם אף אדום, בסדרות ההמשך אשר ייצאו מארצות הברית הוא יהיה בעל אף רגיל אך בעל יד מכנית ובהמשך אפילו שתי ידיים מכניות. פרק הבונוס של סדרה זו יצא בחג המולד שיצא ב-1996.
 • סוניק הקיפוד (Sonic The Hedgehog) – סדרת אנימציה בת 26 פרקים אשר שודרה במקור בערוץ ABC האמריקאי במהלך השנים 1993 עד 1994. סדרה זו משודרת בישראל החל מספטמבר 2012 בערוץ ג'וניור בדיבוב לעברית (בין המדבבים: לירון לב, לורן סביר, שחר קדוש, גדי לוי, טליה ברקאי, דור סרוגו, עמי מנדלמן ואמנון וולף). חוץ מסוניק וטיילס נוספו דמויות מרכזיות כגון: הנסיכה סאלי אייקורן, באני ראבוט, בומר/רוטור, אנטואן, דולסי, המלך מקסימיליאן, הדוד צ'אק, רוזי, איירי, להקת הזאבים ועוד רבים. במרכז העלילה ניצבים סוניק וסאלי בתור מנהיגי "לוחמי החופש" שמסתתרים בכפר נוטהול וילג' אשר נסתר ב"יער הגדול". תוכנית זאת הייתה להיט נחשב בעיני מעיריצי סוניק רבים אך לא הייתה עונה שלישית עקב ירידת אחוזי הרייטינג. מה שגרם למנהלי הערוץ להפסיק את הסדרה למרות כעסם של המעריצים. הפרק ה-27 של הסדרה היה אמור להיות על הסנובלי שלאחר שרובוטניק לא היה כאן. סניבלי יהיה כאן כדי להשתלט על מוביוס עוזרו בעונה הבאה יהיה בטח נאגוס המכשף אשר נבגד על ידי רובוטניק לפני שנים. על סוניק ועל סאלי ועל לוחמי החירות זה בטח יהיה לעצור בעונה הבא את סנובלי בעונה הבאה מפני מזימותיו. היו שמועות רבים שיהיה אולי עונה שלישית או סרט שיהיה על הסדרה בעתיד הקרוב. אך הסיכויים מאוד קטנים. סדרה אשר בהם דמויות satAM לא מופיעות ומתרחשת בעיקר ביקום מקביל זה Sonic Underground.
 • מחתרת סוניק (Sonic Underground) – סדרת אנימציה בת 40 פרקים אשר שודרה במקור במהלך השנים 1999 עד 2000 ומציגה את סוניק ביקום מקביל. סדרה זו לא שודרה בישראל. במרכז העלילה, רובוטניק משתלט על מוביוס והופך את תושביו לרוביאנים.
 • סוניק X ‏(Sonic X) – סדרת אנימה ששודרה במקור ביפן בין השנים 2003 עד 2006. סדרה זו שודרה גם בישראל בדיבוב לעברית (בין המדבבים: עידו מוסרי, עמי מנדלמן, גלעד קלטר, יפה גבאי, דון לני-גבאי, מתן חצרוני, עידו פרמון, טליה ברקאי וצביקה שוורצברג). עלילת הסדרה מבוססת על עלילת סדרת משחקי סוניק ומציגה את הדמויות במראהן המודרני והבוגר יותר. חלק מהעלילה מבוסס על המשחק "Sonic Adventure" שיצא ב-1998 לדרימקאסט ומציגה בתוכה גם משחקים שיצאו לאחר מכן ואף מפתחת עלילה משלה בהמשך.
 • סוניק בום (Sonic Boom) – סדרת אנימציה ממוחשבת בת 104 פרקים וכוללת שני עונות אשר משודרת ב-Cartoon Network החל מהשמיני בנובמבר 2014 ומשודרת בערוץ הילדים. זוהי הסדרה השנייה שפותחה בצרפת אחרי "מחתרת סוניק". בסדרה זו השתתפו שחקנים מסדרת המשחקים הראשית, בהם רוג'ר קרייג סמית', טרוויס וילינגהם, סינדי רובינסון ומייק פולוק. סדרה זו מבוססת על משחקי הספין-אוף באותו השם שיצאו במקביל לסדרה, אינה קשורה לצוות סוניק (sonic team).

סרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Sonic the Hedgehog: The Movie – סרט אנימה מסוג OVA אשר יצא במקור לשווקים ביפן במהלך 1996 בשני חלקים. בשנת 1999 יצא לשווקים בארצות הברית כסרט אחד בדיבוב לאנגלית. סרט זה מעולם לא יצא לשווקים בישראל. במרכז עלילת הסרט נלחמים סוניק, טיילס ונאקלס כנגד ד"ר רובוטניק ויציר כפיו את היפר-סוניק המתכתי (Hyper Metal Sonic). יקום זה אינו דומה למציאות שתוארה עד כהבסדרות האמריקאיות של סוניק והוא דומה יותר למציאות המשחקים. הסרט מבוסס על המשחק Sonic The Hedgehog CD.

Sonic The Hedgehog Movie - בסוף 2014 הוכרז על סרט חדש, שנמצא בתהליכי כתיבת התסריט, ויהיה בפיתוח של חברת סוני אנימציה. בהתחלה הכרזה זו הייתה בגדר שמועה, אבל אז העיתון "The Hollywood Reporter" וחברת IGN, אישרו ששמועה זו היא אכן נכונה. בפברואר 2016 נמסר מנשיא ומנכ"ל סגה (האג'ימה סאטומי) שהסרט מתכונן לשחרור בבתי הקולנוע ב-19 באוקטובר 2018. הדמויות שאושרו עד עכשיו הם סוניק הקיפוד וד"ר אגמן. נודע גם כי בין התסריטאים שיעבדו על הסרט, נמצאים ביניהם כמה מהתסריטאים של סדרת "מהיר ועצבני" המצליחה. ב-21 ביוני 2017 הוחלט שהסרט יצא לאקרנים ב-2019. בסרט זה נאקלס לא יופיע.

סדרות קומיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך שנות התשעים חברת סגה הפיקה חוברת קומיקס של סוניק אשר מוספרה בהתחלה כ-1/4 ובהמשך כמיני-סדרה החל ממספר 0. מיני-סדרה זו התחילה למעשה סדרת קומיקס אשר ממשיכה עד היום תחת המו"ל Archie Comics.

בסיס העלילה בקומיקס הוא למעשה כל העולמות של סוניק כולל המשחקים והסדרות, מופיעות בו כל דמויות SatAM וכן דמויות המשחקים וכל שאר הסדרות. העלילה בקומיקס כל-כך נפתלת עד שנוצרו מאות דמויות ויצאו גם מיני-סדרות חדשות כולל סדרה לנאקלס ולסוניק X. כמו כן הקומיקס מסביר הרבה דברים שלא הוסברו בסדרות כמו שמו האמיתי של סוניק (לפחות על-פי הקומיקס שמו הוא "מוריס"), למה רובוטניק נראה שונה בין הגרסאות האמריקניות או היפניות, מי הם הוריו, מקורות, היסטורייה, פגישות עם דמויות אחרות כגון "סברינה המכשפה הצעירה", גיבורי קומיקס אחרים ועוד.

בנוסף לסדרת קומיקס זו, הופק בעבר גם קומיקס של סוניק בבריטניה בשם "Sonic The Comic" שיצא תחת המו"ל Fleetway Comics.

בירחון Wiz פורסם קומיקס של סוניק מתורגם לעברית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סוניק הקיפוד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Sonic the Hedgehog 3 & Knuckles". Sonic News Network (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-19 באפריל 2017. 
 2. ^ "Knuckles the Echidna in Sonic the Hedgehog 2". Sonic News Network (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-19 באפריל 2017. 
 3. ^ http://sonic.wikia.com/wiki/Sonic_Riders
 4. ^ "Sonic Rush". Sonic News Network (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2017. 
 5. ^ "Blaze the Cat". Sonic News Network (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2017.