סוניק הקיפוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Disambig RTL.svg המונח "סוניק" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו סוניק (פירושונים).
סוניק הקיפוד

Sonic-Generations-Modern-Sonic-and-Classic-Sonic-Artwork.jpg
משמאל: סוניק הקלאסי, הגרסה הישנה של סוניק בעיצוב חדיש בתלת מימד

.
מימין: סוניק המודרני, הגרסה החדשה של סוניק החל מ-1999

הופעה ראשונה Rad Mobile (בהופעת אורח, ב-1991)
יוצר (ים) נאוטו אושימה
יוג'י נאקה
הירוקזו יאסוהארה
עוצב על ידי משחקי וידאו
נאוטו אושימה (סוניק הקיפוד)
יוג'י אואקאווה (Sonic Adventure)
מדבבים (עברית) דן קיזלר (סוניק הקיפוד, ראלף ההורס)
עידו מוסרי (סוניק X)
לירון לב (סוניק הקיפוד)
ערן מור (סוניק בום)

סוניק הקיפודאנגלית: Sonic The Hedgehog) היא סדרת משחקי וידאו פופולרית, מבית חברת סגה היפנית.

מלבד כיכובו בסדרת המשחקים המצליחה, סוניק הוא גם קמע של החברה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 19881989 יצאה ביפן ובארצות הברית קונסולת משחק מדור ה-16 ביט, ה-"סגה מגה דרייב" (בארצות הברית "ג'נסיס") של חברת סגה. סגה ניסתה ליצור דמות שתזוהה עם החברה באופן אוניברסלי, על מנת ליצור ייחוד, בידול והזדהות עם הקונסולה. לשם כך הועלו סקיצות למספר דמויות, בהן "אלכס קיד", אך אלו לא עברו את מבחן קבוצת המיקוד. ב-1991, האיאו נקאיאמה, יו"ר סגה, החליט לערוך תחרות בין עובדי החברה במטרה למצוא את עיצוב הדמות החדשה לקונסולה. רוב העובדים הגישו הצעות המבוססות על בעלי חיים כמו ארנבים וקנגורו, ואפילו קריקטורה של תאודור רוזוולט בפיג'מה (זו הפכה לד"ר אגמן/רובוטניק במשחקי סוניק). לגמר הגיעו שניים – ארמדיל שחור (מייטי הארמדיל, שהופיע לאחר מכן במספר קטן של משחקי סוניק) וקיפוד כחול (סוניק הקיפוד). נקאיאמה בחר בקיפוד הכחול של נאוטו אושימה, וכך נולד סוניק.

מראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים השתנו רבים ממאפייניו הפיזיים של סוניק, כולל הסגנון שבו הוא מעוצב. בעיצוב המקורי, אשר תוכנן על ידי נאוטו אושימה, הופיע סוניק כנמוך קומה, בעל מחטים קצרים, גוף עגלגל ועיניים ללא קשתיות. בעקבות יציאת המשחק "Sonic Adventure" לשווקים בשנת 1999, דמותו של סוניק עוצבה מחדש על ידי יוג'י אואקאווה. בעיצוב זה סוניק גבה במעט, רגליו התארכו, הוענק לו מבנה גוף פחות עגלגל, קוציו התארכו ועיניו נהיו ירוקות, כמו כן הוא קיבל מראה יותר קשוח במעט. שינויים נוספים בדמותו של סוניק הוצגו במשחק "סוניק הקיפוד", במהלך שנת 2006: סוניק הפך אף רזה יותר וגבוה יותר. בשנת 2014 כשיצאו המשחקים Sonic Boom: Rise Of Lyric ,Sonic Boom: Shattered Crystal ו-Sonic Boom: Fire & Ice, סוניק הפך להיות רזה יותר, גבוה מאוד, לבוש צעיף חום ותחבושות וקוציו התקצרו.

על אף שינויים קטנים במראהו מאז, כמו למשל בגובהו, עיצוב הדמות לא השתנה רבות מאז.

משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחקים לא מופיעים קרובם כלשהם של הדמות, אך הן בקומיקס והן בשתי סדרות הטלוויזיה העוסקות בסוניק מופיע צ'אק - קיפוד כחול ומבוגר, העובד כמדען מוביל ומוצג כדודו של סוניק. כמו כן מופיע מאטסקי, כלבו של צ'אק. בקומיקס מגלים גם את הוריו החורגים של סוניק, ברנדט וג'ולז. בסדרה Sonic Underground (שמתרחשת ביקום מקביל) מופיע שוב צ'אק, וכן מופיעים אמו של סוניק, המלכה אלינה, אחותו סוניה ואחיו מאניק.

סדרת משחקי הווידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבעת יהלומי הכאוס אשר מופיעים בהרבה משחקי סוניק ובעיקר גם בסדרה סוניק X.

משחקי הווידאו הראשונים של סוניק הקיפוד היו משחקי-פלטפורמה בלבד. אך בעקבות ההצלחה הרבה אשר הזיכיון צבר, פותחו בהמשך משחקי וידאו נוספים מסוגים נוספים.

כמעט בכל המשחקים של סוניק מככבת דמותו של "סוניק הקיפוד" כדמות הראשית במשחק. עלילת המשחקים מתמקדת בעיקר בניסיונותיו של סוניק להציל את העולם מפני איומים שונים, ובעיקר מפני גאון מרושע בשם ד"ר רובוטניק (ידוע גם בשם "ד"ר אגמן").

משחקי סוניק הקלאסיים (1991–1998 ו-2017-2018)[עריכת קוד מקור | עריכה]

השלב Green Hill Zone, מהמשחק הראשון של סוניק
קופסת המשחק של סוניק 1
שני מחסניות של המשחק סוניק ונאקלס
קופסת המשחק של סוניק 2
 • Sonic the Hedgehog‏ – המשחק הראשון בסדרה. המשחק מציג את עולמו של סוניק ואת הדמויות הראשיות, סוניק ואויבו ד"ר רובוטניק, המתכנן להשתלט על האי של סוניק, להפוך את כל שוכניו לרובוטים, ולתפוס את כל ששת יהלומי הכאוס. המשחק זכה להצלחה גדולה ושימש בסיס חשוב לשאר הסדרה. ההבדלים בין ה-8 סיביות ל-16 סיביות במשחק זה הם מוזיקה שונה (מלבד העולם הראשון) ועולמות שונים (מלבד Green Hill Zone, Labyrinth Zone ו-Scrap Brain Zone) יצא בגרסאות ל-Gensis ל-Sega Master System ול-Game Gear.
 • Sonic's Edusoft - משחק חינוכי שיצא בשנת 1991 לקונסולת המאסטר סיסטם של סגה. המשחק בעיקר היה בעבודה עם סגה ו-US.Gold אך נגנז מסיבה לא ידועה. המשחק מלמד בעיקר רק חשבון ואנגלית.
 • Sonic the Hedgehog 2‏ – המשחק השני בסדרה. המשחק מציג את דמותו של טיילס, שועל מעופף בעל שני זנבות, המצטרף לסוניק על מנת לעזור לו לעצור את ד"ר רובוטניק. יצא בגרסה לקונסולת ה-Genesis. בגרסה זו של המשחק נוסף יהלום כאוס שביעי וניתן להפוך ל"סופר סוניק", מצב משופר של סוניק שבו המהירות משופרת וניתן להביס אויבים בנגיעה, אם משיגים את כולם. גרסת ה Sega Master System וה-Game Gear שונה לחלוטין ובה על סוניק להשיג את ששת יהלומי הכאוס כדי להציל את טיילס מד"ר רובוטניק.
 • Sonic the Hedgehog 3‏ – המשחק השלישי בסדרה. המשחק מציג את דמותו של נאקלס (Knuckles) הקיפודן, השומר של היהלום הראשי (Master Emerald), מקור הכוח של כל יהלומי הכאוס. במשחק זה ובהמשכו השלבים ארוכים יותר והעלילה מוצגת בתוך המשחק, שלא כמו קודמיו. יצא בגרסה ל-Genesis בלבד.
 • Sonic & Knuckles‏ – המשך ישיר והחצי השני של המשחק הקודם, שנוצר כי לא היה זמן להשלים את קודמו. לאחר שבמשחק הקודם סוניק הצליח למנוע מרובוטניק לשגר את ביצת המוות, ביצת המוות נוחתת שוב על האי, הפעם ליד האזור בו שוכן היהלום הראשי. נאקלס, שמגלה מה רובוטניק באמת מתכנן, מחליט לעזור לסוניק להגיע לביצת המוות ולעצור את רובוטניק פעם נוספת. שלא כמו קודמו, לא ניתן לשחק במשחק בתור טיילס, אך לעומת זאת כן ניתן לשחק בתור נאקלס (במצב זה העלילה המוצגת מתרחשת אחרי הסיפור של סוניק, ובה נאקלס מנסה לעצור את אחד הרובוטים של רובוטניק מלגנוב את היהלום הראשי שוב). המשחק כלל יכולת לבצע נעילה (Lock-On) עם משחקים אחרים, מה שיצר משחקים חדשים לגמרי. יצא בגרסה ל-Genesis.
 • Sonic Chaos‏ – ידוע ביפן כ-Sonic & Tails. משחק זה סובב סביב ד"ר רובוטניק, הרוצה את יהלומי הכאוס, ויכול להפוך אותם לכלי נשק מסוכנים. המשחק הראשון לקונסולות 8 סיביות שמאפשר לשחקן לשלוט בטיילס. יצא בגרסאות ל-Sega Master System ול-Game Gear,
 • Sonic Triple Trouble‏ – משחק המשך ל-Sonic Chaos וידוע ביפן כ-"Sonic & Tails 2". המשחק הנייד הראשון שכולל את נאקלס הקיפודן. ד"ר רובוטניק הצליח בדרך מסתורית להשיג את יהלומי הכאוס, אך שלח את כולם לממד אחר, מלבד הצהוב. על סוניק וטיילס להשיג את כל יהלומי הכאוס, ולהביס את ד"ר רובוטניק, שפעם שנייה עבד על נאקלס. יצא רק בגרסה ל-Game Gear. זה המשחק הראשון בו מופיע נאק הסמור/ פנג הצלף.
 • Sonic Drift‏ – משחק מרוצי מכוניות ששווק רק ביפן. השחקנים הם סוניק, טיילס, ד"ר רובוטניק ואיימי רוז (שהופיעה בסוניק CD). לכל דמות יכולת מיוחדת: סוניק יכול לשדרג את המהירות למשך 5 שניות, טיילס יכול לקפוץ, רובוטניק יכול להתקיף באמצעות מוקשים ואיימי מתקיפה על לבבות. יצא בגרסה ל-Game Gear.
 • Sonic Drift 2‏ – משחק המשך ל-Sonic Drift, שבניגוד אליו שווק גם מחוץ ליפן. באירופה שמו הוא "Sonic Drift Racing". עכשיו ניתן לשחק גם עם סוניק המתכתי (גם הוא הופיע בסוניק CD), בפנג הצלף ובנאקלס הקיפודן. גם להם יש כוחות מיוחדים: סוניק המתכתי יכול להגביר את המהירות אפילו יותר מסוניק, פנג הצלף יכול לזרוק כדורי שמן ולגרום לדמויות להחליק, ונאקלס יכול להכות מכוניות ולגרום להן לעצור. יצא בגרסה ל-Game Gear.
 • Sonic Spinball‏ – סימולציה של משחק פינבול. זה היה המשחק הראשון של סוניק אשר פותח באופן מוחלט בארצות הברית. כמו Dr. Robotnik's Mean Bean Machine ובניגוד ל-Sonic the Hedgehog 1 ו-2, גרסאות ה8-סיביות וה-16 סיביות מקבילות. יצא בגרסאות ל-Genesis ל-Sega Master System (בברזיל בלבד) ול-Game Gear.
 • Sonic Labyrinth‏ – משחק מבוכים איזומטרי בכיכובו של סוניק הקיפוד. מעריצים מאמינים שהוא משחק הסוניק הגרוע אי פעם, בשל לקיחת מהירותו של סוניק. יצא בגרסאות לקונסולות ה-Sega Master System וה-Game Gear.
 • Sonic Blast – ידוע ביפן כ-G-Sonic. המשחק כולל גרפיקת תלת ממדית. ניתן לשחק בו עם סוניק הקיפוד ונאקלס הקיפודן. המשחק יצא בגרסאות לקונסולות ה-Sega Master System וה-Game Gear. קיבל ביקורות שליליות בעיקר בשל גודל הפריטים על המסך.
 • Tails' Skypatrol – משחק בכיכובו של טיילס. יצא בגרסאות ל-Sega Master System ול-Game Gear,
 • Tails Adventure‏ – משחק בכיכובו של טיילס. יצא בגרסאות ל-Sega Master System ול-Game Gear,
 • Blue Sphere – מיני משחק המורכב מסגנון השלבים המיוחדים של סוניק הקיפוד 3 וסוניק ונאקלס. ניתן לשחק כל פעם בשלב אחד ממנו על ידי הכנסת כל קלטת משחק לסוניק ונאקלס, אך אם קלטת המשחק של סוניק הקיפוד 1 מוכנסת, ניתן לשחק בכל השלבים בזה אחר זה.
 • Sonic 3 & Knuckles, גרסה משולבת של Sonic 3 ו-Sonic & Knuckles, שנוצרת כאשר מחברים את המחסנית של Sonic 3 לזו של Sonic & Knuckles,[1] הכוללת תוספות חדשות לשני המשחקים.
 • 'Knuckles in Sonic the Hedgehog 2', גרסה של Sonic the Hedgehog 2 בה ניתן לשחק בתור נאקלס במקום סוניק וטיילס. המשחק נוצר כאשר מחברים את המחסנית של Sonic 2 לזו של Sonic & Knuckles.[2]
 • Dr. Robotnik's Mean Bean Machine – משחק פאזל, המבוסס על המשחק היפני Puyo Puyo. יצא בגרסה עבור קונסולת ה-Genesis.
 • Sonic CD – משחק פלטפורמה אשר יצא לשווקים בשנת 1993 עבור ה-Mega-CD/Sega Sega CD. בשנת 1996 יצאה גם גרסה של המשחק למחשב האישי. זה המשחק הראשון שבו מופיעה איימי רוז, קיפודה ורודה אשר מאוהבת בסוניק, וסוניק המתכתי, שכפול רובוטי מרושע של סוניק שנוצר על ידי ד"ר רובוטניק.
 • Sister Sonic – משחק שהיה אמור לצאת לשווקים בשנת 1995 עבור כונן התקליטורים Sega CD, אך בוטל בסופו של דבר. אם משחק זה היה יוצא, זה היה משחק התפקידים הממוחשב (RPG) הראשון של סוניק במקום Sonic Chronicles(אנ'). המשחק היה אמור להתבסס על המשחק (אנ')Popful Mail באופן דומה להתבססות המשחק האחים סופר מריו 2 על המשחק Yume Kōjō: Doki Doki Panic. במשחק הייתה אמורה להופיע אחותו האבודה של סוניק.
 • Knuckles' Chaotix – משחק פלטפורמה אשר יצא לשווקים בשנת 1995 עבור התוסף של קונסלת המגה דרייב התקן ה-Sega 32X. במשחק נאקלס מתפקד כדמות הראשית, ובנוסף אליו מופיעים צוות הכאוטיקס (Team Chaotix), שעתידים לחזור במשחקים מאוחרים יותר: ווקטור התנין, אספיו הזיקית, צ'רמי הדבורה ומייטי הארמדיל (שלא הופיע במשחקי סוניק לאחר מכן) ובמשחק זה מופיע גם סוניק המתכתי רק שגובהו הוא ענק וצבעו אדום.
 • Sonic 3D Blast – משחק פלטפורמה איזומטרי. במשחק זה צריכים לאסוף את הפליקים, ציפורים קטנות אשר ד"ר רובוטניק כלא בתוך רובוטים רשעים. במשחק ניתן לשחק בסוניק בלבד אך מופיעים בו גם נאקלס וטיילס אשר מובילים את סוניק לשלב בונוס כשהם מקבלים 50 מטבעות. בשלבי הכאוס ניתן להשיג חיים או יהלומי כאוס. יצא בגרסאות עבור ה-Gensis וה-Sega Saturn. גרסת הסגה סטורן היא תחליף למשחק Sonic Xtreme, שבוטל בשנת 1996.
 • Sonic Schoolhouseמשחק פלטפורמה אשר בו סוניק מלמד אתכם מקצועות כמו שיש בבית הספר (בעיקר מתמטיקה ואנגלית). משחק זה ניתנת להוריד רק ב-Microsoft Windows. משחק זו יצא לאור על ידי סגה ב-18 באוקטובר 1996. המשחק מיועדת לתלמידים בכיתות א'-ד'.
 • Sonic R – משחק מרוצים אשר יצא לשווקים בשנת 1997 עבור קונסלות סגה סאטורן ולאחר מכן עבור המחשב האישי. המשחק שונה ממשחקי מרוצים אחרים מכיוון שבו הדמיות רצים בעצמם ללא כלי רכב. המשחק כלל בו את הדמויות: סוניק, טיילס, נאקלס, איימי, ד"ר אגמן, סוניק המתכתי, נאקלס המתכתי, בובת טיילס (שנחשבת מפחידה עבור מעיריצי סוניק רבים) ואג רובו. נחשב בעיני רבים לאחד משחקי הסוניק הגרועים ביותר.
 • Sonic X-Treme – משחק שתוכנן לצאת לקונסולת ה-Sega Saturn בשנת 1996, אך בוטל בסופו של דבר. ביטול המשחק הוא אחת הסיבות לכשלונה של ה-Sega Saturn. אם משחק זה היה יוצא לאור, היה זה המשחק הראשון של סוניק הקיפוד בתלת-ממד. השלבים במשחק השתמשו במצלמת "עין דג", המעגלת את מראה השלבים. שלבי הבוס במשחק לא התמשו במצלמה זו. הבוסים הידועים ממשחק זה הם סוניק המתכתי ונאק הסמור. מספר אבות טיפוס התגלו למשחק זה, הראשון יצא ב-2007 והשאר ב-2014–2015. לפני פיתוח היו גם שלושה משחקים שבוטלו והתבססו על הסדרה Sonic satEM ואחת מהם היה אמור להיות משחק איזומטרי ל-Genesis והם משחק איזומטרי וליניארי של סוניק, Sonic 16 וSonic Mars.
 • Sonic Mania – המשחק הקלאסי החדש של סגה עם הרפתקה פלטפורמה חדשה. המשחק יצא לאור לקונסולות הפלייסטיישן 4, Microsoft Windows, Xbox One ו-Nintendo Switch, המשחק יצא ב-15 באוגוסט 2017 לכל שאר המדינות וב-16 באוגוסט 2017 ביפן. מבנה 2D ופרסום של PagodaWest Games. למשחק זה קיים עותק פיזי ועותק זה יצא בקיץ 2018 והוא כלל איתו DLC שמכיל שתי דמויות מוכרות וישנות את ריי הסנאי ומייטי האמרדיל וגם מצבי משחק חדשים ועוד. הוא נמכר גם בחנויות הדיגיטליות Xbox One ,Steam ,Nintendo switch eshop ו-Playstation 4.
 • Sonic Mania Plus -חבילת הרחבה שמהווה המשך לסוניק מאניה המוסיפה את מייטי הארמדיל וריי הסנאי המעופף, שהופיעו במשחק הארקייד SegaSonic the Hedgehog (מייטי הופיע גם ב-Knuckles Chaotix. מוד חדש בשם הencore mode ומולטיפלר עד ארבעה שחקנים במסך מפוצל, ב-17 ביולי 2018 לפלייסטישן 4, ל-Xbox One ל-Steam ו-Nintendo Switch כעותק ופיסי וכחבילה בתשלום נוסף למי שהיה עד עכשיו את המשחק (לpc לא יצא עותק פיסי ולכן התוכן החדש ניתן לרכישה בסטים בלבד).
משחקי ארקייד[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • Waku Waku Sonic Patrol Car – משחק הארקייד הראשון של סוניק, יצא ב-1991, שבו סוניק הוא שוטר שנשלח לשמור על הרחובות מפני ד"ר רובוטניק. יצא לשיווק רק ביפן בשנת 1991.
 • SegaSonic. Bros - משחק שהיה אמור לצאת בשנת 1992 לארקייד אך בוטל בסופו של דבר. משחק זה הוא טטריס ובמשחק זה היו אמורים גם להופיע שני האחים של סוניק.
 • Sonic the Hedgehog – גרסה של משחק המגה דרייב הפופולרי Sonic the Hedgehog, שיצאה לשיווק ביפן בשנת 1993, כוללת פחות עולמות והגבלת זמן נוקשה.
 • SegaSonic Cosmo Fighter‏ – משחק ששווק רק ביפן, בשנת 1993, משחק יריות בסגנון הפולשים מהחלל, ידוע גם כ-SegaSonic Cosmo Fighter Galaxy Patrol. לא הרבה ידוע על משחק זה.
 • Sonic the Hedgehog 2 – גרסת הארקייד של סוניק הקיפוד 2 למגה דרייב, שיצאה גם היא ב-1993. בניגוד לגרסת הארקייד של סוניק 1, כאן לא חסרים שלבים.
 • SegaSonic the Hedgehog‏ – משחק פלטפורמה איזומטרי שיצא לשוק רק ביפן בשנת 1993 ומשחק הארקייד הרשמי הראשון של סוניק. סוניק ושני חבריו, ריי הסנאי המעופף (שהופיע גם בSonic Mania Plus) ומייטי הארמדיל (שהופיע גם ב-Knuckles Chaotix ו-Sonic Mania Plus), נלקחים לאי אגמן, שבנה ד"ר אגמן הרשע, ועל סוניק, ריי ומייטי לברוח מהאי. זהו המשחק הראשון שבו לדמויות יש קול וגם המשחק הראשון של סוניק שבו יש עולם קרח. בקוד של המשחק ניתן למצוא את רובוטניק במראהו האמריקאי, מה שמעיד על כך שיכול להיות שהמשחק היה אמור לצאת באמריקה.
 • Sonic the Fightersמשחק לחימה שיצא לשווקים בשנת 1996, בניגוד לשאר משחקי סוניק לארקייד, משחק זה שווק גם באמריקה ואפילו באירופה, שם יצא לאור בשם "Sonic Championship". במשחק זה, השחקנים הם סוניק, טיילס, נאקלס ואיימי רוז (ידועה במשחק זה רוזי השובבה), פנג הצלף (ידוע גם כנאק הסמור), ושתי דמויות ייחודיות למשחק זה: בין הדינמיט (ציפור ירוקה שאוהב לזרוק פצצות) ובארק דוב הקוטב. במשחק זה הרשעים הם ד"ר רובוטניק וסוניק המתכתי, שבנו את ביצת המוות II. דמות נסתרת במשחק זה היא האני החתולה, המופיעה בתור ביצת פסחא במשחק זה.

משחקי סוניק המודרניים (החל מ-1998)[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הלוגו של המשחק Sonic The Hedgehod
  הלוגו של המשחק Sonic Generations
  • קופסת המשחק Sonic the Hedgehog
   Sonic Adventure – יצא לשווקים בסוף 1998 בעת ההשקה של קונסולת המשחק Dreamcast של סגה. סיפורם של סוניק הקיפוד, טיילס השועל (מיילס פראוור), נאקלס הקיפודן (אקידנה), איימי הקיפודה, ביג החתול, ורובוט E 102 גאמה בתקופת מפלצת הכאוס שמשתלטת על העיירה סטיישן סקוואר (Station Square) שתחת שליטתו של דק' אגמן. זהו המשחק התלת ממדי המלא הראשון בסדרה. בשנת 2003 יצאו גרסאות נוספות של המשחק עבור ה-גיים-קיוב של נינטנדו ועבור המחשב האישי בשם "Sonic Adventure DX: Director's Cut" אשר כללו מספר שיפורים. עלילת הסדרה סוניק x מבוססת על משחק זה
  • Sonic Adventure 2 – יצא לשווקים בשנת 2001, במקור עבור קונסולת ה-Dreamcast של סגה, כמשחק המשך למשחק הקודם sonic adventure . סיפורם של סוניק הקיפוד, טיילס השועל, נאקלס הקיפודן, שאדו הקיפוד, רוז' העטלפית ודוקטור אגמן. שנה לאחר מכן יצאה למשחק גרסה משופרת לגיים-קיוב בשם "Sonic Adventure 2: Battle", שהייתה משחק הסוניק הראשון לגיים קיוב. עלילת הסדרה sonic x מבוססת על משחק זה.
  • Sonic Extreme - משחק שהיה אמור לצאת בשנת 2002 לקונסולה הראשונה של מיקרוסופט "Xbox" אך בוטל בסופו של דבר. המשחק היה אמור להיות משחק מרוצים על סקייטבורד. המשחק בוטל לאחר שסגה פרשה מהרעיון ובתחילת 2006 סגה הוציאה את המשחק Sonic Riders לפלייסטיישן 2, אקס בוקס, נינטנדו גיימקיוב ומחשב, שבו הסקייטבורדים הוחלפו בהוברבורדים ובכלים מרחפים דומים המכונים Extreme Gear. המשחק התגלה לראשונה במאי 2011.
  • Sonic DS - משחק שהיה אמור לצאת לקונסולת ה-DS של נינטנדו בשנת 2004 אך יציאתו בוטלה בסופו של דבר.
  • Sonic Heroes – יצא במקור לשווקים בשנת 2003. סיפורם של סוניק, טיילס, נאקלס, איימי, ביג, קרים, שאדו, רוז', אומגה, אספיו, ויקטור וצ'רמי שמנסים להציל את העולם ממטאל סוניק ואגמן. מערכת המשחק ייחודית בשל העובדה שהיא מתפעלת שלוש דמויות שמרכיבות קבוצה כשלכל חבר קבוצה יכולות מיוחדות משלו. לכל קבוצה דרך שונה ושלבים שונים. יצא לשווקים עבור קונסלות הגיימקיוב, פלייסטיישן 2 וה-Xbox ב-30 בדצמבר 2003 ביפן וזמן קצר לאחר מכן באירופה ובארצות הברית. גרסת המחשב של המשחק יצאה בנובמבר 2004.
  • Sonic Advance – המשחק הראשון של סוניק שיצא לשווקים לקונסלה שפותחה על ידי נינטנדו. סיפורם של סוניק, טיילס, נאקלס ואיימי. המשחק בנוי בצורה דו ממדית, והוא המשחק הדו ממדי שלראשונה ניתן בו לשחק באיימי. יצא עבור הקונסולה הניידת Game Boy Advance ביפן ב-22 בדצמבר 2001, בצפון אמריקה ב-4 בפברואר 2002 ובאירופה ב-23 במרץ 2002 וב-2011 לאנדרואיד רק ביפן. למשחק יצאו שני משחקי המשך, sonic advance 2 ו-sonic advance 3 גם הם לGBA.
  • Sonic the Hedgehog Pocket Adventure – משחק אשר יצא בשנת 1999 עבור הקונסולה הניידת Neo Geo Pocket Color ומשחק הסוניק הראשון שפותח לקונסולה שאינה פותחה על ידי סגה. משתמש במוזיקה מהמשחקים Sonic 3 and Knuckles ו-Sonic Jam. זהו משחק ה-8 סיביות היחיד של סוניק המודרני.
  • Shadow the Hedgehog – יצא לשווקים בסוף 2005 באמריקה הצפונית. המשחק מתמקד בדמותו של שאדו הקיפוד אשר חוקר את עברו לאחר שהתעורר אחרי שנים שבהם הוקפא על ידי יוצרו סבו של ד"ר אגמן. הוא מגלה על עצמו דברים רבים במהלך המשחק, חלקם שקריים וחלקם אמיתיים. דמותו הוצגה לראשונה במשחק Sonic Adventure 2, במשחק שאדו הקיפוד מנסה להבין מה קרה לפני שד"ר אגמן העיר אותו בחזרה לחיים ומגלה שסבא של ד"ר אגמן הוא זה שיצר אותו ומריה החברה שלו נהרגה בתחנת החלל ארק על ידי חיילים ממשלתיים. המשחק דורג בארצות הברית לילדים מגיל 12 בלבד.
  • Sonic Riders – יצא במקור לשווקים בשנת 2006 כמשחק לכבוד יום ההולדת 15 של סוניק. זהו משחק מרוץ בו הדמויות משתמשות בהוברבורדים וכלים מרחפים אחרים דומים אשר נקראים "אקסטרים גיר".[3] במשחק זה מופיעים לראשונה חברות בבילון: ג'ט, וויב וסטורם כאשר מולם עומדים סוניק, טיילס ונאקלס כחבורת סוניק. ניתן לשחק בדמויות נוספות כגון: איימי, קרים, שאדו רוז' ועוד המירוצים נערכים בעולמות שונים כגון, עולם מדבר, עולם אגמן, עולם עירוני, עולם היער ועוד. למשחק זה פותח משחק המשך בשם Sonic Riders: Zero Gravity, וכמו כן משחק צד ל-Xbox 360 בשם Sonic Free Riders.
  • Sonic Rush – משחק דו ממדי אשר יצא לשווקים בנובמבר 2005 עבור הקונסולה הניידת נינטנדו DS. זהו המשחק הראשון שכולל בו את בלייז החתולה.[4][5]
  • Sonic Rush Adventure – יצא בספטמבר 2007 כמשחק ההמשך לסוניק ראש עבור הקונסולה הניידת נינטנדו DS.
  • Sonic the Hedgehog – יצא לשווקים בנובמבר 2006 עבור קונסולת המשחק Xbox 360 ובדצמבר 2006 עבור הקונסלה פלייסטיישן 3. המשחק מציג את סיפורם של סוניק, שאדו וסילבר, כאשר לכל אחד מהם משחקיות שונה, מטרה שונה, ועלילה שונה, אך שמתחברת בסוף. ניתן לשחק בכמה שלבים גם בדמויות נוספות כמו: טיילס, נאקלס, רוז', אומגה, בלייז ואיימי. המשחק בנוי בצורת עיר שניתן לטייל בה, להשלים משימות ושלבים, ועוד. המשחק זכה לביקורות שליליות ביותר בשל תקלות רבות במשחק, עלילה יבשה וחוסר יכולת לשלוט בדמויות. המשחק נחשב בעיני רבים כמשחק הכי גרוע בתולדותיו של סוניק. המשחק פתח שורה של כשלונות רבים בסדרת סוניק למשך זמן רב.
  • Sonic Rivals – משחק מירוצים ותחרויות שיצא לשווקים ב-16 בנובמבר 2006 עבור הקונסולה הניידת PlayStation Portable. למשחק זה יצא לשווקים בנובמבר 2007 משחק ההמשך בשם Sonic Rivals 2.‏
  • Sonic and the Secret Rings – יצא לשווקים באביב 2007. פותח באופן בלעדי עבור קונסולת ה-Wii. המשחק הוא הראשון בסדרת ה-Storybook – סדרת משחקי סוניק בהשראת אגדות וסיפורי פנטזיה שונים. שיפר דברים בניגוד מה שהיה לסוניק '06 אך קיבל ביקורות בינוניות עקב בעיות שליטה, מצלמה לא טובה ועלילה יבשה.
  • Sonic Rivals 2 - משחק ההמשך למשחק Sonic Rivals שיצא לשווקים בנובמבר 2007 לPlayStation Portable. במשחק זה ניתן לשחק בדמויות נוספות ומוכרות ובאותם דמויות מהמשחק הקודם. לעומת זאת סוניק המתכתי גם מופיע במשחק זה.
  • Mario & Sonic at the Olympic Games – משחק וידאו בו משחקים זה לצד זה מריו וסוניק. המשחק יצא לקונסולת ה-Wii ולקונסלה הניידת נינטנדו DS. למשחק יצאו כמה משחקי המשך, בהתאמה לכל אולימפיאדה (אולימפיאדת 2012 בלונדון, אולימפיאדת 2016 בריו וכו').
  • Sonic Unleashed – משחק שיצא לשווקים ב-18 בנובמבר 2008 עבור הקונסולות Xbox 360, Wii, PS2 ו-PS3. סיפורו של סוניק הקיפוד, אשר אגמן כישף אותו, כך שהוא הופך בלילה לזאב הרסני ובבוקר חוזר להיות קיפוד. הוא מוצא חיה קטנה בשם צ'יפ אשר איבדה את הזיכרון שלה. הם מתחברים ויחד יוצאים להילחם באגמן ולהחזיר את הזיכרון לצ'יפ. במשחק ישנם שלבי יום ושלבי לילה, כאשר בשלבי היום משחקים בסוניק הקיפוד ובלילה בסוניק הזאב. המשחק ספג ביקורות חצויות בעיקר על הדמות של סוניק הזאב, בעיות בזוויות, וחוסר מהלכים בשלבי הלילה.
  • Sonic and the Black Knight – יצא לשווקים ב-4 במרץ 2009 באופן בלעדי לקונסולת ה-Wii.‏ המשחק הוא השני בסדרת ה-Storybook.
  • Sonic the Hedghog 4 – משחק דו-ממדי ברזולוציית היי-דיפינישן והמשחק הרביעי בסדרה כולל את המשחקים הקלאסים ניתן לשחק בסוניק המודרני הוא יצא בשנת 2010. המשחק זכה לביקורות מעורבות, בין השאר בגלל חוסר מקוריות (השלבים במשחק הם בעצם גרסאות מחודשות של שלבים מהמשחקים הראשונים) ובעיות שליטה בדמות. לעומת זאת המשחק קיבל ביקורות טובות על הגרפיקה היפה שלו והניסיון לחזור לדו-ממד. אף על פי שהמשחק קיבל ביקורות מעורבות הוא התחיל תקופה של משחקים בעלי ביקורות טובות.
  • Sonic the Hedghog 4: Episode II – משחק המשך לסוניק 4 פרק 1 שזכה לביקורות קצת יותר טובות. לעומת קודמו במשחק זה מצטרף טיילס להרפתקה ומתלווה לסוניק בשלבים. כמו כן השלבים במשחק זה מקוריים לעומת קודמו. בנוסף לכך יצאה גרסה בשם Sonic 4: Episode Metal,שאם קנית גם sonic 4 ep 1 ו2 אתה יכול לשחק בשלבים של sonic 4 ep 1 בתור Metal Sonic (סוניק המתכתי), כפילו הרובוטי של סוניק.
  • Sonic & Sega All-Stars Racing – משחק מרוצים הכולל בתוכו דמויות ממשחקים שונים של סגה. יצא לשווקים בשנת 2010 עבור הקונסולות PS3, XBOX 360, Wii, DS, ולמחשב.
  • Sonic Riders Free - משחק המשך לשני המשחקים אשר יצא ב-4 בנובמבר 2010 עבור קונסולת ה-Xbox 360 ויצא גם עבור תוסף הקינקט ובאותו חודש בו יצא גם המשחק Sonic Colors. זכה לביקורות מעורבות אבל גם קיבל ציונים נמוכים.
  • Sonic Colors – יצא לשווקים ב-11 בנובמבר 2010. למשחק יצאו שתי גרסאות, אחת ל-Wii והשנייה ל-DS. נחשב למשחק התלת ממדי הראשון שהצליח בביקורות לאחר כמויות של משחקים תלת ממדים שכשלו בגלל בעיות זווית וכדומה.
  • Sonic Generations – משחק מיוחד שיצא לשווקים ב-1 בנובמבר 2011 לכבוד חגיגות עשרים השנה של הזיכיון. סיפורם של סוניק המודרני, סוניק הקלאסי וכל דמויות סוניק לדורותיהם. במשחק זה ד"ר אגמן יצר מפלצת מרושעת בשם "אוכל הזמן", אשר אכלה את שלבי סוניק והדמויות שלו בכל הזמנים. סוניק המודרני וסוניק הקלאסי יוצאים להציל את חבריהם ולהילחם במפלצת האכזרית. המשחק כולל גרסאות מחודשות לשלבים מתוך כל משחקי סוניק לדורותיהם, וכמו כן ניתן לשחק במשחק בשתי גרסאות של סוניק – האחת בעיצוב ממשחקי המגה דרייב (בגרסה זו השלבים הם בדו ממד) והשני בעיצוב העכשווי. בנוסף לגרסה הרגילה, שיצאה ל-Xbox 360, PS3, ולמחשב, יצאה למשחק גרסה שונה במקצת ל-3DS. המשחק קיבל ציונים טובים מאוד, ביחס למשחקים האחרים של סוניק בתלת ממד. סוניק חוגג במשחק יום הולדת 20.
  • Sonic & All-Stars Racing Transformed – המשך ישיר של Sonic & Sega All-Stars" "Racing. המשחק יצא לשווקים ב-18 בנובמבר 2012. המשחק שילב את דמויותיהם של ראלף ההורס מחברת וולט דיסני ונהגת המירוצים האמריקנית דניקה פטריק. זכה לביקורות טובות אך רק הבעיה היא שהוא העתיק רעיונות ממתחרו "מריו קארט".
  • Sonic Lost World – יצא לשווקים ב-18 באוקטובר 2013 עבור קונסולות הWii U וה-Nintendo 3DS. במשחק זה יש לסוניק את היכולת להשתמש בכוחות ה-Wisps מ-Sonic Colors. הושפע רבות מסגנון העין דג ב-Sonic X-Treme. בסוף שנת 2015 יצאה למשחק גרסה עבור המחשב.
  • Sonic Forces – משחק נוסף שיצא ב-7 בנובמבר 2017 לרגל חגיגות עשרים וחמש שנים לזיכיון. המשחק כולל את דמות סוניק הקלאסי והמודרני וכן יהיה ניתן ליצור דמות שלישית ייחודית שתצויד בגאדג'טים אשר הם שדרוג של ה Wisps מהמשחק Sonic Colors.
  • Team Sonic Racing - משחק מרוצים נוסף. עתיד לצאת ב-21 במאי 2019.

סדרת משחקי Sonic Boom (ספין-אוף)[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Sonic Boom: Rise Of Lyric - משחק שפותח על ידי Big Red Button ופורסם על ידי סגה ויצא לשווקים ב-11 בנובמבר 2014 לקונסולת ה-WII U, המשחק חלק מזיכיון נפרד לגמרי מהסדרה ואינו פותח על ידי Sonic Team ומתרחש לפני התחלת סדרת הטלוויזיה ומוסיף משחקיות שונה לסדרת משחקי סוניק. המשחק כמו כן היה אמור להיות אתחול של הסדרה אך נכשל וקיבל ביקורות גרועות ונתקל בקבלת פנים מאוד שלילית בשל תקלות רבות, מצלמה גרועה, דיאלוג גרוע וכמובן עלילה לא טובה ומובנת מספיק וגרם לסגה לפטר 300 עובדים רק בשל כך שלא היה להם מספיק כסף מהשכר כדי לשלם לעובדיהם.
 • Sonic Boom: Shattered Crystal - המשחק השני וההמשכי אשר גם יצא לשווקים ב-11 בנובמבר 2014 לקונסולת ה-3DS ופותח על ידי Sanzaru Games וגם פורסם על ידי חברת סגה המשחק גם הוא אינו נחשב חלק מהסדרה הראשית ולמעשה הוא זיכיון נפרד לגמרי וכמו כן הוא לא פותח על ידי Sonic Team. שני המשחקים קיבלו ביקורות קטלניות ולכן סגה הודיעה שהיא תתחיל לעבור למחשב ולמובייל.
 • Sonic Boom: Fire & Ice - המשחק השלישי בסדרת משחקי Sonic Boom שיצא לשווקים ב-27 בספטמבר 2016 לקונסולה הניידת Nintendo 3DS וזהו גם משחק בעל פלטפורמה 2.5D שפותח גם על ידי Sanzaru Games וגם הוא פורסם על ידי סגה. זהו המשך למשחק "Sonic Boom: Rise Of Lyric" ו-"Sonic Boom: Shattered Crystal". המשחק היה אמור לצאת בסוף 2015 לקונסולה הניידת של נינטנדו ה-3DS. במשחק זה ניתן לשחק גם עם איימי רוז לעומת המשחק הקודם (משום שהיא נחטפה על ידי ליריקה לאחר קרב ביניהם).

משחקי מובייל[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Sonic Runners – משחק לטלפונים חכמים של ריצה בלתי פוסקת בסגנון דו-ממדי. ניתן לשחק כסוניק טיילס ונאקלס ודמויות נוספות כגון שאדו, רוז' איימי ועוד נתונים במשחק וניתן להשיגם, לכל דמות ניתן להוסיף שני עוזרים שמסיעים לו במהלך השלב, מרביתם הם דמויות מהמשחקים הקודמים. השלבים במשחק זה דומים ביותר לשלבים של "Sonic Lost World" אך הם בדו-ממד. במאי 2016 סגה הודיעה שהיא תסגור את שרתי המשחק ב-27 ביולי 2016. ב-20 בדצמבר 2017 יצא משחק המשך בשם "סוניק ראנרס אדוונצ'ר" הפעם גם ל-JAVA בשיתוף יחד עם המפתחת הצרפתית "גיימלופט". המשחק ספג ביקורות גרועות עקב תקלות וקריסות רבות, מלא פרסומות, שילום לגורמים, המראה החזותי ב-2D וגלגל הרולטה שנחשב על פי מבקרים לא מתאים בכלל לגיימרים צעירים.
 • Sonic The Hedghog - גרסה לטלפון של סוניק 1 שהחלה לצאת ל-JAVA בשנת 2005, לאייפוד בשנת 2007, לאייפון בשנת 2009, לאנדרואיד בשנת 2011 (ביפן בלבד) ובמאי 2013 סוניק 1 חודשה הפעם לאנדרואיד ו-iOS וניתן הפעם לשחק בטיילס ובנאקלס.
 • Sonic Jump – משחק המובייל הראשון של סוניק אשר יצא ב-2005 ביפן וב-2012 בתור גרסת נייד מחודשת. המשחק מתמקד בסוניק אשר עליו לשחרר את כל החיות שאגמן הרשע כלא. במשחק זה עליך להשיג בכול שלב 3 מטבעות אדומים אשר ניתן להשיגן חוץ משלבי הבוס המשחק עצמו כולל 5 עולמות כל עולם הוא מכיל 12 שלבים במשחק זה יש גם טבלת מובילים.
 • Sonic Jump 2 – משחק ההמשך אשר יצא ב-2008 ביפן בלבד המשחק עצמו כולל גם עוד המשך נוסף בניגוד לשלבים הראשונים.
 • Sonic Jump 2012 – גרסה מחודשת למשחק הקודם. במשחק זה ניתן להשיג את כולם בהתחלה ניתן לשחק בסוניק ובבלייז. הוא גם משחק למובייל שיצא על ידי Haedlight. יצא למובייל ב-2012.
 • Sonic Jump Fever – הוא משחק למובייל אשר מותר להשיג צ'אווים לשחק על זמן המשחק ולשחרר את החיות. במשחק זה ניתן גם לשחק בעיקר גם בדמותו של סילבר הקיפוד וניתן גם לזכות במשהו מגלגל מזל. יצא למובייל ב-2014.
 • Sonic Unleashed Mobile – גרסת מובייל של המשחק סוניק אונלישד המשחק בגרסת 2D והיה בשיתוף יחד עם גיימלופט המשחק יצא ל-Mobile Phone ב-4 ביוני 2009.
 • Sonic Dash Quizמשחק מובייל אשר יצא ב-2009 ביפן בלבד וכולל גם את שלבי ה-Green Hill Zone.
 • Sonic Racing Kart – משחק מרוצים למובייל אשר יצא לראשונה רק ביפן ב-2003.
 • Sonic Hearts – משחק קלפי מלחמה שיצא ב-2004 חלק גם מסדרת סגה מובייל.
 • Sonic Darts – הוא משחק למובייל אשר עליך לירות חצים על הנקודה המתאימה בתוך עיגול. יצא ב-2003.
 • Sonic Dash – הוא משחק שנוצר למובייל על ידי Headlight. המשחק בסגנון ריצה בלתי פוסקת בתלת-ממד. המשחק כולל שלושה אזורים מהשלב Seaside Hill.
 • Sonic Putter – הוא משחק מובייל שיצא ביפן בלבד ב-2009 המשחק עצמו מבוסס על משחק גולף.
 • Sonic Dash Club – גרסה של סוניק דאש אשר יצאה ב-2015 ביפן בלבד ל-iOS ולאנדרואיד.
 • Sonic at the Olympic Games – גרסה למובייל של סדרת המשחקים האולימפיים Mario and Sonic at the Olympic Games. יצא לראשונה ב-2008. אך כל הדמויות מהמשחק מריו לא מופיעים אלה רק שבניגוד לכולם מופיעים כל הדמויות של סוניק הקיפוד בלבד.
 • Sonic at the Olympic Winter Games – גרסה למובייל של המשחק האולימפי Mario and Sonic at the Olympic Winter Games אשר מבוססת גם היא על משחק זה. יצא ב-2010 ל-iOS בלבד. אך גם הוא כולל דמויות סוניק בלבד.
 • Sonic 20th Anniversary – הוא המשחק הרשמי למובייל שיצא בחגיגות 20 שנה לזיכיון סוניק הקיפוד יצא ביום האחרון של שנת 2011. יצא לiOS בלבד.
 • Sonic Kart 3D X – הוא משחק מרוצים למובייל אשר יצא ב-2005 ביפן בלבד. כוללת גם סגנון תלת-ממדי.
 • Sonic Golf 3D – הוא משחק למובייל בתלת-ממד וגם הוא משחק גולף. יצא ב-2006 יפן בלבד.
 • Sonic Cricket – הוא משחק מובייל שיצא ב-2009 ושווק ביפן בלבד.
 • Sonic Dash 2: Sonic Boom – המשך ל-Sonic Dash. בניגוד למשחק הקודם שמציג את הדמויות מהזיכיון המרכזי של סוניק, משחק זה מציג את הדמויות מ-Sonic Boom. המשחק שוחרר לראשונה בקנדה ב-30 ביוני 2015 ויצא לעולם ב-8 באוקטובר 2015 (iOS ואנדרואיד).
 • Sonic Runners Adventure – המשך ל-Sonic Runners. אשר יצא ביוני 2017 בבריטניה ובאוגוסט 2017 (אנדרואיד ו-Java). בעלת 2D.
 • Sonic Forces: Battle Spead - משחק תחרויות למובייל ששוחרר לעולם ב-16 בנובמבר 2017. המשחק מתבסס על המשחק Sonic Forces. דמויות נוספות שיצאו למשחק הם: (סוניק הקלאסי, סוניק המתכתי, כאוס, זאבוק וסילבר). במשחק זה 4 משתתפים.
משחקי אוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי האוספים של סוניק משתייכים למשחקי סוניק קלאסיים נוסטלגים כולל את גרסאות ה-8 סיביות וה-16 סיביות ובעיקר ניתן לשחק במשחקי הסוניק הקלאסיים שיצאו למגה דרייב, סאטורן, גיים גיר, סגה CD וארקייד. רובם הם גם משתייכים ל-8 ביט ול-16 ביט. משחק אחד של סוניק המודרני בו הוא כולל רק את משחקי סוניק המודרניים הוא המשחק Sonic PC Collection.

 • Sonic Mega Collection – משחק אוספים של סוניק הקלאסי אשר יצא בנובמבר 2002 ובו ניתן לשחק רק במשחקי סוניק הקלאסיים כמו סוניק 1, סוניק 2, סוניק 3, סוניק ונאקלס, Sonic 3D Flickies Island ושני משחקים מסגה של אמריקה סוניק ספינבול וגם Dr. Robotnik's Mean Bean Machine. . יצא בנובמבר 2004 גרסת אוספים ושמו הוא Sonic Collection Plus אשר כוללת את משחקי הסגה ג'נסיס וסגה גיים גיר משחקי סוניק הקלאסיים שהם ה-8 סיביות ו-16 סיביות. יצא ב-2002 לגיימבוי קיוב בלבד. גרסת הפלוס יצאה ב-2004 לפלייסטיישן 2 ול-Xbox וב-2006 גרסת הפלוס יצאה גם למחשב האישי.
 • Sonic Jam – אוסף משחקים אשר יצא לשווקים בשנת 1997 לסגה סאטורן. בשנת 1998 יצא המשחק לקונסולה הניידת Game.com של חברת טייגר. מכיל את המשחקים "Sonic the Hedgehog", "Sonic 2", "Sonic 3" ו-"Sonic & Knuckles", וכמו כן הוא כולל Hub World תלת ממדי בשם "Sonic World", ובו ניתן לצפות בסרטונים ותמונות שונות הקשורים לזיכיון.
 • Sonic Mega Collection Plus – גרסה נוספת למשחק האוספים הקודם שיצא בשנת 2002. אך ובניגוד למשחק האוספים הקודם שיצאה לגיימקיוב בלבד גרסה זו כוללת את המשחקים הקלאסים של סוניק לסגה ג'נסיס וסגה גיים גיר ובניגוד לקודם שיצא לגיימקיוב בלבד. רק שהוא כולל גם משחקים שהם לסגה גיים גיר משחקים 8 סיביות כמו סוניק 1 גרסת 8 ביט, סוניק כאוס, סוניק דריפט, סוניק פיצוץ, רובוטניק מין בין משין וSonic Labyrinths. יצא בשנת 2004 לפלייסטיישן 2 ול-Xbox ,וב-2006 למחשב האישי.
 • Sonic Gems Collection – משחק אוספים אשר יצא בשנת 2005. הוא כולל בתוכו משחק ארקייד אחד (Sonic The Fighters), משחקי 16 ביט (Sonic The Hedgehog CD ו-Sonic Eraser), משחקי 32 ביט (Sonic R), משחקי 8 ביט (bit-Sonic The Hedgehog 2 8, Sonic Spinball 8-bit, Sonic & Tails, Sonic Drift 2, Tails Skypatrol ו-Tails Adventure.) ומשחק מגה דרייב נוסף אשר לא שייך לסדרת סוניק הוא המשחק Vartorman. יצא לפלייסטיישן ולגיימקיוב. משחקים אלו הם משחקים שיצאו למגה CD, Sega Saturn, Arcade, Sega Mega Drive וSega Game Gear.
 • Sonic Classic Collection – משחק אוספים של סוניק הקלאסי שיצא רק לקונסולת הניידת Nintendo DS של נינטנדו בשנת 2010. במשחק זה מופיעים ארבעת המשחקים הראשיים של סוניק הקיפוד לקונסולת המגה דרייב: סוניק 1, סוניק 2, סוניק 3 וסוניק ונאקלס, וכן שני המשחקים שנוצרים כאשר מחברים את המחסניות של סוניק 2 וסוניק 3, לזו של סוניק ונאקלס: Knuckles in Sonic the Hedgehog 2 וכן Sonic the Hedgehog 3 & Knuckles.

עיבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים הופקו בארצות הברית סדרות אנימציה שונות בכיכובו של סוניק:

 • הרפתקאותיו של סוניק הקיפוד (Adventures of Sonic the Hedgehog) – סדרת אנימציה בת 65 פרקים אשר שודרה במקור בארצות הברית בסינדיקציה במהלך השנים 1993 עד לאותה שנה. סדרה זו שודרה במהלך השנים בישראל בערוץ הילדים בשם סוניק הקיפוד בדיבוב לעברית (בין המדבבים: דן קיזלר, אסתי ברעד פורים, יורם יוספסברג, אבי חדש, גיורא קנת ואלון נוימן) ובערוץ המזרח התיכון בדיבוב האנגלי המקורי. הסדרה מציגה את סוניק באופן הומוריסטי ומכילה בעיקר הומור סלפסטיק כאשר סוניק וטיילס יוצאים לשחרר את מוביוס מנסיונותיו של רובוטניק להשתלט על הכוכב בעזרת שלושת הרובוטים הנאמנים שלו – כרבולת (Scratch, סקראץ'), כדורת (Grounder, גראונדר) וקוקונאטס (Coconuts). לראשונה בסדרה זו נראית הגרסה האמריקאית של רובוטניק – ראש מחודד עם אף אדום, בסדרות ההמשך אשר ייצאו מארצות הברית הוא יהיה בעל אף רגיל אך בעל יד מכנית ובהמשך אפילו שתי ידיים מכניות. פרק הבונוס של סדרה זו יצא בחג המולד שיצא ב-1996.
 • סוניק הקיפוד (Sonic The Hedgehog) – סדרת אנימציה בת 26 פרקים אשר שודרה במקור בערוץ ABC האמריקאי במהלך השנים 1993 עד 1994. סדרה זו משודרת בישראל החל מספטמבר 2012 בערוץ ג'וניור בדיבוב לעברית (בין המדבבים: לירון לב, לורן סביר, שחר קדוש, גדי לוי, טליה ברקאי, דור סרוגו, עמי מנדלמן ואמנון וולף). חוץ מסוניק וטיילס נוספו דמויות מרכזיות כגון: הנסיכה סאלי אייקורן, באני ראבוט, בומר/רוטור, אנטואן, דולסי, המלך מקסימיליאן, הדוד צ'אק, רוזי, איירי, להקת הזאבים ועוד רבים. במרכז העלילה ניצבים סוניק וסאלי בתור מנהיגי "לוחמי החופש" שמסתתרים בכפר נוטהול וילג' אשר נסתר ב"יער הגדול". תוכנית זאת הייתה להיט נחשב בעיני מעיריצי סוניק רבים לסדרת טלוויזיה טובה אך לא הייתה עונה שלישית עקב ירידת אחוזי הרייטינג. מה שגרם למנהלי הערוץ להפסיק את הסדרה למרות כעסם של המעריצים. היו שמועות רבים שיהיה אולי עונה שלישית או סרט שיהיה על הסדרה בעתיד הקרוב אך הסיכויים מאוד קטנים.
 • מחתרת סוניק (Sonic Underground) – סדרת אנימציה בת 40 פרקים אשר שודרה במקור במהלך השנים 1999 עד 2000 ומציגה את סוניק ביקום מקביל. סדרה זו לא שודרה בישראל. במרכז העלילה, רובוטניק משתלט על מוביוס והופך את תושביו לרוביאנים.
 • סוניק X ‏(Sonic X) – סדרת אנימה ששודרה במקור ביפן בין השנים 2003 עד 2006. סדרה זו שודרה גם בישראל בדיבוב לעברית (בין המדבבים: עידו מוסרי, עמי מנדלמן, גלעד קלטר, יפה גבאי, דון לני-גבאי, מתן חצרוני, עידו פרמון, טליה ברקאי וצביקה שוורצברג). עלילת הסדרה מבוססת על עלילת סדרת משחקי סוניק ומציגה את הדמויות במראהן המודרני והבוגר יותר. חלק מהעלילה מבוסס על המשחק "Sonic Adventure" שיצא ב-1998 לדרימקאסט ומציגה בתוכה גם משחקים שיצאו לאחר מכן ואף מפתחת עלילה משלה בהמשך.
 • סוניק בום (Sonic Boom) – סדרת אנימציה ממוחשבת בת 104 פרקים וכוללת שתי עונות אשר משודרת ב-Cartoon Network החל מהשמיני בנובמבר 2014 ומשודרת בערוץ הילדים. זוהי הסדרה השנייה שפותחה בצרפת אחרי "מחתרת סוניק". בסדרה זו השתתפו שחקנים מסדרת המשחקים הראשית, בהם רוג'ר קרייג סמית', טרוויס וילינגהם, סינדי רובינסון ומייק פולוק. סדרה זו מבוססת על משחקי הספין-אוף באותו השם שיצאו במקביל לסדרה, אינה קשורה לצוות סוניק (Sonic Team).
 • הרפתקאות סוניק מאניה (Sonic Mania Adventures) - סדרה אנימציה קצרה בת 5 פרקים קצרים שמבוססת על המשחק סוניק מאניה והחלה את שידורה ביוטיוב מה-30 במרץ 2018 - 17 ביולי 2018 (בדיוק בתאריך ההשקה המשוער של סוניק מאניה פלוס ובאותה שנה). כל פרק היה יוצא רק פעם בחודש. עלילת הסדרה מבוססת על המשחק ומתרחשת אי שם ב-Angel Island Zone כאשר חמש הדמויות סוניק, טיילס, נאקלס מייטי וריי המנסים לעצור את רובוטניק המאיים להשתלט על העולם ולקחת את כל יהלומי הכאוס כולל גם את המאסטר אמרולד ולכן לכל דמות בכל פרק יש את המקרה והסיפור שלו. בכל סוף של פרק בסדרה ניתן לראות כי יש גיימפלאי משונה של כל הדמויות. זאת גם סדרת הסוניק הראשונה שלדמויות אין קול ודיבור.

סרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Sonic the Hedgehog: The Movie – סרט אנימה מסוג OVA אשר יצא במקור לשווקים ביפן במהלך 1996 בשני חלקים. בשנת 1999 יצא לשווקים בארצות הברית כסרט אחד בדיבוב לאנגלית. סרט זה מעולם לא יצא לשווקים בישראל. במרכז עלילת הסרט נלחמים סוניק, טיילס ונאקלס כנגד ד"ר רובוטניק ויציר כפיו את היפר-סוניק המתכתי (Hyper Metal Sonic). יקום זה אינו דומה למציאות שתוארה עד כהבסדרות האמריקאיות של סוניק והוא דומה יותר למציאות המשחקים. הסרט מבוסס על המשחק Sonic The Hedgehog CD.
 • סוניק הקיפוד - בסוף 2014 הוכרז על סרט חדש, שנמצא בתהליכי כתיבת התסריט, ויהיה בפיתוח של חברת סוני אנימציה. בהתחלה הכרזה זו הייתה בגדר שמועה, אבל אז העיתון "The Hollywood Reporter" וחברת IGN, אישרו ששמועה זו היא אכן נכונה. בפברואר 2016 נמסר מנשיא ומנכ"ל סגה (האג'ימה סאטומי) שהסרט מתכונן לשחרור בבתי הקולנוע ב-19 באוקטובר 2018. הדמויות שאושרו עד עכשיו הם סוניק הקיפוד וד"ר אגמן. נודע גם כי בין התסריטאים שיעבדו על הסרט, נמצאים ביניהם כמה מהתסריטאים של סדרת "מהיר ועצבני" המצליחה. ב-21 ביוני 2017 הוחלט שהסרט יצא לאקרנים ב-2019. ב-20 בפברואר 2018 הוכרז תאריך יציאת הסרט: 15 בנובמבר 2019.

סדרות קומיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך שנות התשעים חברת סגה הפיקה חוברת קומיקס של סוניק אשר מוספרה בהתחלה כ-1/4 ובהמשך כמיני-סדרה החל ממספר 0. מיני-סדרה זו התחילה למעשה סדרת קומיקס אשר המשיכה עד סוף 2017 תחת המו"ל Archie Comics.

בסיס העלילה בקומיקס הוא למעשה כל העולמות של סוניק כולל המשחקים והסדרות, מופיעות בו כל דמויות SatAM וכן דמויות המשחקים וכל שאר הסדרות. העלילה בקומיקס כל-כך נפתלת עד שנוצרו מאות דמויות ויצאו גם מיני-סדרות חדשות כולל סדרה לנאקלס ולסוניק X. כמו כן הקומיקס מסביר הרבה דברים שלא הוסברו בסדרות כמו שמו האמיתי של סוניק (לפחות על-פי הקומיקס שמו הוא "מוריס"), למה רובוטניק נראה שונה בין הגרסאות האמריקניות או היפניות, מי הם הוריו, מקורות, היסטוריה, פגישות עם דמויות אחרות כגון "סברינה המכשפה הצעירה", גיבורי קומיקס אחרים ועוד.

בנוסף לסדרת קומיקס זו, הופק בעבר גם קומיקס של סוניק בבריטניה בשם "Sonic The Comic" שיצא תחת המו"ל Fleetway Comics.

בירחון Wiz פורסם קומיקס של סוניק מתורגם לעברית.

ב-4 באפריל 2018 החל הקומיקס החדש של סוניק הקיפוד, אך פעם על ידי חברת IDW ושמו הוא "סוניק הקיפוד".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סוניק הקיפוד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Sonic the Hedgehog 3 & Knuckles". Sonic News Network (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-19 באפריל 2017. 
 2. ^ "Knuckles the Echidna in Sonic the Hedgehog 2". Sonic News Network (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-19 באפריל 2017. 
 3. ^ "Sonic Riders". Sonic News Network (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-18 ביולי 2018. 
 4. ^ "Sonic Rush". Sonic News Network (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2017. 
 5. ^ "Blaze the Cat". Sonic News Network (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2017.