שוק המעו"ף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שוק המעו"ף (מכשירים עתידיים ופיננסיים) הוא שוק של מכשירים פיננסיים נגזרים הנסחרים בבורסה לניירות ערך בתל אביב, שערכם נגזר מנכס אחר המכונה נכס הבסיס. מכשירים אלה נועדו בעיקר על-מנת לאפשר ניהול סיכונים יעיל, להוות תחליף להשקעה בנכס הבסיס ולהגביר את היעילות הכלכלית של המסחר באופן כללי. המדד הושק ב-1992 ותיאר הן את השימוש בכל הנגזרים של הבורסה והן את הנגזרים של 25 המניות הבולטות. כדי למנוע את הבלבול שונה שמו באוקטובר 1999 למדד תל אביב 25 והוא מתבצע מאז באופן רציף וממוחשב לחלוטין במערכת "רצף-נגזרים" רק לגבי 25 הנכסים הגדולים בבורסה.

סוגי נגזרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שוק המעו"ף כולל שני מכשירים פיננסיים עיקריים: אופציות וחוזים עתידיים.

אופציות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבורסה לניירות ערך בתל אביב נסחרות אופציות על מדד תל אביב 25, שער הדולר, שער האירו ומדד ת"א-בנקים. כמו כן נסחרות אופציות על מניות טבע, בנק לאומי, בנק הפועלים, כימיקלים לישראל, אבנר, ישראמקו, רציו, מזרחי טפחות ודיסקונט. האופציות מונפקות לתקופה של שלושה חודשים. זמן פקיעת האופציות הינו בין השעה 9:45 ל 9:50 בבוקר יום חמישי, בשבוע האחרון בחודש שבו יום שישי עדיין בחודש. זמן הפקיעה המדויק הוא זמן רנדומלי. חשוב לציין שלא מתבצע מסחר באופציות הפוקעות בבוקר הפקיעה.

באופן מעשי, האופציות היחידות המרכזות סחירות בעלת משמעות, הינן האופציות על מדד תל אביב 25, לחודש הקרוב. ניסיונות של הבורסה לעודד את המסחר באופציות מהסוגים האחרים באמצעות עושי שוק לא צלחו עד כה[דרוש מקור].

קיימים שני סוגים של אופציות:

  • אופציות Call - מחזיק אופציה זו רשאי לקנות מכותב האופציה כמות מוגדרת של יחידות מדד הבסיס במחיר קבוע מראש.
  • אופציות Put - מחזיק אופציה זו רשאי למכור לכותב האופציה כמות מוגדרת של יחידות מדד הבסיס במחיר קבוע מראש.

הכמות משתנה בהתאם לסוג האופציה. כך למשל, אופציות על מדד ת"א 25 נסחרות במינוף של 100. אופציות על מטבע חוץ נסחרות במינוף של 10,000.

אופצית מעו"ף יכולה להיות באחד משני מצבים:

  • מחוץ לכסף - אם הפקיעה הייתה מיידית, כותב האופציה לא היה חייב דבר לקונה האופציה
  • בתוך הכסף - אם הפקיעה הייתה מיידית, התחייבות כותב האופציה הייתה באה לידי ביטוי. אם זו אופציית Call, הדבר קורה כאשר שער נכס הבסיס עולה על ערך הסף של האופציה. במקרה של אופציית Put, הדבר קורה כאשר שער נכס הבסיס הינו מתחת לערך הסף של האופציה.

בעת פקיעת אופציות בתוך הכסף, לא מתבצעת קניה/מכירה של נכס הבסיס. במקום זה, מסלקת המעו"ף מחשבת את הערך הכספי של האופציות, וחשבון האופציות מחויב/מזוכה על פי ערך האופציות בתוך הכסף שבחשבון. אצל רוב הברוקרים, פעולה זו מתבצעת ללא עמלה.

אופציות מעו"ף אינן כתבי אופציה (ניירות ערך המונפקים על ידי חברה, לא על ידי הבורסה, אשר מקנים זכות להמירם בניירות ערך של החברה המנפיקה).

חוזים עתידיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוזה עתידי הוא הסכם לתקופה מוגדרת מראש בין שני צדדים. מוכר החוזה מתחייב לשלם לקונה הפרשים אם שווי נכס הבסיס בפקיעה גבוה מהמחיר עליו הוסכם בחוזה. מנגד, הקונה מתחייב לשלם למוכר הפרשים אם נכס הבסיס בפקיעה נמוך מהמחיר עליו הוסכם בחוזה. קונה או מוכר של חוזה עתידי חשופים למעשה להפסד בלתי מוגבל, ולכן גם הם מחויבים להפקדת ביטחונות.

בבורסה בת"א אין כמעט מסחר בחוזים עתידיים. החוזים העתידיים היחידים שנסחרים הינם חוזים לפי ערך המדד, ושקולים למעשה לקניה/מכירה של נכס הבסיס. לא נסחרים חוזים עתידיים בערכים שונים מהמדד. הסיבה לכך היא שניתן לסחור בחוזים עתידיים סינתטיים, הבנויים למעשה מאופציות רגילות. כך למשל, קניה של אופציה מסוג Call ומכירה של אופציה מסוג Put באותו ערך פקיעה, שקולה לחלוטין לקניה של חוזה עתידי.

מסלקת המעו"ף[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסלקת המעוף היא חברת בת של הבורסה לניירות ערך, והיא הקובעת את כללי הפעילות בשוק המעו"ף. מסלקת המעו"ף מבצעת את סליקת העסקאות בנגזרים ואחראית לניהול הסיכונים הנובעים מעסקאות אלו.

שעות המסחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המסחר באופציות וחוזים עתידיים, מתבצע באופן רציף החל מהשעה 9:30 ועד 16:35 ביום ראשון. בימים שני עד חמישי המסחר הרציף מסתיים בשעה 17:35 בניגוד למסחר בניירות ערך אחרים, אין במסחר בניגזרים שלב פתיחה ואין שלב נעילה. המסחר הוא אך ורק רציף.

קניה/מכירה/כתיבה של אופציות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבורסה מאפשרת לכל אדם לקנות ולמכור אופציות, דרך גופים הרשומים כחברי בורסה. כמו כן, ניתן לכתוב אופציות. כתיבה של אופציות דורשת פתיחה של חשבון מיוחד המאפשר כתיבה, והפקדת ביטחונות. ערך הביטחונות הדרוש, מחושב על פי 45 תסריטים שהגדירה הבורסה, הכוללים שינויים שונים בפרמטרים כגון המדד, סטיית התקן ועוד. הסכום המקסימלי שמחושב מ-45 תסריטים אלו הינו ערך הביטחונות שנדרש להפקיד כותב האופציות. כאשר מתבצעת כתיבה וקניה של סוגים שונים של אופציות, ערך הביטחונות הנדרש מחושב על פי כלל הפוזיציה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]