קרן מחקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קרן מחקה היא קרן נאמנות או קרן סל שעוקבת אחרי מדד קיים של מניות או איגרות חוב ונצמדת לשינויים במדד זה. למשל קרן מחקה S&P 500 מטרתה לעקוב אחר השינויים במדד S&P 500 וקרן מחקה תל אביב 125 מטרתה לעקוב אחר השינויים במדד תל אביב 125 וכן הלאה[1].

זהו מוצר השקעה פאסיבי שמחקה את ביצועי מדד מסוים באמצעות חשיפה לנכסי הבסיס שלו. הקרן המחקה הראשונה התחילה את פעילותה בשנת 2008 ומאז השוק הזה צמח מאוד[2]. נכון ל-2020 תופסות הקרנות המחקות מעל 10% מכלל קרנות הנאמנות בישראל, ונכון ל-2019 הן ניהלו כ-31 מיליארד שקל[3].

קרן נאמנות מחקה מדד דומה במהותה לקרן סל מחקה מדד (ETF בארצות הברית). ההבדל העיקרי בין שני המוצרים הוא שבעוד קרן סל נסחרת במשך היום כמו מניה רגילה, קרן נאמנות אינה נסחרת בבורסה ומחירה נקבע פעם ביום. בסוף יום המסחר נקבע שער אחיד לקרן לכל בעלי היחידות שקנו או מכרו את הקרן באותו היום[4].

את הקרנות המחקות ניתן לרכוש ולפדות באמצעות הבנקים ובתי ההשקעות[5]. המשקיע ישלם בעת רכישת הקרן או מכירתה עמלת קנייה/עמלת מכירה.

קרן מחקה שואפת לעשות את מיטב המאמצים על מנת להשיג את תשואת המדד אחריו היא עוקבת, אך אינה מתחייבת לכך. הפער בין תשואת המדד והתשואה של הקרן המחקה נקרא “פער עקיבה”[6].

לרשות מנהל הקרן עומדים מספר אפשרויות על מנת להשיג את התשואה הקרובה ביותר למדד, לדוגמה: את הנכסים בעלי המשקל הגבוה במדד, לקנות לפי המשקולות שלהם באותו המדד, אבל בנכסים בעלי המשקל הנמוך במדד לשנות את המשקולות. גם אם כתוצאה מכך תיווצר שגיאת עקיבה, היא תהיה לא משמעותית מאחר שהנכסים בעלי המשקל הנמוך משפיעים באופן נמוך על דיוק העקיבה.

היות שאין עלויות גבוהות לניהול הקרן, דמי הניהול נוטים להיות נמוכים מאד, ולעיתים אף אין דמי ניהול כלל[7] אולם בדרך כלל רק קרנות חדשות המעוניינות לגייס משקיעים אינן גובות דמי ניהול כלל, ובהמשך כשהקרן צומחת היא מתחילה לגבות דמי ניהול.

קרן יכולה להיות קרן מחלקת או קרן צוברת. בקרן מחלקת, דיבידנדים ותקבולי ריבית בגין אג"ח שמחולקים על ידי הנכסים הכלולים בקרן מחולקים למחזיקי הקרן ואילו בקרן צוברת הם מושקעים חזרה בקרן. בישראל יש רק קרנות צוברות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]