לדלג לתוכן

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון
סמליל רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון
סמליל רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון
סמליל רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון
מידע כללי
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
משרד אחראי משרד האוצר
תאריך הקמה 1 בנובמבר 2016
חוק חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (ביטוח), התשמ"א–1981
יו"ר עמית גל
http://mof.gov.il/hon
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון היא רשות ממשלתית שאחראית להסדרה ולפיקוח בתחומי שירותים פיננסיים בישראל ובפרט בשוק החיסכון הפנסיוני, הביטוח והשירותים הפיננסיים המוסדרים. תפקידי הרשות, על פי חוק, הם להגן ולשמור על עניינם של המבוטחים והחוסכים, להבטיח את יציבותם של הגופים המוסדיים כדי שיוכלו לעמוד בהתחייבויותיהם כלפי ציבור לקוחותיהם, לקדם תחרות ולעודד חדשנות טכנולוגית.

הרשות הוקמה ב-1 בנובמבר 2016, בהתאם לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (תיקוני חקיקה), התשע"ו–2016.[1] עד למועד זה פעלה הרשות כאגף במשרד האוצר - אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון. ראש הרשות הנוכחי הוא עמית גל.

הגופים הפיננסים הנמצאים בפיקוח הרשות:

מטרות ופעולות של הרשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שמירה על ענייני הצרכנים: רשות שוק ההון קמה כדי להבטיח ולשמור על עניינם של המבוטחים, העמיתים ולקוחות הגופים המפוקחים, וכן על הביטחון הפיננסי של צרכני השירותים הפיננסיים בישראל. לשם כך, הרשות מפקחת על יציבות הגופים במטרה לעמוד בהתחייבויותיהם כלפי ציבור לקוחותיהם. הרשות פועלת לקידום התחרות במערכת הפיננסית, במיוחד בשוק ההון, הביטוח והחיסכון, ולעידוד חדשנות טכנולוגית ועסקית בפעילותם של הגופים המפוקחים על ידה.
 • פיקוח על תחום הביטוח והחיסכון הפנסיוני: רשות שוק ההון מפקחת על תחום הביטוח בישראל. הרשות אמונה על רישוי חברות, פיקוח על יציבות החברות, פיקוח על תוכניות ביטוח, מקרי ביטוח ותביעות.
 •  פיקוח על תחום השירותים הפיננסיים המוסדרים: בהתאם לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (שירותים פיננסיים מוסדרים), התשע"ו-2016, רשות שוק ההון מפקחת על תחום השירותים הפיננסים (מתן אשראי, שירות בנכס פיננסי, אגודות אשראי והנפקת כרטיסי אשראי). הרשות אמונה על הרישוי והפיקוח חברות והיחידים הפועלים בתחום.
 •  הגברת מודעות: רשות שוק ההון פועלת להגברת המודעות הציבורית להתנהלות פיננסית מושכלת ולמוצרים הפיננסים העומדים לרשותם בתחום הביטוח, הביטוח הפנסיוני, החיסכון וקופות הגמל. במסגרת זו פועלת ברשות יחידה לחינוך פיננסי האמונה על שיפור האוריינות הפיננסית של הציבור באמצעות פעילות שטח ואמצעים דיגיטליים כמו אתר 'האוצר שלי' הכולל מידע פיננסי פשוט ונגיש.[2] כמו כן, הרשות מעמידה בידי הציבור מספר כלים כמו מנוע לאיתור חסכונות אבודים,[3] מנוע לאיתור פוליסות ביטוח[4] ומחשבוני השוואת ביטוחי בריאות,[5] דירה[6] ורכב[7]
 • פניות ציבור: רשות שוק ההון מוסמכת לברר תלונות ציבור בענייני ביטוח, גמל ופנסיה, על התנהלות חברות ביטוח, חברות מנהלות של קופות גמל וקרנות פנסיה, סוכני ביטוח ויועצים פנסיוניים. בירור תלונות הציבור נועד לסייע לפונים, ככל שניתן, במיצוי זכויותיהם מול הגופים המפוקחים, להגביר את האכיפה על גופים אלו, לסייע בגיבוש מדיניות הפיקוח בנוגע ליחסים שבין הגופים המפוקחים לבין הצרכנים ולאתר ליקויים מערכתיים בשוקי הביטוח, הפנסיה והגמל.
 • גיבוש מדיניות החיסכון: רשות שוק ההון עוסקת בגיבוש מדיניות העידוד לחיסכון והתאמתה לצורכי המשק הלאומי והציבור. פועל יוצא לכך הוא במסגרת הפיקוח וההסדרה של מוצרי החיסכון הפנסיוני; קופות הגמל, קופות הביטוח וקרנות הפנסיה.
 • ייזום שינוי מוסדי בשוק ההון: הרשות אחראית גם על ייזום שינויים במבנה המוסדי של שוק ההון בישראל, באמצעות חקיקה, הסדרה ושיתוף פעולה עם האגפים השונים במשרד האוצר ורשויות נוספות כגון: בנק ישראלרשות ניירות ערךהבורסה לניירות ערך, במטרה לשפר, לגוון ולשכלל את שוק ההון הסחיר והלא סחיר.

הרשות פועלת בתאום ושיתוף פעולה עם גופים נוספים האחראים להסדרת התחום הפיננסי בישראל, בהם המפקח על הבנקיםרשות ניירות ערך והממונה על התחרות.

מבנה ארגוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • חטיבת הביטוח - מרכזת את כל מוצרי הביטוח, למעט מוצרי ביטוח פנסיוני: רכוש, חבויות, בריאות, סיעוד. כמו כן, אחרית על ביקורת, פניות הציבור של כלל רשות שוק ההון וביקורת סוכני ביטוח.
 • חטיבת הפיננסים - אחראית על תחום השירותים הפיננסים המוסדרים, נושא ההשקעות ושוק ההון.
 • חטיבת החיסכון פנסיוני - אחראית על תחום החיסכון הפנסיוני ובכלל זה הסדרה, ביקורות, טיפול בפניות הציבור ופיקוח על יועצים פנסיונים, משווקים פנסיונים ומסלקה פנסיונית.
 • אקטואריה וחשבונאות - מחלקות האקטואריה והחשבונאות נותנות שירותי ייעוץ למחלקות הרשות השונות. האקטוארים עוסקים בהסדרה של הוראות הנוגעות לבניית מוצרים וקביעת מחירם, בשיתוף המחלקות השונות. בנוסף, האקטוארים מבצעים מחקרים להם השפעה על שוק הפנסיה והביטוח, במקביל לבחינת סוגיות הקשורות ביציבות חברות הביטוח ויכולתן לעמוד בהתחייבויות כלפי המבוטחים. מחלקת חשבונאות אחראית להסדרה ואכיפה של כללי הדיווח והגילוי לציבור במסגרת הדוחות הכספיים של הגופים המוסדיים, שמהווים אמצעי עיקרי לפיקוח על יציבות הגופים ופעילותם.
 • פיקוח וניהול סיכונים
 • חטיבות מטה – משפטית, משאבי אנוש, דוברות ומחקר.
 • חטיבת מערכות מידע ודיגיטל - חטיבה חדשה בהקמה ברשות.

ראשי האגף והרשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשי אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון:

ראשי רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון:

חוקים המנחים את פעולת הרשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (תיקוני חקיקה), התשע"ו–2016, ס"ח 2582 מ-21 באוגוסט 2016
 2. ^ אתר האוצר שלי
 3. ^ הר הכסף - מנוע חיפוש לאיתור כספים אבודים המופעל על ידי רשות שוק ההון
 4. ^ הר הביטוח - מנוע חיפוש לאיתור ביטוחים המופעל על ידי רשות שוק ההון
 5. ^ מחשבון ביטוח בריאות המופעל על ידי רשות שוק ההון
 6. ^ מחשבון ביטוח דירה המופעל על ידי רשות שוק ההון
 7. ^ מחשבון ביטוח רכב המופעל על ידי רשות שוק ההון
 8. ^ מאת אלעזר לוין, ‏ציפי סמט מונתה למפקחת הביטוח לאחר שלא נפתרה בעיית הצינון של גבי מי-זהב, באתר גלובס, 23 במרץ 1998
 9. ^ גד ליאור, אושר מינוי אייל בן-שלוש לממונה על שוק ההון, באתר ynet, 15 ביוני 2003
 10. ^ עירן פאר, ‏רו"ח ידין ענתבי מונה למפקח על הביטוח ולממלא מקום הממונה על שוק ההון, באתר גלובס, 31 באוגוסט 2005
 11. ^ יהודה שרוני ויוסי גרינשטיין, פרופ' עודד שריג מונה לממונה על שוק ההון באוצר, באתר nrg‏, 28 בדצמבר 2009
 12. ^ נדב נוימן, ‏דורית סלינגר מונתה לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, באתר גלובס, 22 באוגוסט 2013
 13. ^ אתר למנויים בלבד אסא ששון, שוקי שדה, כצפוי: משה ברקת - היו"ר החדש של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, באתר TheMarker‏, 8 באוקטובר 2018
 14. ^ אתר למנויים בלבד אסא ששון, שנה לפני תום הקדנציה: הממונה על שוק ההון, משה ברקת, התפטר, באתר TheMarker‏, 2 באוגוסט 2022