שחר ליפשיץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שחר ליפשיץ
שחר ליפשיץ
שחר ליפשיץ
לידה 6 ביולי 1970 (בן 50)
ענף מדעי משפטים
מקום לימודים אוניברסיטת בר-אילן עריכת הנתון בוויקינתונים
מוסדות אוניברסיטת בר-אילן עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

שחר ליפשיץ (נולד ב-6 ביולי 1970) הוא פרופסור מן המניין בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר-אילן. עומד יחד עם פרופ' ידידיה שטרן בראש פרויקט זכויות אדם והיהדות במכון הישראלי לדמוקרטיה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרופ' שחר ליפשיץ הוא בוגר ישיבת ההסדר הר עציון. בוגר תואר ראשון במשפטים ובפסיכולוגיה באוניברסיטת בר-אילן. התמחה במשרד עורכי דין רוזנצוייג, שפרן, גרא ובבית המשפט. עשה מסלול ישיר לדוקטורט באוניברסיטת בר-אילן. שימש במשך כשנתיים כחוקר באוניברסיטת ניו יורק, בבית הספר ע"ש קרדוזו למשפטים של ישיבה יוניברסיטי וחוקר בכיר במרכז הרב-תחומי לחקר המשפטים של בית הספר. כן שימש כפרופ' אורח ובבית הספר למשפטים באוניברסיטת פנסילבניה, בבית הספר למשפטים באוניברסיטת קולומביה ובבית הספר למשפטים ע"ש קרדוזו.

תחומי מחקריו של שחר ליפשיץ הם דיני משפחה, דיני חוזים ומשפט עברי. הוא מנסה לשלב בין דיני משפחה אזרחיים לבין האורתודוקסיה הדתית. הצעות חוק בדיני משפחה התבססו על מחקריו. אהרן ברק התבטא כי ליפשיץ יצר תחום מחקר משפטי חדש וכי הוא כותב מחדש את דיני המשפחה במדינת ישראל. ליפשיץ ניסח את הצעת החוק בנושא ברית הזוגיות במסגרת פרויקט "חוקה בהסכמה" של המכון הישראלי לדמוקרטיה.[1] כמו כן, היה שותף לוועדה שחוקקה את הצעת החוק לחלוקת חסכון פנסיוני בין בני זוג ואף ניסח את הדו"ח של הוועדה. נוסף על כך, ליפשיץ ליווה את הכנת תיקון 2 לחוק יחסי ממון, שאפשר חלוקת רכוש בין בני זוג גם ללא גירושים דתיים. ליפשיץ היה ממייסדי האגודה הישראלית למשפט פרטי ואף שימש כנשיא האגודה. זאת ועוד, ליפשיץ הוא המייסד של "הפורום לשיתוף פעולה בין בית המשפט העליון לאקדמיה המשפטית בישראל" ושימש ביחד עם נשיאי בית המשפט העליון דורית ביניש ואשר גרוניס כיו"ר משותף של הפורום.

ליפשיץ זכה במספר פרסים ומלגות ובהם: מלגת פולברייט, מלגת אלון לחוקרים צעירים מצטיינים ופרס בהט לספר עיון מצטיין מטעם אוניברסיטת חיפה על ספרו "הידועים בציבור בראי התאוריה האזרחית של דיני המשפחה" וכן מלגת גרוז לחוקר במשפט עברי מטעם הפקולטה למשפטים באוניברסיטת פנסילבניה. עוד זכה ליפשיץ בפרס המרצה המצטיין באוניברסיטת בר-אילן.

מאמריו בתחום דיני המשפחה, החוזים והירושה צוטטו מאות פעמים בפסיקות בתי המשפט.

בשנים 2012-2017 כיהן ליפשיץ כדקאן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. כדקאן, הוא ניסח את חזונה של הפקולטה כפקולטה פלורליסטית המשלבת מצוינות אוניברסלית עם מחויבות לחברה ולמשפט הישראלי. בשנת 2017 הוחלף בתפקידו על ידי פרופ' אורן פרז.

בשנת 2015 הקים ליפשיץ את המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי באוניברסיטת בר-אילן וכיום משמש כיו"ר המרכז. המרכז משמש מוקד אקדמי לעיסוק בשאלות התאורטיות, הנורמטיביות והמוכוונות-מדיניות הנובעות מהצימוד החוקתי בהגדרה המקובלת לזהותה של ישראל "כמדינה יהודית ודמוקרטית". המרכז הוא בית גידול לחשיבה רעננה על עיצוב החברה והמשפט בישראל בדרך המשלבת ערכים יהודיים ודמוקרטיים, על מגוון המשמעויות של מושגים טעונים אלה. המרכז פועל בשלושה אפיקי פעולה מרכזיים: תחום מחקרי, תחום ציבורי ותחום חינוכי.

ליפשיץ היה ממייסדיי הקונגרס הישראלי ליהדות ודמוקרטיה שהוקם בשנת 2018 על ידי אנשי עסקים ואקדמיה במטרה לשנות את תרבות השיח בחברה הישראלית בסוגיות קונפליקט בענייני יהדות ודמוקרטיה, באמצעות שיטות העבודה המיטביות והחדשניות של גישור ובניית הסכמות. הקונגרס פועל ליצירת שיח רחב, המאפשר לקולות השונים בחברה הישראלית להשתתף ולהשפיע. מטרותיו של הקונגרס הן הבניית הסכמות בסוגיות בוערות בחברה הישראלית ובפרט בענייני דת ומדינה, חיבור הציבור הרחב לשיח ולהסכמות, שינוי תרבות השיח ויצירת נורמות ודפוסים של שיח שיתופי והצגת ההסכמות לפני מקבלי ההחלטות במדינה ויצירת מוטיבציה לאימוצן. במרץ 2019 החל מיזם הקונגרס לפעול במסגרת המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי באוניברסיטת בר-אילן.

שחר ליפשיץ נשוי לענת ולהם ארבעה ילדים, הם מתגוררים בגבעת שמואל.

ספרים ומאמרים נבחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הידועים בציבור בראי התאוריה האזרחית של דיני המשפחה, הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה בשיתוף עם הוצאת נבו, 2005.
 • ברית הזוגיות, המכון הישראלי לדמוקרטיה, 2007.
 • השיתוף הזוגי, הוצאת הספרים של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן בשיתוף עם הוצאת נבו, 2016.
 • שרון אפק, עופר גרוסקופף, שחר ליפשיץ ואלעד שפיגלמן (עורכים), ספר מנחם פינקלשטיין - משפט, ביטחון וספר, הוצאת נבו, 2020.
 • "החלת השיתוף הספציפי מכוח הדין הכללי על נכסים מלפני הנישואים ועל ירושות ומתנות בעידן של חוק יחסי ממון", הון אנושי ב 1 (2015).
 • "מבט הרמנויטי על פרשנות חוזים", משפטים מג 55 (2013). (במשותף עם ד"ר אלעד פינקלשטיין)
 • "ברצוני להתגרש ומיד: על ההסדרה האזרחית של דיני הגירושים" עיוני משפט כח 671 (2015).
 • "הסדרת החוזה הזוגי- מתווה ראשוני" קריית משפט - ספר השנה של המשפט הישראלי תשס"ד 271 (2005).
 • ("Neither Nature nor Contract: Toward an Institutional Perspective on Parenthood", 8 (Law & Ethics of Human Rights, 297, 2015
 • (2009 ,1565 ."Married Against Their Will? Toward a Pluralist Regulation of Spousal" (Relationships, 66 WASHINGTON & LEE L. REV
 • ( "The Liberal Transformation of Spousal Law: Past", Present and Future 13 (Theoretical Inquiries in Law 15, 2012

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ שחר ליפשיץ, ברית הזוגיות, המכון הישראלי לדמוקרטיה, 2014