תיכון הנדסאים הרצליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תיכון הנדסאים הישן ברחוב חיים לבנון (רמת אביב, תל אביב-יפו).
תיכון הנדסאים החדש, סמוך לקניון שבעת הכוכבים בהרצליה.

בית הספר להנדסאים, בשמו הרשמי תיכון הנדסאים הרצליה ליד אוניברסיטת ת"א, הוא בית ספר תיכון השוכן בהרצליה, סמוך לקניון שבעת הכוכבים. בבית הספר לומדים תלמידים מכארבעים ערים בישראל. המנהלת הנוכחית של בית הספר היא אורית רוזן.

"תיכון הנדסאים" הוקם בשנת 1962, בעזרת תרומה של בני משפחת מיירהוף מברזיל, בחסות ובסמוך לאוניברסיטת תל אביב. במשך שנים בית הספר להנדסאים הוא בית ספר מוביל בישראל מבחינה מדעית וטכנולוגית שתלמידיו מגיעים להשגים רבים בתחרויות. בית הספר ידוע גם בכך שמספר המתגייסים למסלול העתודה האקדמית שיוצאים ממנו מדי שנה הוא בין הגבוהים בארץ. במבנה בית הספר הישן התקיימה גם מסגרת של כיתות מקצועיות י"ג וי"ד, לתואר הנדסאי, אך זה בוטל לאחר המעבר להרצליה.

בשנת 2000 הוחלט לסגור את חטיבת הביניים של בית הספר, ובסוף שנת 2004 החליטה האוניברסיטה לסגור את בית הספר, בנימוק שפעילות בית הספר אינה חלק אורגני מפעילות האוניברסיטה וגורמת לה להפסדים רבים.

בתגובה להכרזה זו התלמידים יצאו למאבק נגד סגירת בית הספר. המאבק הסתיים במכירתו של בית הספר לעיריית הרצליה, שהעבירה אותו למתחם בהרצליה בסמוך לתיכון "חדש" ולחטיבת הביניים יד-גיורא. בית הספר עבר לתחומי הרצליה בשנת הלימודים 2007 - 2008, דבר שהוביל להתנגדות בקרב חלק ממוסדות החינוך בהרצליה, משום שעיריית הרצליה פעלה להעברת תלמידים בעלי יכולות גבוהות לתיכון הזה.

בסמוך לבית הספר נבנה מרכז מדעים בעלות של כ-12 מיליון ש"ח, המרכז הוא מרכז המדעים הגדול ביותר בישראל הנמצא בתוך מתחם בית-ספר תיכוני. התיכון חולק את בנייניו (לרבות המעבדות השונות) עם שני מוסדות לימוד נוספים: בית ספר יד-גיורא, והתיכון החדש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 32°09′51″N 34°49′36″E / 32.16404°N 34.826593°E / 32.16404; 34.826593