תל נורדאו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף תל נורדאו (בית ספר))
שכונת תל נורדאו ובית הספר תל נורדאו
בית הספר תל נורדאו בבניה
תלמידי בית הספר תל נורדאו, כשברקע הבניין החדש של בית הספר.

תל-נורדאו (נכתב גם תל-נורדוי) היא שכונה בתל אביב שנוסדה בשנת 1922.

השכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תל-נורדאו הוקמה על אדמת כרם מטרי, שרכישתה בידי חברת הכשרת היישוב הושלמה בשנת 1922. השכונה הוקמה על תל בודד בחולות הלבנים, בשוליים הצפון-מערביים של תל אביב דאז[1]. השכונה השתרעה על שטח נרחב והשקיפה אל פני הים הפתוח לצד מערב, כשמצידה המזרחי שכונת נורדיה, מצפונה שכונת פועלים ב' ומדרומה כיכר מוגרבי. כמו שכונת נורדיה הגובלת בה שהוקמה שנים אחדות לפניה, היא נקראה על שמו של הפעיל הציוני והוגה-הדעות מקס נורדאו.

שטח השכונה נחלק בשנת 1922 ל-261 מגרשים שנמכרו לחברות נדל"ן, אנשים פרטיים ולאגודות של משתכנים[1]. בראשית 1923 הוסכם עם עירית תל אביב שהיא תניח רשת צנורות מים להספקת מים בשכונה[2].

הדיוקן החברתי-כלכלי של אוכלוסיית תל-נורדוי תוארה על ידי פרופ' רם גופנא: "אנשים חילונים מן המעמד הבינוני הזעיר בורגני. רובם ממוצא אשכנזי מזרח-אירופי וחלקם ממוצא ספרדי ומזרחי (כ-15 אחוזים). רבים מהם באו מקרב ה"אינטליגנציה" שנתהוותה כבר בשכונות היהודיות של יפו ותל אביב לאחר מלחמת העולם הראשונה: מורים, פקידים, סופרים, אנשי מקצועות חופשיים וסוחרים אמידים". לעומתם, תושבי שכונת נורדיה הסמוכה, הבנויה על אדמת קק"ל ולא על אדמה פרטית היו אנשים ממעמד הפועלים בעיקר.

לאחר המשך התפתחותה של העיר צפונה, מצאה עצמה תל נורדאו בעיבורה של העיר – מתחם הרחובות פרישמן, בן-יהודה, בוגרשוב, דיזנגוף והרחובות שביניהם.

בית-הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשכונה מצוי בית-הספר תל-נורדאו אשר הוקם בשנת 1926[3] ברוח התרבות העברית. הבניין החדש נבנה ב-1934 על מגרש שרכש המהנדס ישעיהו ירחע. בית-ספר זה שימש בשנים שלפני קום המדינה (1948 – 1942) כבסיס האימונים של לוחמות ההגנה שלימים נקרא: ח"ן – חיל-הנשים. בבית-ספר זה למדו, בין היתר דבורה קידר, משה שמיר ואחיו אליק, אורי זוהר, אמנון יצחק, יורם שפטל, תרצה אתר, צבי זיבל ויגאל מוסינזון (שהזכיר אותו לא-פעם בסדרת חסמבה). במבנה בית-הספר התקיימו משנות השלושים עד שנות החמישים לימודי-הערב של בית הספר הגבוה למשפט ולכלכלה[4]. בשנת 1939 הועברו ההרצאות של בית-העם לאולם הגדול של בית-הספר[5]. בשנים 1974 – 1963 התקיימו בבניין בית-הספר לימודי-הערב של הסטודיו למשחק בהנהלת ניסן נתיב.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Tel-aviv city hall.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא תל אביב-יפו. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.