דבורה קידר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דבורה קידר, 2013

דבורה (הלטר) קידר (נולדה ב-1924) היא שחקנית קולנוע ותיאטרון ישראלית, זוכת שני פרסי אופיר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קידר נולדה בליטא וב-1925 עלתה לישראל. ב-2009 זכתה באות יקיר העיר תל אביב-יפו.

בקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקולנוע הישראלי שיחקה קידר בסרטים "אולי תרדו שם" (1964) לצד אריק איינשטיין ואורי זוהר, "הבן האובד" (1968) לצד מוסקו אלקלעי, "התמהוני" (1970), "מתנה משמיים" (1973) לצד עזרא דגן ו"מבצע יונתן" של מנחם גולן (1977) לצד יהורם גאון, גילה אלמגור ואסי דיין.

ב-1978 שיחקה בסרט הפולחן "אסקימו לימון" של בועז דוידזון לצד ענת עצמון, יפתח קצור ויהונתן סגל, בתפקיד אמו הפולנייה של בנצי, התפקיד שבו היא ידועה ביותר, ובסרטי ההמשך: "יוצאים קבוע" (1979), "שפשוף נעים" (1981), "ספיחס" (1982), "רומן זעיר" (1983) ו"הרימו עוגן" (1985). גם סרטי ההמשך זכו להצלחה רבה, נחקקו בזיכרונם של רבים, ומרבים לצטט משפטים רבים מתוכם.

בשנת 1993 שיחקה קידר בסרטו של אנריקה רוטנברג "נקמתו של איציק פינקלשטיין" לצד משה איבגי ושמיל בן ארי. הסרט זכה בשישה פרסי אוסקר ישראלי, ביניהם לסרט ולבמאי, וכן לקידר בקטגוריית שחקנית המשנה הטובה ביותר.

ב-2005 שיחזרה את הצלחת סדרת "אסקימו לימון" כשהשתתפה בפרויקט המיוחד "הסרט שלנו" יחד עם שאר חברי הצוות המקורי. ב-2015 זכתה בפרס אופיר על משחקה בסרט "ציפורי חול", בקטגוריית שחקנית המשנה הטובה ביותר.

בתיאטרון ובטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קידר למדה משחק בסטודיו למשחק של תיאטרון הבימה ובהמשך החלה את דרכה בתיאטרון. בין ההצגות בהן שיחקה לאורך השנים "המלך אובו" מאת אלפרד ז'ארי, "חתונת הדמים", "לאחר הנפילה". בשנת 1996 השתתפה בהצגה "היורשת" מאת גורן אגמון ובבימויו של עידו ריקלין בתיאטרון בית ליסין. בשנת 2000 שיחקה בתפקיד האם בהצגה "קרום" מאת חנוך לוין ובבימויו של מיכאל גורביץ בתיאטרון הקאמרי. השתתפה בין היתר ב"נומה עמק", "פילומנה", ב"חמץ" מאת שמואל הספרי ובבימויו ובתפקידים רבים נוספים.

קידר (מימין) בהצגה "מועדון האלמנות העליזות" לצד ליא קניג ורבקה גור

בשנים 2006-2009 שיחקה בתיאטרון הבימה בהצגות "מועדון האלמנות העליזות" מאת איוון מנצ'ל, "רעל ותחרה" ו"החותנת" מאת רשף לוי (על פי אנדרו ברגמן) ובבימויו של אלון אופיר. ב-2010 השתתפה במחזה "מוריס שימל" מאת חנוך לוין ובבימוי יעל רונן בתפקיד טלגרפציה, בהפקתו הראשונה בתיאטרון הרפרטוארי בישראל. ב-2011 השתתפה בהצגה "מלכת היופי של ליניאן" לצד ליליאן ברטו. ב-2014 החלה לשחק בהצגה "המאהב" על פי א.ב. יהושע בבימויו של שיר גולדברג בתיאטרון הבימה בתפקיד ודוצ'ה.

בהמשך השתתפה במחזה "כולם רוצים לחיות" מאת חנוך לוין ובבימיו של אודי בן משה בתיאטרון הקאמרי בתפקיד אמו של פוזנא וב"אדיפוס: תיאור מקרה" בבימויו של חנן שניר בתפקיד הנביא טירסיאס. קידר השתתפה גם בסדרת הטלוויזיה "זגורי אימפריה" ב-HOT3 בתפקיד הדודה מסעודה פינטו מעכו. מסוף 2015 משתתפת קידר בהצגה "מה עושים עם ג'ני?" בתפקיד דודה אודורה לצד ליא קניג. ב-2017 החלה להשתתף בהצגה "שלוש אחיות" מאת אנטון צ'כוב, קופרודוקציה של תיאטראות הבימה והקאמרי בבימויו של חנן שניר.

קידר היא כלת פרס מפעל חיים של עמותת פרסי התיאטרון הישראלי לשנת 2013.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קידר אלמנה מיצחק, אם לבן ובת וסבתא לנכדים ולנינים. בנוסף, קידר מנהלת מערכת יחסים קרובה עם השחקנית ליא קניג, אותה הכירה בתיאטרון הבימה, ומאז שיתפה איתה פעולה מספר פעמים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


קודמת:
1992 - אביטל דיקר
זוכת פרס אופיר לשחקנית המשנה הטובה ביותר
לשנת 1993 - דבורה קידר ("נקמתו של איציק פינקלשטיין")
הבאה:
1994 - אורלי זילברשץ בנאי
קודמת:
2014 - דאנה איבגי
זוכת פרס אופיר לשחקנית המשנה הטובה ביותר
לשנת 2015 - דבורה קידר ("ציפורי חול")
הבאה:
2016 - רובא בלאל-עספור