צבי זיבל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צבי זיבל
ZVI SIEBEL.jpeg
תאריך לידה 29 בנובמבר 1925
תאריך לידה עברי י"ב בכסלו תרפ"ו
מקום לידה תל אביב
נהרג 28 בדצמבר 1948 (בגיל 23)
תאריך פטירה עברי כ"ו בכסלו תש"ט
כינוי צ'יבי
השתייכות Palmach.jpg  פלמ"ח
IDF new.png  צבא הגנה לישראל
תקופת שירות 1943 - 1948
דרגה סגן (אוויר) פקד טיס (סגן)
תפקידים צבאיים
טייס
מלחמות וקרבות
מלחמת העצמאות
עיטורים
אות גיבור ישראל אות גיבור ישראל

צבי (צ'יבי) זיבל (י"ב בכסלו תרפ"ו, 29 בנובמבר 1925 - כ"ו בכסלו תש"ט, 28 בדצמבר 1948) הוא חלל צה"ל בעל עיטור הגבורה.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבי, בן שרה ואברהם זיבל, נולד בתל אביב ובגיל צעיר נשלח ללימודים בכפר הנוער בן שמן. לאחר מכן למד בבית החינוך לילדי עובדים והיה חבר תנועת הנוער "המחנות העולים". בהמשך התקבל לבית הספר החקלאי בגבעת השלושה. בנעוריו למד נגינה בפסנתר, בגיטרה ובחליל.

בגיל 18 הצטרף זיבל לשורות הפלמ"ח והשתתף בפעולות ההתקפה על המשטרה הבריטית בשרונה ובקליטת ספינת המעפילים "וינגייט". בתקופה זו נעצר ונכלא בירושלים, בלטרון וברפיח. עם חזרתו לפעילות, הוכשר בקורס מפקדי כיתות ומאוחר יותר נבחר למחלקת הטיס והוכשר כטייס. עם פרוץ מלחמת העצמאות, הופקד על קו תל אביב-גוש עציון והוביל אספקת תחמושת, מים ותרופות לאזורי הר-טוב, כפר אוריה ויחיעם וליווה מן האוויר שיירות שעשו את דרכן לירושלים. זיבל השתתף גם בגיחות לאזורים מרוחקים יותר וטס אל קוניטרה, אל טול כרם ואל בית אשל.

בטיסה לבן שמן הנצורה ב-25 ביוני 1948, הנחית את מטוסו לצורך אספקת תחמושת. לאחר הנחתת המטוס באזור פעל תחת ירי כבד להגן על המטוס מפגיעות כדורים ולאפשר את המראתו חזרה על ידי נהיגת טרקטור עמוס שקי חול לשמש עבורו חומת מגן. על פעילות זו תחת אש זכה, לאחר מותו, באות גיבור ישראל.

בקרבות הקשים על גוש עציון השתתף בהפצצות ובירי מקלע ברן מהאוויר. בפעולות אלה נפגע מטוסו והוא נפצע בגופו מירי, אך המשיך להשתתף בקרבות. בסיום המערכה, הוצב כמפקד בסיס תעופה ולאחר מכן יצא למספר חודשי השתלמות בצ'כוסלובקיה. שבוע לאחר שובו, השתתף במבצע חורב במהלכו סייר באזור ניצנה (עוג'ה אל חפיר) והנמיך גובה טיסה לשם הגשת עזרה למטוס אחר. בשלב זה נפגע על ידי ארבעה מטוסי קרב מצריים ונהרג עם שותפו לטיסה.

לאחר מותו הועלה לדרגת סגן

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]