יורם שפטל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יורם שפטל
Sheftel (cropped).jpg
שפטל, 2015
לידה 15 בינואר 1949 (בן 69)
תל אביב, ישראל
בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים
תפקידים בולטים עורך דין פלילי, סניגורו של ג'ון דמאניוק
פעילויות נוספות שדרן רדיו

יורם שֶפְטֶל (נולד ב-15 בינואר 1949 בתל אביב) הוא עורך דין ושדרן רדיו ישראלי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שפטל נולד לברינדל, ילידת פולין, ולשלמה שפטל, יליד רוסיה, שניהם אנשי העלייה החמישית, וגדל בתל אביב. אביו היה מהנדס כימיה, תעשיין אמיד בעל מפעל לשפתונים שייצא למדינות ערב, ועם פרוץ מלחמת השחרור חדלו לקוחותיו הערביים מלעמוד בהתחייבויותיהם הכספיות והוא פשט את הרגל.[1] למד בבית הספר תל נורדאו שבשכונת תל נורדאו בתל אביב, עד אמצע כיתה ה', נַשר מלימודיו, והשלים את לימודי היסודי בבית חינוך סוציאליסטי לילדי עובדים ע"ש א.ד. גורדון בצפון העיר. בתיכון למד בכיתה ט' בלבד, בעירוני ד', והשלים את בחינות הבגרות באופן עצמאי. שירת בצבא ההגנה לישראל בחיל התותחנים ולאחר מכן במסגרת המילואים בעוצבת ברעם (חטיבה 300) משני צידי גבול ישראל-לבנון, והמשיך להתנדב לשירות מילואים במסגרת חטיבת כפיר בגדוד נצח יהודה עד גיל 58.

לאחר שירות החובה שהה באנגליה, שם עבד בבית מסחר יהודי במנצ'סטר.

למד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים בשנים 19711974 וקיבל רישיון עריכת דין בפברואר 1976. במהלך לימודיו היה סגן יו"ר אגודת הסטודנטים בפקולטה[2] וכן היה נציג ועד עובדי הטוטו.[3]

שפטל גרוש ומתגורר בקיסריה.

עורך דין[עריכת קוד מקור | עריכה]

כעורך דין צעיר בתחילת דרכו קנה לעצמו שפטל שם, כשייצג במהלך השנים 19801981 את המאפיונר היהודי-אמריקאי מאיר לנסקי. שפטל הקים, עוד בהיותו סטודנט למשפטים, ועד פעולה למניעת גירושו של לנסקי מישראל.[4] בעתירה שהגיש לבג"ץ, לאחר שלנסקי כבר גורש ולאחר ששפטל כבר היה לעו"ד, נדרשה המדינה לפחות לאפשר ללנסקי להיכנס למדינה כתייר, אחת לשנה, לתקופה שלא תעלה על 30 יום, ועתירתו זו התקבלה.[5]

בשנת 1987 שימש שפטל, תחילה יחד עם מארק אוקונור, עו"ד אמריקאי, ולאחר מכן לבדו, כסניגורו של ג'ון דמיאניוק. דמיאניוק הועמד לדין באשמה שהוא פושע המלחמה "איוואן האיום" ממחנה ההשמדה טרבלינקה, שהיה שותף לרציחתם של מאות אלפי יהודים במהלך השואה. טענת ההגנה הייתה שיש טעות בזיהוי. הרכב מיוחד של בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את דמיאניוק וגזר עליו עונש מוות. הוא ערער באמצעות שפטל לבית המשפט העליון ובשנת 1993 נפסק פה אחד שזיהויו של דמיאניוק כ"איוואן האיום" מוטל בספק ועל כן הוא זכאי מחמת הספק. שפטל כתב על השתלשלות הפרשה בישראל את הספר "פרשת דמיאניוק - עלייתו ונפילתו של משפט ראווה".[6] במהלך הלוויה של עו"ד דב איתן, הותקף שפטל על ידי ניצול השואה, ישראל יחזקאלי, שהתיז עליו חומצה מלחית בריכוז גבוה, ממנה שפטל נכווה בפניו ונפגע חמורות בעינו[7].

במרץ 1988, הורשע שפטל בארבע עבירות שונות בגין התנהגות שאינה הולמת עורך דין בבית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין בישראל. לפי פסק הדין, בשנת 1984, שפטל הגיש בקשות דחייה לבתי משפט שונים, לרבות בית המשפט העליון, בתואנות שקר לפיהן נקרא למילואים ואף הציג צו מילואים, אולם בעת שהגיש את הבקשות לדחייה, שפטל ידע כי צו המילואים בוטל, וקבע למעשה באותו מועד חופשה ברומניה. אב בין הדין, עו"ד אביגדור שלוש, ציין בפסק הדין כי יש במעשיו של שפטל חומרה רבה המגיעה עד לכדי עבירות פליליות של שיבוש הליכי משפט וקבלת דבר במרמה. עוד ציין כי לשפטל 10 הרשעות קודמות. שפטל נידון ל-9 חודשי השעיה על תנאי למשך שנתיים[8].

לאורך השנים ביסס שפטל את מעמדו כאחד מעורכי הדין הידועים בישראל בתחומי המשפט הפלילי והמשפט החוקתי. הוא ייצג בין השאר נאשמים הנחשבים לעבריינים בולטים, כגון: יצחק אברג'יל, מאיר אברג'יל[9] וגרגורי לרנר. הוא בלט גם בתיקים אידאולוגיים. כך, למשל, ייצג את חגי עמיר, אחיו של יגאל עמיר ושותפו לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, את עמירם בן אוליאל שנחשד בהצתת בית משפחת דוואבשה בדומא, את החייל אלאור אזריה בערעור על הרשעתו בבית הדין הצבאי, ואת נשיא המדינה לשעבר משה קצב בבקשתו לדיון נוסף על ערעורו בגין הרשעתו באונס. על הבקשה כתבה השופטת אסתר חיות: "בא כוחו המלומד של העותר לא הותיר אבן שלא הפכה בפסק הדין נושא העתירה לדיון נוסף והעלה לא פחות מארבע סוגיות עיקריות ולא מעט סוגיות-משנה המסתעפות מהן, אשר לדעתו מצדיקות דיון נוסף".[10]

תיקים בולטים נוספים בהם ייצג שפטל הם של אלי כהן, שרצח את אשתו בתאילנד וביתר את גופתה, ושל איש העסקים ניסים חדד, שהורשע בבית המשפט המחוזי באונס בנה בן השנה וחצי של בת זוגו, ולאחר מכן זוכה בבית המשפט העליון מחמת הספק. בפסק דינו בתיק זה, כתב על שפטל השופט יצחק עמית: "אין לחשוד בבא כוחו המלומד של המערער כי הוא בבחינת מי שאינו יודע לשאול".[11]

שפטל ייצג יחד עם שותפו, עו"ד דורון בקרמן, כאלפיים ניצולי שואה מברית המועצות בתביעה נגד ועדת התביעות. תיק זה עסק ברשלנות בטיפול התביעות של אותם ניצולים, שלא קיבלו פיצויים בסך 15,000 ש"ח. פסק הדין קבע כי הניצולים יפוצו ב-30 מיליון ש"ח, ובעקבות כך החליטה גרמניה לשלם לעוד 20 אלף ניצולים סכום בסך 15,000 ש"ח לכל ניצול.

בשנים האחרונות הוא נוהג לייצג ללא תמורה מתנחלים מיהודה ושומרון ובעבר גם מרצועת עזה, בעתירות שונות בבג"ץ ואף בבתי משפט רגילים. כאשר ייצג את מפוני גוש קטיף הופיע בבית המשפט עם צמיד גומי כתום ועם סרט כתום קשור לחגורה.

ב-2004 נורו יריות לעבר שפטל בעת שנכנס לרכבו. הוא לא נפגע, אך רכבו ניזוק.

דעותיו וסגנונו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שפטל ידוע בדעותיו הימניות ובסגנונו. מבחינה אידאולוגית הוא משייך עצמו לציונות הרוויזיוניסטית. הוא נוהג לבקר בחריפות את השמאל הישראלי לדורותיו ולכנות את אנשיו "חזירים אדומים", "עבדיו של הסמרטוט האדום", "יודו-קוויזלינגים", "סרסוריו של האויב הערבי", "האויב האדום מבפנים" ועוד. את הערבים הוא מכנה "ברברים" ו"ג'יהאדו-פשיסטים". את התנועה הלאומית הפלסטינית הוא מחשיב תנועה נאצית, מפני שלדבריו היא נוסדה והונהגה על ידי חאג' אמין אל חוסייני. לאבו מאזן הוא קורא "אבו אדולף מאזן", "שרץ נאו-נאצי" ו"הדוקטור להכחשת השואה". את הרשות הפלסטינית הוא מכנה "הרשות הפלסטינצית". את תוכנית ההתנתקות הוא מכנה "הגירוש" ואת הסכם אוסלו - "פשע אוסלו" ו"מיזם הרצח הגדול ביותר שנעשה ביהודים מאז השואה". הוא מתנגד לפתרון שתי מדינות לשני עמים ותומך בסיפוח שטח C. את ברק אובמה, נהג לכנות "הצורר אובמה", וטען כי הוא חפץ בהשמדת ישראל. בהומוסקסואליות הוא רואה "סטייה מחליאה"[12] והתנגד לקיום מצעד הגאווה בירושלים.[13] בנוסף עו"ד שפטל נוהג לבקר את מערכת המשפט בישראל על אחוז ההרשעות הגבוה בה, ובמיוחד את בית המשפט העליון, שלטענתו, בייחוד מאז השופט אהרן ברק, ניכס לעצמו סמכויות לא לו, תופעה אותה הוא מכנה "הדיקטטורה של בג"ץ".

בולט במיוחד יחסו הביקורתי של שפטל כלפי התקשורת בישראל - שאת אנשיה הוא מכנה "המחבלים התקשורתיים" - בביטוייו התכופים נגד ערוצי הטלוויזיה, העיתונים, וביחסו כלפי תחנת הרדיו גלי צה"ל, אותה הוא נוהג לכנות "תתפע"ף" (תחנה תומכת פאשיזם ערבי פנאטי) ו"הבית של המחבלים",[14] ביטויים שהובילו את מפקד גל"צ ירון דקל להגיש תלונה לרדיו ללא הפסקה ולרשות השנייה.[15]

שפטל תומך נלהב בקפיטליזם, דבר המתבטא בדעותיו הליברליות והאנטי-סוציאליסטיות. לטענתו, מצבה הכלכלי של ישראל רק הולך ומשתפר מאז המהפך של הליכוד. הוא הביע, בין היתר, התנגדות חריפה למחאת האוהלים ולשביתת הרופאים. עם זאת, הוא הביע את תמיכתו בזכותם של העובדים להתארגנות לא ממסדית כדי לשמור על זכויותיהם, להבדיל מוועדי העובדים הגדולים בחברות הממשלתיות.

על אף ששפטל מגדיר את עצמו אתאיסט (כתוצאה מהשואה[16]), הוא מרבה להשתמש ברטוריקה יהודית דתית ולקיים מנהגים יהודיים. הסיבה לכך, לטענתו, היא שאצל היהודים לא הייתה מעולם הפרדה בין דת ללאום, ולכן היהדות היא חלק בלתי נפרד מהזהות הלאומית היהודית. מסיבה זו הוא גם מתנגד להפרדת הדת מהמדינה בישראל. את היהדות הרפורמית הוא כינה "קבוצה יהודית אנטישמית". בנוסף הוא תומך בהקמת בית המקדש על הר הבית, תוך הריסת כיפת הסלע. לדבריו התנגדותו לשמאל אינה רק פוליטית אלא גם תרבותית-לאומית. הוא מאשים את השמאל החילוני בכך שניסה ליצור זהות יהודית "חלולה", מנותקת ממקורות היהדות. הוא נוהג להתפלל בבית כנסת מדי שבת ולומד את כתבי הרמב"ם.

שפטל מגיש בהתנדבות[17] שתי תוכניות בתחנת הרדיו "רדיו ללא הפסקה" החל משנת 2009. האחת, הוותיקה, נקראת "יורם שפטל" ובה הוא פורש את משנתו ומשוחח עם מאזינים על מגוון נושאים. כמו כן הוא מקדיש פינה מיוחדת בתוכניתו לשפה העברית העוסקת בביקורת שפה, חידוד וחידוש מילים ומושגים עבריים שהוחלפו במרוצת הזמן במילים לועזיות, ובה הוא מארח את עו"ד אלי וילנר. בנוסף, מקפיד שפטל להשמיע בתוכניתו "שיר לאומי". בדרך כלל זהו שיר מתקופת ימי המחתרות וימיה הראשונים של מדינת ישראל. שמה של התוכנית היה בעבר "שפטל עצבני", אך הנהלת רדיו ללא הפסקה שינתה את השם לבקשתו של נתן זהבי, המנחה תוכנית בשם "זהבי עצבני". התוכנית השנייה, "החיים על פי שפטל", שבה פורש שפטל את משנתו ביתר הרחבה, שודרה בעבר בימי ראשון, וכיום מועלית מדי יום חמישי בשעה ארבע אחר הצהריים, לאתר האינטרנט של הרדיו.

בעקבות שידור של נתן זהבי, שבו כינה זהבי את שפטל "אדולף", הגיש שפטל בשנת 2012 תביעת דיבה נגד זהבי. בית המשפט פסק לטובת שפטל, וזהבי חויב לפצותו בסכום של 35,000 ש"ח, בתוספת 10,000 ש"ח הוצאות משפט.

מאזין ששוחח עם שפטל בתוכניתו וספג ממנו כינויי גנאי ("אדם חצוף, בריון לשוני, רמאי פתולוגי, פנאט שמאלי קיצוני...") הגיש נגדו בשנת 2013 תביעה בגין לשון הרע. בית משפט השלום דחה את התביעה,[18] אך בערעור בבית המשפט המחוזי נפסק שעל שפטל לפצות את התובע ב-75,000 ש"ח בתוספת 30,000 ש"ח הוצאות משפט.[19] בקשת רשות ערעור של שפטל נדחתה.[20]

בפורים 2014, לאחר שהרב אהרן יהודה לייב שטיינמן קילל את חברי הממשלה על הכוונה להטיל סנקציות פליליות על בחורי ישיבות שלא יתגייסו, אמר שפטל בתוכניתו: "יימח שמך וזכרך הרב אהרון שטיינמן, אתה נבל, אתה מבזה את התורה, אתה אדם שפל ובזוי". בעקבות ההתבטאות דרשו חברי כנסת חרדים לפטרו מהתחנה.

בעבר הייתה לשפטל במשך שנתיים תוכנית ברדיו קול חי בשם "חקירה נגדית", התוכנית ירדה ב-2002. החל מ-2014 משמש שפטל כפאנליסט בתוכנית "הפטריוטים" וכפרשן בתוכניות האקטואליה של ערוץ 20.[21]

דמותו זכתה לחיקויים סאטיריים בתוכניות הרדיו "חותרים למגע", "שי ודרור" ו"מה קשור" ובתוכניות הטלוויזיה "בובה של מדינה" ו"ארץ נהדרת".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מפי שפטל עצמו בתוכניתו ב-103fm
 2. ^ נמשכת השביתה בפקולטה למשפטים, דבר, 17 בפברואר 1972
 3. ^ סכסוך עבודה הוכרז בספורטוטו, מעריב, 5 במרץ 1972
 4. ^ הסטודנט שהביא לכדי התרגשות את מאיר לנסקי, מעריב, 21 ביוני 1971
 5. ^ "פרשת לנסקי על קצה המזלג" באתר "רדיו ללא הפסקה"
 6. ^ על ספרו של שפטל, באתר "רדיו ללא הפסקה"
 7. ^ ישראל יחזקאלי הורשע בהתזת חומצה על עו"ד יורם שפטל, עיתון מעריב, 13 במרץ 1989
 8. ^ איה אורן, שפטל הורשע בהתנהגות שאינה הולמת עורך דין, אתר מעריב, 19 בדצמבר 1988
 9. ^ רע"פ 751/15 אברג'יל נ' מדינת ישראל, ניתן ב-9.12.2015
 10. ^ דנ"פ 864/12 קצב נ' מדינת ישראל, ניתן ב-13.5.2012
 11. ^ ע"פ 2697/14 חדאד נ' מדינת ישראל, ניתן ב-6.9.2016
 12. ^ ירעם נתניהו, שליפות עם יורם שפטל, באתר nrg‏, 2 ביוני 2009
 13. ^ יורם שפטל, הלסדום היתה ירושלים?, באתר ynet, 26 ביוני 2008
 14. ^ שפטל בתגובה לאברי גלעד: "בית המחבלים תתפע"פ (גל"צ) נותן מיקרופון למרצחי החמאס!", באתר "רדיו ללא הפסקה", ‏18 באפריל 2013
 15. ^ לי-אור אברבך, ‏עו"ד שפטל ממשיך לתקוף: "גל"צ היא הבית של המחבלים", באתר גלובס, 18 באפריל 2013
 16. ^ שמעון כהן, גם ציוני וגם אתאיסט, באתר ערוץ 7, 2 במאי 2016
 17. ^ יוסי ניסן, ‏יורם שפטל: "נתן זהבי דישדש עד שהגעתי לשדר ב-103FM", באתר גלובס, 25 באוקטובר 2012
 18. ^ פסק-דין בתיק ע"א 52910-09-12, הולצמן נ' שפטל, ניתן ב-29 באוקטובר 2013
 19. ^ יובל יועז, ‏העליון: עו"ד שפטל גידף מאזין - ויפצה אותו ב-105 א' ש', באתר גלובס, 23 במרץ 2014
 20. ^ רע"א 8279/13 יורם שפטל נ' אמנון הולצמן, ניתן ב-20.3.2013
 21. ^ רוגל אלפרשפטל אומר בערוץ 20 מה שעמית סגל אומר בטקט בערוץ 2, באתר הארץ, 26 בנובמבר 2015