בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: קטעים פרסומיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
לוגו בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה. ציור של איוון שוובל בהשראת סרטו של סם שפיגל "חופי הכרך"

בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה, הוא בית ספר לקולנוע בירושלים. הוא נוסד על ידי משרד החינוך והתרבות והקרן לירושלים ב-1989. בית הספר נקרא בתחילת דרכו "בית הספר לקולנוע ירושלים", ומשנת 1996 הוא נושא את שמו של המפיק היהודי האמריקאי זוכה האוסקרים סם שפיגל, בעקבות החלטת משפחתו לתרום מעזבונו מדי שנה לבית הספר.

בבית הספר, הממוקם באזור התעשייה תלפיות, לומדים כ-160 תלמידים בשלושה מסלולי לימוד:

בית הספר הינו עמותה רשומה ללא מטרת רווח. יו"ר הוועד המנהל הוא דב בהרב ומנהל בית הספר מאז הקמתו הוא רנן שור.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמת בית הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 1988 פרץ מרד סטודנטים במגמה לקולנוע בבית הספר בית צבי ברמת-גן, שהיה אז לבית הספר לקולנוע היחיד שזכה לתמיכת משרד החינוך והתרבות. תלמידי המגמה לקולנוע טענו שבבית צבי קיימת העדפה מובנית למסלול למשחק, ודרשו אוטונומיה ניהולית למגמת הקולנוע. שר החינוך והתרבות דאז, יצחק נבון, הקים ועדה ציבורית שתמכה עקרונית בעמדת הסטודנטים, והחליט, יחד עם ראש מנהל התרבות דאז, אבנר שלו, להקים בית ספר עצמאי, ראשון מסוגו בישראל, לקולנוע ולטלוויזיה, שינוהל על ידי יוצרי קולנוע, ולשם כך פנה לראשי ערים מרכזיות בישראל. ראש עיריית ירושלים, טדי קולק, ומנהלת הקרן לירושלים, רות חשין התחייבו להעמיד תקציבים הדדיים מול המדינה, וביוני 1989 הוחלט על הקמת בית הספר בירושלים, בניהול רנן שור.

השנים הראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלוש שנותיו הראשונות, שמר בית הספר סם שפיגל על דממה תקשורתית, ולא הקרין את תרגיליו וסרטיו הראשונים בתחרויות ובפסטיבלים, מתוך החלטה להתמקד בשלב זה בבדיקה עצמית של דרכו וסגנונו כבית ספר וכחממה קולנועית.

ב-1992/3 הציג בית הספר לראשונה, במסגרת פסטיבל הקולנוע ירושלים וסדרת ערבי גמר בסינמטקים השונים, כשלושים מסרטי תלמידיו – סרטי ביכורים וסרטי גמר של המחזור הראשון, אשר רביב מהם זכו לשבח על ידי הקהילה הקולנועית. (בתחרות הסרט הישראלי הקצר זכו סרטיו ב-12 מתוך 13 פרסים). דוד אופק ויוסי מדמוני, בוגרי המחזור הראשון של בית הספר, קיבלו הזדמנות שנה לאחר גמר לימודיהם, ליצור את הסדרה "בת ים ניו יורק" עבור הזכיינית "קשת".

ב-1994, בעקבות הקרנה מוצלחת של סרטי בית הספר בפסטיבל הקולנוע בירושלים, הקים בית הספר מחלקה מיוחדת להפצת סרטי בית הספר בחו"ל, בפסטיבלים ובתחרויות בינלאומיות.

סרטי התלמידים והבוגרים בשנים 1993 - 2005 הוקרנו בערוץ 2, במשבצת השידור "קצר בחצות" שיועדה במיוחד למטרה זאת.

בנובמבר 1996 זכה בית הספר ברטרוספקטיבה ראשונה במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק. בערב הפתיחה שינה בית הספר את שמו מבית הספר לקולנוע ולטלוויזיה, ירושלים, לבית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה, ירושלים.

התפתחות בית הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת דרכו, בשנים 1991 - 1992, פיתח בית הספר מסלול לימודי קיץ לכתבי טלוויזיה, בהנהלת חיים יבין ורנן שור. הקורס פעל במתכונת לימודים של 6 שבועות אינטנסיביים, בתנאי הדמיה למערכת אולפן טלוויזיה, בשיתוף פעולה בין עיתונאים לתלמידי בית הספר, ובשידור יומי של מהדורות טלוויזיה במעגל פנימי.

באמצע שנות ה-90, לאור מבחן קליטתם של בוגריו הראשונים בתעשייה, בית הספר החליט להעמיק בהתמחויות המקצועיות השונות לצד שאיפת מרבית בוגריו לעסוק בבימוי, וכן האריך את משך זמן הלימודים משלוש שנים וחצי לארבע שנים וחצי. ב-1999 הוקם מסלול לתסריטאים, בתוכנית לימודים של שנתיים, המנסה ליצור הדמיה לשיתוף פעולה בין תסריטאים לבמאים, ומעמיקה בלימוד כתיבה בתחומי הטלוויזיה. ב-2004 הוקם מסלול להפקה יוזמת, בתוכנית לימודים של שלוש שנים וחצי, שמכשירה מפיקים ליזום פרויקטים בתחומי המדיה השונים, בעבודה משותפת עם תסריטאים ובמאים, עד להפצתם בארץ ובעולם.

בדצמבר 2008 ביה"ס השיק את אגף בתי הקולנוע. המתחם כולל שני אולמות קולנוע.

הכרה בינלאומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסטיבל ברלין. עיצוב פוסטר: יהודית שץ

סרטי בית הספר זכו בכ-315 פרסים בפסטיבלי סרטים בינלאומיים. בשנת 2008 זכה הסרט "המנון" בבימויו של אלעד קידן, בוגר מחזור י"ד, בפרס הסרט הטוב ביותר בתחרות ה- CINEFONDATION, תחרות סרטי הסטודנטים של פסטיבל קאן. זו הפעם הראשונה שסרט ישראלי זוכה בתחרות זו‏[1].

לבית הספר נערכו עד כה כ-170 הוקרות ורטרוספקטיבות בפסטיבלים בינלאומיים בכ-50 מדינות, ובהם פסטיבלים מרכזיים דוגמת המוזיאון לאומנות מודרנית בניו יורק (1996), פסטיבל רוטרדם (1997), פסטיבל הוואנה (1999), פסטיבל מוסקבה (1999),פסטיבל ויאדוליד, ספרד (2000), פסטיבל ברלין (2004), פסטיבל מלבורן (2004), פסטיבל פיפ"א-ביאריץ (צרפת, 2004), פסטיבל האמפטונס (ניו יורק, 2005), פסטיבל ירושלים (2005), פסטיבל קלרמונט – פראנד, צרפת (2005), הנחשב ל"אולימפיאדה" של הסרט הקצר ופסטיבל סרייבו (2008).

רנן שור, מייסד ומנהל בית הספר כיהן בין השנים 2000-2004 כנשיא ארגון בתי הספר לקולנוע של אירופה GEECT‏[2].

בנוסף, יזם בית הספר כינוסים בינלאומיים בתחומי הוראה שונים של הסרט הקצר בברלין, הלסינקי, פריז וברטיסלבה.

באוקטובר 2007 החל ביה"ס בפרויקט להבאת יוצרי קולנוע דגולים לישראל בשיתוף עם הסינמטקים. האורח הראשון היה דיוויד לינץ'. במרץ 2008 הביא ביה"ס לישראל את הבמאי טוד סולונדז, בנובמבר 2009 את הבמאי וים ונדרס, במאי 2011 את הבמאי היווני תיאו אנגלופולוס והסופר פול אוסטר, בינואר 2012 את התסריטאי ז'אן-קלוד קארייר ובאפריל 2012 את הצלם האמריקאי אד לחמן.

בוגרים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "סינמטק", כתב עת לענייני קולנוע בהוצאת סינמטק תל אביב, גיליון 135, יולי-אוגוסט 2005. גיליון מיוחד: ביה"ס לקולנוע ולטלוויזיה ע"ש סם שפיגל בן 15.
  • DVD עשרת הסרטים הנבחרים (1990 - 2004) בהוצאת גלובוס-יונייטד ובית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה, ירושלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]