רוברט אואן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דיוקן של רוברט אואן (1845)

רוברט אואן (14 במאי 1771 - 17 בנובמבר 1858) היה פעיל ואוטופיסט סוציאליסטי ולשי.

אביו של אואן היה מוכר כלי ברזל ואימו בת למשפחת איכרים. בגיל 10 החל לעבוד בחנות בדים. ב-1788 עבר לעיר מנצ'סטר שם צפה בתהליך תיעוש ופיתוח מהיר, ופתח בית חרושת למכונות טוויה. במנצ'סטר הצליח אואן ופתח מפעל גדול יותר. לאחר מכן התחתן עם בתו של התעשיין דייוויד דייל. לאחר הנישואים רוברט אואן עבר לנהל את המפעל של חותנו בניו לנארק שבסקוטלנד.

רוברט אואן חי בעיצומה של המהפכה התעשייתית וצפה בעוני הגדול ובניצולם של הפועלים. דבר זה הוביל אותו לפעול למען תיקון החברה. אואן חשב שחברה ללא פשע, עוני ומצוקה תתקיים רק אם התעשיינים יעלו את שכר הפועלים, יקצרו את שעות העבודה וימנעו את העסקת הילדים.

בבית החרושת בניו לנארק החל אואן להגשים את רעיונותיו הסוציאליסטים. הוא הפחית את שעות העבודה של הפועלים, פעל לשיפור תנאי השיכון שלהם ודאג שפועל שחלה יקבל שכר בעת מחלתו ולא יפוטר באופן מיידי. בנוסף, אואן שיתף את הפועלים ברווחי המפעל- בלי פגיעה בהכנסותיו. אואן אסר על עבודת ילדים קטנים שהייתה נפוצה בתקופה זו בבריטניה והגביל את הגילאים לגילאי 10 ומעלה.

אואן פעל להשכלת הפועלים וילדיהם, הקים גן ילדים, וחייב את ההורים לשלוח את ילדיהם לבתי הספר. בבית החרושת בניו לנארק רוברט אואן פתח בית ספר ששימש את הילדים הצעירים ובשעות הערב את הבוגרים העובדים שלמדו.

בשלב מאוחר יותר של חייו אואן ניסה להגשים את תורתו בארצות הברית, שם מצא אווירה נוחה ופתוחה יותר ליישום רעיונותיו. הוא נכשל בניסיונו להקים מושבה שהחיים בה יתנהלו על פי תורתו (ניו הרמוני).

נכדתו הייתה רוזמונד דייל אוון אשתו השנייה של לורנס אוליפנט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]