תור הזהב של הקומיקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עטיפת החוברת הראשונה בסדרת הסולו של סופרמן, גיבור-העל שהביא לתחילתו של תור הזהב בקומיקס (יוני 1939, אמנות מאת ג'ו שוסטר.)

תור הזהב של הקומיקסאנגלית: Golden Age of Comic Books) מתייחס לפרק זמן היסטורי בשוק הקומיקס האמריקאי שנמשך מסוף שנות ה-30 של המאה ה-20 ועד לסוף שנות ה-40 או לתחילת שנות ה-50 של המאה ה-20. במשך זמן זה, חוברות קומיקס מודרניות פורסמו לראשונה על ידי חברות כ-DC קומיקס ומארוול קומיקס וזכו להצלחה ופופולריות. הארכיטיפ של גיבור-העל נוצר, ורבים מגיבורי-העל המפורסמים ביותר הפציעו לראשונה, ביניהם סופרמן, באטמן, קפטן אמריקה, וונדר וומן, קפטן מארוול והסאב מרינר וכן קבוצות גיבורי-על כחברת הצדק של אמריקה.

תקופת זמן זו הציגה את חוברת הקומיקס כדוגמה אמנותית לזרם המיינסטרים וכן הביאה לביסוסו של לקסיקון אמנותי ומוסכמות יצירתית על ידי סופרים, מאיירים ועורכים מהראשונים בדורם. תור הכסף של הקומיקס היה המשכו של תור הזהב, כשלאחריו הגיעו תור הארד של הקומיקס והעידן המודרני של הקומיקס.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאורע אחד שבישר על תחילתו של תור הזהב של הקומיקס היה הצגתו של סופרמן בחוברת Action Comics #1 משנת 1938, תחת פרסומה של חברה שתיקרא לימים DC קומיקס. כמה מתארכים את תחילתו של תור הזהב עוד בתחילת שנות ה-30 של המאה ה-20. בשנת 1933 פורסם הקומיקס הראשון בגודל המתאים, שלימים יגדיר את הפורמט. כמה היסטוריונים, ביניהם רוג'ר סאבין‏[1], מתארכים את תחילתו של תור הזהב לפרסומן של חוברות הקומיקס הראשונות שמציגות סיפורים מקוריים מאשר הדפסות מחודשות של רצועות קומיקס מעיתונים בידי DC קומיקס לעתיד, כלומר שנת 1935. בין השנים 1939-‏1941, חברות DC קומיקס ו-All American Publishing הציגו גיבורי-על פופולריים כבאטמן ורובין, וונדר וומן, פלאש, גרין לנטרן, אטום, הוקמן ואקווהמן. באותה עת, חברת טיימלי קומיקס - מארוול קומיקס לעתיד - הציגה את גיבורי-העל הלפיד האנושי, הסאב מרינר וקפטן אמריקה.

אף על פי שדמויותיהם של החברות DC וטיימלי (שהתפתחה לכדי מארוול קומיקס) הן יותר מפורסמות כיום, מחזורי ההפצה משערים שכותר גיבור-העל המצליח ביותר בשנים מוקדמות אלו היה דווקא קפטן מארוול של חברת פאוסט קומיקס, עם מכירות של כ-1.4 מיליון עותקים לחוברת שעברו בנקל את שאר סדרות הקומיקס לאותה תקופה‏[2]. דמויות פופולריות נוספות היו איש הפלסטיק של חברת קווליטי קומיקס והספיריט, הבלש עטוי המסכה וחסר הכוחות של הקרטוניסט ויל אייזנר.

מלחמת העולם השנייה השפיעה רבות על שוק הקומיקס של התקופה. חוברות קומיקס, בעיקר אלה שעוסקים בגיבורי-על, צברו פופולריות בזמן המלחמה כאמצעי בידור זול ונגיש אודות הניצחון של הטוב נגד הרע. חברות קומיקס הראו את גיבוריהם נלחמים במדינות הציר, שערי גיליונות הציגו גיבורים המכים בפרצופו של אדולף היטלר, מנהיג כוחות הנאציזם[3], או שנלחמים בקריקטורות של חיילים יפנים.

למרות שיצירתם של גיבורי-העל הייתה התרומה הגדולה ביותר של תור הזהב לתרבות הפופ, ז'אנרים נוספים הופיעו בדוכני העיתונים, כמו הומור, מערבונים, רומנים, וסיפורי הרפתקאות בג'ונגל. היסטוריית הקומיקס לפי סטרנקו מציינת, כי היו אלה הדמויות של חברת דל קומיקס כמו מיקי מאוס, דונלד דאק וטרזן - שהיוו השראה לסרטי האנימציה של חברת וולט דיסני - שעקפו את המכירות של גיבורי-העל‏[4].

אחרית המלחמה והעידן האטומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עטיפת חוברת קומיקס ספקולטיבית מ-1952. בכותרת: "רק אמריקה חזקה תוכל למנוע מלחמה אטומית"

כמו מלחמת העולם השנייה, המרוץ הגרעיני של שנת 1945 הפך לנושא חם בקומיקסים שלאחר המלחמה. עד לסוף שנות ה-40 של המאה ה-20 החלו להופיע חוברות קומיקס למטרת חינוך והסברה כמו "דאגווד מפצל את האטום". גיבורי-על בעלי כוחות גרעיניים הופיעו לראשונה, כמו ת'נדרבולט האטומי ואיש האטום. סרטון הטלוויזיה "סופרמן נגד איש האטום" הציג את מאבקו של סופרמן בנבל-על בעל כוחות גרעיניים, בו בעת שחולשתו לקריפטונייט הזכירה את הסכנות של קרינה מייננת. בניגוד לדמויות רציניות אלה הוצגו חיות מצחיקות כמו "העכבר האטומי" ו"הארנב האטומי". היסטוריון הקומיקס פרנק זאס מציין שדווקא יצירות חמודות שכאלה עזרו לקהל הקוראים הצעיר להתמודד עם הפחדים שבנשק הגרעיני ולנטרל חרדות שעלו עקב הכוח האטומי‏[5]. גיבורי-העל החלו להילחם בקומוניסטים, וכמה מהם היו מעורבים במלחמת קוריאה.

סופה של תקופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר מלחמת העולם השנייה הסתיימה, הפופולריות של שוק הקומיקס העוסק בגיבורי-העל דעכה. במאמץ לשמור על הקוראים, המפרסמים החלו להרחיב את פעילותם אל מעבר לגיבורי-העל לז'אנרים כמלחמה, מערבונים, רומנים, פשע, מדע בדיוני וספרות אימה. כתוצאה מכך, רבים מסדרות גיבורי-העל בוטלו.

המשכו של תור הזהב, תור הכסף של הקומיקס, מזוהה בתור ההתחלה להצגתו של גיבור-העל המצליח הראשון מאז תור הזהב, הפלאש בארי אלן[6].

חוברות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Comics, Comix and Graphic Novels: a History of Comic Art, ISBN 0-7148-3993-0
  2. ^ Morse, Ben. "Thunderstruck". Wizard #179 (September 2006)
  3. ^ Captain America #1, March 1941
  4. ^ Steranko History of Comics Volume 2, ISBN 0-5175-0188-0
  5. ^ Ferenc M. Szasz, "Atomic Comics: The comic book industry Confronts the Nuclear Age", in Atomic Culture: How We Learned to Stop Worrying and Love the Bomb, eds. Scott C. Zeman and Michael A. Amundson (Colorado: University Press of Colorado, 2004)
  6. ^ Showcase #4, October 1956