מקס מרקורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מקס מרקורי
Max mercury.png
מקס מרקורי, כפי שהוא מופיע בחוברת The Flash: Rebirth #4 מספטמבר 2009, אמנות מאת אית'ן ואן סקייבר.
מוציא לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה כקוויקסילבר:
National Comics #5
(נובמבר 1940)
כמקס מרקורי:
Flash Vol.2 #76
(מאי 1993)
יוצרים ג'ק קול, צ'אק מזוג'יאן
שכתוב מחודש:
מארק וייד
נתונים
שם אמיתי מקס קרנדל
סטטוס פעיל
חבר/ה לשעבר ב פרידום פייטרס
יחידת אול-סטאר
כינויים בולטים רץ הרוח, סופת ההצלפה, קוויקסילבר, מסטר הזן של המהירות
קרובי משפחה
בולטים
ד"ר הלן קלייבורן (בת)
כוחות בולטים מהירות-על, שליטה מולקולרית, מסע בזמן ובין ממדים.

מקס מרקוריאנגלית: Max Mercury) הוא דמות בדיונית של גיבור-על מתור הזהב המופיעה בחוברות הקומיקס פלאש ביקום DC Comics. הדמות הופיעה לראשונה כקוויקסילבר בחוברת National Comics #5 מנובמבר 1940 ונוצרה על ידי הכותב ג'ק קול והמאייר צ'אק מזוג'יאן. בהמשכיות שלפני המשבר, דמותו שוכתבה מחדש בידי מארק וייד והופיעה בחוברת Flash Vol.2 #76 ממאי 1993.

בתחילת פרסומה, הדמות לא הייתה כה ידועה, אלא בשם "מקס" ובכינויה "קוויקסילבר". הדמות שוכתבה מחדש בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-20 כמקס מרקורי כדי להבדילה מקוויקסילבר, גיבור-העל של חברת מארוול קומיקס.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי סיפור המקור של וייד, מקס מרקורי היה סייר בצבא הפרשים של ארצות הברית בשנות ה-30 של המאה ה-19, שהתיידד עם השבטים הילידים. הוא נדהם למראה טבח השבטים האינדיאנים בפקודת מפקדו. הוא כושף וקיבל מהירות-על בידי שמאן אינדיאני גוסס, שביקש בנשימתו האחרונה להזהיר את שאר חברי השבט החוזרים מהציד ממארב של צבא הפרשים. בשנים הבאות הוא שימש כמגן השבטים הילידים ונודע בקרב האינדיאנים כ"אווהוטה" (Ahwehota, "ההוא שרץ מאחורי הרוח") ולאחרים כ"רץ הרוח".

מרקורי ערך מסעות בזמן ללא הרף, כאשר לילה אחד באמצעה של סופת ברקים נמשך לעבר כוח המהירות - מקור הכוח לכל המאיצים באשר הם. לעתים הוא מוצא עצמו מספר עידנים קדימה בעתיד. ניסיון ראשון הותיר אותו בניו יורק של שנות ה-90 של המאה ה-19, בהם יצר לעצמו את הזהות "סופת ההצלפה" (Whip Whirlwind). ניסיונות נוספים הותירו אותו בשנות ה-30 ושנות ה-40 של המאה ה-20 כקוויקסילבר, בהם שימש כמורה רוחני לפלאש מתור הזהב ג'יי גאריק ולג'וני קוויק. באותה תקופה הוא גם הכיר את זטארה, אביה הקוסם של זטאנה.

בשנת 1947, מקס הציל את העיירה מנצ'סטר, אלבמה מידיו של הנבל דוקטור מורלו, שהגז הרעיל שלו שרף את ריאותיו של מקס וזיהם את דמו. הוא נמצא בידי ד"ר דייוויד קלייבורן, שעזר בשיקומו והפך לחברו הטוב. מקס נמלט חזרה בזמן כאשר ד"ר קלייבורן גילה את דבר הרומן האסור שניהל מקס עם אשתו. מרקורי הופיע מחדש בשנות ה-60 של המאה ה-20 ונלחם מול נבל-העל סאביטר, אך במרדף אחריו קפץ שוב חזרה לעתיד. הוא העביר מספר שנים במחבוא עד אשר השתכנע בידי גאריק לחזור לפעילות כאשר פרופסור זום התחזה לבארי אלן. בשנים האחרונות, מרקורי הוא המורה הרוחני לוולי וסט ולבארט אלן. הוא לימד את ווסט על כוח המהירות ועודד אותו להגביר את מהירותו על ידי שבירת המחסום המנטלי שמנע ממנו להגיע למהירויות שמעבר למהירות הקול. נוסף על כך, הוא ניסה ללמד את בארט (שבאותה תקופה נטל את זהות אימפולס) מידה של שליטה עצמית, כיוון שהנער - שגדל בעולם מדומה בעתיד - היה פזיז וזינק ללא כל מחשבה לעבר הסכנות האורבות בעולם האמיתי. בשעה שמרקורי התגורר עם בארט במנצ'סטר, אלבמה, הוא ניסה לאתר את אהובתו לשעבר לורה קלייבורן אך נודע לו כי היא מתה והותירה אחריה בת - פיזיקאית בשם הלן קלייבורן, שהתברר כי היא בתו מאותו רומן קודם.

מרקורי נעלם לאחר מכן והתברר כי הוא נחטף ועונה בידי נינג'ות של סאביטר, אך הצליח להימלט ושב לביתו בשארית כוחותיו. ווסט מוצא אותו ולוקח אותו לבית החולים, והוא וג'סי צ'יימברס (בתו של ג'וני קוויק) נלחמים בסאביטר. כשג'סי משמידה את סוללת המהירות של סאביטר, מקס מרגיש לפתע זרם מהירות אנרגטי ומצטרף לשאר כדי להלחם בו. במהלך הרפתקה זו, ג'וני מבין סוף כל סוף את תורתו של מקס אודות כוח המהירות, ונהרג בהצילו את בתו.

בחוברת Impulse #88 מספטמבר 2002, על גופו של מרקורי משתלטת רוחו של פלאש הפוך מתור הזהב בשם "היריב". כשהוא עדיין בתוך גופו, "היריב" נמלט לתקופה בלתי ידועה בזמן.

בחוברת מספר 4 של המשבר האינסופי, מרקורי מופיע בכוח המהירות, היכן שהוא נכלא בידי "היריב". הוא עזר לג'וני קוויק, בארט אלן ומאיצים אחרים לדחוף את סופרבוי פריים הרצחני לממד אחר הקיים מעבר לכוח המהירות.

במיני סדרה "פלאש: לידה מחדש", מקס מרקורי חוזר כאשר בארי אלן משיב אותו מכוח המהירות השלילי שנשלט בידי פרופסור זום.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקס מרקורי הוא אדם רגיל שניתנים לו כוחות על-אנושיים בידי טקסים שבטיים עתיקים. עם הזמן, הוא ניסה למצוא את הדלק המניע את כוחותיו (ואת כוחותיהם של מאיצים אחרים) - כוח המהירות - ללא הצלחה, אם כי הוא הירבה לנסוע בזמן.

מרקורי הוא היחיד מבין חלוצי כוח המהירות שמבין את אותו כוח מבחינה מיסטית (ואשר נקרא בידי אחרים כזן). הוא שונה מאחרים גם בזריזותו: הוא אינו מהיר כמו הפלאשים, אך יש לו יכולת גדולה יותר לבצע תרגילים אקרובטיים ופעולות מסונכרנות היטב. זו הסיבה מדוע ידו הייתה על העליונה במאבקו הראשוני נגד פרופסור זום, אם כי זום ניצח כאשר איים על חיי חפים מפשע.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס
כותבים ומאיירים: אד בניסג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימוןבוב קייןג'ו שוסטר