אבי כהן סקלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אבי כהן סקלי (נולד ב-19 במרץ 1979) הוא מנהל ישראלי, המכהן כמנכ״ל משרד התפוצות. קודם לכן כיהן כמנכ"ל משרד ירושלים ומורשת, מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי, כראש מנהל אזורי תעשייה במשרד הכלכלה, וכראש אגף בכיר לפיתוח כלכלי וקשרי ממשלה במשרד ראש הממשלה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבי כהן-סקלי נולד בירושלים ב־19 במרץ 1979 (כ' אדר תשל"ט) לדוד ונעמי. דוד, צאצא למשפחת כהן-סקלי, עלה ממרוקו, ונעמי נולדה בארץ לעולי תימן. שירת בצה"ל בחיל הטכנולוגיה והאחזקה כקצין בגדוד מורן באגד 214 וכקצין בגדוד 196 בשיזפון. משרת מילואים בדרגת סא"ל באוגדת יהודה ושומרון כקצין אספקה של אוגדת איו"ש.

לאחר שחרורו מצה"ל בשנת 2001 החל ללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים בחוג לחשבונאות ובחוג לכלכלה. בשנת 2003 הצטרף למחזור הראשון של תוכנית "עתידים – לשירות הציבורי" ובמקביל ללימודי התואר הראשון למד חטיבת לימודים במדיניות ציבורית בבית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית.

עם סיום לימודי התואר, בנובמבר 2005, החל לעבוד כמבקר ביחידת הביקורת של החשב הכללי. במסגרת תפקידו ביצע כהן-סקלי את ההתמחות הנדרשת במקצוע ראיית החשבון. בין היתר, הוביל את פרויקט "מודיעין אזרחי". זהו מפרויקטי הדגל של החשב הכללי ומטרתו הייתה להסדיר הפרות שכר למאבטחים ועובדי ניקיון העובדים במגזר הציבורי.

במרץ 2006 מונה לראש צוות ביקורת ביחידת הביקורת של החשב הכללי ובספטמבר 2007 מונה לסגן מנהל יחידת הביקורת של החשב הכללי.

בינואר 2009 מונה לראש תחום כלכלי -חברתי באגף הכלכלי במשרד ראש הממשלה. במקביל כיהן גם כיועץ באגף כלכלה ותשתיות בלשכת מנכ"ל במשרד ראש הממשלה. התפקיד כלל ייעוץ למנכ"ל בתחומים הכלכליים, ניהול והובלת פרויקטים, תהליכים ויוזמות. כהן היה אמון על פרויקטים רחבי היקף בתחומים הכלכליים-חברתיים וניהל בין היתר את תקציב פעילות מערך הגיור בהיקף כספי של 60 מיליון ₪, הקמת המוזיאון להנצחת הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה בהיקף כספי של 40 מיליון ₪, גיבוש תמריצים כלכליים להשבת אזרחים ישראלים מחו"ל בהיקף כספי של 80 מיליון ₪, יוזם ומוביל פרויבקט של הקמת אלפי יחידות דיור לקשישים על ידי בניית מודל כלכלי מתאים לרשויות המקומיות ועל ידי הסבת מרכזי קליטה לדיור לקשישים בהיקף כספי של 480 מיליון ₪ וכינון ויישום החלטת ממשלה 2388 להקמת גרעיני משימה עירוניים בהיקף כספי של 15 מיליון ₪.

ביולי 2012 מונה לראש אגף בכיר לפיתוח כלכלי וקשרי ממשל במשרד ראש הממשלה, תחת ניהולו של אלוף במיל' דורון אלמוג. במסגרת תפקידו כהן הוביל תוכנית כלכלית ופיתוח צמיחה ברשויות הבדואיות בדרום וכן פעל ליישום תוכנית הפיתוח הכלכלית שכוננה על ידי הממשלה (החלטת ממשלה 3708) בהיקף כספי של 1.2 מיליארד ₪.

ביולי 2014 מונה לראש מנהל אזורי תעשייה במשרד הכלכלה. במסגרת תפקיד זה היה כהן אמון על תכנון, פיתוח ושיווק של כלל אזורי התעשייה הממוקמים באזורי עדיפות לאומית במדינת ישראל.

ביולי 2015 מונה על ידי השרה לשוויון חברתי, ח"כ גילה גמליאל, למנכ"ל המשרד לשוויון חברתי. המשרד לשוויון חברתי מורכב ממספר יחידות ממשלתיות : המיזם הלאומי ישראל דיגיטלית, אגף לאזרחים ותיקים (המשרד לאזרחים ותיקים לשעבר), רשות הצעירים הממשלתית[1], הרשות לפיתוח כלכלי של החברה הערבית והרשות לקידום מעמד האשה.

במסגרת זו הוביל כהן ביחד עם השרה לשוויון חברתי מספר תוכניות לאומיות משמעותיות:

 1. תוכנית חומש לפיתוח כלכלי של החברה הערבית – החלטת ממשלה 922[2]
 2. תוכנית חומש לפיתוח כלכלי של החברה הבדואית בצפון – החלטת ממשלה 1480[3]
 3. קידום התוכנית הדיגיטלית הלאומית[4]
 4. הקמת רשות הצעירים הממשלתית[1]
 5. הובלת פרויקט לאומי לתיעוד קהילות יהודיות יוצאי מדינות ערב[5]
 6. הקמת מתחם ייעודי לקידום אנשים עם מוגבלות ביחד עם אנשים ללא מוגבלות[6]
 7. קידום תוכנית לאומית להתמודדות עם הזדקנות האוכלוסייה – שילוב אזרחים ותיקים בשוק העבודה[7]

ביולי 2020 עם כניסתו של רפי פרץ לתפקיד השר לענייני ירושלים ומורשת, מונה כהן על ידו למנכ"ל המשרד[8].

בפברואר 2023, לאחר הקמת ממשלת ישראל ה-37, מונה על ידי השר עמיחי שיקלי למנכ״ל משרד התפוצות. באוגוסט אותה שנה מונה גם לממלא מקום מנכ"ל משרד המודיעין. סיים את תפקידו כממלא מקום בדצמבר 2023.[9]

השכלה ואקדמיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2005 סיים כהן תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות באוניברסיטה העברית בירושלים. באותה שנה סיים בהצטיינות את תוכנית "עתידים: רוחות של שינוי", צוערים למנהל הציבורי בבית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית. התוכנית שמה דגש על לימודי חטיבה אקדמאית במדיניות ציבורית, בין היתר בארצות הברית.

בינואר 2007 הוסמך כרואה חשבון.

בדצמבר 2011 סיים תואר מוסמך בהצטיינות במנהיגות ציבורית ופוליטית בחוג למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב.

ב-2005 הוסמך כ"מגשר מוסמך" על ידי מרכז גבים לגישור וב 2013 סיים את תוכנית "מעוז": רשת מנהיגים ומנהיגות מכל החברה הישראלית שמקדמת תרבות ממלכתית ופעולות לחיזוק החוסן החברתי- כלכלי של מדינת ישראל.

חברות בדירקטוריונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 2015 מונה כדירקטור במכון הישראלי לייצוא ושיתוף פעולה בינלאומי.

ביוני 2009- יולי 2014 כיהן כדירקטור במנהלת מרכז ההשקעות במשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה .

בינואר 2011 מונה כדירקטור במועצה להנצחת גוש קטיף.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כהן סקלי הוא תושב בית שמש, נשוי לרינת ואב ל-6.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 החלטה 2880: הקמת רשות צעירים ושיתוף צעירים וצעירות בגופים שונים בקבלת החלטות ובהתוויית מדיניות, באתר GOV.IL
 2. ^ פעילות הממשלה לפיתוח כלכלי באוכלוסיית המיעוטים בשנים 2016–2020 | מספר החלטה: 922, באתר GOV.IL
 3. ^ תכנית ממשלתית להעצמה ולחיזוק כלכלי-חברתי של היישובים הבדואים בצפון לשנים 2016 - 2020 | מספר החלטה: 1480, באתר GOV.IL
 4. ^ אישור התכנית הדיגיטלית הלאומית, קידום המיזם הלאומי "ישראל דיגיטלית" ותיקון החלטות ממשלה | מספר החלטה: 2733, באתר GOV.IL
 5. ^ 1. ציון יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן 2. תיעוד מורשת קהילות היהודים בארצות ערב ובאיראן | מספר החלטה: 2157, באתר GOV.IL
 6. ^ הקמת מתחם רב ייעודי לקידום אנשים עם מוגבלות | מספר החלטה: 2317, באתר GOV.IL
 7. ^ קידום הסוגיה האסטרטגית "היערכות להזדקנות האוכלוסיה" - שילוב מבוגרים בתעסוקה | מספר החלטה: 834, באתר GOV.IL
 8. ^ הממשלה אישרה את מינויו של אבי כהן סקלי למנכ"ל המשרד לענייני ירושלים, באתר כיפה, ‏2020-07-12
 9. ^ איתמר אייכנר, עזיבת המנכ"ל שהוסתרה: במשרד המודיעין מכהן ממלא מקום, הציבור לא עודכן, באתר ynet, 21 בספטמבר 2023